Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μου έδωσαν ένα s4 mini από Αγγλία και είναι κλειδωμένο σε έναν πάροχο και ζητάει κωδικό. Με ποιον τρόπο μπορώ να το ξεκλειδώσω ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έμαθες μήπως πόσο κοστίζει η αλλαγή οθόνης;

Την...έσπασα και εγώ.

 

Όσο για τζαμάκι για τσέκαρε αυτό:

Είναι για το S4 αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έδωσε το τηλέφωνο ένα φιλαράκι (GT-I9195) και δεν ανοίγει καθόλου. Δε το είχε ούτε root ούτε τίποτα. Απλά μου είπε εκεί που λειτουργούσε του έκλεισε και απο τότε ούτε recovery μπαίνει ούτε δείχνει το λογότυπο της Samsung. Μόνο στο download mode μπαίνει και προσπάθησα με το odin3 να βάλω άλλη rom αλλά τίποτα...Μου βγάζει failed pit. Προσπάθησα να flashάρω και ένα pit file αλλά πάλι τίποτα. Μήπως είναι όντως νεκρό το τηλέφωνο??? Καμιά ιδέα κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Xρειάζομαι τη βοήθειά σας για το S4mini της γυναίκας μου.

Η μπαταρία ήταν περιπου στο 80% όταν η γυναίκα μου αφού είχε βγάλει πολλές φωτό (μπορεί και καμιά 40) το έβαλε στην τσέπη της. όταν μετά από 20-30 λεπτά πήγε να δει την ώρα το τηλ ήταν νεκρό. Έβγαλα τη μπαταρία και την ξαναέβαλα, τίποτε. Το ίδιο και με την SD κάρτα, το ίδιο και με τη sim (μήπως κάποια μπλοκάρει κάτι).

Κρατάω πατημένο το power button... τίποτε

Το βάζω να φορτίσει και δεν εμφανίζεται στην οθόνη το σύμβολο της μπαταρίας (όπως λέει το manual). Όταν το έχω στη φόρτιση αν κρατήσω πατημένο το power button, το τηλ δονείται για μια στιγμή (όχι όμως όλες τις φορές).

Το σύνδεσα στο laptop και ενώ μου έδειξε ότι έγινε εγκατάσταση κάπου λογισμικού, δε "βλέπω" ούτε καν την sd. Παρόλα αυτά όταν κρατάω πατημένο το power button ή αν βγάλω τη usb ακούγεται ήχος στο laptop.

Σύνδεσα το τηλ στο laptop και χωρίς τη sim (σε περίπτωση που έχει κάτι η οθόνη και επειδή δε βλέπω δε μπορώ να βάλω τον κωδικό)

Τίποτε........

Καμιά ιδέα? (προφανώς θα το πάω για service, αλλά έχω μέσα φωτό που χρειάζομαι σήμερα για τη δουλειά μου)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο επαθα κ εγώ προχθες και ακόμα δε βρήκα λύση. Απ'ότι ψιλιάζομαι μάλλον κάτι κάηκε.....
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οθόνης + mid frame 130 ευρώ από smartec.

 

Και 80+20=100 ευρώ αν το κάνω μόνος..

 

Δυστυχώς πάει για απόσυρση εκτός αν βρω οθόνη με 50 ευρώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά.

Xρειάζομαι τη βοήθειά σας για το S4mini της γυναίκας μου.

Η μπαταρία ήταν περιπου στο 80% όταν η γυναίκα μου αφού είχε βγάλει πολλές φωτό (μπορεί και καμιά 40) το έβαλε στην τσέπη της. όταν μετά από 20-30 λεπτά πήγε να δει την ώρα το τηλ ήταν νεκρό. Έβγαλα τη μπαταρία και την ξαναέβαλα, τίποτε. Το ίδιο και με την SD κάρτα, το ίδιο και με τη sim (μήπως κάποια μπλοκάρει κάτι).

Κρατάω πατημένο το power button... τίποτε

Το βάζω να φορτίσει και δεν εμφανίζεται στην οθόνη το σύμβολο της μπαταρίας (όπως λέει το manual). Όταν το έχω στη φόρτιση αν κρατήσω πατημένο το power button, το τηλ δονείται για μια στιγμή (όχι όμως όλες τις φορές).

Το σύνδεσα στο laptop και ενώ μου έδειξε ότι έγινε εγκατάσταση κάπου λογισμικού, δε "βλέπω" ούτε καν την sd. Παρόλα αυτά όταν κρατάω πατημένο το power button ή αν βγάλω τη usb ακούγεται ήχος στο laptop.

Σύνδεσα το τηλ στο laptop και χωρίς τη sim (σε περίπτωση που έχει κάτι η οθόνη και επειδή δε βλέπω δε μπορώ να βάλω τον κωδικό)

Τίποτε........

Καμιά ιδέα? (προφανώς θα το πάω για service, αλλά έχω μέσα φωτό που χρειάζομαι σήμερα για τη δουλειά μου)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Προς ενημέρωση... Μόλις σήμερα (Παρασκευή το πήγα στο service) πήρα απάντηση του προβλήματος. Οξειδωμένη οθόνη και πλακέτα λέει (και προφανώς εκτός εγγύησης).... anyway..... δεν κολλάω εδώ....κόστος επισκευής... άκουσον άκουσον.... 260€......

 

"Είστε σοβαροί?" τους ρώτησα.... 170-180 έχει καινούριο.......

Θέλω να το πάω και σε άλλο τεχνίτη για δεύτερη γνώμη......

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προς ενημέρωση... Μόλις σήμερα (Παρασκευή το πήγα στο service) πήρα απάντηση του προβλήματος. Οξειδωμένη οθόνη και πλακέτα λέει (και προφανώς εκτός εγγύησης).... anyway..... δεν κολλάω εδώ....κόστος επισκευής... άκουσον άκουσον.... 260€......

 

"Είστε σοβαροί?" τους ρώτησα.... 170-180 έχει καινούριο.......

Θέλω να το πάω και σε άλλο τεχνίτη για δεύτερη γνώμη......

Μan το 95% των προβληματων των τηλ τα στελνουν αποσυρση για αυτον ακριβος το λογο οτι για να το παρεις καινουργιο σου βγαινει ποιο φθηνα και αυτο που δε σου ειπαν ακομα ειναι οτι και να το αποφασιζες να το φτιαξεις και οθονη και πλακετα που πλακετα σημαινει καινουργιο τηλ παλι εγγυηση δεν θα εχεις για την καινουργια πλακετα και την οθονη

Link to comment
Share on other sites

Μan το 95% των προβληματων των τηλ τα στελνουν αποσυρση για αυτον ακριβος το λογο οτι για να το παρεις καινουργιο σου βγαινει ποιο φθηνα και αυτο που δε σου ειπαν ακομα ειναι οτι και να το αποφασιζες να το φτιαξεις και οθονη και πλακετα που πλακετα σημαινει καινουργιο τηλ παλι εγγυηση δεν θα εχεις για την καινουργια πλακετα και την οθονη

 

Μα για αυτό δείνουν τέτοιες τιμές σε αυτές τις περιπτώσεις. Είναι προφανές ότι σε ωθούν σε αγορά καινούριου.... Αυτός ο δείκτης μετρά για την εκάστοτε εταιρεία... Πόσες συσκευές πούλησε μέσα στο χρόνο..... (και θεωρώ ότι αυτό ισχύει και για άλλες εταιρείες, απλά η δική μου εμπειρία ήταν με τη Samsung).

Παρόλα αυτά ΔΕΝ θα υπήρχε εγγύηση..... Σημαντική "λεπτομέρεια" που όντως δεν την είπαν. Ίσως την "κρατούσαν" για την περίπτωση που θα επέμενα να το επισκευάσω.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό δείνουν τέτοιες τιμές σε αυτές τις περιπτώσεις. Είναι προφανές ότι σε ωθούν σε αγορά καινούριου.... Αυτός ο δείκτης μετρά για την εκάστοτε εταιρεία... Πόσες συσκευές πούλησε μέσα στο χρόνο..... (και θεωρώ ότι αυτό ισχύει και για άλλες εταιρείες, απλά η δική μου εμπειρία ήταν με τη Samsung).

Παρόλα αυτά ΔΕΝ θα υπήρχε εγγύηση..... Σημαντική "λεπτομέρεια" που όντως δεν την είπαν. Ίσως την "κρατούσαν" για την περίπτωση που θα επέμενα να το επισκευάσω.....

Kαταρχην τους συμφερει να παρεις καινουργιο και για αλλο λογο οτι δε θα πληρωσουν τις εταιριες που εχουν εξουσιοδοτησει για τις επισκευες των τηλ τους παντος εγω οτι samsung εχω παρει πανω απο 6 μηνες δε κρατησε χωρις να επισκευαστει και μιλαω μηχανικα οχι φορματ μονο το s5 mini που εχω τωρα δεν εχει μηχανικο προβλημα αλλα ειχε bug λογισμικου και ανοιχτηκε και αυτο και αλλαχτηκε εξαρτημα χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι

 

Μόλις αντικατέστησα το παλιό μου SAMSUNG GALAXY S4 mini με νέο ίδιο.

 

Ειναι απότι είδα android 4.4.4 GT I9195I kernel 3.10.28-4126898 εκδοση KNOX 2.2

STANDARD SDK 5.2.0 PREMIUM SDK 2.2.0

 

Το πήρα απο καταστημα Αθηνας μεσω ιντερνετ με τη καλύτερη τιμή απο Skroutz

 

Το κακό και εκνευριστικό για μενα ειναι οτι το μαμα app των ΕΠΑΦΩΝ δεν παραμετροποιείται

για να μου τις δωσει με βάση το επώνυμο που εχω συνηθίσει.

Οσο και να το εχω ψαξει πουθενα δεν βρισκω να το αλλαξω απο το δικο του app-ΕΠΑΦΩΝ με βαση τα μικρα

ονόματα.

 

Σας παρακαλώ πολύ ξερετε κάποια αξιόπιστη app ΕΠΑΦΩΝ που να παραμετροποιείται

ωστε να μου τις δινει με το επωνυμο....? Εχει απειρες το PLAY STORE.... που να βρω χρονο

να τις ελεγξω μια-μια...:cry:

 

Ευχαριστω θερμά για όποια βοήθεια....:thanks:

Edited by hal9000dp
hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην τους συμφερει να παρεις καινουργιο και για αλλο λογο οτι δε θα πληρωσουν τις εταιριες που εχουν εξουσιοδοτησει για τις επισκευες των τηλ τους παντος εγω οτι samsung εχω παρει πανω απο 6 μηνες δε κρατησε χωρις να επισκευαστει και μιλαω μηχανικα οχι φορματ μονο το s5 mini που εχω τωρα δεν εχει μηχανικο προβλημα αλλα ειχε bug λογισμικου και ανοιχτηκε και αυτο και αλλαχτηκε εξαρτημα χωρις λογο

 

 

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος να επιδιορθώσει μόνος του ζημιά στο γυαλί του S4 mini σύμφωνα με το παρακάτω video?

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι

 

Μόλις αντικατέστησα το παλιό μου SAMSUNG GALAXY S4 mini με νέο ίδιο.

 

Ειναι απότι είδα android 4.4.4 GT I9195I kernel 3.10.28-4126898 εκδοση KNOX 2.2

STANDARD SDK 5.2.0 PREMIUM SDK 2.2.0

 

Το πήρα απο καταστημα Αθηνας μεσω ιντερνετ με τη καλύτερη τιμή απο Skroutz

 

Το κακό και εκνευριστικό για μενα ειναι οτι το μαμα app των ΕΠΑΦΩΝ δεν παραμετροποιείται

για να μου τις δωσει με βάση το επώνυμο που εχω συνηθίσει.

Οσο και να το εχω ψαξει πουθενα δεν βρισκω να το αλλαξω απο το δικο του app-ΕΠΑΦΩΝ με βαση τα μικρα

ονόματα.

 

Σας παρακαλώ πολύ ξερετε κάποια αξιόπιστη app ΕΠΑΦΩΝ που να παραμετροποιείται

ωστε να μου τις δινει με το επωνυμο....? Εχει απειρες το PLAY STORE.... που να βρω χρονο

να τις ελεγξω μια-μια...:cry:

 

Ευχαριστω θερμά για όποια βοήθεια....:thanks:

 

Φυσικά και υπάρχει ρύθμιση για να βλέπεις τις επαφές όπως θες, είτε βάση ονόματος, είτε βάση επώνυμου. Βρες τις ρυθμίσεις στις επαφές και ψάξτο.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει ρύθμιση για να βλέπεις τις επαφές όπως θες, είτε βάση ονόματος, είτε βάση επώνυμου. Βρες τις ρυθμίσεις στις επαφές και ψάξτο.

 

Σ' ευχαριστω για την απάντηση θα το ψαξω καλύτερα:)

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,υπάρχει καμμια δοκιμασμένη πρόταση για μπαταρία για το s4 mini?

 

ευχαριστώ

Αγόρασε μια αυθεντική από το ελληνικό σέρβις, πχ Smartek.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

έπεσε στα χέρια μου ένα S4 mini και θέλω να του βάλω μια σταθερή aosp, δεν με νοιάζει αν θα είναι 12.x ή 13. Έχετε κάτι να προτείνετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 

έπεσε στα χέρια μου ένα S4 mini και θέλω να του βάλω μια σταθερή aosp, δεν με νοιάζει αν θα είναι 12.x ή 13. Έχετε κάτι να προτείνετε?

Ευχαριστώ

 

 

 

Δες για CyanogenMod 12,12.1 ή την 13.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δες για CyanogenMod 12,12.1 ή την 13.

Ευχαριστώ...η resurrection remix λέει τίποτα?? Σε s3 μου άρεσε αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...η resurrection remix λέει τίποτα?? Σε s3 μου άρεσε αρκετά..

 

Βάλε CM13!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε CM13!!

Φόρεσα την bliss και παει πολύ καλά. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

Θέλω τη βοήθειά σας, γιατί έχω θεματάκι μεγάλο.

Έχω (η γυναίκα μου δλδ) το s4 mini, το οποίο δεν έχει ρουταριστεί ποτέ.

'Ηθελα να του κάνω επανεγκατάσταση την official rom, όποτε ακολύθησα πιστά τις οδηγίες που βρήκα μέσω odin.

Το πρόβλημα έχει ως εξής: Άνοιξα το odin, έβαλα τη συσκευη σε download mode, στην επιλογή pda έβαλα το firmware που είχα κατεβάσει (το κιν είναι ρουμάνικο και πήγα να του περάσω official ελληνικη, αν και δε νομίζω να δημιούργησε αυτό το πρόβλημα) και το συνδέω με usb με τον υ/η.

Ως εδώ καλα. Ανάβει το port, που σημαίνει ότι "διάβασε" το κινητό και πατάω start. Εδώ είναι το θέμα, ενώ δείχνει να το διαβάζειμου βγάζει μνμ FAIL (στο odin), ενώ στο κινητό εμφανίζει το μνμ: firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again. Έχει κολλήσει σε αυτό. Δοκίμασα να βγάλω - ξαναβάλω μπαταρία, αλλά τίποτα. Παρεπιπτόντως,πήγα να το συνδέσω με το kies αλλά δεν βρίσκει τη συσκευή (λογικό μου φαίνεται μιας και ουσιαστικά δεν ανοίγει).

Ακούω απόψεις, γιατί ότι και αν έχω ψάξει δεν έχω βγάλει άκρη!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.-

Link to comment
Share on other sites

Να βρείς και να περάσεις τη ρομ που προορίζεται για τη συσκευή σου, για το region που είχε εξαρχής. Προφανώς προσπαθείς να περάσεις κάποια ρομ διαφορετικής χώρας από αυτή που είχες και σου βγάζει fail στο μέγεθος του hidden.img

 

Επίσης, το ίδιο ερώτημα που έκανες και στο νήμα των firms του s4 διαγράφηκε.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα, εχω τραβηξει καποια βιντεο απο Samsung s4 mini 1080p και 720p, θελω να τα ενωσω με ενα προγραμα

χρησιμοποιω κυριως το Camtasia και το Freemake Video converter

To camtasia δεν τα παιρνει καθολου

Το Freemake τα δεχεται αλλα οταν παω να τα ενωσω ανεβαζει θερμοκρασια και σβηνει το λαπτοπ... Ριχνω την ποιοτητα αλλα παλι σβηνει πιο μετα... Τα βιντεακια που εχουν προκυψει (μετα την μετατροπη σε χαμηλοτερη αναλυση) παιζουν σε οποιαδηποτε media player αλλα δεν τα φορτωνει το camtasia.

 

Προφανως το σαμσουγκν γραφει σε εναν κωδικα που δεν το υποστιριζει, ομως αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει με κινητο, Nokia, sony ericsson και μοτορολα (1080p) δεν ειχα καποιο προβλημα μεχρι τωρα...

 

Ξερετε κανα μετατροπεα ή Joiner που να ειναι ελαφρυς ωστε να καταφερω να τα μετατρεψω σε κατι πιο πρακτικο ή να τα ενωσω?

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κανα μετατροπεα ή Joiner που να ειναι ελαφρυς ωστε να καταφερω να τα μετατρεψω σε κατι πιο πρακτικο ή να τα ενωσω?

 

Έχω ακούσει για το Video Converter Ultimate (κανονικό ή και portable).... και για μετατροπές σε avi ή άλλη μορφή και σε για join......

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...