Jump to content

Galaxy S4 Zoom


Sol_Ballads
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μια εξαιρετική συγκριτική δοκιμή με το 1020 που χα δει πριν λίγο καιρό.

 

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με το Σ4, τα δείγματα που έχω δει (και είναι πολλά) δεν ξέρω αν δικαιολογούν το να "υποστείς" το μεγαλύτερο μέγεθος, μικρότερη οθόνη και επιδόσεις κλπ.

Αν ήταν πιο εμφανέστερα καλύτερη η κάμερα θα άξιζε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 616
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να μια εξαιρετική συγκριτική δοκιμή με το 1020 που χα δει πριν λίγο καιρό.

 

 

Όσον αφορά τη σύγκριση με το Σ4, τα δείγματα που έχω δει (και είναι πολλά) δεν ξέρω αν δικαιολογούν το να "υποστείς" το μεγαλύτερο μέγεθος, μικρότερη οθόνη και επιδόσεις κλπ.

Αν ήταν πιο εμφανέστερα καλύτερη η κάμερα θα άξιζε.

 

Στο μονο που υπερτερει το zoom ειναι το 10x optical zoom

To Lumia εχει

better contrast

better color reproduction(αν και εχει μια ταση να μπλεδιζει)

Better low light performance(zero noise, sharp images, correct white balance)

better OIS(στην εγγραφη βιντεο ειναι εμφανες)

more details in pics

Link to comment
Share on other sites

Για τους υποψήφιους αγοραστές, υπάρχουν διάφορες λεπτομέρειες που μπορεί να σας χαλάνε:

- Το πανόραμα είναι κακής ποιότητας/ανάλυσης (bug?)

- Όταν ζουμάρεις στο βίντεο "μπουκώνει" (σαν να το βουλώνεις με το χέρι) το μικρόφωνο.

(μην νομίζετε ότι όντως το βουλώνει με το χέρι γιατί υπάρχει σε διάφορα βίντεο και έχει αναφερθεί)

Link to comment
Share on other sites

Για τους υποψήφιους αγοραστές, υπάρχουν διάφορες λεπτομέρειες που μπορεί να σας χαλάνε:

- Το πανόραμα είναι κακής ποιότητας/ανάλυσης (bug?)

- Όταν ζουμάρεις στο βίντεο "μπουκώνει" (σαν να το βουλώνεις με το χέρι) το μικρόφωνο.

(μην νομίζετε ότι όντως το βουλώνει με το χέρι γιατί υπάρχει σε διάφορα βίντεο και έχει αναφερθεί)

 

- Αυτό λογικά διορθώνεται με κάποια έξτρα εφαρμογή για πανόραμα από το play store.

- Το μπούκωμα που λες το είχε και το nokia n93 που είχε κι αυτό οπτικό ζουμ.

Ίσως έχει να κάνει με τον ήχο του μηχανισμού του ζουμ τον οποίο τον συλλαμβάνει το μικρόφωνο. (Αλλά ίσως να λέω και αρλούμπες:p)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:worry:

Τελιικά εκτός από τη κοπέλα, δεν το πήρε κανείς αυτό το κινητό.

Κρίμα.

Η τιμή του είναι ιδανική στα 370 (άντε πες + τη κάρτα.)

Ελπίζω πάντως να μην απογοητευτεί η Σαμ και να δούμε το Σ5 ζουμ κάποια στιγμή με πιο λεπτό προφίλ, 4 πύρηνο και ακόμα καλύτερο ζουμ και επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σαν λάτρης των φωτογραφικών κινητών και γενικά της φωτογραφίας, το Galaxy s4 zoom ήταν μονόδρομος για μένα, έτσι εδώ και μία εβδομάδα το N8 μου αναπαύεται παρέα με όλη τη συλλογή των παλιών μου κινητών. Οι εντυπώσεις μου είναι άριστες, όσο κι αν φαντάζει ογκώδες, στο χέρι είναι πολύ σταθερό ακριβώς επειδή έχει το εξόγκωμα της φωτογραφικής και την λακκούβα ανάμεσα από αυτό και τον φακό, μπορώ να πω ότι πολύ άνετα γράφω μήνυμα και μόνο με το αριστερό χέρι, όσο για θήκη ναι υπάρχει για το μέγεθος του που το προστατεύει περίφημα, όχι δεν του έβαλα κάποια σιλικόνης γιατί ήθελα να προστατεύω όχι μόνο την οθόνη αλλά και τον φακό και στα Ελληνικά μαγαζιά κάτι τέτοιο δεν συνάντησα(που να έχει extra καπάκι για τον φακό) και την πήρα από την vodafone, το χωράει ακριβώς και μπορείς να το κρεμάσεις στον λαιμό σαν φωτογραφική, να το περάσεις στην ζώνη σου, ή να το βάλεις στην τσέπη του μπουφάν σου, ή αν φοράς στρατιωτικού τύπου παντελόνια σε πλαϊνή τσέπη που είναι φαρδιά.Έτσι κι αλλιώς κανένα μου κινητό δεν το έβαζα σε πίσω ή μπροστά τσέπη παντελονιού από τον φόβο να μην το καταστρέψω.

 

Αυτή είναι η θήκη:

http://www.vodafone.gr/portal/resources/products/Universal-Gola-wallet-blue.png

 

Του πέρασα ήδη όσα προγράμματα με ενδιαφέρουν και χρησιμοποιώ, τα περισσότερα σε σχέση με την φωτογραφία, το μαμά πληκτρολόγιο που έχει για τα μηνύματα το αντικατέστησα με ένα άλλο το Touchpal x γιατί ήθελα να γράφω με μικρά γράμματα και 160 χαρακτήρες(φυσικά παραδίδονται κεφαλαία) και το μαμά δεν υποστήριζε κάτι τέτοιο.

Το ηχείο του πολύ δυνατό και καθαρό, το φλας κάνει την νύχτα μέρα μέσα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, το zoom υπέροχο, το macro πάρα πολύ καλό, ο φακός δεν κάνει καμία θολούρα και καμία παραμόρφωση σε οποιαδήποτε σημείο της φωτογραφίας, επιφυλάσσομαι να ανεβάσω όσο μπορώ πιο σύντομα αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες.

Η μπαταρία του με φυσιολογική χρήση, τηλέφωνα, φωτογραφίες, παιχνίδια, μηνύματα, καιρός, internet, noled, μου κρατάει άνετα 3 μέρες.

Ακόμα το σκαλίζω και κάθε λίγο με εκπλήσσει ευχάριστα, είναι μία αξιοπρεπέστατη compact φωτογραφική μηχανή, και ένα υπεράρτιο smartphone.

Αν υπάρχουν απορίες μπορείτε να με ρωτήσετε.

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω...

Η samsung αναφέρει το πάχος της συσκευής στα 15+ mm πράγμα το οποίο οπτικά φαντάζει αδύνατον!

Μπορεί κάποιος που έχει την συσκευή να μου πει πόσο είναι πραγματαικά? Από συγκριτικά μεγάθος εκτιμώ ότι είναι κάτι λιγότερο από 30mm....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μια ερώτηση θέλω να κάνω...

Η samsung αναφέρει το πάχος της συσκευής στα 15+ mm πράγμα το οποίο οπτικά φαντάζει αδύνατον!

Μπορεί κάποιος που έχει την συσκευή να μου πει πόσο είναι πραγματαικά? Από συγκριτικά μεγάθος εκτιμώ ότι είναι κάτι λιγότερο από 30mm....

 

Καλησπέρα. Mόνο το σώμα είναι 12mm, στο μέρος που έχει την λαβή είναι 20mm, με κλειστό τον φακό στο σύνολο με το σώμα είναι 25mm και τέλος όταν είναι σε πλήρες zoom είναι 55mm.

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο! To έχεις χρησιμοποιήσει για πλοήγηση στο αυτοκίνητο? Του ταιριάζουν οι συνηθισμένες βάσεις αυτοκινήτου?

 

Καλησπέρα, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί δεν χρησιμοποιώ συχνά gps αλλά λογικά του ταιριάζουν γιατί τα άγκιστρα στις περισσότερες είναι αρκετά φαρδιά και ξεπερνούν το πάχος του, αρκεί να είναι καλής ποιότητας και σταθερές για να αντέχουν και το βάρος.Το N8 το είχα βάλει μία φορά σε μία απλή (φθηνή) βάση και λόγω βάρους ξεκουμπώθηκε η βάση από το κρύσταλλο του αυτοκινήτου και έπεσε.

Edited by badwolf
Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μερικές εικόνες, στην αυτόματη ρύθμιση, αλλά με απενεργοποιημένο το φλας, χωρίς επεξεργασία και εφέ με τον φακό στο νορμάλ, στο zoom και στο macro. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν πολύ βιαστικά λόγω έλλειψης χρόνου.:O

 

http://oi40.tinypic.com/9jg908.jpg ο φακός στην ρύθμιση macro

 

http://oi43.tinypic.com/jl067r.jpg ο φακός στη ρύθμιση macro αλλά η λήψη έγινε υπό γωνία γιατί ήθελα να εστιάσω μόνο σε ορισμένες σταγόνες

 

http://oi41.tinypic.com/ru8xmt.jpg ο φακός στη θέση normal

 

http://oi39.tinypic.com/lgkyx.jpg από την ίδια θέση με πλήρες zoom

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kαλησπερα,κατοχος της συσκευης εδω κ λιγες μερες σε τρομερη ευκαιρια απο χρυση ευκαιρια! του κουτιου. Λοιπον ερωτηση παιδια,αυτη η θηκουλα εχει δοκιμαστει απο καποιον φιλο? νομιζω σε σχεση με αλλες παρομοιες,του ταιριαζει περισσοτερο. http://www.ebay.com/itm/Soft-Skin-Jelly-Tpu-Case-Shell-Lens-Cap-Cover-for-Samsung-Galaxy-S4-Zoom-C1010-/221311364923

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε κάποιο κατάστημα να το έχει ανοιχτό προς επίδειξη?

 

Το είχα δει στο public στο golden hall και στο πλαίσιο στο the mall, αλλά πάνε καμιά εικοσαριά μέρες από τότε!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα,κατοχος της συσκευης εδω κ λιγες μερες σε τρομερη ευκαιρια απο χρυση ευκαιρια! του κουτιου. Λοιπον ερωτηση παιδια,αυτη η θηκουλα εχει δοκιμαστει απο καποιον φιλο? νομιζω σε σχεση με αλλες παρομοιες,του ταιριαζει περισσοτερο. http://www.ebay.com/itm/Soft-Skin-Jelly-Tpu-Case-Shell-Lens-Cap-Cover-for-Samsung-Galaxy-S4-Zoom-C1010-/221311364923

 

Πολύ όμορφη θήκη ειδικά η μαύρη!!!

Αλλά την στέλνουν Ελλάδα; Εδώ δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο πάντως.

Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου,τελικα παρηγγειλα αυτην http://www.ebay.com/itm/PDair-Leather-Horizontal-Pouch-Case-for-Samsung-Galaxy-S4-zoom-SM-C1010-W-Clip-/360714860836?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item53fc47f924 με σκεπτικο οτι αν πεσει καποια φορα το κινητο,ισως το κλαιω..Μου εμπνεει πιο σιγουρια σε πιθανη πτωση αν και ισως ειναι λιγο πιο αβολη. Την δοκιμαζουμε και βλεπουμε!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας και κανα μίνι review ή ανέβασε και καμιά "δύσκολη" φωτογραφία (βράδυ ή κλειστούς χώρους κλπ.). Οxι ...βοτανολογικές φωτογραφίες τη μέρα που δε λένε τίποτα. Σε όλα τα κινητά καλά φαίνονται.

Να το δούμε (τώρα που έπεσε και στα 340 κάτι) εκεί που μετράει ο οπτ. σταθεροποιητής κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Την μερα ολα ειναι φανταστικα. Δωστε μου λιγο χρονο και θα σας επισυναψω σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου εως βαθυ σκοταδι,σε εξωτερικο περιβαλλον - εσωτερικο,αλλα και σε απολυτο σκοταδι (πισσα) σε δωματιο. Παντος κανει πραγματικα την νυχτα μερα,με γλυκο τροπο. Συνηθισμενος απο το pixon ηθελα μια αλλαγη κινητου εχοντας ομως xenon φλας οπως πριν,γιατι εκει ολη η ουσια αν θες επιδοσεις βραδυ κατ εμε. Απλα το pixonaki μου δεν ειχε λειτουργιες android κτλ και ηθελα να κανω μια αλλαγη,η τιμη του πλεον ειναι παρα πολυ καλη (340), εγω βρηκα μια πολυ καλη ευκαιρια απο εναν κυριο σε αγγελια και το πηρα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη, του κουτιου αθικτο, με το που μπηκε η αγγελια την ιδια μερα του το πηρα :) ! Παντος γενικα πιστευω δεν παιζουν ρολο τα megapixels σε μια συσκευη (τι να εχει 16 τι 10 δεν τρεχει κ τιποτα) οσο ο φακος και κυριως το xenon φλας. Χωρις xenon φλας την νυχτα δεν μπορεις να εχεις καλες φωτο. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μας και κανα μίνι review ή ανέβασε και καμιά "δύσκολη" φωτογραφία (βράδυ ή κλειστούς χώρους κλπ.). Οxι ...βοτανολογικές φωτογραφίες τη μέρα που δε λένε τίποτα. Σε όλα τα κινητά καλά φαίνονται.

Να το δούμε (τώρα που έπεσε και στα 340 κάτι) εκεί που μετράει ο οπτ. σταθεροποιητής κλπ.

 

Σε κλειστό χώρο βράδυ μόνο με την λάμπα του γραφείου και χωρίς φλας είχα τραβήξει αυτήν που την έχω ποστάρει εδώ στο φόρουμ σε άλλο θέμα, σε αυτό ---> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5001169#post5001169 Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω σύντομα και βραδυνές εξωτερικού χώρου, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα αυτόν τον καιρό γι αυτό το καθυστερώ.

Όσο για τις βοτανολογικές που αναφέρεις και τα διάφορα sites που κάνουν συγκριτικά μεταξύ των κινητών βάζουν βοτανολογικές, αν περιμένεις να πάρω λήψη από ποδοσφαιρικό αγώνα, έχασες δεν είμαι φαν του είδους.

Edited by badwolf
Ό,τι λειτουργεί σωστά, δεν το πειράζουμε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι πολύ ποδοσφαιρόφιλος. Απλώς τα macro close-ups με λουλούδια κλπ. την ημέρα ΠΑΝΤΑ φαίνονται καλά φωτογραφικά και "εντυπωσιάζον" γενικά γιατί ο αισθητήρας πιάνει λεπτομέρειες που δεν τις προσέχει το ανθρώπινο μάτι.

 

Το ζήτημα είναι τι γίνεται σε φωτογραφίες που τραβάμε όλοι μας π.χ. σε ένα πάρτι, μια συγκέντρωση κτλ. όπου ο χαμηλός φωτισμός ανεβάζει τα iso και τη ταχύτητα του κλείστρου, ενώ συχνά τα άτομα που φωτογραφίζουμε δεν κάθονται ακίνητα.

Σε αυτά βοηθάει και ο οπτικός σταθεροποιητής που έχει το S4 zoom και ΔΥΣΤΥΧΩΣ όπως μαθαίνω δεν θα έχει τελικά το αναμενόμενο S5.

Αυτό και μόνο (ότι το S5 δεν θα έχει OIS έστω κι αν έχει 16ΜΡ, ανεβάζει τρόπο τινά την αξία του ζουμ).

 

Ξέρω ότι έχι κάποιο πρόβλημα με τα πανοράματα όπου είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης.

Επίσης δοκίμασε κανείς αν κάθεται σε βάση αυτοκινήτου σαν GPS? Πιθανός λόγου του πάχους και του φακού να μην χωράει!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι δεν γινεται να μην χωραει σε μια βαση οπως αυτες εδω πχ! κατι θα του ταιριαζει! http://www.smart-tech.gr/BasicXL-BXL-HOLDER-10-Universal.html http://www.itsmart.gr/product_info.php?products_id=10357 Ισως η πρωτη περισσοτερο.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,οποιος εχει την συσκευη κατα την εγγραφη βιντεο νυχτα σε σκοτεινο περιβαλλον εχετε δει καποια λειτουργια να βγαζει καποιο φωτακι σαν led ισα ισα δλδ να φωτιζει κατι πολυ κοντινο που θα εστιασεις πχ για να το βιντεοσκοπησεις ?? ή δεν εχει τετοια επιλογη? οχι πως εχει τοσο μεγαλη σημασια δλδ μεσα στο σκοταδι κατα την εγγραφη βιντεο,αλλα λεμε τωρα.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι,οποιος εχει την συσκευη κατα την εγγραφη βιντεο νυχτα σε σκοτεινο περιβαλλον εχετε δει καποια λειτουργια να βγαζει καποιο φωτακι σαν led ισα ισα δλδ να φωτιζει κατι πολυ κοντινο που θα εστιασεις πχ για να το βιντεοσκοπησεις ?? ή δεν εχει τετοια επιλογη? οχι πως εχει τοσο μεγαλη σημασια δλδ μεσα στο σκοταδι κατα την εγγραφη βιντεο,αλλα λεμε τωρα.

 

Έχω δει σε δοκιμή στο youtube ένα πορτοκαλί.

Link to comment
Share on other sites

το δειχνει ομως πολυ περιεργα,μια αναβει μια σβηνει,δεν εχω καταφερει να βρω πως αναβει,κατι θα κανω λαθος.Αυτο φαινεται να ειναι το πορτοκαλι led που εχει ετσι κ αλλιως για τις φωτο!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy S4 Zoom

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...