Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@aloialone,

Με cwm recovery δεν γίνεται να περαστεί η rootαρισμενη 1347 vibe; Μόνο με twrp;

Γιατί προσπάθησα σήμερα, έτσι για να δω τι παίζει με την vibe, κι ενω μου έγραψε το recovery successfully updated οταν πάτησα reboot system now το μόνο που έκανε ήταν να μένει στο logo της lenovo. Έκανα πριν και μετά όλα τα wipe.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω σε κανένα φάκελο ούτε της rootαρισμενης, ούτε της official vibe το αρχείο scatter για φλασαρισμα με το flashtool. Να απέκτησα μυωπία; :blink:

Τελικά έκανα restore την s125.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@aloialone,

Με cwm recovery δεν γίνεται να περαστεί η rootαρισμενη 1347 vibe; Μόνο με twrp;

Γιατί προσπάθησα σήμερα, έτσι για να δω τι παίζει με την vibe, κι ενω μου έγραψε το recovery successfully updated οταν πάτησα reboot system now το μόνο που έκανε ήταν να μένει στο logo της lenovo. Έκανα πριν και μετά όλα τα wipe.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω σε κανένα φάκελο ούτε της rootαρισμενης, ούτε της official vibe το αρχείο scatter για φλασαρισμα με το flashtool. Να απέκτησα μυωπία; :blink:

Τελικά έκανα restore την s125.

 

Δεν ξερω με CWM δεν το εχω δοκιμασει ποτε.λογικα ομως πρεπει να μπορεις. To scatter αρχειο ειναι για ρομς που τις περνας με flashtool. Αυτες οι 2 ρομς ειναι μονο με recovery. Μια ρομ δεν μπορει να περαστει με flashtool αν ειναι φτιαγμενη για recovery και το αντιθετο. Αν θες εχω να σου δωσω την official για flashtool αλλα δεν θα μπορεις μετα να περασεις cwm η twrp για να βαλεις ta gapps.Γιατι με το flashtool σου κανει restore kai to recovery. Μπορεις αν θες να δοκιμασεις κατι που σκεφτηκα μολις τωρα. Να ξεκλικαρεις απο το flashtool οταν βαλεις τη ρομ μεσα το κουτακι διπλα απο το recovery. Λογικα θα μπορει να γινει και ετσι δεν θα σου αλλαξει το cwm.Ολα αυτα ειναι σκεψη που εκανα τωρα. Μπορει και να μην γινετε.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ειναι update της 1346 η οποια ειναι update της 1345. 1346 και 1345 official για το κινητο μας δεν υπαρχει οποτε λογικα ειναι custom rom αλλα δεν ξερουμε που ειναι βασισμενη. Ειναι στην official η ειναι στην 1346; Μπορει ακομα και η official να ειναι βασισμενη στην custom. Ποτε δεν ξερεις. Απλα με την custom λογικα(99%) δεν θα σου ερθει το επομενο update και δεν θα μπορεις να το κανεις. Οχι οτι σε εμας που φοραμε την official θα μπορουμε να το κανουμε. Ο λογος ειναι οτι ναι μεν η official θα δει το update και θα μας πει να το κανουμε αλλα οταν παει 100% download για να γινει install το update το κινητο θα πρεπει να μπει στο recovery( το οποιο εμεις πλεον εχουμε αλλαξει βαζοντας twrp recovery) οποτε δεν θα μπει πουθενα και απλα δεν θα την κανει εγκατασταση. Αρα θα πρεπει να βρουμε το update να το κατεβασουμε και να το κανουμε install εμεις manual μεσω twrp. Ο αλλος τροπος ειναι να περασουμε με flashtool μονο το recovery της official αλλα πλεον χωρις ροοτ μετα δεν θα μπορεσουμε να ξαναπερασουμε το twrp για να βαλουμε τα gapps. Οποτε το manual ειναι μονοδρομος.(και ευκολος σχετικα τροπος)

 

Άρα ο μόνος λόγος για να έχουμε official είναι για να είναι πιο σταθερό το κινητο χωρις πολλά προβλήματα.Εγραψες πριν ότι δοκίμασες την custom και μεχρι να βαλεις την official ολα ηταν μια χαρα.Υπάρχει περίπτωση να ''χτυπάει'' με κάποιο τρόπο η επίσημη εταιρεία τις custom ώστε να παρουσιάζουν προβλήματα ή οι custom είναι λιγότερο προστατευμένες όσο τις φορτώνεις και σιγα σιγα τα παίζουν;

Τέλος,η custom έχει τα ίδια apps όπως η official; έχει πχ το lenovosafe?είδες κάποια διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Άρα ο μόνος λόγος για να έχουμε official είναι για να είναι πιο σταθερό το κινητο χωρις πολλά προβλήματα.Εγραψες πριν ότι δοκίμασες την custom και μεχρι να βαλεις την official ολα ηταν μια χαρα.Υπάρχει περίπτωση να ''χτυπάει'' με κάποιο τρόπο η επίσημη εταιρεία τις custom ώστε να παρουσιάζουν προβλήματα ή οι custom είναι λιγότερο προστατευμένες όσο τις φορτώνεις και σιγα σιγα τα παίζουν;

Τέλος,η custom έχει τα ίδια apps όπως η official; έχει πχ το lenovosafe?είδες κάποια διαφορά;

 

Η costum που δινω ειναι απο το site της Lenovo. Λογικα την φτιαχνουν οι developers. Ειναι ακριβως ιδια με την official και δεν εχουν κανενα θεμα. Απλα ειναι ρομς που κανουν τεσταρισματα οι developers και οταν εχουν ενα καλο αποτελεσμα την βγαζουν.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω με CWM δεν το εχω δοκιμασει ποτε.λογικα ομως πρεπει να μπορεις. To scatter αρχειο ειναι για ρομς που τις περνας με flashtool. Αυτες οι 2 ρομς ειναι μονο με recovery. Μια ρομ δεν μπορει να περαστει με flashtool αν ειναι φτιαγμενη για recovery και το αντιθετο. Αν θες εχω να σου δωσω την official για flashtool αλλα δεν θα μπορεις μετα να περασεις cwm η twrp για να βαλεις ta gapps.Γιατι με το flashtool σου κανει restore kai to recovery. Μπορεις αν θες να δοκιμασεις κατι που σκεφτηκα μολις τωρα. Να ξεκλικαρεις απο το flashtool οταν βαλεις τη ρομ μεσα το κουτακι διπλα απο το recovery. Λογικα θα μπορει να γινει και ετσι δεν θα σου αλλαξει το cwm.Ολα αυτα ειναι σκεψη που εκανα τωρα. Μπορει και να μην γινετε.

Ωραία, άρα δεν έχω πρόβλημα στα μάτια :p

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μετά το φλασαρισμα από recovery στη διαδικασία του reboot το δικό μου έμενε στο logo της lenovo κανενα 5λεπτο και μετά το έκλεινα. Κανονικά τι θα έπρεπε να γίνει; Κατα το reboot θα έπρεπε να περάσει και το logo και να παραμείνει στο bootanimation την περισσότερη ώρα, φορτώνοντας τη νέα ρομ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναφλασαρει ρομ από recovery.

Επίσης, αν έχεις το link διαθέσιμο για την VIBE μεσω flashtool, καλοδεχουμενο.

Καλή η σκέψη σου για το ξετικάρισμα του recovery. Ίδωμεν...

Edit:Ξέρεις ποια είναι η ανησυχία μου; Ότι φλασαροντας τη ρομ με flashtool θα χάσω το repartition. Ενώ μέσω recovery δεν χάνεται.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα δεν έχω πρόβλημα στα μάτια :p

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μετά το φλασαρισμα από recovery στη διαδικασία του reboot το δικό μου έμενε στο logo της lenovo κανενα 5λεπτο και μετά το έκλεινα. Κανονικά τι θα έπρεπε να γίνει; Κατα το reboot θα έπρεπε να περάσει και το logo και να παραμείνει στο bootanimation την περισσότερη ώρα, φορτώνοντας τη νέα ρομ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναφλασαρει ρομ από recovery.

Επίσης, αν έχεις το link διαθέσιμο για την VIBE μεσω flashtool, καλοδεχουμενο.

Καλή η σκέψη σου για το ξετικάρισμα του recovery. Ίδωμεν...

Edit:Ξέρεις ποια είναι η ανησυχία μου; Ότι φλασαροντας τη ρομ με flashtool θα χάσω το repartition. Ενώ μέσω recovery δεν χάνεται.

 

Επρεπε να παει στο bootanimation αλλα για κανα λεπτο ισως και λιγοτερο. Γιατι δεν βαζεις twrp; Σε λιγο θα βαλω το λινκ οσο για το αν χανεις το repartition δεν το ξερω. Δοκιμασε και βλεπεις.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, άρα δεν έχω πρόβλημα στα μάτια :p

Η ερώτηση μου είναι η εξής : μετά το φλασαρισμα από recovery στη διαδικασία του reboot το δικό μου έμενε στο logo της lenovo κανενα 5λεπτο και μετά το έκλεινα. Κανονικά τι θα έπρεπε να γίνει; Κατα το reboot θα έπρεπε να περάσει και το logo και να παραμείνει στο bootanimation την περισσότερη ώρα, φορτώνοντας τη νέα ρομ; Ρωτάω γιατί δεν έχω ξαναφλασαρει ρομ από recovery.

Επίσης, αν έχεις το link διαθέσιμο για την VIBE μεσω flashtool, καλοδεχουμενο.

Καλή η σκέψη σου για το ξετικάρισμα του recovery. Ίδωμεν...

Edit:Ξέρεις ποια είναι η ανησυχία μου; Ότι φλασαροντας τη ρομ με flashtool θα χάσω το repartition. Ενώ μέσω recovery δεν χάνεται.

απο οτι λέει εδώ http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-vibe/

λογικά μπορεις και με CWM

Install ROM :

CWM

Step 1: Download the custom ROM copied to an external SD card root directory

Step 2: the shutdown state. While holding down:

– Power button + volume button up, to enter the recovery mode.

– Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

– Advanced -> Wipe Dalvik Cache

Step 3: Return to recovery main interface Install zip from sdcard -> choose zip from sdcard -> Select your ROM

Step 4: Brush complete, restart the phone Patience required – first boot takes a while

Link to comment
Share on other sites

2 φορές προσπάθησα με cwm. Την πρώτη φορά το άφησα κανα 5λεπτο και τη δεύτερη κάνα 3λεπτο.Και τις 2 φορές έμενε στο logo. Δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί φαίνεται ότι η διαδικασία προχωράει κανονικά. Και σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με το recovery που έχω. Δουλεύει μια χαρά. Ίσως δοκιμάσω και το twrp.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

2 φορές προσπάθησα με cwm. Την πρώτη φορά το άφησα κανα 5λεπτο και τη δεύτερη κάνα 3λεπτο.Και τις 2 φορές έμενε στο logo. Δεν μπορώ να το καταλάβω, γιατί φαίνεται ότι η διαδικασία προχωράει κανονικά. Και σίγουρα δεν υπάρχει θέμα με το recovery που έχω. Δουλεύει μια χαρά. Ίσως δοκιμάσω και το twrp.

 

εγω τωρα προσπαθώ από official Vibe να περάσω την custom με TWRP και μου κάνει το ίδιο που έκανε σε σένα..

Link to comment
Share on other sites

Άρα, τι παίζει; Την official δεν τη δοκίμασα γιατί θέλω το root.

Wtf.....

 

θα δοκιμάσω να περάσω άλλη δοκιμασμενη custom να δω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Official Vibe για φλασαρισμα με flashtool.

 

http://pan.baidu.com/share/link?shareid=2856092681&uk=2335146322

 

http://pan.baidu.com/wap/link?uk=2335146322&shareid=2856092681&third=0

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

 

Νάσαι καλά φίλε. Ευχαριστώ για το link.;)

Θα την χρειαστώ όταν εξαντλήσω τις προσπάθειες μέσω recovery

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι,αν γνωρίζει κάποιος;Υπάρχει Vibe rom 3 στην οποία να γινεται root? Σε αυτη δεν γινεται http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-vibe/
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι,αν γνωρίζει κάποιος;Υπάρχει Vibe rom 3 στην οποία να γινεται root? Σε αυτη δεν γινεται http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-vibe/

 

Fotius αυτη απο needrom ειναι η official!!!!!!!!

Πριν τα λεγαμε οτι δεν εχει βγει ακομα ροοτ.:wacko:

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει ροοτ μπορει να βαλει την 1347 που ειχα δωσει μερικα ποστ πισω που ειναι ετοιμη και ροοτ.

 

 

 

Πριν κ μετα την εγκατασταση εκανες wipe cache wipe davlik , factory reset; αν οχι κανε τωρα ενα factory reset.

 

 

 

εδώ τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει ροοτ μπορει να βαλει την 1347 που ειχα δωσει μερικα ποστ πισω που ειναι ετοιμη και ροοτ.

 

 

 

Πριν κ μετα την εγκατασταση εκανες wipe cache wipe davlik , factory reset; αν οχι κανε τωρα ενα factory reset.

 

 

 

εδώ τι εννοείς;

Πριν την εγκατασταση της ρομ κανε wipe cache wipe davlik , factory reset και μετα την εγκατασταση κανε wipe cache wipe davlik και μετα κανε reboot.

 

Ναι οσο αφορα την 1η προταση την vibe εννοω φυσικα.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την 1η προταση,που λες ΄Οποιος θελει ροοτ μπορει να βαλει την 1347 που ειχα δωσει μερικα ποστ πισω που ειναι ετοιμη και ροοτ΄ Την Vibe δεν εννοεις;
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την 1η προταση,που λες ΄Οποιος θελει ροοτ μπορει να βαλει την 1347 που ειχα δωσει μερικα ποστ πισω που ειναι ετοιμη και ροοτ΄ Την Vibe δεν εννοεις;

Ναί,την vibe εννοεί.

@aloialone,

τα link δεν δουλεύουν φίλε.Προσπαθώ 1 ώρα.Πολύ overload ρε παιδί μου:p

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ναί,την vibe εννοεί.

@aloialone,

τα link δεν δουλεύουν φίλε.Προσπαθώ 1 ώρα.Πολύ overload ρε παιδί μου:p

 

Φιλε τα λινκ δουλευουν 100% . Πριν τα βαλω τα κατεβασα και τα δυο για να τα τσεκαρω. Μου εδιναν και καλο download speed.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Φιλε τα λινκ δουλευουν 100% . Πριν τα βαλω τα κατεβασα και τα δυο για να τα τσεκαρω. Μου εδιναν και καλο download speed.

Τι να σου πω.Αφου άλλαξα και browser.Λέω θα φταίει ο chrome και προσπάθησα με τον mozilla:lol:Τίποτα.

EDIT:Αμήν...Ξεκίνησε

EDIT2:ΆΚΥΡΟ.Κατέβασε μόνο 512kb:blink:Η σύνδεση είναι ok.

Άστο,θα το δω αυριο

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Νεα VIBE ROM και ειναι και ροοτ.

Παρα πολυ καλη ρομ και πολυ ομορφη.

 

http://pan.baidu.com/s/1iTLwU

pass 08sr

 

καλημέρα!θυμάσαι με ποιο τρόπο είχες βάλει αυτή τη rom?

δεν μπαίνει με flashtools-δεν υπάρχει μέσα αρχείο MT6589_Android_scatter_emmc

Link to comment
Share on other sites

@raftoput

Φίλε,ότι χρειαστείς για την διαμόρφωση της εσωτερικής μνήμης/Internal memory resize,θα το βρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375197

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την vive ακομα να βγαλω ακρη με την μπαταρια....Στο power lenovo λεει με 3 επιπεδα πως φορτιζει η μπαταρια στο κινητο , το αφησα στην 2η μου φορτιση ολο το βραδυ ξανα, το προβλημα μου ειναι οτι χωρις να του κανω κατι , μεσα σε 1 ωρα που ηταν μονο ανοιχτο εφαγε 3 % μπαταρια και πηγε στο 97 %...δεν ξερω γιατι ....λετε να πατησω calibration ?
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω και εγω οτι σημερα μου εσκασε μηνυμα στο κινητο για system update απο την s135 που εχω τωρα (βρε την ατιμη, επαιξαν τα update οπως λεγανε), για την vibe.

current version: P780_S135_130917

new version: P780_S901_VIBEROM_V1.0_1347_3_S

Ειχα αποφασισει να αντισταθω προσωρινα στον πειρασμο, αλλα με διαολιζετε με το root καθως πολλα μπορουν να δοκιμαστουν...και στην τελικη ειναι θεμα χρονου να βρεθει κατι... Υπαγε οπισον μου Σατανα :-)

 

τα link δεν δουλεύουν φίλε.Προσπαθώ 1 ώρα.Πολύ overload ρε παιδί μου:p

"Τιπ" για τα κατεβασματα απο κινεζικα links για ολους, δοκιμαστε αλλη ωρα, οταν ειναι αργα νυχτα εκει ή πολυ πρωι εκει (ειναι 6 ωρες μπροστα), κατεβαινουν κανονικα, θυμαμαι σε φαση που κυριολεκτικα σερνοντουσαν και ελεγα θα φαει 2 μερες, ξαφνικα αναστηθηκαν, αν θυμαμαι καλα περιπου κατα τις 1-2μμ.

Εγω με την vive ακομα να βγαλω ακρη με την μπαταρια....Στο power lenovo λεει με 3 επιπεδα πως φορτιζει η μπαταρια στο κινητο , το αφησα στην 2η μου φορτιση ολο το βραδυ ξανα, το προβλημα μου ειναι οτι χωρις να του κανω κατι , μεσα σε 1 ωρα που ηταν μονο ανοιχτο εφαγε 3 % μπαταρια και πηγε στο 97 %...δεν ξερω γιατι ....λετε να πατησω calibration ?

Αν τρεχουν "πραγματα" απο πισω (πχ automatic updates), δεν φαινεται σαν προβλημα. Το συνηθεστερο ενεργοβορο background setting ειναι το wifi, μπορει το default στην vibe να ειναι διαφορετικο απο αυτο που ειχες, πχ. βαλτο ενεργο μονο οταν ειναι στην πριζα.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...