Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, επειδή το s2 με αφήνει σιγα σιγά λογω της θύρας usb , ποιο μοντέλο ακριβώς προτείνετε να πάρω γιατι διαβασα ότι έχει κάποιες διαφόρες? και αν έχετε να προτείνετε καποιο μαγαζί στο σκρουτζ.

 

ευχαριστώ !

Xalllara!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

έκανα root το κινητό και θέλω να περάσω την 4.4.2.

ποια μου προτείνετε.

 

Αν το έκανες root για να περάσεις κάποια official rom ,λάθος ,δεν χρειαζόταν .Αν πάλι θελεις να βάλεις custom τότε κοίτα στο xda.

Να γνωρίζεις οτι αν βάλεις official το root θα χαθεί και πρέπει να τo κάνεις ξανά ,όπως και για να φλασαρεις custom χρειαζεται να εχεις περάσει cwm .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα που το είδα, παρατήρησα ότι αυτό με τη κάμερα τρέχει από κάποια αναβάθμιση στο viber, αλλά και πάλι δεν λειτουργούν οι εφαρμογές κάμερας όταν θέλω να χρησιμοποιήσω την μπροστινή τέσπα, με rr στρώνει πάντως. Για το boat όχι, το παθαίνω με wifi, data δεν ανοίγω και τόσο συχνά μέσα στη μέρα, για να πω ότι φταίνε τα δεδομένα ούτως ή άλλως. Κάτι άλλο, είστε πολλοί ακόμα χωρίς αναβάθμιση ή είμαι ο τελευταίος των μοϊκανών; :P

Α και κάτι τελευταίο, τελικά μάλλον έχουμε led για ειδοποίηση, μόνο για κλήσεις βέβαια απ' όσο έχω δει, αν πάτε στη προσβασιμότητα θα το βρείτε, αν λέω κοτσάνα δεκτές οι παρατηρήσεις και η καζούρα χαχα

Είμαι κι εγώ χωρίς αναβάθμιση, φαντάζομαι κι άλλοι. Περίεργο τότε που ζεσταίνεται με τον boat και το Wi-Fi. Αν συνεχίσει να στο κάνει δοκίμασε κάποιον άλλον browser. Όσο για την μπροστινή κάμερα κι εμένα δεν μου δούλευε σε καμιά εφαρμογή γιατί έβγαζε αυτό το σφάλμα, απλώς παρατήρησα ότι συνέβη μετά που αναβάθμισα το Viber. Και σχετικά με το led, η ρύθμιση που αναφέρεις είναι για άτομα με προβλήματα ακοής και εννοεί πως θα αναβοσβήνει το ledάκι του φλας :)

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ χωρίς αναβάθμιση, φαντάζομαι κι άλλοι. Περίεργο τότε που ζεσταίνεται με τον boat και το Wi-Fi. Αν συνεχίσει να στο κάνει δοκίμασε κάποιον άλλον browser. Όσο για την μπροστινή κάμερα κι εμένα δεν μου δούλευε σε καμιά εφαρμογή γιατί έβγαζε αυτό το σφάλμα, απλώς παρατήρησα ότι συνέβη μετά που αναβάθμισα το Viber. Και σχετικά με το led, η ρύθμιση που αναφέρεις είναι για άτομα με προβλήματα ακοής και εννοεί πως θα αναβοσβήνει το ledάκι του φλας :)

Με άλλο browser η αλήθεια είναι πως δεν υπερθερμαίνεται, αλλά τέσπα δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Τώρα για το led απλά το αναφέρω σε περίπτωση που δε γουστάρει κάποιος να βάλει εφαρμογή και να παίξει με αυτή τη ρύθμιση... Επιλογές έχουμε, όρεξη να σκαλίζουμε το κινητό από 'κει και πέρα :P

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Με άλλο browser η αλήθεια είναι πως δεν υπερθερμαίνεται, αλλά τέσπα δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα. Τώρα για το led απλά το αναφέρω σε περίπτωση που δε γουστάρει κάποιος να βάλει εφαρμογή και να παίξει με αυτή τη ρύθμιση... Επιλογές έχουμε, όρεξη να σκαλίζουμε το κινητό από 'κει και πέρα :P

Όταν λες εφαρμογή εννοείς το No Led?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εφαρμογή εννοείς το No Led?

 

Ένα παράδειγμα, ναι, είναι το NoLed ή το flash alerts που είχα βάλει...

Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

στις πληροφοριες συσκευης εκει που λεει αριθμος συσκευης όταν το παταω μου λεει (δεν χρειαζεται η λειτουργια προγραμματιστη εχει ηδη ενεργοποιηθεί) είναι κακο που ενεργοποιηθηκε; και τι συμαινει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

στις πληροφοριες συσκευης εκει που λεει αριθμος συσκευης όταν το παταω μου λεει (δεν χρειαζεται η λειτουργια προγραμματιστη εχει ηδη ενεργοποιηθεί) είναι κακο που ενεργοποιηθηκε; και τι συμαινει αυτό;

 

Κακό δεν είναι... Ανοίγει μια επιπλέον επιλογή στις Ρυθμίσεις που σου προσφέρει κάποιες παραπάνω δυνατότητες.. Επειδή είναι για πιο advanced χρήστες αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνεις μην ενεργοποιήσεις τίποτα. Ψάξου λίγο πρώτα..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω 4.4.2. COS

μπορω να βαλω αλλης χωρας γιατι παρατηρησα θεματα με την μπαταρια,πεφτει αποτομα.

ηταν XEF και περασα μονος μου με odin της κοσμοτε.

Link to comment
Share on other sites

εχω 4.4.2. COS

μπορω να βαλω αλλης χωρας γιατι παρατηρησα θεματα με την μπαταρια,πεφτει αποτομα.

ηταν XEF και περασα μονος μου με odin της κοσμοτε.

 

Έχω βαλει την γερμανικη την Η5 και μου δουλεύει μια χαρα. Δοκίμασε την και μπορεί να λειτουργήσει και για σένα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Με odin πως την περνας ? γιατι θελω να αλλαξω και εγω ειμαι ακομα 4.2.2 και δεν βλεπω να ερχεται αναβαθμιση ειναι απο Λουξεμβουργο και ειμαι λιγο ασχετος υπαρχει καποιος οδηγος ? Δεν θα ηθελα να το κανω root γιατι εχει ακομα εγγυηση..

Επισης αμα εχετε δοκιμασμενη καποια εκδοση ευπροσδεκτη :p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. εδω και μερικες εβδομαδες εχω παρατηρησει προβλημα με την καμερα .. σε ακυρες στιγμες παταω να ανοιξει και μ βγαζει camera failed... κανω ρεσταρτ και ολα κομπλε μεχρι την επομενη φορα που τυχαινει να αργει και αλλες φορες οχι .. γνωριζετε κατι που πρεπει να κανω να διορθωθει? διαβαζα σε ξενα φορουμ πολλους τυπους με s4 να το παθαινουν να το πηγαινουν για αλλαγη κλπ και να το ξαναπαθαινουν.. πουθενα δεν εχω βρει μια απαντηση που να λυνει αυτο το προβλημα... επισης διαβασα εδω οτι φταιει το viber.. εχετε δοκιμασει να το απεγκαταστησετε και εφτιαξε?
Link to comment
Share on other sites

Με odin πως την περνας ? γιατι θελω να αλλαξω και εγω ειμαι ακομα 4.2.2 και δεν βλεπω να ερχεται αναβαθμιση ειναι απο Λουξεμβουργο και ειμαι λιγο ασχετος υπαρχει καποιος οδηγος ? Δεν θα ηθελα να το κανω root γιατι εχει ακομα εγγυηση..

Επισης αμα εχετε δοκιμασμενη καποια εκδοση ευπροσδεκτη :p

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις root. Δες το link που παραθέτω αν και θα σου πρότεινα να μην αναβαθμίσεις. Μου φαινόταν πιο smooth με την 4.2.2.

 

http://www.android.gs/update-galaxy-s4-mini-lte-black-i9195-to-android-4-4-2-kitkat-xxucne6/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. εδω και μερικες εβδομαδες εχω παρατηρησει προβλημα με την καμερα .. σε ακυρες στιγμες παταω να ανοιξει και μ βγαζει camera failed... κανω ρεσταρτ και ολα κομπλε μεχρι την επομενη φορα που τυχαινει να αργει και αλλες φορες οχι .. γνωριζετε κατι που πρεπει να κανω να διορθωθει? διαβαζα σε ξενα φορουμ πολλους τυπους με s4 να το παθαινουν να το πηγαινουν για αλλαγη κλπ και να το ξαναπαθαινουν.. πουθενα δεν εχω βρει μια απαντηση που να λυνει αυτο το προβλημα... επισης διαβασα εδω οτι φταιει το viber.. εχετε δοκιμασει να το απεγκαταστησετε και εφτιαξε?

Αν σου βγάζει το μήνυμα "Failed to initialise camera" φταιει το viber. Είχα αντίστοιχό πρόβλημα και το έλυσα με επανεγκατάσταση της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας την τελευταία αναβάθμιση στο 4.4.2 παρατηρώ και εγώ ότι η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα.

Συγκεκριμένα με την προηγούμενη έκδοση 4.2.2, το κινητό κράταγε μέχρι και 4 ημέρες με ελάχιστη χρήση (5-10' τηλέφωνα την ημέρα, και τις υπόλοιπες ώρες σε αναμονή).

 

Τις προάλλες και ενώ ήμουν σε δημόσια υπηρεσία άνοιξα τα δεδομένα έχοντας μπαταρία στο 44% και μέχρι να κάνω μια απλή αναζήτηση σε μια σελίδα το κινητό έκλεισε από μπαταρία!!! (μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά).

 

Πως θα μπορούσα να κάνω πλήρες backup και restore σε προηγούμενη έκδοση;

Η να προτιμήσω να την κάνω απλά μια καθαρή εγκατάσταση (η αναβάθμιση από 4.22->4.42 έγινε μέσω ΟΤΑ).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας την τελευταία αναβάθμιση στο 4.4.2 παρατηρώ και εγώ ότι η μπαταρία αδειάζει πολύ γρήγορα.

Συγκεκριμένα με την προηγούμενη έκδοση 4.2.2, το κινητό κράταγε μέχρι και 4 ημέρες με ελάχιστη χρήση (5-10' τηλέφωνα την ημέρα, και τις υπόλοιπες ώρες σε αναμονή).

 

Τις προάλλες και ενώ ήμουν σε δημόσια υπηρεσία άνοιξα τα δεδομένα έχοντας μπαταρία στο 44% και μέχρι να κάνω μια απλή αναζήτηση σε μια σελίδα το κινητό έκλεισε από μπαταρία!!! (μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά).

 

Πως θα μπορούσα να κάνω πλήρες backup και restore σε προηγούμενη έκδοση;

Η να προτιμήσω να την κάνω απλά μια καθαρή εγκατάσταση (η αναβάθμιση από 4.22->4.42 έγινε μέσω ΟΤΑ).

Ευχαριστώ.

 

Πισω δεν πας,τουλαχιστον προς το παρον ετσι ξερω.Εγω παντως ειδα μια μικρη βελτιωση στην αυτονομια.Δοκιμασε να κανεις κανενα factory reset μηπως καποια εφαρμογη τρεχει απο πιοσω και σου καταναλωνει μπαταρια,οπως επισης μηπως εχει χαλασει το καλιμπραρισμα της μπαταριας και δεν σου δειχνει σωστα το ποσοστο της,πραγμα που θα εξηγουσε το οτι σου εσβησε απο το 44%

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Πισω δεν πας,τουλαχιστον προς το παρον ετσι ξερω.Εγω παντως ειδα μια μικρη βελτιωση στην αυτονομια.Δοκιμασε να κανεις κανενα factory reset μηπως καποια εφαρμογη τρεχει απο πιοσω και σου καταναλωνει μπαταρια,οπως επισης μηπως εχει χαλασει το καλιμπραρισμα της μπαταριας και δεν σου δειχνει σωστα το ποσοστο της,πραγμα που θα εξηγουσε το οτι σου εσβησε απο το 44%

 

Με το factory reset θεωρητικά θα λυθεί και το calibration που λες στη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Με το factory reset θεωρητικά θα λυθεί και το calibration που λες στη μπαταρία;

 

Ναι μιας και διαγράφεται το αρχείο που κρατάει αυτές τις πληροφορίες για την μπαταρία.. Απλά κάνε μια 2 πλήρης φορτίσεις, αποφορτίσεις μετά το reset. Όσοι έχετε KitKat, καλό θα ήταν να βάλετε την τελευταία I9195XXUCNH5, αφού πολλά άτομα αναφέρουν βελτιωμένη αυτονομία του τηλεφώνου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μιας και διαγράφεται το αρχείο που κρατάει αυτές τις πληροφορίες για την μπαταρία.. Απλά κάνε μια 2 πλήρης φορτίσεις, αποφορτίσεις μετά το reset. Όσοι έχετε KitKat, καλό θα ήταν να βάλετε την τελευταία I9195XXUCNH5, αφού πολλά άτομα αναφέρουν βελτιωμένη αυτονομία του τηλεφώνου!

 

Aν την περάσω πάνω από την τωρινή μου kitkat θα έχω θέμα ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Aν την περάσω πάνω από την τωρινή μου kitkat θα έχω θέμα ;

Κανένα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει βγει αναβαθμιση απο την sambolie για poland (που ειναι το δικο μου) γιατι δεν μου βγαζει τιποτα?.?.:(
Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει βγει αναβαθμιση απο την sambolie για poland (που ειναι το δικο μου) γιατι δεν μου βγαζει τιποτα?.?.:(

Αν δεν το εχεις κάνει ,δοκίμασε με το kies .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εχεις κάνει ,δοκίμασε με το kies .

 

Και στο kies βγαινει μηνυμα οτι ειναι το πιο προσφατο λογισμικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

από τότε που πέρασα την Kitkat, το τηλέφωνό έχει αλλάξει προς το χειρότερο...

 

Παρουσιάζει κολλήματα στην εναλλαγή οθονών, Lags σε λίστες όπως ο κατάλογος επαφών, και καμια φορά δυσκολεύομαι να το ξεκλειδώσω... Τίποτα από αυτά δεν υπήρχαν πριν την αναβάθμιση.

 

Αντιμετωπίζει κανένας άλλος παρόμοια θέματα?

 

Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...