Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υγ . Όταν όμως βγει αναβάθμιση αν δε κάνω λάθος θα σου ξαναπεραστει η Vodafone

 

Όχι. Όταν βγει αναβάθμιση για την συγκεκριμένη, όποτε και όποια και αν είναι αυτή, θα την πάρει. Unbranded γερμανική έβαλα, όπως πολλοί βάζουν την αντίστοιχη αγγλική.

 

Η εμπειρία μου πάντως ακόμα και στις παλιότερες συσκευές κατά έναν περίεργο τρόπο το επιβεβαιώνει. Όποτε είχα συσκευή που προερχόταν από την γερμαντική αγορά αλλά και προοριζόταν για αυτή, σχεδόν πάντα παρουσιάζε λιγότερα προβλήματα από όσα γράφονταν κατά καιρούς για την συσκευή αυτή. Το ίδιο και όποτε δοκίμαζα γερμανικές roms. Μιλάω για xperia mini, galaxy s3, lg e900 και samsung omnia w.

 

Το τελευταίο φυσικά είναι και προσωπική μου προκατάληψη, αν και προσπαθώ να τις αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Cybernouris από την εμπειρία μου στις συσκευές της samsung συνήθως οι rom από Αγγλία και Γερμανία είναι πολύ σταθερές και παίρνουν και συντομότερα update, οπότε βρήκες άλλον έναν με προκατάληψη...!:)

 

Εδώ μια λίστα με το πώς κινούνται τα update για τις rom ανά την Ευρώπη για να καταλάβουν όλοι πως πάει το όλο σκηνικό (όπου λέει Country variant αναφέρεται στις unbranded).

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τότε γιατί μου είπε ο αλλος απο τη Vodafone ότι στα Lumia το product code δε σβήνεται με αλλο παρά μόνο προσωρινά και πως όταν βγει αναβάθμιση θα περαστεί αυτη που έπρεπε να έχει!
Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα του geo-xar βλέπω ελληνική country variant rom για το 1020.

Γνωρίζει κάποιος το ακριβές product code της;

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα του geo-xar βλέπω ελληνική country variant rom για το 1020.

Γνωρίζει κάποιος το ακριβές product code της;

 

Αυτό έψαχνα και γω χθες, αλλά δεν βρήκα κάτι. Στο xda τουλάχιστον δεν τον έχουν.

Link to comment
Share on other sites

^ Eπειδή δεν τα κατέχω, είναι κάτι που μπορούμε να το δούμε εμείς -που η συσκευή μας δεν είναι voda- από τα info? Δεν βλέπω κάτι σε code, οπότε μάλλον λέω βλακείες, right?
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω υπαρχει σε καποιες συσκευες θεμα με την μπαταρια..Εγω το εχω το εργαλείο απο την voda εδω και 3 βδομαδες σχεδον...Κατα ενα μεσο ορο μου χανει 1 με 1,5% (το πολυ) ανα ωρα σε αναμονή ..Παρασκήνιο εχω μονο το viber,δεν τρεχει κατι αλλο και 3 λογαριασμούς συχρονισμενους (2 mail και fb). Τα οποια mail τα ενημερώνω εγω χειροκίνητα. Ηθελα να ρωτησω αν ειμαι στην φυσιολογικη,πανω κατω,καταναλωση του κινητου..
Link to comment
Share on other sites

^ Eπειδή δεν τα κατέχω, είναι κάτι που μπορούμε να το δούμε εμείς -που η συσκευή μας δεν είναι voda- από τα info? Δεν βλέπω κάτι σε code, οπότε μάλλον λέω βλακείες, right?

 

Δυστυχώς δεν μπορείς να δεις κάτι απο τις πληροφορίες στις ρυθμίσεις κλπ

Θα ρωτησω αύριο στο nokia care της πολης μου. Αν τυχόν μου δώσουν το product code, θα το μοιραστω μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Στο store υπαρχει καποια ρυθμιση για να με ειδοποιει για updates εφαρμογων ?

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το SySApp Pusher και θα είσαι κομπλέ...

 

Κάτι σχετικο με αυτη την εφαρμογή. Οταν βρει τα updates και εσυ μπεις και τα κατεβάσεις, πως γίνεται να φευγει αυτοματα η πρασινη βουλα στα updates? Καθε φορα πηγαινω σε καθε εφαρμογη που ενημερώνεται και επιλέγω set as updated. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αυτόματα?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα από ότι υπέθετα και εγώ αρχικά, τελικά, ελληνικό country variant product code, όχι δεν υπάρχει.

 

Και υπάρχει μονο vodafone?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Και υπάρχει μονο vodafone?

Ναι στα τρία χρώματα. vodafone GR. ούτε cosmote, ούτε wind.

Δεν είναι απίθανο ωστόσο να προστεθεί στο μέλλον, στην οποία περίπτωση θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σχετικο με αυτη την εφαρμογή. Οταν βρει τα updates και εσυ μπεις και τα κατεβάσεις, πως γίνεται να φευγει αυτοματα η πρασινη βουλα στα updates? Καθε φορα πηγαινω σε καθε εφαρμογη που ενημερώνεται και επιλέγω set as updated. Αυτό δεν μπορεί να γίνει αυτόματα?

 

Νομίζω πρέπει να πατήσεις παρατεταμένα πάνω και επιλέγεις το "Set as updated¨... Αλλά μην σε τρελαίνει... Εμένα πχ την επόμενη μέρα συνήθως τα έχει βγάλει...

 

Επίσης κάτι που ήθελα να ρωτήσω. Όσοι κάνατε unbranded τη συσκευή σε κάποιο Nokia Care είδατε κάποια διαφορά στη μπαταρία σε σχέση με πριν που ήταν με της Vodafon???

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πήγα ρώτησα σε nokia care για να μου κάνει unbranded το vodafone και μου ζητάνε 16€!!!Είναι λογικό;

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω πρόβλημα. Όταν βγάζω φωτογραφίες κρατώντας το κινητό παράλληλο με το έδαφος, ας πούμε φωτογραφίζω ένα έγγραφο, τότε πάντα τη σώζει με 45 μοίρες περιστροφή. Είδα και σε αλλους συμβαίνει αυτο. Το δικο σας το κάνει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδες έχω πρόβλημα. Όταν βγάζω φωτογραφίες κρατώντας το κινητό παράλληλο με το έδαφος, ας πούμε φωτογραφίζω ένα έγγραφο, τότε πάντα τη σώζει με 45 μοίρες περιστροφή. Είδα και σε αλλους συμβαίνει αυτο. Το δικο σας το κάνει;

 

Κάνει χαζομάρες με τους αισθητήρες και μπερδεύεται μάλλον. Μου το κάνει κι εμένα κάποιες φορές... Δεν έχω δοκιμάσει να κλειδώσω το rotation να δω...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα ρώτησα σε nokia care για να μου κάνει unbranded το vodafone και μου ζητάνε 16€!!!Είναι λογικό;

 

Μη δώσεις τίποτα, εμένα μου το έκανα τσάμπα όπως έχω πει, και το πήγα εκεί μόνο και μόνο για να μη χάσω την εγγύηση

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρελαβα απο Κωτσοβολο πριν μερικες μερες. Με το που ανοιξα την συσκευασια... το κινητο ηταν εντελως αφορτιστο. Η μπαταρια κραταει μεχρι 12 ωρες και εχω ξενερωσει. Τωρα εκανα hard reset και το εχω αφησει χωρις sim μεσα να δω ποσο θα κρατησει αλλα τα πρωτα σημαδια δεν ειναι ενθαρρυντικα. Ποια ειναι τα επομενα βηματα?
Link to comment
Share on other sites

Και εγω παρελαβα απο Κωτσοβολο πριν μερικες μερες. Με το που ανοιξα την συσκευασια... το κινητο ηταν εντελως αφορτιστο. Η μπαταρια κραταει μεχρι 12 ωρες και εχω ξενερωσει. Τωρα εκανα hard reset και το εχω αφησει χωρις sim μεσα να δω ποσο θα κρατησει αλλα τα πρωτα σημαδια δεν ειναι ενθαρρυντικα. Ποια ειναι τα επομενα βηματα?

 

Κάνε επανεκκίνηση και άστο με κλειστά όλα(& τις εφαρμογές παρασκηνίου) το βράδυ και κοίτα τι κατανάλωση έχεις.

Αν είναι επιπέδου 2 -3% την ώρα περίπου τότε κατευθείαν doa χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να συνεισφέρω και γω στο θέμα της μπαταρίας:

[ATTACH]41499[/ATTACH]

(4 ημέρες σε 2g, 3 air. mode, wifi 1 ημέρα, χρήση ελάχιστη προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update από εμένα. Για τα προβλήματα με την μπαταρία του δικού μου, δείτε παλιότερα posts.

 

Του πέρασα για δοκιμή unbranded γερμανική. Η μέρα με την νύχτα. Μιλάω για την μπαταρία και τίποτα άλλο.

 

Ενδεικτικά αναφέρω πως με:

 

wifi on, background τα facebook, whatsapp, viber, foursquare, sysapppusher, bing weather, connection tiles, linkedin, twitter, whatspp και viber δεν τα έχω κλείσει από την αρχή του τεστ (δηλαδή δεν τα έκλεινα με το back, αλλά έβγαινα με το Home) και χρήση γύρω στα 10 λεπτά και τα δύο μαζί, κλήσεις 20 λεπτά, sync το hotmail σε push

 

σε 5 ώρες έχει πέσει στο 95%...

 

Δεν ξέρω αν έγινε καλύτερο φλασάρισμα ή αν η αγγλική που του είχα πριν έχει κάποιο θέμα (της vodafone δεν την δούλεψα καθόλου, βγήκε στην 1η ώρα κιόλας), αλλά μιλάμε για διαφορά όχι απλά μέρα με νύχτα... φωτογραφίες του 1020 με κινητό των 50 ευρώ...

 

Να σημειώσω πως φρόντισα κι άλλα θέματα, που ίσως όσοι έχουν πρόβλημα είναι διατεθειμένοι να δοκιμάσουν, πριν το στείλουν για αλλαγή μπαταρίας κλπ. Ενώ έχω ρυθμίσει έναν λογαριασμό gmail, δεν συγχρονίζω τίποτα. Μόνο χειροκίνητα φέρνω τα emails. Έκατσα και πέρασα όλες τις επαφές στο hotmail και ρύθμισα το gmail να τα προωθεί στο hotmail. Αν πραγματικά έρθει κάτι που πρέπει να απαντήσω ως gmail account, τότε κάνω χειροκίνητο sync στο gmail. Επομένως ξέκοψα τελείως το google sync επαφές, gmail, calendar.

 

Μακάρι να ήταν αυτό το θέμα και να μην υπάρχει θέμα συσκευής. Αν πάρει την κάτω βόλτα πάλι, τότε δεν θα υπάρχει άλλη επιλογή παρά το nokia care για έλεγχο και πιθανή αλλαγή μπαταρίας.

Δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει, αλλά μου κάνει τρομερή εντύπωση αν έχει τόση διαφορά η μπαταρία μεταξύ branded και unbranded roms ή και γενικότερα μεταξύ roms, από την στιγμή που τουλάχιστον από ότι φαίνεται δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα πειραγμένες πέρα από το λογότυπο στην εκκίνηση...

Πού να ήμασταν στις παλιές ηρωικές εποχές των VF LIVE συσκευών που ήταν τρελά αλλαγμένες σαν software από τα unbranded (από εικονίδια μενού, μέχρι λειτουργίες συσκευής, κλειδώματα υπερύθρων κλπ...)

Αν ήμασταν ακόμα έτσι το 1020 θα κράταγε μάλλον κανένα 5ωρο max... :lol:

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...