Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την row, που φορά έκανα το backup και το restore κανονικά.

Repartition δεν κατάφερα να κάνω.Εχω γράψει το πρόβλημα στο θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996&page=4.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιωνω το ιδιο. Ισως να φταιει καποιο πειραγμα της rom απο minideal, αν και νομιζω μονο το root κανουν.

Ελεγα να δοκιμασω τα OTA οσο πανε, αλλα αφου δεν παιζουν, θα ριξω κατ'ευθειαν την S135.

 

 

Thanks vortex78, πολυτιμη η συμβουλη σου. Το ειχα δει το ποστ #427, περιμενα μηπως καποιος το επιβεβαιωσει μιας και δεν εχω προλαβει να ασχοληθω ακομη.

 

Να είσαι καλά

 

 

Αψογα papg, μπραβο!

Δοκιμασες restore?

 

Το πλανο μου εχει ως εξης:

- Θα δοκιμασω και εγω την recovery σου και θα κρατησω και 'γω, backup της ROW rom απο minideal.

(θα δοκιμασω restore στο καπακι, αλλα ελπιζω να μπορει να παιξει και μετα απο τα επομενα βηματα, αν χρειαστει φυσικα).

 

Μετα,

- φλασαρισμα της "αγγλο-κινεζικης" S135 (κατεβαινει αργαααα ... direct link εδω http://qd.baidupcs.com/file/87f22d72b3774f8f158344c85aa099ba?xcode=48f9b88216c64bc0f4d8c887db6040e795a89e9f987b8df8&fid=1110727627-250528-2999585623&time=1382562774&sign=FDTAXER-DCb740ccc5511e5e8fedcff06b081203-BoBA7JggfkLog%2FOz0vKg%2Bdo5%2B%2BM%3D&to=qb&fm=Q,B,U,ny&expires=8h&rt=sh&r=428104487&logid=1845854254&sh=1 αλλα θελει πολλε ςπροσπαθειες μαλλον, μολις μου σταματησε στα 257ΜΒ, αν εχει καποιος αλλος αλλο mirror link, ας μας πει!),

- φρα-ρουταρισμα,

CWM Recovery (πρέπει να περάσεις άλλο recovery,γιατί το recovery της ROW δεν θα σου δουλέψει)

- repartition και

- περασμα playstore με τις οδηγιες του φιλτατου aloialone.

 

Τα λεω καλα ή κατι μου διαφευγει?

Καλη η σειρα των βηματων?

(το hotspot το χρειαζομαι, παιζει οκ στην S135, σωστα?)

Κατα τα άλλα,μια χαρά τα σκέφτεσαι.

Το hotspot,αν και δεν έχω την s135,νομίζω κάπου διάβασα οτι δουλεύει.

Link:http://ajijfpr5tz.l29.yunpan.cn/lk/QGzasr5rPjdBv

EDIT:Προς ενημέρωση όλων όσων έχουν το bug του hotspot. Δοκίμασα την εφαρμογή Foxfi απο το Play store και δουλεύει ρολόι.Έδωσα internet σε δύο φιλαράκια.Ο ένας με Huawei Honor3 και ο άλλος με Xperia P.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Την row, που φορά έκανα το backup και το restore κανονικά.

Repartition δεν κατάφερα να κάνω.Εχω γράψει το πρόβλημα στο θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996&page=4.

 

Ευχαριστω papg. Οποτε καταγραφουμε προβλημα -προσωρινο ελπιζω- στο repartition στην ROW εκδοση, αν θυμαμαι σωστα οτι προτιμας.

 

CWM Recovery (πρέπει να περάσεις άλλο recovery,γιατί το recovery της ROW δεν θα σου δουλέψει).

Κατα τα άλλα,μια χαρά τα σκέφτεσαι.

Το hotspot,αν και δεν έχω την s135,νομίζω κάπου διάβασα οτι δουλεύει.

Link:http://ajijfpr5tz.l29.yunpan.cn/lk/QGzasr5rPjdBv

EDIT:Προς ενημέρωση όλων όσων έχουν το bug του hotspot. Δοκίμασα την εφαρμογή Foxfi απο το Play store και δουλεύει ρολόι.Έδωσα internet σε δύο φιλαράκια.Ο ένας με Huawei Honor3 και ο άλλος με Xperia P.

 

Διπλο ευχαριστω vortex78, καλα που μου θυμισες το νεο recovery γιατι απ'το πολυ διαβασμα εχει γινει το κεφαλι καζανι, οτι πρεπει για λαθη!

Πολυ ωραια τα νεα για το hotspot για ολους :-)

 

(το 2o link ηταν επισης αργο και σταματησε 3-4 φορες, μετα ξαναδοκιμασα στο 1ο και σερνοταν. Ολα αυτα εως τις 2-3μμ, μετα κατεβηκε ανετα, μαλλον ειναι η ωρα που κοιμουνται οι κινεζοι :-) αυτο για οσους δοκιμασουν κατεβασμα απο Κινα στο μελλον)

 

---

 

(update): papg, σταματησα στο 1ο μου βημα για να ρωτησω το εξης:

Εγκατεστησα την recovery σου επιτυχως και πηρα το 1ο backup με αντιγραφο και στο desktop.

Sorry αν η ερωτηση μου ειναι απλη, το backup δημιουργησε folder clockworkmod, ο οποιος εχει μεσα 2 folders, εναν ονοματι "backup" και εναν "blobs". O "backup" ειναι μολις 12ΜΒ, ο "blobs" ειναι 1GB. Ειναι σωστο αυτο?

Ανεφερες πριν οτι εχεις ετοιμη την rom του minideal για φλασαρισμα. Σε τι μορφη?

Δηλ. σε περιπτωση που θελησω να επαναφερω αυτο το backup με φλασαρισμα, πως φτιαχνω το MT6589_Android_scatter_emmc ή το target bin με τα img αρχεια που βλεπει το flashtools?

 

Ή μηπως ειναι σωστα τα αρχεια και δεν εχει σημασια το παραπανω ερωτημα, καθως θεωρητικα περναω οποιαδηποτε ετοιμη rom με φλασαρισμα κ μετα CWM και απο εκει restore αυτα τα αρχεια?

 

(update 2):

Ακυρο το παραπανω ερωτημα, αφου εφαγα το βραδυ διαβαζοντας κ δοκιμαζοντας διαφορα, τελικα πηρα backup σε μορφη ετοιμη για φλασαρισμα (χωρις user data) της αρχικης, καθαρης απο κινεζιες, ROW ROM.

Με το MTK_Rom_Studio καπου σκαλωσε η διαδικασια στον συνδυασμο με το SP_Flash_Tools, αλλα με MTK Droid Tools εγινε η δουλεια. Με καθυστερησε κανα διωρο με διάφορες δοκιμες, καθως και εδω αντιμετωπισα ενα προβλημα που δεν υπηρχε στις κλασσικες οδηγιες, αλλα ο γουγλης, μετα δυσκολιας μεν, καθαρισε δε :-)

 

Συντομα θα προχωρησω στην αγγλο-κινεζικη S135 (εκει θα 'αραξω' για καμποσο καιρο καθως εχουμε κ αλλες δουλειες :-)), αλλα πλεον, ολοι θα μπορουμε να εχουμε στην διαθεση μας την πολυγλωσσικη rom S116 που βαζει η minideal.

Οχι τιποτε αλλο, αν σε καναδυο χρονια που λεει ο λογος, αλλαξουμε ή πουλησουμε πχ το κινητο και ο αποδεκτης θελει Ελληνικα, θα ειμαστε ετοιμοι :-)

Που προτεινετε να την ανεβασω σιγα-σιγα?

Edited by nek4d
update 2
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω λιγο περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο το μοντελο ,ειμαι μεταξυ του Α850 και του P780

Στην ουσια απ οτι καταλαβα, το 780 ειναι πιο ακριβο μαλλον λογω μπαταριας 4.000 εναντι 2.250 mAh και στην Οθονη.Δεν ξερω ,ισως να ειμαι λαθος . Αλλα και τα 2 μου ειναι πανω κατω ιδια.

Επιπλεον , εαν ειναι να παρω ενα απ τα 2 αυτα μοντελα ? Απο ποιο σιτε λετε να το παρω? απ το Μινισαλε ή απ το το2c? Στο 2ο δινει περισσοτερα δωρα και λεει επιπλεον οτι και τα 2 τα εχει και σε Λευκο χρωμα.Λογικα θα μου ερθουν και απο τα 2 με την ιδια ΡΟΜ ? ή τα 2 αυτα σιτε εχουν διαφορετικη?Τα λεω ολα αυτα γιαιτ μαλλον δεν θα το πειραξω καθολου το κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω papg. Οποτε καταγραφουμε προβλημα -προσωρινο ελπιζω- στο repartition στην ROW εκδοση, αν θυμαμαι σωστα οτι προτιμας.

(update): papg, σταματησα στο 1ο μου βημα για να ρωτησω το εξης:

Εγκατεστησα την recovery σου επιτυχως και πηρα το 1ο backup με αντιγραφο και στο desktop.

Sorry αν η ερωτηση μου ειναι απλη, το backup δημιουργησε folder clockworkmod, ο οποιος εχει μεσα 2 folders, εναν ονοματι "backup" και εναν "blobs". O "backup" ειναι μολις 12ΜΒ, ο "blobs" ειναι 1GB. Ειναι σωστο αυτο?

Ανεφερες πριν οτι εχεις ετοιμη την rom του minideal για φλασαρισμα. Σε τι μορφη?

Δηλ. σε περιπτωση που θελησω να επαναφερω αυτο το backup με φλασαρισμα, πως φτιαχνω το MT6589_Android_scatter_emmc ή το target bin με τα img αρχεια που βλεπει το flashtools?

Ή μηπως ειναι σωστα τα αρχεια και δεν εχει σημασια το παραπανω ερωτημα, καθως θεωρητικα περναω οποιαδηποτε ετοιμη rom με φλασαρισμα κ μετα CWM και απο εκει restore αυτα τα αρχεια?

1) Σωστός το backup δημιουργεί φάκελο clockworkmod, ο οποιος εχει μεσα 2 folders.

2)Την ρομ που έχω κατευάσει απο σαιτ είναι η row 116 για φλασάρισμα απο τον υπολογιστή με το flashtools.

3) Το backup το επαναφέρεις με το CWM δεν ξέρω για φλασάρισμα με flashtools.

4)για repartition στην ROW εκδοση απο ότι διάβασα και εδώ http://lenovo-forums.ru/topic/1419-программа-для-переразметки-памяти-mtk-6589/ δεννννν.:)

Link to comment
Share on other sites

1) Σωστός το backup δημιουργεί φάκελο clockworkmod, ο οποιος εχει μεσα 2 folders.

2)Την ρομ που έχω κατευάσει απο σαιτ είναι η row 116 για φλασάρισμα απο τον υπολογιστή με το flashtools.

3) Το backup το επαναφέρεις με το CWM δεν ξέρω για φλασάρισμα με flashtools.

4)για repartition στην ROW εκδοση απο ότι διάβασα και εδώ http://lenovo-forums.ru/topic/1419-программа-для-переразметки-памяти-mtk-6589/ δεννννν.:)

 

ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το κινητο .εχω την s-125 rom ολα ειναι μια χαρα εκτος του οτι δεν δουλευει το χοτσποτ πραγμα που δεν με ενδιαφερει και πολυ ουτως η αλλως του εχω βαλει το foxfi αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι ενω του εχω φορεσει μια 32ara sd το κινητο ενω βλεπει την χωρητικοτητα κανονικα οταν παω να μεταφερω στην καρτα apps πανω απο τα 1,7 gb ειτε απο το smart cleaner ειτε απο την διαχειριση των εφαρμογων μου λεει οτι ο χωρος της καρτας δεν ειναι αρκετος,μαλλον ειναι απο την ρομ,πιστευεις η υπαρχει καποια ρομ που να μην εχει αυτο το προβλημα αλλα ταυτοχρονα να υποστηριζει ελληνικα οπως την s-125 που κατα τ'αλλα ειναι τελεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω διαβάσει ότι στο συγκεκριμένο κινητό το GPS είναι καλό, παρόλο που βασίζεται στον mediatek 6589, Πως το έχει καταφέρει αυτό η Lenovo?

 

Ακόμη ξέρει κανείς κάποιο εκπτωτικό κουπόνι για να το πάρω από Minideal?:(

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω διαβάσει ότι στο συγκεκριμένο κινητό το GPS είναι καλό, παρόλο που βασίζεται στον mediatek 6589, Πως το έχει καταφέρει αυτό η Lenovo?

 

Ακόμη ξέρει κανείς κάποιο εκπτωτικό κουπόνι για να το πάρω από Minideal?:(

 

οι mediatek ΔΕΝ έχουν πρόβλημα με το gps... είναι μόνο ελάχιστα κινητά τα οποία "υποφέρουν" από κακής σχεδίασης κεραία.

Link to comment
Share on other sites

http://www32.zippyshare.com/v/85479859/file.html

 

Μεσα εχω βαλει.

1. Προγραμμα για ροοτ

2. Αγγλικο TRWP μαζι με UNCLETOOLS

3. GAPPS για το Playstore

 

Πρωτα κανουμε ροοτ το κινητο.Ειναι πολυ ευκολο. Το συνδεουμε με usb ανοιγουμε το προγραμμα,αναγνωριζει το κινητο και παταμε ροοτ. Μετα απλα βαζουμε Την εφαρμογη superSU και τελος.

Περναμε το uncletools(m44_toolbox.apk) στο κινητο και κανουμε εγκατασταση.

Περναμε το P780-trwprecovery-en-ydss.img στη καρτα SD.(Οχι σε φακελο)

Ανοιγουμε uncletools και παταμε recovery update .Μας βγαζει το P780-trwprecovery-en-ydss.img και παταμε πανω του.

Μας λεει use recovery file P780-trwprecovery-en-ydss.img .... παταμε YES .Περιμενουμε περιπου 30 sec και στο επομενο που μας λεει reboot into recovery παταμε CANCEL.

Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP.

Εκει πλεον μπορουμε να κανουμε τα παντα. Backup την rom μας,Restore και οτι αλλο θελουμε.

Αν η ρομ που εχετε βαλει δεν εχει PLAYSTORE τοτε βαζουμε τα gapps μεσα στην καρτα SD και οταν μπουμε στο TRWP παταμε INSTALL βρισκουμε το αρχειο GAPPS και το κανουμε εγκατασταση και μετα reboot το κινητο και πλεον εχουμε κανονικο PLAYSTORE.

 

Ειναι λιγο γρηγορες οι οδηγιες γιατι πρεπει να φυγω αλλα ειναι σωστες. Οτι θελετε πμ με αν μπορω να σας βοηθησω.

 

ΥΓ. Εγω τωρα φοραω την official S_129 που δεν ειχε playstore αλλα εχω βαλει εγω και λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ.

 

καλησπερα.παιδια εκανα την παραπανω διαδικασια αλλα μετα το περασμα της trwp το κινητο δεν φορτωνει.κολαει στο σημα της lenovo.τι κανω τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω, δεν έκανα μεταφορά Apps τέτοιου μεγέθους. Σε αρχείο Video 2GB δεν είχα πρόβλημα.

 

φιλαρακο δεν μιλαω για μια app αλλα για το συνολο ολων μαζι δηλαδη εγκατασταση συνολου αππς πανω απο 2 gb

Link to comment
Share on other sites

1) Σωστός το backup δημιουργεί φάκελο clockworkmod, ο οποιος εχει μεσα 2 folders.

2)Την ρομ που έχω κατευάσει απο σαιτ είναι η row 116 για φλασάρισμα απο τον υπολογιστή με το flashtools.

3) Το backup το επαναφέρεις με το CWM δεν ξέρω για φλασάρισμα με flashtools.

4)για repartition στην ROW εκδοση απο ότι διάβασα και εδώ http://lenovo-forums.ru/topic/1419-программа-для-переразметки-памяти-mtk-6589/ δεννννν.:)

 

Thanks papg.

Το προβλημα στο repartition πιθανοτατα δεν εχει σχεση με την ROW rom.

Στην κινεζικη S135 μου εκανε ακριβως αυτα που λες κ στο αλλο θεμα και με την ετερη recovery TWRP.

Χτυπαγε παντου, μεχρι και error στο factory reset, για restore ουτε συζητηση.

Δεν ειναι ετοιμη η διαδικασια, χρειαζεται πολλες δοκιμες ακομη.

Επειδη εχω κουραστει τωρα, απο χτες συνολικα, δεν θα ξαναδοκιμασω.

Οποιος εχει υπομονη κ χρονο, ας μας πει τι του εκανε.

 

Δεν προλαβα να χαρω την S135, τωρα την ξαναστηνω.

Ειδα που στο droid tools εχει επιλογη για απομακρυνση των κινεζοεφαρμογων με ενα κλικ.

Το εχει δοκιμασει κανεις, παιζει καλα?

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

@nek4d

Φίλε, nek4d,αν θες στην s135 που εχεις δοκίμασε το παρακάτω :

Μέσα στα droid tools υπήρχε ένας φάκελος recovery. Μέσα σε αυτόν υπήρχαν 2 αρχεία: ενα boot patch(αν θυμάμαι καλά) και ενα recovery. img. Μετονομάσαμε το recovery. img σε recovery p780 και το αντεγραψα στην SD.Με το uncle tools έκανα update recovery και στο reboot είχα cwm recovery:).

Βέβαια και αυτό μας παίδεψε λίγο ακόμα,γιατί αρχικά δεν δούλευε καθόλου.Κάτω αριστερά στην οθόνη είχε ένα μήνυμα που έλεγε : Back Menu Button Disabled. Έκανα force restart και στο επόμενο recovery boot ήταν OK.Δεν υπήρχε και το μήνυμα που προανέφερα.

 

Το επόμενο πείραμα είναι το repartition:worry:

Σημείωση:Το recovery. img ήταν μικρότερο των 6mb

 

Πειραμάτων συνέχεια :rolleyes:

Repartition... DONE

Πλέον έχω στο τηλέφωνο : Internal storage... Total space : 3.32gb.Available:2.20gb

Usb storage... Total space : 273mb....Available : 273mb.Σωστος;:lol:

Τελικά πολύ εύκολη διαδικασία.

 

 

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

http://www32.zippyshare.com/v/85479859/file.html

 

Μεσα εχω βαλει.

1. Προγραμμα για ροοτ

2. Αγγλικο TRWP μαζι με UNCLETOOLS

3. GAPPS για το Playstore

 

Πρωτα κανουμε ροοτ το κινητο.Ειναι πολυ ευκολο. Το συνδεουμε με usb ανοιγουμε το προγραμμα,αναγνωριζει το κινητο και παταμε ροοτ. Μετα απλα βαζουμε Την εφαρμογη superSU και τελος.

Περναμε το uncletools(m44_toolbox.apk) στο κινητο και κανουμε εγκατασταση.

Περναμε το P780-trwprecovery-en-ydss.img στη καρτα SD.(Οχι σε φακελο)

Ανοιγουμε uncletools και παταμε recovery update .Μας βγαζει το P780-trwprecovery-en-ydss.img και παταμε πανω του.

Μας λεει use recovery file P780-trwprecovery-en-ydss.img .... παταμε YES .Περιμενουμε περιπου 30 sec και στο επομενο που μας λεει reboot into recovery παταμε CANCEL.

Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP.

Εκει πλεον μπορουμε να κανουμε τα παντα. Backup την rom μας,Restore και οτι αλλο θελουμε.

Αν η ρομ που εχετε βαλει δεν εχει PLAYSTORE τοτε βαζουμε τα gapps μεσα στην καρτα SD και οταν μπουμε στο TRWP παταμε INSTALL βρισκουμε το αρχειο GAPPS και το κανουμε εγκατασταση και μετα reboot το κινητο και πλεον εχουμε κανονικο PLAYSTORE.

 

Ειναι λιγο γρηγορες οι οδηγιες γιατι πρεπει να φυγω αλλα ειναι σωστες. Οτι θελετε πμ με αν μπορω να σας βοηθησω.

 

ΥΓ. Εγω τωρα φοραω την official S_129 που δεν ειχε playstore αλλα εχω βαλει εγω και λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ.

To εχω γραψει και σε νεοτερο ποστ οτι αυτη η διαδικασια δουλευει αν το κινητο φοραει κινεζικη ρομ και οχι Row. Γιατι αυτο το recovery ειναι μονο για κινεζικες ρομ.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και σε ενα προηγουμενο ποστ αλλα δεν πηρα απαντηση :lol:, ξαναρωταω αλλαζει η γλωσσα απο το lenovo store? Επισης με ποια εφαρμογη να διαγραψω τα κινεζικα system apps?
Link to comment
Share on other sites

@nek4d

Φίλε, nek4d,αν θες στην s135 που εχεις δοκίμασε το παρακάτω :

 

Γεια σου αγαπητε vortex78.

Το ειχα δει οτι το καταφερες, γι'αυτο και το δοκιμασα, αλλα δεν θα ξαναδοκιμασω.

Λιγο η κουραση απο το χθεσινο ξενυχτι/διαβασμα, λιγο η ανυπομονησια να τελειωνω με το στησιμο για να μεταφερω τις sim cards προς χρηση, με επεισαν γι'αυτο.

Ενταξει, σιγουρα βολευει η περισσοτερη κυρια μνημη, αλλα δεν ειναι τραγικη η κατασταση οπως ερχεται το τηλ.

Με μια 32αρα sd και κανα προγραμμα τυπου app2sd, δεν υπαρχει προβλημα στην πραξη.

Και η ενδιαμεση usb storage δεν παει χαμενη, δουλευει μια χαρα σαν αποθηκευτικος χωρος, με οποιονδηποτε explorer ειναι προσβασιμη για χρηση, βαζεις καμια ταινια ή αγαπημενα τραγουδια κ γεμισε. Ετσι λεω να μην ξαναδοκιμασω.

Ισως στο μελλον οταν θα εχει γινει στανταρντ η διαδικασια ή/και σε συνδυασμο με νεα rom, μετα απο καιρο.

Αν και ετσι οπως κυκλοφορουν τα νεα μοντελα, μας βλεπω ολους σε 1-2 χρονια με το "P790", με τουλαχιστον 2gb ram + 16gb storage :p

 

και τωρα τι κανουμε φιλε μου;

 

Καταρχας, μην πανικοβληθεις, δεν συμβαινει τιποτε, θα το φτιαξεις.

Θα κανεις οτι σου ειπαν ηδη, δηλ. φλασαρισμα νεας rom.

To πως θα το κανεις, θα το δεις στις προηγουμενες σελιδες, μαζι με επιπλεον links σε θεματα για την διαδικασια.

Ο aloialone εχει ηδη γραψει πολλα.

Στο ιδιο ακριβως προβλημα με βοηθησε αφανταστα, οταν δεν γνωριζα τιποτε για το κινητο κ νομιζα πως το "μπρικαρα".

(και επεσα σε ελαττωματικη συσκευη, μαλλον ηταν χειροτερο προβλημα).

 

Μην βιαστεις να κανεις κατι, διαβασε το θεμα και μετα ξεκινα ηρεμα.

Οι 32 σελιδες δεν ειναι πολλες (σε σχεση με ποσες θα χρειαζοταν να διαβασεις σε ξενογλωσσα site, ειδικα αν σκαλωνε καπου η δουλεια ) και θα βρεις διασπαρτα πολυτιμες πληροφοριες που σε συνδυασμο με τα αλλα links που αναφερθηκαν, θα σε βοηθησουν πολυ οταν ξεκινησεις. Υπαρχουν διαφορετικοι δρομοι για τον ιδιο σκοπο. Και να σου εγραφε καποιος ενα συντομο τυφλοσουρτι εδω, δεν θα σε βοηθουσε στο 1ο σκαλωμα, ενω με το συνολικο διαβασμα, θα ξερεις ήδη τι αλλο να δοκιμασεις μετα.

 

---

 

@ aloialone,

Αρχηγε, δεν γινεται να κανεις edit σε εκεινο το ποστ?! (δεν ξερω αν υπαρχει χρονικος περιορισμος για edit). Ειναι ο 3ος καταγεγραμμενος που την πατησε με τον ιδιο τροπο (!) και απ'οτι φαινεται τα περισσοτερα μαγαζια αποστελλουν εδω τα κινητα με ROW πλεον.

 

Ρωτησα και σε ενα προηγουμενο ποστ αλλα δεν πηρα απαντηση :lol:, ξαναρωταω αλλαζει η γλωσσα απο το lenovo store? Επισης με ποια εφαρμογη να διαγραψω τα κινεζικα system apps?

Αυτο το lenovo store θα το ψαξω κ γω, μπας κ βρω ετοιμη αγγλικη εκδοση.

Για τις κινεζικες εφαρμογες, εγω εβγαλα μαζικα καταρχας με το droid tools, εμειναν παραυτα αρκετες, τις οποιες ξηλωσα με το rom toolbox. Μπορεις ομως με πολλες αλλες εφαρμογες να τις ξηλωσεις, πχ titanium backup, ολες φυσικα θελουν root για τις προεγκατεστημενες και τις system εφαρμογες. Απο τις τελευταιες, αν δεν εισαι σιγουρος τι πας να σβησεις, κρατα ενα app backup στην sd.

Μερικες μου αρεσαν κ τις κρατησα, απο το settings-apps, εκανα clear data ανα εφαρμογη κ μερικες γυρισαν σε αγγλικα μονες τους, οσες δεν γυρισαν ή δεν τις ηθελα, τις ξηλωνα επιτοπου.

Μολις φτασω τις ρυθμισεις εκει που προτιμω, θα κρατησω και ενα recovery backup.

 

Σημ. Δεν ειναι απαραιτητο να χρησιμοποιησεις το droid tools, αλλα γλυτωνεις πολυ χρονο. Επισυναπτω αρχειο απο αυτες που βρηκε και εσβησε με βαση το αρχικο δικο του αρχειο "DT files_for_delete". Αφησα μεσα καποιες της Lenovo (για να δεις ποιες δεν χρειαζονται) που εχουν μετονομαστει και τις εσβησα κατοπιν μεμονωμενα.

Edited by nek4d
αρχειο DT
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κανω edit στο ποστ...το εχω δοκιμασει απο τοτε που την επαθες εσυ σαν 1ος. μαλλον υπαρχει χρονικό όριο. Γι αυτο το εγραψα σε επομενο ποστ και το εγραψα και τωρα.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος μπορεί να συγκεντρώσει όλες αυτές τις πληροφορίες που έχετε μέχρι τώρα... με μεγάλη ευχαρήστηση θα μεταφερθούν στο πρώτο ποστ για να είναι εύκολα προσβάσιμες σε όλους, παλιούς και νέους κατόχους.

ROMS (με download links καλό θα ήταν να υπάρχουν και δικά σας mirrors γιατί οι κινέζοι σέρνονται), recoveries (και με ποιές rom παίζουν), άλλες διαδικασίες που έχετε τεστάρει και για διάφορες εργασίες (repartition κτλ. καθώς και σε ποιες ρομ παίζει κάθε φορά), προβλήματα και λύσεις και ότι πιστεύετε ότι θα ήταν χρήσιμο για κάποιον που έχει το τηλέφωνο αυτό.

Δυστυχώς με τα lenovo υπάρχει ένα θέμα με τις διαφορετικές ρομ οπότε καλό θα ήταν το κάθετι να συνοδεύεται και από σημείωση για την αντίστοιχη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Και μια ευχαριστη προταση/εκπληξη για τους κατοχους του κινητου:

 

Πριν καιρο, ψαχνοντας για θηκη, εντοπισα την εξής γνησια σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο οπουδηποτε αλλου:

http://www.ebay.com/itm/New-Original-Lenovo-P780-Leather-Case-Flip-Smart-Cover-With-Sleep-Function-/121174890309?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item1c36961745

Κοστος με μεταφορικα 9,5 γιουρια, οταν παντου κοστιζει απο 20 εως 30.

Περιμενα να ερθει πριν γραψω εδω, για να μην παραλαβω τυχον καποια μαιμου κ παρω αλλους στον λαιμο μου.

Ειναι γνησια σε retail lenovo κουτι. Το κινητο κουμπωνει τελεια και το λογοτυπο της lenovo ειναι ομορφο.

 

Εκτος της λεπτης σχεδιασης (χωρις ενοχλητικα κουμπια που καθυστερουν την χρηση), η θηκη υποστηριζει sleep function, δηλ. ανοιγοντας την, ανοιγει και το κινητο και αντιστοιχα, κλεινοντας την, πεφτει σε sleep mode το κινητο (ακομη δεν ξερω πως λειτουργει, αλλα λειτουργει!)

 

Τις πουλαει σαν ζεστα ψωμακια, καθε μερα καμια δεκαρια.

99%, ο μονος λογος που η τιμη ειναι τοσο χαμηλη, πρεπει να ειναι οτι ο πωλητης εχει λιγα feedback και πουλαει στο κοστος για να ανεβει. Συστηνεται ανεπιφυλακτα και ... οποιος προλαβει! :-)

Link to comment
Share on other sites

Και μια ευχαριστη προταση/εκπληξη για τους κατοχους του κινητου:

 

Πριν καιρο, ψαχνοντας για θηκη, εντοπισα την εξής γνησια σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο οπουδηποτε αλλου:

http://www.ebay.com/itm/New-Original-Lenovo-P780-Leather-Case-Flip-Smart-Cover-With-Sleep-Function-/121174890309?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item1c36961745

Κοστος με μεταφορικα 9,5 γιουρια, οταν παντου κοστιζει απο 20 εως 30.

Περιμενα να ερθει πριν γραψω εδω, για να μην παραλαβω τυχον καποια μαιμου κ παρω αλλους στον λαιμο μου.

Ειναι γνησια σε retail lenovo κουτι. Το κινητο κουμπωνει τελεια και το λογοτυπο της lenovo ειναι ομορφο.

 

Εκτος της λεπτης σχεδιασης (χωρις ενοχλητικα κουμπια που καθυστερουν την χρηση), η θηκη υποστηριζει sleep function, δηλ. ανοιγοντας την, ανοιγει και το κινητο και αντιστοιχα, κλεινοντας την, πεφτει σε sleep mode το κινητο (ακομη δεν ξερω πως λειτουργει, αλλα λειτουργει!)

 

Τις πουλαει σαν ζεστα ψωμακια, καθε μερα καμια δεκαρια.

99%, ο μονος λογος που η τιμη ειναι τοσο χαμηλη, πρεπει να ειναι οτι ο πωλητης εχει λιγα feedback και πουλαει στο κοστος για να ανεβει. Συστηνεται ανεπιφυλακτα και ... οποιος προλαβει! :-)

 

Την αγορασα απο αυτο τον πωλητη πριν 4-5 μερες και την περιμενω μαζι με το κινητο :D

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα τις οδηγιες για φλασαρισμα αλλα μου βγαζει το παρακατω σφαλμα

 

 

http://img6.imageshack.us/img6/2628/p8bm.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

@gilardino

 

Καλησπέρα.Το url που έβαλες στο imageshack απαιτεί κωδικό.

Δοκίμασε firmware upgrade στο flashtool. Μην ξεχάσεις να τικαάρεις το DA DL ALL with checksum.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...