Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω την τελευταία MJ1 Romania

Ακριβώς αυτήν την επιλογή δεν έχω εγώ (συντομεύσεις).

Το ελληνικό firmware την έχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακριβώς αυτήν την επιλογή δεν έχω εγώ (συντομεύσεις).

Το ελληνικό firmware την έχει?

 

Το δικο μου ειναι μαλλον πολωνιας (CCS=ΟΧΑ) ενημερωμενο στην MG8, και βλεπω τα εξης:

 

Κλείδωμα οθόνης

Widget οθόνης κλειδώματος

Να γινει ορατο το μοτιβο (checkbox)

Αυτοματο κλειδωμα

Άμεσο κλειδ. με πληκτρο. ενεργ. (checkbox)

 

Φανταζομαι ομως οτι παιζει ρολο τι ειδος κλειδωμα του εχεις ενεργο, κι αναλογα βγαζει διαφορετικες επιλογες.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτήν την επιλογή δεν έχω εγώ (συντομεύσεις).

Το ελληνικό firmware την έχει?

 

Δεν θυμάμαι.... Έχει αρκετό καιρό που δεν την έχω.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί προβλήματα με διάφορα κινητά όταν έχουν ζελατίνες.... ιδίως αν έχουν εγκλωβιστεί κόκκοι σκόνης ανάμεσα. Και εγώ βέβαια έχω ζελατίνα, κινεζιά, ούτε καν 3Μ, αλλά στους 3 μήνες τώρα δεν μου έκανε τέτοια κόλπα.

Στο HTC μου έχω την ίδια ζελατίνα 3,5 χρόνια, έχει πιάσει απο κάτω σκόνη, άμμο παραλίας κ καπνό στριφτού, βλέπεις στη τσέπη μου έχει απο όλα αυτά, μια χαρά δουλεύει. Sto S4 μου είναι πεντακάθαρο απο κάτω, αλλα τη ******* την έκανε............. :worry::worry:

 

 

..... όπως και σε μπαταρία...(δεν είδα διαφορά και στα δύο σε σύγκριση με το S3 που είχα για λίγους μήνες).

Διαφωνώ οριζοντίος κ καθέτος. Της Γυναίκας μου το S3 (το μεγάλο όχι το μίνι), κρατάει 2,5 με 3 φορές παραπάνω η μπαταρία με ίδια ακριβώς χρήση............ de facto!!!

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Στο HTC μου έχω την ίδια ζελατίνα 3,5 χρόνια, έχει πιάσει απο κάτω σκόνη, άμμο παραλίας κ καπνό στριφτού, βλέπεις στη τσέπη μου έχει απο όλα αυτά, μια χαρά δουλεύει. Sto S4 μου είναι πεντακάθαρο απο κάτω, αλλα τη ******* την έκανε............. :worry::worry:

 

 

 

Διαφωνώ οριζοντίος κ καθέτος. Της Γυναίκας μου το S3 (το μεγάλο όχι το μίνι), κρατάει 2,5 με 3 φορές παραπάνω η μπαταρία με ίδια ακριβώς χρήση............ de facto!!!

 

Εμένα μου έβγαζε 1 μισή μέρα.... Όσο και στο S4 mini με την ίδια χρήση.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Της Γυναίκας μου βγάζει σχεδόν 3 μέρες. Κ το δουλεύει το πράγμα κ με ένα χαζοπαίχνιδο που παίζει όλη μέρα, κ με τηλέφωνα κ με facebook.................

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Ειμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς το εξής :

Θελω να παρω ένα Galaxy S4 mini από γερμανικό site

Θα εχω προβλημα λέτε με τα ελληνικά ?

Θα εχω πρόβλημα με την ελληνική αντιπροσωπεία ? (service εγγύηση κλπ) ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Ειμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς το εξής :

Θελω να παρω ένα Galaxy S4 mini από γερμανικό site

Θα εχω προβλημα λέτε με τα ελληνικά ?

Θα εχω πρόβλημα με την ελληνική αντιπροσωπεία ? (service εγγύηση κλπ) ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα ελληνικά.... Οι περισσότερες εκδόσεις (αν όχι όλες) έχουν όλες τις γλώσσες. Σε ότι αφορά την εγγύηση δεν έχεις πρόβλημα μια που το αγοράζεις από την Ευρώπη.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο S4 mini έχω σε χρήση πάνω κάτω τα 800ΜΒ απο τα 1.32GB της RAM.

Είναι οκ αυτό;; θα έπρεπε να έχω πιό λίγα σε χρήση;

 

Υπόψην οτι αυτά τα 800MB είναι αφού κλείσω όλες τις εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, στο S4 mini έχω σε χρήση πάνω κάτω τα 800ΜΒ απο τα 1.32GB της RAM.

Είναι οκ αυτό;; θα έπρεπε να έχω πιό λίγα σε χρήση;

 

Υπόψην οτι αυτά τα 800MB είναι αφού κλείσω όλες τις εφαρμογές!

To ελαχιστο που πρεπει να εχεις μετα απο το "καθαρισμα" της memory ειναι το ευρως μεταξυ 542MB - 610ΜΒ. Προφανως κατι τρεχει!

1-] Δοκιμαζεις Active Appl Manager (η οποιο manager θελεις):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller&hl=en

2-] Και ριξε και μια ματια και στο wakelock μηπως κατι γινεται "trigger" και σου καταναλωνει RAM με την εκινηση του:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector&hl=en_GB

Αν εισαι Root ενοειται Greenify.

:!: Προσωπικη γνωμη: αφου δεις τι το προκαλει απενεγκατεστησε 1-] - 2-] δεν θα χρειαζονται.

 

Ακουσα ξεκιναει η αναβαθμιση του s4 στην 4.3 στο δικο μας τι θα γινει; ξερει κανεις τιποτα;

 

Προς το παρον ακουγεται για το τελος του χρονου. Οπως φημολογειται η συγκεκριμενη συσκευη θα παρει κατευθιαν το 4.4, οποτε

αρχισε να τσεκαρεις απο μεσα Νοεμβριου με αρχες Δεκεμβριου (καλυτερα).

 

->Sources:. gsmarena/ibtimes

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s4_mini_and_galaxy_mega_to_get_android_44-news-6932.php

http://au.ibtimes.com/articles/513044/20131011/samsung-galaxy-s4-mini-mega-getting-android.htm

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα....μερικές εφαρμογές θεωρούν καλό να τρέχουν απο μόνες τους στο background με το "έτσι θέλω"!

Π.χ. facebook, messenger, doubletwist και διάφορα άλλα. Υπάρχει τρόπος να τις μπλοκάρω ωστε να μήν ανοίγουν απο μόνες τους με το που ανοίγω το τηλέφωνο;;

Edited by iPetroSS
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα....μερικές εφαρμογές θεωρούν καλό να τρέχουν απο μόνες τους στο background με το "έτσι θέλω"!

Π.χ. facebook, messenger, doubletwist και διάφορα άλλα. Υπάρχει τρόπος να τις μπλοκάρω ωστε να μήν ανοίγουν απο μόνες τους με το που ανοίγω το τηλέφωνο;;

 

Μονο με root και βάζοντας κάποιο πρόγραμμα όπως το Autostarts

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα....μερικές εφαρμογές θεωρούν καλό να τρέχουν απο μόνες τους στο background με το "έτσι θέλω"!

Π.χ. facebook, messenger, doubletwist και διάφορα άλλα. Υπάρχει τρόπος να τις μπλοκάρω ωστε να μήν ανοίγουν απο μόνες τους με το που ανοίγω το τηλέφωνο;;

 

Οπως ειπε και ο mod με Root (για ευνοητους λογους) αποκτας πληρη διαχειρισμο και στο autorun batch. Απο εκει και περα θα προτεινω

κατι το οποιο δεν θα το βρεις και τοσο χρησιμο (απο αποψη δεδομενων/πρακτικοτητας).

===============

==> Scenario A

===============

Ρυμισεις >> Περισσοτ.>> Διαχ.Εφαρμογων >> Tab - Εγινε Ληψη απο εκει επιλεγεις την εφαρμογη π.χ facebook και πατας >Επιβολη Διακοπης + Διαγραφη μνημης cache. Με αυτη την επιλογη το π.χ facebook δεν θα ξανατρεξει μεχρι να το κανεις εσυ! Φυσικα καθολου πρακτικο γιατι η συγκεκριμενη διαδικασια πρεπει να γινεται συνεχεια και καθε φορα αφου το ανοιξεις και δεν το χρησημοποιεις πλεον. Το ιδιο γινεται και με τις εφαρμογες του συστηματος με μερικη διαφορα στο αλγοριθμο του trigger.

 

===============

==> Scenario B

===============

Αν η εφαρμογη ειναι του συστηματος και δεν την χρησημοποιεις ποτε και απλα τρεχει συνεχεια τοτε Ρυμισεις >> Περισσοτ.>> Διαχ.Εφαρμογων >> Tab - Εγινε Ληψη -ΟΛΑ απο εκει επιλεγεις την εφαρμογη π.χ Google+ και πατας > Επιβολη Διακοπης > Aνενεργο (Eκαθαριση δεδομενων, οχι απαραιτητα αλλα για να εισαι σιγουρος για την return true value στο manifest).

 

Να σημειωθει και στα δυο παραπανω σεναρια δεν χρειαζεται να εισαι Root.

 

Προσωπικη αποψη: αν δεν εισαι Root κανε λιγο υπομονη γιατι (λογικα) ερχεται και τελος του χρονου το 4.4 οπως προανεφερα και παραπανω και για να μην μπαινεις σε διαδιακασιες Root/Un-Root.

 

Δοκιμασε αυτα και αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα η γενικοτερα θελεις κατι πιο απλο δοκιμασε και wakelock και κανε Επιβολη Διακοπης απο εκει! καλο σαββ/κο σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Update! Λοιπον μετα απο αλλαγη sim ειδαμε και το πολυπόθητο 4g γραμμένο στην οθόνη! Επίσης η μπαταρία δείχνει να έχει καλύτερη συμπεριφορά μετά από την αναβάθμιση της sim αλλά και την αφαίρεση όλων των εφαρμογών Facebook αλλα και αλλων social media. Το κινητό μετά απο υπερθέρμανση μπαταρίας κολλάει και κατά συνέπεια το θεωρώ buggy μιας και έρχομαι απο iPhone. Το κινητό βρέθηκε στα χέρια μου με 170 ευρώ που ήταν ευκαιρία. Σρα 280 που κάνει στα σκρουτζομαγαζα το θεωρώ ευκαιρία μιας και είναι ταχύτατο έξυπνο και ότι καλύτερο έχω δει μέχρι σήμερα σε Android. Η εγγύηση της Samsung είναι κορυφαία μας ξαι απο το chat οι άνθρωποι με ενημέρωσαν οτι η εγγύηση μου ισχύει κανονικότατα και μάλιστα οταν τους ειπα για την μπαταρία με προετρεψαν να επισκεφθώ συστημένα το πιο κοντινό μου κέντρο εξυπηρέτησης για έλεγχο και διευθέτηση προβληματος , αρα respect. Η ποιότητα ομιλίας και σήματος είναι κλάση ανώτερη από iPhone και εχω την εντύπωση ότι αν του βγαλω το touchwiz θα μιλάμε για ενα απο τα καλύτερα κινητά που υπάρχουν. Πείτε καμιά ιδεα για αυτο μιας και εχω macintosh μονο
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το τηλ μία εβδομάδα περίπου.Πρίν απο αυτό είχα ένα nokia lumia 800.Σάν πρώτη εντύπωση σε σχέση με το nokia είναι πως έχει λίγο lag η τέλος πάντων δέν αποκρίνεται τόσο άμεσα όσο το windows phone αλλά είναι κάτι που το συνήθισα έυκολα.Γενικά είμαι ικανοποιημένος.Και τώρα μία ερώτηση:

Οι ρυθμίσεις στην κάμερα δέν επηρεάζουν τη λήψη βίντεο? Παρατήρησα πως τα χρώματα στο βίντεο είναι κάπως "ξεβγαλμένα" αλλά δέν έχω βρεί τη δυνατότητα κάποιας ρύθμισης..

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τραβήξεις βίντεο το πρωί ας πούμε και είχες πρόβλημα με τα χρώματα;Γιατί με χαμηλό φωτισμό το βίντεο (και όλα τα βίντεο) έχει σοβαρότατο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .

Ενδιαφερομαι να το αγορασω αυτο το κινητο η το I9195, εχω διαβασει παρα πολλα στις αναρτησεις ολων σας αλλα για ενα θεμα που με ενδιαφερει δεν διαβασα κατι (η μου διεφυγε μιας και ειναι αρκετες οι σελιδες) .Ξερει κανεις να μου πει αν συνδέεται το κινητο ( 9190 η 9195) με τηλεοραση ( μεσου καποιου καλωδιου- η τηλεοραση μου δεν διαθετει DLNA ).

Για ολα τα αλλα με εχετε καλυψει .

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by ko_mi19
ξεχασα κατι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους .

Ενδιαφερομαι να το αγορασω αυτο το κινητο η το I9195, εχω διαβασει παρα πολλα στις αναρτησεις ολων σας αλλα για ενα θεμα που με ενδιαφερει δεν διαβασα κατι (η μου διεφυγε μιας και ειναι αρκετες οι σελιδες) .Ξερει κανεις να μου πει αν συνδέεται το κινητο ( 9190 η 9195) με τηλεοραση ( μεσου καποιου καλωδιου- η τηλεοραση μου δεν διαθετει DLNA ).

Για ολα τα αλλα με εχετε καλυψει .

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Όχι, δεν υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης μέσω καλωδίου!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τις βρήκα τελικά.Το οτι σε χαμηλό φωτισμό έχει πρόβλημα ήταν αναμενόμενο..
www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το έχει πάρει κανείς από kaizer shop ???είναι αξιόπιστο κατάστημα σκέφτομαι να το πάρω από κι.και από κι από Γαλλία λέτε να είναι???
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το έχει πάρει κανείς από kaizer shop ???είναι αξιόπιστο κατάστημα σκέφτομαι να το πάρω από κι.και από κι από Γαλλία λέτε να είναι???
Τα 9 στα 10 από παραεισαγωγή είναι από Γαλλία. Ακόμη και το Expansys που έφερνε Αγγλικό, τώρα φέρνει από Γαλλία. Δεν ξέρω τι παίζει με αυτή την κατάσταση αλλά βλέπω ότι η αγορά στα παραεισαγωγής γέμισε με Γαλλικά και μάλιστα τα 9 στα 10 είναι κατασκευής Βιετνάμ (ελάχιστα είναι από Κορέα). Τα Ελληνικά γράφουν "Made by Samsung".

 

Το ότι θα το πάρεις από Γαλλικό δε σημαίνει κάτι για την ποιότητά του, απλώς θα σου πρότεινα να είναι με μονή ταινία ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Τα 9 στα 10 από παραεισαγωγή είναι από Γαλλία. Ακόμη και το Expansys που έφερνε Αγγλικό, τώρα φέρνει από Γαλλία. Δεν ξέρω τι παίζει με αυτή την κατάσταση αλλά βλέπω ότι η αγορά στα παραεισαγωγής γέμισε με Γαλλικά και μάλιστα τα 9 στα 10 είναι κατασκευής Βιετνάμ (ελάχιστα είναι από Κορέα). Τα Ελληνικά γράφουν "Made by Samsung".

 

Το ότι θα το πάρεις από Γαλλικό δε σημαίνει κάτι για την ποιότητά του, απλώς θα σου πρότεινα να είναι με μονή ταινία ασφαλείας.

 

φαίνεται εάν είναι με διπλή ταινία ασφαλείας ή πρέπει να το σκίσεις το χαρτάκι και να δεις από πίσω ??

Link to comment
Share on other sites

φαίνεται εάν είναι με διπλή ταινία ασφαλείας ή πρέπει να το σκίσεις το χαρτάκι και να δεις από πίσω ??

Η ταινία ασφαλείας η μονή έχει πλάτος 2 εκατοστά ακριβώς.Αν δεις φαρδύτερη από δύο εκατοστά σημαίνει οτι είναι δεύτερη επικολλημένη από πάνω από την πρώτη.Είναι φυσικά φαρδύτερη για να επικαλύπτει την πρώτη.Επίσης στο πίσω μέρος του κουτιού θα δεις (αν έχει διπλή ταινία) από κάτω από τη δεύτερη ταινία το σήμα της Samsung έστω και αχνά.(Είναι το σήμα που αχνοφαίνεται από την πρώτη αρχική ταινία που έχει δεχτεί επικκόλληση της δεύτερης.Πιο αναλυτική περιγραφή δεν γίνεται.Μιλάω πάντα για το S4 mini.

Και επίσης το S3 mini που πήρα από το kaiser shop είχε μονή ταινια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...