Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς παιδιά βρίσκουμε την χώρα προέλευσης του κινητού μας?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el θα σου δώσει όλες τις πληροφοριες που θες :)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από Γερμανία είναι και μέσω ΟΤΑ μου λέει για αναβάθμιση. Όσοι την έχουν κάνει αξίζει η 4,4,2 ή θα τρέχουμε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμενα το κινητο οταν το πηρα απο birdphone μου ηρθε με βιβλιαρακι στα τσεχικα, το Info phone μου λεει σαν csc country την Γερμανία!!! Τελικά τι είναι? Και απο τι διαβαζω εδω βγήκε για γερμανικά η κιτ κατ ενω σε μενα δεν εχει ερθει το update
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=el θα σου δώσει όλες τις πληροφοριες που θες :)

 

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστικότατο. Τι διαφορά έχει το "country of origin" από το "CSC country"?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχεται άλλο ρε παιδιά.. Να τυχαίνει να πρέπει να γράψω ένα επείγον μήνυμα και να κάνει τα παλαβά του!

 

Δείτε και εδώ αυτό το

που περιγράφει το πρόβλημα.

 

Έστειλα σχετικό αίτημα/email στην Samsung Ελλάδας για επίλυση του θέματος..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα από Γερμανία είναι και μέσω ΟΤΑ μου λέει για αναβάθμιση. Όσοι την έχουν κάνει αξίζει η 4,4,2 ή θα τρέχουμε?

 

Σιγουρα λοιπον Γερμανικο και το δικο μου χαρη στην εφαρμογη που εβαλε ο φιλος παραπανω και τον ευχαριστω.

 

Λοιπον αν και ειναι πολυ λιγες οι μερες που την εβαλα, εκεινο που εχω συμπερανει μεχρι στιγμης ειναι οτι αν και δεσμευει περισσοτερη μνημη οι εφαρμογες που μενουν ανοιχτες στο παρασκηνιο ειναι σημαντικα λιγοτερες, αυτο κανει το κινητο ελαφρα γρηγοροτερο σε βασικες λειτουργιες οπως ανοιγμα καταλογου , πληκτρολογιου, μυνηματων κλπ.

Κανενα προβλημα με κολληματα, τρεις τεσσερεις εφαρμογες που ηρθαν μαζι με την Γερμανικη αναβαθμιση διαγραφηκαν εντελως, εχω απενεργοποιησει καποιες που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε και εκανα μια επαναφορα που πραγματικα χρειαζεται οταν εγκαθιστουμε καινουρια ρομ.

Η μπαταρια περναει ακομα δυσκολες ωρες για πω με σιγουρια οτι εχει βελτιωθει σε αυτονομια.

Αξιζει σιγουρα για μενα αν και εμφανισιακα δεν εχει αλλαξει κατι σημαντικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου. Προς το παρόν θα κάτσω λίγο ακόμα στην 4.2 και μετά βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδία έκανα κ εγώ αναβάθμιση σε 4.4 κ το πληκτρολόγιο δεν μου κάνει εναλλαγή στις γλώσσες..ξέρετε αν υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Το εκανε χθες φιλος που εχει ιδιο-αλλα Γερμανιας.Εκανε κανενα 10λεπτο η αναβαθμιση,δεν ειδαμε πολλες αλλαγες,περα απο το χρωμα της μπαταριας,το GPS που εγινε location και το αναβαθμισμενο ελαφρως πληκτρολογιο.Εκει που ηταν μεγαλη φολα ηταν η προσβαση στην SD....Ουτε η στοκ εφαρμογη της Samsung της φωτογραφικης δεν εχει προσβαση σε αυτη!!!Δεν μπορει να αποθηκευσει σε SD ουτε εικονα ουτε βιντεο,δεν μπορει ουτε ο file explorer να αντιγραψει τις φωτο απο την εσωτερικη στην SD!!!

Εμενα ειναι Γαλλιας και δεν εχει ερθει ακομα η 4.4,αλλα αυτο ειναι μεγαλο μειον και δεν ξερω αν το κανω...

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε χθες φιλος που εχει ιδιο-αλλα Γερμανιας.Εκανε κανενα 10λεπτο η αναβαθμιση,δεν ειδαμε πολλες αλλαγες,περα απο το χρωμα της μπαταριας,το GPS που εγινε location και το αναβαθμισμενο ελαφρως πληκτρολογιο.Εκει που ηταν μεγαλη φολα ηταν η προσβαση στην SD....Ουτε η στοκ εφαρμογη της Samsung της φωτογραφικης δεν εχει προσβαση σε αυτη!!!Δεν μπορει να αποθηκευσει σε SD ουτε εικονα ουτε βιντεο,δεν μπορει ουτε ο file explorer να αντιγραψει τις φωτο απο την εσωτερικη στην SD!!!

Εμενα ειναι Γαλλιας και δεν εχει ερθει ακομα η 4.4,αλλα αυτο ειναι μεγαλο μειον και δεν ξερω αν το κανω...

 

Εγώ στο κινητό και στις τρεις ταμπλέτες που έχω δεν βάζω 4.4 και να πάει να #*&*"#@ η Google που θέλει να το παίξει apple..

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε χθες φιλος που εχει ιδιο-αλλα Γερμανιας.Εκανε κανενα 10λεπτο η αναβαθμιση,δεν ειδαμε πολλες αλλαγες,περα απο το χρωμα της μπαταριας,το GPS που εγινε location και το αναβαθμισμενο ελαφρως πληκτρολογιο.Εκει που ηταν μεγαλη φολα ηταν η προσβαση στην SD....Ουτε η στοκ εφαρμογη της Samsung της φωτογραφικης δεν εχει προσβαση σε αυτη!!!Δεν μπορει να αποθηκευσει σε SD ουτε εικονα ουτε βιντεο,δεν μπορει ουτε ο file explorer να αντιγραψει τις φωτο απο την εσωτερικη στην SD!!!

Εμενα ειναι Γαλλιας και δεν εχει ερθει ακομα η 4.4,αλλα αυτο ειναι μεγαλο μειον και δεν ξερω αν το κανω...

Είναι δυνατόν να μην έχει πρόσβαση στην sd;;; Τι ρόλο παίζει τότε η SD; Καλά κάνω εγώ και το αφήνω στην MJ7. Δουλεύει άψογα και ομάδα που ''δουλεύει'' δεν την αλλάζω!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Το εκανε χθες φιλος που εχει ιδιο-αλλα Γερμανιας.Εκανε κανενα 10λεπτο η αναβαθμιση,δεν ειδαμε πολλες αλλαγες,περα απο το χρωμα της μπαταριας,το GPS που εγινε location και το αναβαθμισμενο ελαφρως πληκτρολογιο.Εκει που ηταν μεγαλη φολα ηταν η προσβαση στην SD....Ουτε η στοκ εφαρμογη της Samsung της φωτογραφικης δεν εχει προσβαση σε αυτη!!!Δεν μπορει να αποθηκευσει σε SD ουτε εικονα ουτε βιντεο,δεν μπορει ουτε ο file explorer να αντιγραψει τις φωτο απο την εσωτερικη στην SD!!!

Εμενα ειναι Γαλλιας και δεν εχει ερθει ακομα η 4.4,αλλα αυτο ειναι μεγαλο μειον και δεν ξερω αν το κανω...

 

Άμα είναι έτσι σιγά μην τη κάνω.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός στην εξωτερική κάρτα μνήμης είναι για εφαρμογές τρίτων. Οι εφαρμογές του κατασκευαστή (στην περίπτωση μας της Samsung) έχουν κανονικά πρόσβαση και μπορούν να γράψουν/σβήσουν/μετακίνησουν χωρίς πρόβλημα τα αρχεία.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια, η ενημέρωση Kitkat κατέβηκε και θα εγκατασταθεί αυτόματα σε 3 ώρες, υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω;;

Ναι και τελικά αποδείχτηκε ότι λάθος κατάλαβε η αδερφή μου.. Ό,τι να'ναι! :p Αξίζει η αναβάθμιση σε Kit Kat ή θα ψαχνόμαστε πάλι;; Γιατί η Samsung με τις αναβαθμίσεις, εκτός από τις ναυαρχίδες, δεε, ότι έχω αναβαθμίσει μετά σέρνεται, και κάνοντας πάντα clean install με factory reset και όλα. :wacko:

 

Παρακαλώ κάποιον moderator να σβήσει το προηγούμενο post μου (#2944) και συγγνώμη για το double post.

Edited by Scorpionste
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να με βοηθήσετε. Όταν έρχετε μήνημα δεν χτυπάει ο ήχος και δν ακούω το μήνυμα. Τι να κάνω για να το φτιάξω;

Εχεις βαλει ηχο;

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός στην εξωτερική κάρτα μνήμης είναι για εφαρμογές τρίτων. Οι εφαρμογές του κατασκευαστή (στην περίπτωση μας της Samsung) έχουν κανονικά πρόσβαση και μπορούν να γράψουν/σβήσουν/μετακίνησουν χωρίς πρόβλημα τα αρχεία.

 

Δεν εχω προσβαση τωρασ στο κιν να το ξαναδω,αλλα χθες προσπαθουσαμε ποση ωρα,και τελικα τιποτα...και μιλαω παντα για τη στοκ εφαρμογη της καμερας.Και το ανακαλυψαμε τυχαια γιατι πηγε να τραβηξει βιντεο το σκυλο που εκανε κατι νουμερα και στο τελος εβγαλε ενα pop up μνμ οτι δεν αποθηκευτηκε και κατι τετοια που δεν προλαβαμε να τα διαβασουμε γιατι εξαφανιστηκε.Και το βιντεο παπαλα,χαθηκεΜετα που το ψαχναμε και ξαναδοκιμασαμε παλι τιποτα,το γυρνοθσε στην εσωτερικη.Πριν εγραφε κανονικα,και τα αρχεια που ηταν πριν την αναβαθμιση στην SD,τα βλεπει κανονικα.

Μπορει κατι να μην εκατσε σωστα,δεν ξερω.Θα του πω αν ειναι να το πατησει κανα φορματ μηπως στρωσει.Εγω παντως νομιζα οτι ειναι του KK περιορισμος κ σκεφτομουν οταν βγει για το δικο μου να μην το κανω....

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε χθες φιλος που εχει ιδιο-αλλα Γερμανιας.Εκανε κανενα 10λεπτο η αναβαθμιση,δεν ειδαμε πολλες αλλαγες,περα απο το χρωμα της μπαταριας,το GPS που εγινε location και το αναβαθμισμενο ελαφρως πληκτρολογιο.Εκει που ηταν μεγαλη φολα ηταν η προσβαση στην SD....Ουτε η στοκ εφαρμογη της Samsung της φωτογραφικης δεν εχει προσβαση σε αυτη!!!Δεν μπορει να αποθηκευσει σε SD ουτε εικονα ουτε βιντεο,δεν μπορει ουτε ο file explorer να αντιγραψει τις φωτο απο την εσωτερικη στην SD!!!

Εμενα ειναι Γαλλιας και δεν εχει ερθει ακομα η 4.4,αλλα αυτο ειναι μεγαλο μειον και δεν ξερω αν το κανω...

 

Τιποτα απο αυτα δεν συμβαινει στο δικο μου.

Οσο για τον συνολικο χρονο για κατεβασμα με wi-fi και εγκατασταση ηταν περιπου 35-40 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προσβαση τωρασ στο κιν να το ξαναδω,αλλα χθες προσπαθουσαμε ποση ωρα,και τελικα τιποτα...και μιλαω παντα για τη στοκ εφαρμογη της καμερας.Και το ανακαλυψαμε τυχαια γιατι πηγε να τραβηξει βιντεο το σκυλο που εκανε κατι νουμερα και στο τελος εβγαλε ενα pop up μνμ οτι δεν αποθηκευτηκε και κατι τετοια που δεν προλαβαμε να τα διαβασουμε γιατι εξαφανιστηκε.Και το βιντεο παπαλα,χαθηκεΜετα που το ψαχναμε και ξαναδοκιμασαμε παλι τιποτα,το γυρνοθσε στην εσωτερικη.Πριν εγραφε κανονικα,και τα αρχεια που ηταν πριν την αναβαθμιση στην SD,τα βλεπει κανονικα.

Μπορει κατι να μην εκατσε σωστα,δεν ξερω.Θα του πω αν ειναι να το πατησει κανα φορματ μηπως στρωσει.Εγω παντως νομιζα οτι ειναι του KK περιορισμος κ σκεφτομουν οταν βγει για το δικο μου να μην το κανω....

Έχεις ρυθμίσει το κινητό να αποθηκεύει τις φωτογραφίες-βίντεο στην κάρτα μνήμης;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πείτε τι παίζεται με την μπαταρία. Έχει διαφορά η 4.4.2 από την 4.2.2 ή τα ίδια;

Πριν την αναβάθμιση κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή όχι; Κάνετε format στην SD πριν την αναβάθμιση;

Αν δεν κάνετε επαναφορά, μετά την αναβάθμιση είναι μέσα στους λογαριασμούς google και οι εφαρμογές τρέχουν κανονικά ή θέλουν εγκατάσταση ξανά;

Να προτιμήσουμε αναβάθμιση μέσω kies ή μέσω wifi; Αν πάμε μέσω wifi πρέπει να είναι στον φορτιστή μήπως δεν φτάσει η μπαταρία;

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά πείτε τι παίζεται με την μπαταρία. Έχει διαφορά η 4.4.2 από την 4.2.2 ή τα ίδια;

Πριν την αναβάθμιση κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή όχι; Κάνετε format στην SD πριν την αναβάθμιση;

Αν δεν κάνετε επαναφορά, μετά την αναβάθμιση είναι μέσα στους λογαριασμούς google και οι εφαρμογές τρέχουν κανονικά ή θέλουν εγκατάσταση ξανά;

Να προτιμήσουμε αναβάθμιση μέσω kies ή μέσω wifi; Αν πάμε μέσω wifi πρέπει να είναι στον φορτιστή μήπως δεν φτάσει η μπαταρία;

 

Το κινητό το έχει η κοπέλα μου. Της πέρασα την αναβάθμιση προχθές χωρίς καμία επαναφορά πριν και μετά και όλα δουλεύουν ρολόι. Το κινητό είχε 40 % μπαταρία και την έκανε μια χαρά την αναβάθμιση μέσω wifi. Για μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα αλλά βλέπω ότι κρατάει περισσότερο με βάση πάντα τη χρήση της κοπέλας μου.

:D
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ vaggelis_grg εσείς δεν είχατε προβλήματα με την SD κάρτα να μην μπορεί να γράψει σε αυτήν εφαρμογές,ι φωτογραφίες, video κ.λ.π.

Δηλ. και οι εγκατεστημένες εφαρμογέςλειτουργούσαν κανονικά; Με ενδιαφέρει, διότι έχω εγκαταστήσει εφαρμογές για τράπεζες κ.λ.π. που θέλουν διαδικασία να τις ξαναεγκαταστήσω. :(

Με τα smartphones μπορούμε και να τηλεφωνούμε ... μην ξεχνιόμαστε :p
Link to comment
Share on other sites

ναι και δεν ακούγετε τίποτα. Μέτα από λίγο απλώς αρχίζει και μου δονείτε αμα το έχω στο χέρι μου ή αμα το ανοίξω και το δω εγώ από μόνος μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις βαλει ηχο;

 

ναι και δεν ακούγετε τίποτα. Μέτα από λίγο απλώς αρχίζει και μου δονείτε αμα το έχω στο χέρι μου ή αμα το ανοίξω και το δω εγώ από μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...