Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το LG Optimus G ( E975 )


taxudromos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θέλω να βρίσκομαι έξω από τον χορό και γι αυτό του πέρασα την τελευταία cm11 nightly (11/03). Χάρηκα γιατί τα προβλήματα που είχα με αυτές της περασμένης εβδομάδας είχαν λυθεί. Βρήκα όμως καινούργιο. Δεν κλειδώνει με τίποτα δορυφόρους. Το άφησα σήμερα σε καθαρό ουρανό κανένα 15λεπτο και το gps status δεν βρήκε ούτε ένα δορυφόρο. Λέω ας πάω πίσω στη snapshot m4 να δω αν το κάνει και εκεί. Τα ίδια!

 

Επειδή είχα καιρό να χρησιμοποιήσω το GPS λέω τα έφτυσε ο δέκτης της συσκευής. Του περνάω φρέσκια savvy (ούτε καν από backup που είχα) και τσεκάρω ξανά με την ίδια εφαρμογή. Μέσα σε λιγότερο από 8 δευτερόλεπτα είχε κλειδώσει 7 δορυφόρους.

 

Λογικά μιλώντας ούτε και σε εσάς δεν θα κλειδώνει. Βέβαια την κάνεις τη δουλειά σου με ανοιχτό wifi + το σήμα της κεραίας της κινητής αλλά το GPS αυτό καθ' αυτό δεν χαμπαριάζει για να κλειδώσει. Ίσως δοκιμάσω κανένα faster fix ή κάτι παρόμοιο να δω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το που βγήκα στο μπαλκόνι έπιασα σήμα (μόνο gps). Δεν είδε καν ουρανό.

Στα 20 δεύτερα περίπου που περίμενα

[ATTACH]42288[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτώσεις ένα module για ράδιο μέσω του f93 τότε έχεις μια χαρά αξιοπρεπές ράδιο μέσω του spirit. Το έχω κάνει με την τελευταία PA την οποία και έχω συμπαθήσει πολύ. :happy:

 

Μπορεις να με βοηθησεις λιγο με τη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Είχες βάλει στο location μόνο gps? Μπορεί να είχες μόνο δεδομένα και να μην το πρόσεξες.

 

Κι όμως τα είχα τσεκάρει όλα. Επέλεξα μέσα στα wifi settings να είναι πάντοτε διαθέσιμο το scan για wifi και ως δια μαγείας κλείδωσε! Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν αυτό το πρόβλημα ή αν απλά έτυχε και ανανέωσε κάποιο gps αρχείο. :ninja:

 

Μπορεις να με βοηθησεις λιγο με τη διαδικασια;

 

Αν έχεις τον συγκεκριμένο kernel μπορείς να κατεβάσεις το kocontrol και να ενεργοποιήσεις το iris radio module. Από εκεί και πέρα με κάποια εφαρμογή όπως το spirit μπορείς να έχεις ράδιο.

 

Βέβαια απ' ο,τι είδα η τελευταία nightly της cm11 έχει λειτουργικότατο fm radio.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το παρέλαβα σήμερα το πρωί από το merimobiles και μετά από αρκετή αναμονή είναι η αλήθεια.Εστειλαν την έκδοση S όπως τους ζήτησα. Έκανα τη μετατροπή σε Ε975 εύκολα,ξεκλείδωσα τον bootloader,περασα custom recovery και CM 11,όπως και σε όλες τις προηγούμενές μου συσκευές.Ένα μικρό προβληματάκι μόνο....δεν πιάνει σήμα!!!Με τιποτα ομως!Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το modem του.Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το παρέλαβα σήμερα το πρωί από το merimobiles και μετά από αρκετή αναμονή είναι η αλήθεια.Εστειλαν την έκδοση S όπως τους ζήτησα. Έκανα τη μετατροπή σε Ε975 εύκολα,ξεκλείδωσα τον bootloader,περασα custom recovery και CM 11,όπως και σε όλες τις προηγούμενές μου συσκευές.Ένα μικρό προβληματάκι μόνο....δεν πιάνει σήμα!!!Με τιποτα ομως!Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με το modem του.Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

 

Σίγουρα κάτι γίνεται με το modem του. Δοκίμασες να αλλάξεις baseband;

 

Κάτι παρόμοιο τυχαίνει και σε εμένα με αρκετές custom. Αυτό που κάνω στην αρχή για να το διορθώσω είναι να κάνω switch τα data (από 2g σε 3g). Έτσι στην πρώτη αλλαγή βρίσκει σήμα. Βέβαια η cm είναι από τις λίγες που δεν μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σε στοκ, μετά από επανεκκίνηση καμία φορά θέλει soft reset για να πιάσει...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το cwm αναγκάστηκα να ξανάφλασαρω στοκ..

Με Touch πέρασε κατευθείαν. Αυτό χρησιμοποιώ από τότε

 

Ευχαριστώ, μία διευκρίνιση όμως αν είναι εύκολο :rolleyes:

touch εννοείς τον TWRP ή το Touch CWM?

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μετατρεψει το κινητο τελικα σε Ε975 και μετα το ξεκλειδωμα του bootloader,περασμα TWRP recovery και CM 11 δεν μπορω να εχω σημα κινητης τηλεφωνιας.Εκατσα εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι για να περασω αλλο baseband πρεπει να περασω ξανα stock rom.

Το εχει κανει κανενας αυτο και εχει επιτυχει;Αν ναι,μπορει να μου δωσει λιγο τα φωτα του;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μετατρεψει το κινητο τελικα σε Ε975 και μετα το ξεκλειδωμα του bootloader,περασμα TWRP recovery και CM 11 δεν μπορω να εχω σημα κινητης τηλεφωνιας.Εκατσα εψαξα αρκετα και καταλαβα οτι για να περασω αλλο baseband πρεπει να περασω ξανα stock rom.

Το εχει κανει κανενας αυτο και εχει επιτυχει;Αν ναι,μπορει να μου δωσει λιγο τα φωτα του;

Ευχαριστω!

 

Τελικα το μονο που χρειαζεται να κανει καποιος ειναι να τρεξει και παλι τον οδηγο για μετατροπη σε Ε975 και επανερχεται σε κανονικοτατη κατασταση.Αλλαξα και το baseband σε F180S και εχω επιτελους σημα,αλλα αρκετα χαμηλο και ουτε καν 3G με επιλεγμενη την επιλογη για ολα τα δικτυα και LTE....Τυχαινει σε κανεναν αλλον;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει όταν φλασάρεις λάθος μόντεμ (baseband δλδ).

Το ότι είναι η S έκδοση το είδες από το μενού του κινητού πριν το πειράξεις ή από το κουτί;

Ρωτάω γιατί στο δικό μου ενώ το κινητό ήταν L, το κουτί και το κινητό το ίδιο είχαν αυτοκόλλητο ότι ήταν S :angry:

Πέρνα το modem του L και αν στρώσει (που λογικά θα το κάνει) τότε έχεις κι εσύ το L

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κάνεις τον kernel με το dttw σε στοκ; Έχει άλλος ένα μικρό ρούφηγμα μπαταρίας;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει όταν φλασάρεις λάθος μόντεμ (baseband δλδ).

Το ότι είναι η S έκδοση το είδες από το μενού του κινητού πριν το πειράξεις ή από το κουτί;

Ρωτάω γιατί στο δικό μου ενώ το κινητό ήταν L, το κουτί και το κινητό το ίδιο είχαν αυτοκόλλητο ότι ήταν S :angry:

Πέρνα το modem του L και αν στρώσει (που λογικά θα το κάνει) τότε έχεις κι εσύ το L

 

Ηταν και στο μενου του κινητου αλλα και σε καθε αυτοκολλητο το μοντελο S.

Οποιο baseband και να φλασαρω το σημα παραμενει χαμηλο και η ενδειξη ιντερνετ δεν ξεκολλαει απο το G.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κάνεις τον kernel με το dttw σε στοκ; Έχει άλλος ένα μικρό ρούφηγμα μπαταρίας;

 

Σε cm το παρατήρησα εγω και ενημέρωσα. Κανείς δε νοιάστηκε.

Το ίδιο και για το θέμα με την κλήση και το dt2w.

 

Εκεί φαίνεται βέβαια ο επαγγελματίας developer σε σχέση με τον χομπιστα..

Ας είναι. Θα φτιάξω μόνος κερνελ προς το καλοκαιράκι που θα εχω χρόνο :p

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε :p

 

Αυτος υποτιθεται προσπαθει να το διορθωσει... τρωει 2%/h idle... αλλα και στη χρηση ειδα καταναλωση τις πρωτες ωρες, τωρα ειναι σχετικα καλυτερα (βεβαια το εριξα απο το 1.8 που ηταν)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το drain έκανε μπαμ. Ίσως x5 σε σχέση με πρίν.

Και όλα αυτά για dt2w που πιάνει ακόμα και όταν μιλάς στο τηλέφωνο;; No way!

 

Χωρίς αυτό δεν έχω θέμα με την μπαταρία. Λίγο καλύτερα από στοκ είμαι (το έχω αφήσει στα 1.8mhz)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μήπως ξέρει κανένας πως να πέρασω το Google Experience Launcher στο E975; Στο S4 με Android 4.3 δουλεύει κανονικά, αλλά σε αυτό με 4.1.2 μόλις κάνω install λέει "Αναζήτηση Google διακόπηκε και δεν δουλεύει".

 

Από εκεί και πέρα, μήπως ξέρει κανείς καμία σταθερή, αξιόπιστη και εύκολη στο πέρασμα custom 4.4 rom; Το σιχάθηκα το UI της LG.

Link to comment
Share on other sites

Ο default στην cm11 είναι ο trebuchet αν δεν κάνω τραγικό λάθος. Βέβαια αν φλασαρεις τα standard Gapps του banks http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2012857 τότε εγκαθίσταται ο google now launcher τον οποίο θεωρώ εξαιρετικό.

 

Για την ιστορία εδώ και αρκετές μέρες χρησιμοποιώ την cm11 και θεωρώ πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Πέρα από την χειρότερη διαχείριση ενέργειας σε σχέση με τη στοκ, σε όλα τα άλλα πετάει. Αξίζει σίγουρα τη δοκιμή πλέον. Το ότι θα έχω daily driver cm11 nightly ποτέ δεν το φαντάστηκα. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...