Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους παρέλαβα και εγώ από το service. Αντικατάσταση μπαταρίας. Και αν και είναι μόνο η πρώτη μέρα, είδα για πρώτη φορά εκτιμώμενο χρόνο 4 ημέρες και. Είναι νωρίς βέβαια και θα πρέπει να περάσουν λίγες ημέρες, αλλά πιστεύω ότι στην περίπτωση μου όπως και σε άλλες ήταν πραγματικά προβληματική η μπαταρία.

 

Παραλαβη απο Nokia care Δευτερα μεσημερι για το προβλημα με το battery drain

Στην περιγραφη εγραφε μηχανικη επισκευη αλλα η κοπελλα στο Nokia care δεν ηξερε τι μπορει να σημαινει αυτο.Μαλλον αλλαγη μπαταριας μου ειπε

Το εβγαλα απο φορτιση στις 11 το βραδυ το εβαλα σε flight mode και πρωι ηταν ακομη 100% και εκτιμωμενο χρονο 2 ημερες και 9 ωρες

Μετα απο ελαφρια χρηση 30 λεπτα τηλεφωνο 5-6 μυνηματα λιγες φωτο 2 ωρες σε 3g συνδεση και τις υπολοιπες ωρες συνεχεια ανοιχτα wifi double tap glance screen and location ανοιχτα στις 12 σημερα δηλ 10 λετα πριν βρισκομαι στο 28% εκτιμωμενο χρονο 10 ωρες (οικονομια μπαταριας απενεργοποιημενη)

Τελευταια φορτιση 1 ημερα και 12 ωρες πριν

Not bad!!:)

 

Υπενθιμιζω οτι σε flight mode εχανε 3-3.5 ανα ωρα δηλαδη απο 100% το εβρισκα το πρωι 85-87% !!!

Σε αναμονη απο 5 εως 5.7 την ωρα

 

Να προσθεσω επισης οτι το φορτωσα αρκετα με εφαρμογες και 2 παιχνιδια αλλα στο παρασκηνιο δεν τρεχει τιποτα εκτος απο το lock temp και ενημερωσεις 3 μαιλ ανα 1 ωρα

 

Όταν μπορείτε γράψτε μας λίγο τα νούμερα και το ποσοστό που χάνει όταν είναι πχ σε wifi on και γενικά με την χρήση πως τα πάει...

Επίσης πόσο περίπου σας το κράτησαν στα Nokia Care μέχρι να γίνει η αλλαγή?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά

όπως βλέπεται και στην φωτογραφία το θέμα που είχα με την μπαταρία εστρωσε

νομίζω ότι το 4g τρώει πολύ

έβγαλα επίσης και κάθε app σχετικό με την μπαταρία

Το wifi ανοικτό από το πρωί μεχρι το βράδυ 2 μαιλς ανα 2 ώρες 2 εφαρμογές να τρέχουν

και καμιά δεκαριά φώτο την ημέρα

καλά πάει

το κινητό είναι vodafon

Link to comment
Share on other sites

Η Οικονομία Μπαταρίας είναι μόνιμα ανοιχτή.?

Επίσης το wifi είναι ρυθμισμένο στο να "μην απενεργοποιείται όταν κλειδώνεις το τηλέφωνο"?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα παρομοιους χρονους με οικονομια μπαταριας συνεχεια ανοιχτη 3 μαιλ συχρονισμο ανα 2 ωρες στο παρασκηνιο τρεχει μονο μια εφαρμογη καιρου (Lock Temp) και to wifi κλεινει με το κλειδωμα οθονης

Το τηλεφωνο ειναι Vodafone branded

Link to comment
Share on other sites

Όταν η Οικονομία Μπαταρίας είναι ανοιχτή, όλες οι εφαρμογές παρασκηνίου κλείνουν και τα email συγχρονίζουν μόνο χειροκίνητα...

 

Στο γράφει και πάνω από την επιλογή :D

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά όταν πέσει η μπαταρία κάτω από 20%

στο γράφει από κάτω :)

(κάτω από 20% μπαίνει μια καρδούλα στο σύμβολο της μπαταρίας και τοτε περνά το τηλ σε χειροκίνητη φάση)

Edited by gspa
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει μόνιμα... Αν κάνω λάθος διόρθωσε με...

 

Δηλ εσένα συγχρονίζει τα email...?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

o yeeh

Κανονικότατα. Έχει μια επιλογή στην δευτερη οθονη που σε ρωτα αν θέλεις η εξοικονόμηση μπαταρίας να είναι οτον η στάθμη είναι χαμηλή, μέχρι την επόμενη φορτιση η πάντα

Link to comment
Share on other sites

Μη, κρίμα και το 4ευρω δηλαδή να μπει το 1020 σε τέτοιο ζελέ :p

Για θήκες και λοιπά αξεσουάρ διαβαζεις αυτό το τόπικ, και ειδικά στις τελευταίες ~10 σελίδες έχουν μπει αρκετές -πιο όμορφες, ποιοτικές κι ακόμη πιο φθηνές- για το 1020.

 

Για το κουπόνι των 20Ε ίσως είναι πλέον αργά αλλά δεν είναι και 100% σίγουρο αφού υποτίθεται ότι είχε ημερομηνία λήξης/διάθεσης, αλλά συγχρόνως ίσχυε και το "μέχρι εξανλήσεως". Οπότε το παιζεις κινέζος όσο αφορά τις ημερομηνίες λήξης και τους ρωτάς ευγενικά "που είναι/ξεχάσατε να μου στείλετε και το μπλα μπλα κουπόνι" οέο. Έχει πιάσει με μένα σε αντίστοιχη περίπτωση, οπότε δεν χάνεις να ρίξεις μια ερώτηση στο μαγαζί που το παρήγγειλες :)

μετα απο ερωτηση που εκανε στο "Nokia Ελλαδας" στο facebook για το αν θα παρω το κουπονι μου απαντησαν αυτο:

"Καλησπέρα, λυπούμαστε αλλά η προσφορά ίσχυε για αγορές έως 15.1.2014 και η ενεργοποίηση ήταν δυνατή έως 15.2.2014"

μαλλον δε θα το παρω το κουπονι :~(

ρε παιδια γενικα πως ειναι η συσκευη; μενου, εφαρμογες κτλ ολοι μου λενε εκανες βλακεια θα το μετανιωσεις κτλ.. αυριο παραλαμβανω..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ερωτηση που εκανε στο "Nokia Ελλαδας" στο facebook για το αν θα παρω το κουπονι μου απαντησαν αυτο:

"Καλησπέρα, λυπούμαστε αλλά η προσφορά ίσχυε για αγορές έως 15.1.2014 και η ενεργοποίηση ήταν δυνατή έως 15.2.2014"

μαλλον δε θα το παρω το κουπονι :~(

ρε παιδια γενικα πως ειναι η συσκευη; μενου, εφαρμογες κτλ ολοι μου λενε εκανες βλακεια θα το μετανιωσεις κτλ.. αυριο παραλαμβανω..

 

Δεν χρειαζεται ν ακους κανεναν!Το κιν. ειναι γρηγορο απλο λιτο κι απεριττο! Δεν υπαρχει περιπτωση να σου κολλησει στα απλα (τηλεφωνα,μνμ,πλοηγηση στο μενου) η τουλαχιστον πολυ πιο σπανια απο οτι σε andriod..Εχω εμπειρια απο wp 2 χρονια τουλαχιστον και πολλους φιλους με android και iphone γιαυτο και τα λεω..Εφαρμογες τις βασικες τις βρισκεις κι εδω και πλεον εφάμιλλες (οκ καμια πχ το viber μπορει να κανει τα δικα του αλλα πολυ σπανιο).Το μενου ειναι λιγο μονοτονο σε σχεση με τα αλλα 2 λειτουργικα αλλα αυτα γουστα ειναι! Γενικα ειναι ενα πολυ εύχρηστο εργαλειο με τρομερη καμερα! Και φυσικα μια χαρα για τα λεφτα που μπορεις να το βρεις πλεον..

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ερωτηση που εκανε στο "Nokia Ελλαδας" στο facebook για το αν θα παρω το κουπονι μου απαντησαν αυτο:

"Καλησπέρα, λυπούμαστε αλλά η προσφορά ίσχυε για αγορές έως 15.1.2014 και η ενεργοποίηση ήταν δυνατή έως 15.2.2014"

μαλλον δε θα το παρω το κουπονι :~(

ρε παιδια γενικα πως ειναι η συσκευη; μενου, εφαρμογες κτλ ολοι μου λενε εκανες βλακεια θα το μετανιωσεις κτλ.. αυριο παραλαμβανω..

 

Ξερεις ποσο καιρο τα ακουω αυτα απο κολλητους? Ο ενας με note3 (περασαν επισης απτα χερια του iPhone 3s/4/4s).. ο αλλος με nexus 5 (ειχε s2/s3)..

Μολις αυτοι λοιπον πιασαν το 1020 μου στα χερια τους, με 3 πραγματα σταματησαν να λενε τα δικα τους (μιας και δεν ειχαν ξαναπιασει WP απλα ειχαν μαθει το παραμυθι.."windows phone χαλια και πολυ πισω").. Το ενα ηταν το RapDialer, ή αλλιως γενικα η κληση του τηλεφωνου (τα android εχουν ενα delay δευτερολεπτων σ'αυτο το κομματι).. το δευτερο ειναι το σερφαρισμα που οι ταχυτητες ηταν ιδιες με τα δικα τους.. και τριτο και αποτελειωτικο η καμερα που απλα ντραπηκαν να συγκρινουν εστω και τις καλυτερες φωτογραφιες που εχουν τραβηξει με τα δικα τους (και το βιντεο φυσικα που και απο θεμα εικονας και ηχου, και κυριως βραδινη ληψη)..

Το μονο τους πατημα ηταν οι εφαρμογες και το store, που εν τελη ολες τις εφαρμογες που χρησιμοποιουν καθημερινα στα δικα τους τις εχω και εγω, και ολες οι extra που μου δειξαν ηταν εφαρμογες "βλακειουλες" που χρησιμοποιουν απλα σπανια και απλα τις εχουν για να τις εχουν..

Να μην αναφερω και τα 32gb..

 

Οπως προαναφερθηκε.. ολοι εχουν να πουν κακα λογια για τα WP, με το μονο κοινο ολων οτι

δεν εχουν πιασει στα χερια τους τετοια συσκευη για να δουν ποιοτητα καμερας και κατασκευης..

ακομα και στα low/mid range της Nokia..

 

Bonus part

Πηρα προ 2 εβδομαδων το 620 στη μανα μου και πριν μια βδομαδα το 925 στην κοπελα μου (μου ετοιμαζει ηδη τιμητικη πλακετα η Nokia)..

Το 925 βγαζει και αυτο απιστευτες φωτογραφιες φυσικα..

Εκει που εντυπωσιαστηκα ειναι με το φθηνο και μικρουλι 620.. 5mp camera που απλα σκιζει για ενα τοσο φθηνο "entry-lvl" smartphone.. Πραγματικα δεν το περιμενα..

 

Μη το σκεφτεσαι καθολου.. σου εδωσα ηδη επιχειρηματα για να τα "βαλεις" με τους android/iOS φιλους σου οταν θα πινετε καφε.. :happy:

Edited by Skrillex

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

@Some, θα ακουστεί παράλογο αλλά... άσε τι λέει η Νοκια Ελλάδος lol

Εξηγώ:

1. Το δικό μου το παρήγγειλα -και το παρέλαβα- πολύ μετά τις 15.1. Δεν μου ήρθε το κουπόνι με το κινητό, μίλησα με το μαγαζί και δεν έκαναν κιχ, μου ζητήσανε συγγνώμη για την παράλειψη και την επόμενη μέρα ήταν στα χέρια μου με κουριερ. Γιατί; Γιατί αν το μαγαζί έχει ακόμη κουπόνια στο χέρι, σύμφωνα με τους όρους της Νοκια ναι μεν "2. Η ενέργεια θα διεξαχθεί από 20.11.2013 – 15.1.2014" ΑΛΛΑ επίσης "5. Τα εκπτωτικά κουπόνια είναι διαθέσιμα μέχρι εξαντλήσεως τους."

 

2. Τώρα, για την ενεργοποίηση: Στο σάιτ που σου έδωσα γράφουν "μέχρι τις" 15.2 (το οποίο εγώ είχα εκλάβει ως "μέχρι και τις". Το κουπόνι όμως γράφει "πριν τις" 15.2. Η επιλογή στην εφαρμογή wallet για να προσθέσεις microsoft gift card (αυτό επιλέγεις για το κουπόνι), έως βράδυ 14.2 ήταν ενεργή. Ξημερώματα 15.2 είχε εξαφανιστεί και σκέφτηκα ότι τελικά ίσχυσε το "πριν". Μεσημεροαπόγευμα 15.2 ξαναήταν διαθέσιμη και ενεργοποίηθηκε κουπόνι κανονικά.

Και άντε θα μου πεις ότι οκ, απλά ίσχυσε το "μέχρι τις=και", τελικά. Οκ μεν για την 15η... αλλά εγω το έχω απορία πάντως γιατί ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ έως αυτή τη στιγμή ενεργό το microsoft gift card προς επιλογή. Παίζουν άλλα κουπόνια της Νοκια/MS -άσχετα με το δικό μας- αυτό το διάστημα και δεν το ξέρουμε κι οπότε το κρατάνε ενεργό ως επιλογή; Αν δεν κάνω λάθος, όχι... και όχι τίποτα άλλο αλλά οι ηλίθιοι με έκαναν να συμβουλέψω την κολλητή να το ενεργοποιήσει τελευταία στιγμή ενώ ήθελε να το δώσει μαζί με συσκευή που έδινε (και δίνει ακόμη, οποιος θέλει :p ) για να μην πάει και καλά άχρηστο. Και η επιλογή τελικά παραμένει ακόμα ενεργή. Οπότε εγώ το τι σου είπε η Νοκια το ψιλοακούω βερεσέ μέχρι αποδείξεως του εναντίον.

 

Μίλα με το ΜΑΓΑΖΙ που το πήρες και άσε τη Νόκια. Με την προϋπόθεση ότι όντως τους έχουν μείνει κάποια στα χέρια (στο μαγαζί), διεκδίκησε να το πάρεις. Αν σου πούνε "μα έχει λήξει η ενεργοποίηση" πες τους "μπα, ισχύει ακόμη, φίλος το ενεργοποίησε πρόσφατα" και τρίχες κατσαρές, κάνε παιχνίδι. Δηλαδή αν έχουν και το πάρεις στα χέρια σου, στη χειρότερη πες να πας να το ενεργοποιήσεις και να μην ισχύει πλέον ο κωδικός. Εγώ πάντως πιστεύω ότι για να είναι ακόμη η επιλογή ενεργή, δέχεται ακόμη ενεργοποιήσεις. Τι είχες τι έχασες στην τελική αν δεν ισχύει πλέον, τουλάχιστον μην το αφήνεις χωρίς προσπάθεια (τι προσπάθεια, μια ερώτηση θα τους κάνεις κι ότι προκύψει).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλε προσπάθησέ το όσο πάει με το κουπόνι και ας είναι εκπρόθεσμο. Όταν είχα πάρει και γω τη δική μου συσκευή έφυγα σχεδόν τρέχοντας να πάω σπίτι να ανοίξω το κουτί και ξέχασα εντελώς να ζητήσω κουπόνι. Πήγα μετά από 4 μέρες και το ζήτησα στο κατάστημα και μου ζήτησαν συγγνώμη και το πήρα.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλε προσπάθησέ το όσο πάει με το κουπόνι και ας είναι εκπρόθεσμο. Όταν είχα πάρει και γω τη δική μου συσκευή έφυγα σχεδόν τρέχοντας να πάω σπίτι να ανοίξω το κουτί και ξέχασα εντελώς να ζητήσω κουπόνι. Πήγα μετά από 4 μέρες και το ζήτησα στο κατάστημα και μου ζήτησαν συγγνώμη και το πήρα.:)

 

Μου θύμησες εμένα που μου το φερε ο Courier boy στο μαγαζί και το κρατούσα κλειστό μέχρι να απολαύσω το άνοιγμα στο σπίτι με την ηρεμία μου.. Δεν κρατιόμουν, λες και είχα να πάω τουαλέτα κανά 10ωρο! :p

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

Έτσι... Να πάρεις την μυρωδιά του καινούριου, να χαιδέψεις κάθε σπιθαμή του κινητού, να διαβάσεις όλα τα άχρηστα ή μη βιβλιαράκια κτλ κτλ...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έτσι... Να πάρεις την μυρωδιά του καινούριου, να χαιδέψεις κάθε σπιθαμή του κινητού, να διαβάσεις όλα τα άχρηστα ή μη βιβλιαράκια κτλ κτλ...

 

Εχουμε καει όλοι με το unboxing τελικα ε? Και νομιζα οτι μονο εγω εχω φτασει τα ορια του φετιχιστη/ανωμαλου.. :lol:

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κινητο ερχεται με αδεια μπαταρια πατουσα το κουμπι να ανοιξει δεν ανοιγε, τωρα το εβαλα στην πριζα και αναβοσβηνει το μεσαιο κουμπι.. και κατι ακομα οταν το κουναω περαδωθε ακουγεται απο μεσα κατι σα να παιζει, κατι να κουνιεται..

************

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για τίποτα από τα 2... Η μπαταρία δεν έχει συγκεκριμένο ποσοστό που έρχεται... Συνήθως είναι από 0-30 %... Το κουμπάκι αναβοσβήνει μέχρι να μπορεί να ανοίξει το κινητό...

 

Για αυτό που ακούγεται είναι ο σταθεροποιητής (κάτι τέτοιο θυμάμαι) που όλοι ψαρώσαμε όταν το πήραμε το κινητό. Νομίζω το γράφει και μέσα..

 

 

Εχουμε καει όλοι με το unboxing τελικα ε? Και νομιζα οτι μονο εγω εχω φτασει τα ορια του φετιχιστη/ανωμαλου.. :lol:

 

Nope... Μια από τα ίδια στο τελετουργικό και ειδικά όταν μιλάμε για Νόκια από άποψη κατασκευής... Και λίγα είπαμε...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το κινητο ερχεται με αδεια μπαταρια πατουσα το κουμπι να ανοιξει δεν ανοιγε, τωρα το εβαλα στην πριζα και αναβοσβηνει το μεσαιο κουμπι.. και κατι ακομα οταν το κουναω περαδωθε ακουγεται απο μεσα κατι σα να παιζει, κατι να κουνιεται..

τι σκατα γινεται;

 

Όταν αναβοσβηνει το μεσαίο κουμπί σημαίνει οτι η μπαταρία είναι εντελώς άδεια και θέλει λιγα λεπτα να το εχεις στην μπριζα για να ανάψει.

Ο ήχος είναι φυσιολογικός. Είναι απο την κάμερα. Έχει μέσα και στο κουτί ενα φυλλάδιο της ΝΟΚΙΑ που το εξηγεί.

Με πρόλαβαν...

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι για τίποτα από τα 2... Η μπαταρία δεν έχει συγκεκριμένο ποσοστό που έρχεται... Συνήθως είναι από 0-30 %... Το κουμπάκι αναβοσβήνει μέχρι να μπορεί να ανοίξει το κινητό...

 

Για αυτό που ακούγεται είναι ο σταθεροποιητής (κάτι τέτοιο θυμάμαι) που όλοι ψαρώσαμε όταν το πήραμε το κινητό. Νομίζω το γράφει και μέσα..

 

Αμα εκανε το unboxing του φετιχιστη θα το ειχε διαβασει οτι ειναι ο μηχανισμος του OIS (Optical Image Stabilization)... Χαρη σε αυτο που ακους βγαινουν οι φωτογραφιες αστερι και τα video smooth, ακομα και αν τρεμουν τα χερια σου..

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, λοιπον.. το κινητο ανοιξε, ο ηχος που ακουγοταν ειναι απο εκει που μπαινει η σιμ και ετσι οπως κοιτα μεσα και το γυρισα αναποδα βγηκε εξω συρομενο ενα σιδερακι που γραφει "nokia corporation" και απο πισω το ιμει το τραβηξα μηπως βγαινει αλλα δε βγαινει αυτο..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...