Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root για Vive όποιος μπορεί ας δοκιμάσει απο εδώ http://pan.baidu.com/s/1glUiP

 

Foroum

http://bbs.ydss.cn/thread-371323-1-1.html

 

untick first card brush package files are copied to the sd card, then use the wire brush into a third-party recovery, when the wire brush to brush the file list of the first file. After a good brush third-party recovery, reboot into recovery, sd card on the package to find the root, which is update.zip, brush in, activate the phone on the realization of the root specific look inside the readme inside this word document description

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Root για Vive όποιος μπορεί ας δοκιμάσει απο εδώ http://pan.baidu.com/s/1glUiP

 

Foroum

http://bbs.ydss.cn/thread-371323-1-1.html

 

untick first card brush package files are copied to the sd card, then use the wire brush into a third-party recovery, when the wire brush to brush the file list of the first file. After a good brush third-party recovery, reboot into recovery, sd card on the package to find the root, which is update.zip, brush in, activate the phone on the realization of the root specific look inside the readme inside this word document description

 

To δοκιμασα αλλα τιποτα...

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

γεια σας να ρωτησω 2 πραγματα για το συγκεκριμενο κινητο επιδη με ενδιαφερει..1)βιντεοκληση μεσω 3g (οχι skype ktl..)κανει?δηλαδη στο dialer βγαζει και επιλογη για βιντεοκλήση?- και επισης με νεα rom εχει τυχει σε καποιον να χαθεί αυτο? και 2) η συσκευη γινεται wifi hotspot? ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Για κακή μου τύχη, είπα να περάσω πιο καινούργια έκδοση cwm καθ κατέληξε σε bootloop mode (επανεκκινεί συνεχώς φτάνοντας μόνο στο πρώτο σήμα της Lenovo). Κατέβασα από needrom το cwm που έλεγε εκεί καθώς και την τελευταία έκδοση της vibe. Θέλω παράλληλα να γίνει και ενοποίηση μνημών. Ποια βήματα ακολουθώ για να μην κάνω πάλι πατάτα; Επίσης, θέλω να της περάσω και τα Gapps πάλι και να της σβήσω ότι κινέζικο, θα έχω πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Για κακή μου τύχη, είπα να περάσω πιο καινούργια έκδοση cwm καθ κατέληξε σε bootloop mode (επανεκκινεί συνεχώς φτάνοντας μόνο στο πρώτο σήμα της Lenovo). Κατέβασα από needrom το cwm που έλεγε εκεί καθώς και την τελευταία έκδοση της vibe. Θέλω παράλληλα να γίνει και ενοποίηση μνημών. Ποια βήματα ακολουθώ για να μην κάνω πάλι πατάτα; Επίσης, θέλω να της περάσω και τα Gapps πάλι και να της σβήσω ότι κινέζικο, θα έχω πρόβλημα;

 

θα περασεις πρωτα με το Flashtool αλλη ΡΟΜ εκτος Vibe ,και μετα αφου δεις οτι την περασες την (π.χ την 125 μου ειχε δωσει εμενα ο δασκαλος) αφου την περασεις και δεις οτι ολα πανε οκ , μετα θα βλαεις το recovery ΚΑΙ ΜΕΤΑ την VIVE

πρωτα ΟΜΩΣ ΔΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ drivers ΣΤΟ PC SOY!!

 

 

Παράθεση από glix >

 

Εγω με την vive ακομα να βγαλω ακρη με την μπαταρια....Στο power lenovo λεει με 3 επιπεδα πως φορτιζει η μπαταρια στο κινητο , το αφησα στην 2η μου φορτιση ολο το βραδυ ξανα, το προβλημα μου ειναι οτι χωρις να του κανω κατι , μεσα σε 1 ωρα που ηταν μονο ανοιχτο εφαγε 3 % μπαταρια και πηγε στο 97 %...δεν ξερω γιατι ....λετε να πατησω calibration ?

 

Αν τρεχουν "πραγματα" απο πισω (πχ automatic updates), δεν φαινεται σαν προβλημα. Το συνηθεστερο ενεργοβορο background setting ειναι το wifi, μπορει το default στην vibe να ειναι διαφορετικο απο αυτο που ειχες, πχ. βαλτο ενεργο μονο οταν ειναι στην πριζα.

 

Το προβλημα ειναι οτι απ το 100% μεχρι το 97 πεφτει μεσα σε μιση ωρα με μια ωρα...ωριαα ?

Αλλλα τωρα μετα απο 4 ωρες , με wifi ον , χωρις να εχω κανει κατι στο κινητο, μια κληση ενος λεπτου , ακομα ειναι στο 96%

Να του κανω ενα calibration battery?ή θα ειναι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

θα περασεις πρωτα με το Flashtool αλλη ΡΟΜ εκτος Vibe ,και μετα αφου δεις οτι την περασες την (π.χ την 125 μου ειχε δωσει εμενα ο δασκαλος) αφου την περασεις και δεις οτι ολα πανε οκ , μετα θα βλαεις το recovery ΚΑΙ ΜΕΤΑ την VIVE

πρωτα ΟΜΩΣ ΔΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ drivers ΣΤΟ PC SOY!!

 

 

Παράθεση από glix >

 

Εγω με την vive ακομα να βγαλω ακρη με την μπαταρια....Στο power lenovo λεει με 3 επιπεδα πως φορτιζει η μπαταρια στο κινητο , το αφησα στην 2η μου φορτιση ολο το βραδυ ξανα, το προβλημα μου ειναι οτι χωρις να του κανω κατι , μεσα σε 1 ωρα που ηταν μονο ανοιχτο εφαγε 3 % μπαταρια και πηγε στο 97 %...δεν ξερω γιατι ....λετε να πατησω calibration ?

 

Αν τρεχουν "πραγματα" απο πισω (πχ automatic updates), δεν φαινεται σαν προβλημα. Το συνηθεστερο ενεργοβορο background setting ειναι το wifi, μπορει το default στην vibe να ειναι διαφορετικο απο αυτο που ειχες, πχ. βαλτο ενεργο μονο οταν ειναι στην πριζα.

 

Το προβλημα ειναι οτι απ το 100% μεχρι το 97 πεφτει μεσα σε μιση ωρα με μια ωρα...ωριαα ?

Αλλλα τωρα μετα απο 4 ωρες , με wifi ον , χωρις να εχω κανει κατι στο κινητο, μια κληση ενος λεπτου , ακομα ειναι στο 96%

Να του κανω ενα calibration battery?ή θα ειναι λαθος ?

 

Ποια Vibe? Από needrom?

Link to comment
Share on other sites

Για κακή μου τύχη, είπα να περάσω πιο καινούργια έκδοση cwm καθ κατέληξε σε bootloop mode (επανεκκινεί συνεχώς φτάνοντας μόνο στο πρώτο σήμα της Lenovo). Κατέβασα από needrom το cwm που έλεγε εκεί καθώς και την τελευταία έκδοση της vibe. Θέλω παράλληλα να γίνει και ενοποίηση μνημών. Ποια βήματα ακολουθώ για να μην κάνω πάλι πατάτα; Επίσης, θέλω να της περάσω και τα Gapps πάλι και να της σβήσω ότι κινέζικο, θα έχω πρόβλημα;

 

Φίλε, είναι λίγο περίεργη η φάση με το memory repartition.

Το όλο θέμα είναι να εγκαταστησεις το σωστό recovery για την ρομ που φοράς.

Κι εγώ έπαθα ακριβώς το ίδιο με σένα. Όπως ήρθε από minideal φορούσε την s116 row. Πέρασα το cwm recovery, αλλά έπεσε σε bootloop. Ούτε restore δεν μου έκανε τ ην ρομ.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Όποιος βάζει νέο recovery και παίρνει backup την ρομ 1ον:να παίρνετε 2 backup για σιγουριά και 2ον:να κάνετε αμέσως μετά το backup το restore για να σιγουρευτείτε ότι όλα δουλεύουν κανονικά.

Αναγκάστηκα να περάσω με το flashtool την s125, πέρασα το recovery και μετά έκανα το repartition. Όλα κομπλέ. Μετά ειχα internal storage 3.32 και usb storage 273mb.

Ψάξε λίγο το φόρουμ. Τα αναφέρω όλα. Δεν θυμάμαι ακριβώς που και δεν μπορώ να ψάξω τώρα. Έχω δουλειά ;)

 

Νεα VIBE ROM και ειναι και ροοτ.

Παρα πολυ καλη ρομ και πολυ ομορφη.

 

http://pan.baidu.com/s/1iTLwU

pass 08sr

 

καλημέρα!θυμάσαι με ποιο τρόπο είχες βάλει αυτή τη rom?

δεν μπαίνει με flashtools-δεν υπάρχει μέσα αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc

 

Το απαντησε σε μένα λίγο πιο πίσω. Αυτή η vibe η rootαρισμενη και η official φλασαρονται μόνο μέσω recovery. Έχει δώσει 2 link για το φλασαρισμα μέσω flashtool.

Δες το λίγο ;)

Sorry, στους mods που δεν έκανα πολλαπλη παράθεση. Κεκτημένη ταχύτητα.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Vortex με το Pc suite οταν βαζεις το κινητο στον υπολογιστη βγαζεις ακρη σε τιποτα με τα κινεζικα ?

Νομιζω γινεται μεσω της εφαρμογης να φυγουν οι κινεζιες αλλα δεν ειμαι σιγουρος..αγγλικα δεν μπορω να βρω...

στην σελιδα 3 εχει κατι για το suite αλλα και παλι κινεζικα και σελιδα 11 μισα αγγλικα μισα κινεζικα.....

Link to comment
Share on other sites

Vortex με το Pc suite οταν βαζεις το κινητο στον υπολογιστη βγαζεις ακρη σε τιποτα με τα κινεζικα ?

Νομιζω γινεται μεσω της εφαρμογης να φυγουν οι κινεζιες αλλα δεν ειμαι σιγουρος..αγγλικα δεν μπορω να βρω...

στην σελιδα 3 εχει κατι για το suite αλλα και παλι κινεζικα και σελιδα 11 μισα αγγλικα μισα κινεζικα.....

 

Φίλε, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό. Δεν έχω περάσει το pc suite στον υπολογιστή :)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

 

Το απαντησε σε μένα λίγο πιο πίσω. Αυτή η vibe η rootαρισμενη και η official φλασαρονται μόνο μέσω recovery. Έχει δώσει 2 link για το φλασαρισμα μέσω flashtool.

Δες το λίγο ;)

Sorry, στους mods που δεν έκανα πολλαπλη παράθεση. Κεκτημένη ταχύτητα.

 

Τα 2 link που έδωσε ο φίλος είναι για rootαρισμένες .Νομίζω κάπου γράφει για official οτι είναι.(Σ'ευχαριστώ)

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ επομένως ότι δεν μπορώ να περάσω κάποια εξ αυτών με flash tools αλλά πρέπει να βρω μια άσχετη; Μόνο αυτή θα περάσω με flash tools, τις άλλες με recovery; Με το που την περάσω την άσχετη κι ανοίξει περνώ cwm; Μετά την vibe ή πρώτα ενοποίηση μνήμης; Θα παρακάλεσε παρακαλέσω να βοηθήσει αφιερώνοντας λίγο χρόνο κάποιος, μπας και καταφέρω να βγάλω μια άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ επομένως ότι δεν μπορώ να περάσω κάποια εξ αυτών με flash tools αλλά πρέπει να βρω μια άσχετη; Μόνο αυτή θα περάσω με flash tools, τις άλλες με recovery; Με το που την περάσω την άσχετη κι ανοίξει περνώ cwm; Μετά την vibe ή πρώτα ενοποίηση μνήμης; Θα παρακάλεσε παρακαλέσω να βοηθήσει αφιερώνοντας λίγο χρόνο κάποιος, μπας και καταφέρω να βγάλω μια άκρη.

 

Τα εχεις λιγο μπερδεψει. Εχω δωσει και λινκ της vibe που μπορεις να την περασεις με flashtool. Απλα με flashtool φλασαρει και το recovery οποτε θα χασεις το twrp και δεν θα μπορεις μετα να περασεις τα gapps(playstore). Διαβαστε λιγο το θεμα. Εχουμε μιλησει και εχουμε γραψει για το θεμα που ρωτας. Το καλυτερο ειναι για να μην τα κανεις μπερδεμα στο μυαλο σου :

1. Να φλασαρεις μια ρομ εκτος vibe οποτε να την κανεις ροοτ (αν δεν ειναι απο μονη της)και με την διαδικασια που εχουμε γραψει να περασεις twrp.

2. Μετα κανεις την διαδικασια για να περασεις την vibe και μετα τα gapps.(εχουμε γραψει πως θα κανεις και αυτη τη διαδικασια.

Για το repartition της μνημης δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω κανει ποτε αλλα υπαρχουν παιδια εδω που το εχουν κανει και εχουν γραψει τι και πως.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

 

@fotius332

Αυτά είναι τα link για την official με flashtool

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ vortex.Αραγε υπάρχει rootαρισμενη Vibe για flash tool;

Αν κατάλαβα καλά,για να περαστεί rootαρισμενη Vibe με recovery θα πρεπει πρωτα να έχουμε περάσει μια άλλη rootαρισμενη rom.Αν ήδη έχουμε π.χ την official Vibe δεν γίνεται να περάσουμε την rootαρισμενη (με recovery).Αυτο ισχυει για ολες τις rootαρισμενες οταν προσπαθουμε να τις περασουμε με recovery πανω απο official;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ vortex.Αραγε υπάρχει rootαρισμενη Vibe για flash tool;

Αν κατάλαβα καλά,για να περαστεί rootαρισμενη Vibe με recovery θα πρεπει πρωτα να έχουμε περάσει μια άλλη rootαρισμενη rom.Αν ήδη έχουμε π.χ την official Vibe δεν γίνεται να περάσουμε την rootαρισμενη (με recovery).Αυτο ισχυει για ολες τις rootαρισμενες οταν προσπαθουμε να τις περασουμε με recovery πανω απο official;

 

Ώπα, παιδιά, χάθηκε η μπάλα. Γιατί ;

Όχι, δεν υπάρχει ρουταρισμενη vibe για φλασαρισμα με flashtool.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις λιγο μπερδεψει. Εχω δωσει και λινκ της vibe που μπορεις να την περασεις με flashtool. Απλα με flashtool φλασαρει και το recovery οποτε θα χασεις το twrp και δεν θα μπορεις μετα να περασεις τα gapps(playstore). Διαβαστε λιγο το θεμα. Εχουμε μιλησει και εχουμε γραψει για το θεμα που ρωτας. Το καλυτερο ειναι για να μην τα κανεις μπερδεμα στο μυαλο σου :

1. Να φλασαρεις μια ρομ εκτος vibe οποτε να την κανεις ροοτ (αν δεν ειναι απο μονη της)και με την διαδικασια που εχουμε γραψει να περασεις twrp.

2. Μετα κανεις την διαδικασια για να περασεις την vibe και μετα τα gapps.(εχουμε γραψει πως θα κανεις και αυτη τη διαδικασια.

Για το repartition της μνημης δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν το εχω κανει ποτε αλλα υπαρχουν παιδια εδω που το εχουν κανει και εχουν γραψει τι και πως.

 

Ποια vibe; Αυθεντική ή rooted;

 

Υπάρχει κάποιος να βοηθήσει στο θέμα του repartition;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, την εκτιμώ ιδιαιτέρως, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη, μιας κι έχω ελάχιστη ώρα να το φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια vibe; Αυθεντική ή rooted;

 

Υπάρχει κάποιος να βοηθήσει στο θέμα του repartition;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, την εκτιμώ ιδιαιτέρως, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη, μιας κι έχω ελάχιστη ώρα να το φτιάξω.

 

Φίλε, θα το προσπαθησουμε για το repartition. Μην αγχώνεσαι ;)

Απλά τώρα είμαι σε γενέθλια σε παιδότοπο με τα πιτσιρίκια.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, θα το προσπαθησουμε για το repartition. Μην αγχώνεσαι ;)

Απλά τώρα είμαι σε γενέθλια σε παιδότοπο με τα πιτσιρίκια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το εκτιμώ.

Κι εγώ θέλω να το λήξω σήμερα και να καταφέρω να κοιμηθώ λίγο γιατί ξημερώματα θα πρέπει να φύγω για δουλειά. Προς το παρόν περιμένω να κατέβει αυτή (http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-4/), που θα την χρησιμοποιήσω για να εκκινήσω το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την μπαταρία

θα μπορώ να την αλλάξω?

ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ, το εκτιμώ.

Κι εγώ θέλω να το λήξω σήμερα και να καταφέρω να κοιμηθώ λίγο γιατί ξημερώματα θα πρέπει να φύγω για δουλειά. Προς το παρόν περιμένω να κατέβει αυτή (http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-4/), που θα την χρησιμοποιήσω για να εκκινήσω το κινητό.

 

ωραια με το που την περασεις ακου να δεις τι εκανα εγω .

Την περασα, ολα οκ!αφου ανοιγε το κινητο

με το που ανοιξε το κινητο , περασα το Recovery αυτο με τα 4 γραμματα !!οχι την CWN πως λεγεται ...την Recovery me ta 4 γραμματα.

Μετα θα κανεις delete catch κτλ κτλ που λεει ο δασκαλος σε πολλα μηνυματα....με το που κανεις αυτο , θα την κανεις και ενα back up!!!και θα την δοκιμασεις 1 φορα να δεις οτι λειτουργει το back up σου.!

με το που κανεις και αυτο , εισαι ετοιμος ΜΕΣΩ της Recovery που εβαλες πριν , να περασεις την Vibe Rom V3 που ειναι 600 mb το αρχειο που θα κανεις download...

σε γενικες γραμμες αυτο κανεις οπως το εκανα εγω...

Τα DRIVERS τα εχεις βαλει καλα ή θα εχεις αλλα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την μπαταρία

θα μπορώ να την αλλάξω?

ευχαριστώ

 

Ακομα δεν το πηρες και θες να αλλαξεις την μπαταρια? :confused:

Μια μπαταρια κραταει την ζωη της για 1000 φορτισεις.Οχι οτι μετα χαλαει απλα αρχιζει και πεφτει η αποδοση της. Το κινητο το λιγοτερο που θα κανεις να το φορτίσεις ειναι καθε 2 μερες. Αρα2χ1000= 2000 μερες,αρα 2000/365= 5 χρονια και 4 μηνες. Σκοπεύεις να το κρατησεις παραπανω? :wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

σκέφτομαι να το αγοράσω αλλά δε τι παίζει με την μπαταρία

θα μπορώ να την αλλάξω?

ευχαριστώ

 

Καλησπερα. Στο site της lenovo αναφέρεται ως user replaceable.

Κάποιες σελίδες πίσω έχουμε δώσει link με τα ανταλλακτικά για το κινητό. Και μπαταρία.

Ψάξε στο φόρουμ

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

@raftoput

Εγώ θα πρότεινα αφού κάνεις αυτά που λέει ο Vortex να περάσεις την rooted Vibe.Εγώ κάπως έτσι κατέληξα στην official Vibe και τώρα για να περάσω την rooted πρέπει να κάνω την διαδικασία από την αρχή (πρώτα την S125 με flash tool,μετά TWRP κλπ).Καλυτερα να δοκιμασεις την rooted και μετά ευκολα πιστευω μεσω TWRP περνας την official αν κατι δεν παει καλα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

:)

λέω να αγοράσω 2

από ποιο site μου προτείνετε?

τι πρέπει να προσέξω?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...