Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά παρήγγειλα όλη την οθόνη (τζαμάκι-μηχανισμός touch) γιατί όπου και αν ρώτησα μου είπαν ότι αν αλλάξω μόνο τζαμάκι μπορεί και να μην δουλεύει σωστά πέρα απ'το ότι ξεκολλώντας το μπορεί να σπάσεις και την οθόνη...οπότε θα σκάσω άλλα 110€ για το ανταλλακτικό + ότι πάρει αυτός που θα μου το αλλάξει,εκτός αν το κάνω εγώ που απ'ότι είδα σε βιντεάκια στο youtube δεν είναι και τόσο ακατόρθωτο αν πιάνουν τα χέρια σου....

Πολύ σωστή επιλογή.Από που παρήγγειλες; Εντελώς πληροφοριακά πριν από 1-2 μήνες συμφορουμίτης έδωσε 155€ για αλλαγή οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα ! σκευτομαι να αγορασω το S4 mini ( θελω βεβαια το black edition αλλα δε το βλεπω στο skroytz ??) .. αλλα εχω αμφιβολιες για την καμερα του, αξιζει ? βγαζει καλες φωτογραφιες για αυτα που υποσχεται? ( τωρα εχω το xperia L αλλα δεν με ικανοποιησε και εχω σκοπο να το δωσω στην αδερφη μου:p) ειχα πιασει ενα στα χερια μου και σε καταστασεις μειωμενου φωτισμου τις πρασινιζε καπως, μηπως εφταιγε το συγκεκριμενο ? τεσπα..σκευτομαι και το Moto G μετα ( και τα δυο πλεον στα 190 ειναι πανω κατω).. βοηθηστε με και εσεις που ειστε κατοχοι. α ! ισχυει οτι στα black edition διορθωσαν προβληματακια που ειχαν οι αρχικες εκδοσεις ?

 

ευχαριστω εκ τω προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά.Αγόρασα και εγώ το s4 mini και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος σε όλα εκτός από το θέμα της μουσικής.Παίζει να είναι από τα χειρότερα κινητά στην αναπαραγωγή της μουσικής.Διορθώνεται αυτό κάπως με κάποιο προγραμματάκι? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα ! σκευτομαι να αγορασω το S4 mini ( θελω βεβαια το black edition αλλα δε το βλεπω στο skroytz ??) .. αλλα εχω αμφιβολιες για την καμερα του, αξιζει ? βγαζει καλες φωτογραφιες για αυτα που υποσχεται? ( τωρα εχω το xperia L αλλα δεν με ικανοποιησε και εχω σκοπο να το δωσω στην αδερφη μου:p) ειχα πιασει ενα στα χερια μου και σε καταστασεις μειωμενου φωτισμου τις πρασινιζε καπως, μηπως εφταιγε το συγκεκριμενο ? τεσπα..σκευτομαι και το Moto G μετα ( και τα δυο πλεον στα 190 ειναι πανω κατω).. βοηθηστε με και εσεις που ειστε κατοχοι. α ! ισχυει οτι στα black edition διορθωσαν προβληματακια που ειχαν οι αρχικες εκδοσεις ?

 

ευχαριστω εκ τω προτερων :)

 

Για την κάμερα πρέπει να ξέρεις ότι βγάζει με 6mp σε 16:9 ενώ με 8mp βγάζει σε 4:3

Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσεξα αυτο..νταξει δεν υπαρχει θεμα..απο ποιοτητα φωτογραφιας τι λεει? Το βραδυ κανει δουλεια? Μεινατε ικανοποιημενοι?σχυει οτι τις πρασινιζει καπως?
Link to comment
Share on other sites

Ναι το προσεξα αυτο..νταξει δεν υπαρχει θεμα..απο ποιοτητα φωτογραφιας τι λεει? Το βραδυ κανει δουλεια? Μεινατε ικανοποιημενοι?σχυει οτι τις πρασινιζει καπως?

 

Δε το έχω δοκιμάσει βράδυ αλλά σε συνθήκες φωτός βγάζει μια χαρά ειδικά τοπία. Εγώ είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Με Υγεία πάνω απ'ΟΛΑ!!!

 

Μια εντελώς φιλολογική ερώτηση..

Επειδή έχω σκοπό να πάρω το S4 mini και επειδή λογικά (λόγω κυκλοφορίας τους S5) λέτε με την ανακοίνωση του S5 mini να πέσει η τιμή του S4 mini να γλιτώσουμε και κανένα euro? :cool:

Δύσκολοι καιροί, τα προσέχουμε όλα! (:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Με Υγεία πάνω απ'ΟΛΑ!!!

 

Μια εντελώς φιλολογική ερώτηση..

Επειδή έχω σκοπό να πάρω το S4 mini και επειδή λογικά (λόγω κυκλοφορίας τους S5) λέτε με την ανακοίνωση του S5 mini να πέσει η τιμή του S4 mini να γλιτώσουμε και κανένα euro? :cool:

Δύσκολοι καιροί, τα προσέχουμε όλα! (:

πριν 1 βδομαδα στο σκρουτζ ειχε 192Ε...

τωρα νομιζω εχει 199..καλυτερα παρτο τωρα σε περιπτωση που αρχισει να ανεβαινει η τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Τα black edition έχουν απλά την απομίμηση δέρματος στο πίσω μέρος και κάποια διαφορετικά wallpapers και ringtones! Δεν έχουν κάποια άλλη βελτίωση σε σχέση με τα άλλα s4mini!

Το πλεονέκτημα τους για μένα είναι ότι έχουν θεωρητικά νεώτερη ημερομηνία κατασκευής από τα υπόλοιπα...το δικό μου λόγου χάρη ήταν κατασκευασμένο αρχές Μάρτη '14 σύμφωνα με όσα διάβασα στο phone info! Αυτό το γράφω διότι όσο πιο καινούριο είναι ένα κινητό που ήδη παράγεται κάμποσο καιρό τόσο πιο μεγάλο feedback φτάνει στην γραμμή παραγωγής από τα προηγούμενα μοντέλα του οπότε και βελτιώνονται τα όποια θέματα διαπιστώνονται στην πράξη σε σχέση τουλάχιστον με τα πρώτα μοντέλα. Κάτι ανάλογο γίνεται σε κάθε βιομηχανικό προϊόν!

Για το αν θα πέσει η τιμή μόλις έρθει το s5 mini η θεωρία λέει πως ναι αυτό θα γίνει αλλά ελάχιστα κάτω όχι τόσο ώστε να αξίζει να περιμένει όποιος ψάχνει για τέτοιο! Δεν τα ξεφτιλίζουν τιμολογιακά τα παλαιότερα μοντέλα απλά τα διαθέτουν παράλληλα μέχρι να εξαντληθεί το στοκ ή να τα αποσύρουν τελείως! Για παράδειγμα δεν είδα καμιά τρελή μείωση τιμής στο s4 μετά την εμφάνιση του s5! Αντιθέτως κράτησε την τιμή που είχε και πριν τουλάχιστον μέχρι να πέσει η τιμή του s5 σε λογικότερα επίπεδα!

Edited by spyros_s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους. Με Υγεία πάνω απ'ΟΛΑ!!!

 

Μια εντελώς φιλολογική ερώτηση..

Επειδή έχω σκοπό να πάρω το S4 mini και επειδή λογικά (λόγω κυκλοφορίας τους S5) λέτε με την ανακοίνωση του S5 mini να πέσει η τιμή του S4 mini να γλιτώσουμε και κανένα euro? :cool:

Δύσκολοι καιροί, τα προσέχουμε όλα! (:

Δύσκολη ερώτηση.Χωρίς να είναι κριτήριο δες πόσα σκρουτζομάγαζα το έχουν.Ας πούμε 40 μαγαζιά.Η τιμή θα παίζει εκεί που είναι περίπου.Όταν θα αρχίσει να ελλατώνεται ο αριθμός των μαγαζιών που το διαθέτουν λογικά η τιμή θα αρχίσει να ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τη καμερα τι εχετε να πειτε ? επιπλεον , αναμεσα σε s4 mini και Μοτο G ποιο θα επιλεγατε ?

 

Αναμεσα στα 2 ημουν και γω,και μεσα στο ΣΚ που τα ειδα κ τα δυο απο κοντα επελεξα το S4mini.Σε καμερα ειναι καμια σχεση,μου φανηκε πολυ καλυτερη του s4.Βεβαια η επιλογη του εγινε κυριως για την ελλειψη SD υποδοχης στο MotoG και στην μη αποσπωμενη μπαταρια.που για εμενα μετρουσαν πολυ.

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

απο ποιοτητα φωτογραφιας τι λεει? Το βραδυ κανει δουλεια? Μεινατε ικανοποιημενοι?σχυει οτι τις πρασινιζει καπως?

Την ημέρα και σε συνθήκες κανονικού φωτισμού η κάμερα πετάει. Υπάρχουν όμως μερικά θέματα.Σε φωτογράφηση κόντρα στον ήλιο τα πρόσωπα εμφανίζονται μαύρα.Ακόμα και η προσπάθεια να τραβήξεις με φλας στον ήλιο για να φωτίσεις το πρόσωπο δεν πετυχαίνει λόγω αδυναμίας του φλας.Έτυχε να φωτογραφήσω με φόντο ήλιο και χιόνι (κόντρα) και η φώτο ήταν επιεικώς μέτρια.

Να ξεχάσεις τις νυχτερινές φωτο αν έχεις απαιτήσεις από φωτογραφίες γενικότερα.Τα πρόσωπα εμφανίζονται άσπρα (σαν εξωγήινοι ένα πράγμα) αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα του mini αλλά των περισσότερων κινητών.

Σε γενικές γραμμές η κάμερα είναι άνω του μέσου όρου αλλά όχι για φωτογραφίες αξιώσεων.Και να τονίσω οτι οι καλές φωτογραφικές μηχανές για να βγάλουν αξιόλογες φωτογραφίες με χαμηλό φωτισμό πρέπει να κάνεις αρκετές ρυθμίσεις.

Στον παρακάτω σύνδεσμο η φωτο είναι φυσική, handheld, χωρίς φλας, με φακό φωτεινότητας 2.0 (panasonic lx3) και βγήκε μετά από αρκετή προσπάθεια χωρίς "πείραγμα" ηλεκτρονικά. Αυτό δεν θα το βγάλεις με το mini.

http://www.panoramio.com/photo_explorer#view=photo&position=107&with_photo_id=19549309&order=date_desc&user=2531584

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Τα black edition έχουν απλά την απομίμηση δέρματος στο πίσω μέρος και κάποια διαφορετικά wallpapers και ringtones! Δεν έχουν κάποια άλλη βελτίωση σε σχέση με τα άλλα s4mini!

Το πλεονέκτημα τους για μένα είναι ότι έχουν θεωρητικά νεώτερη ημερομηνία κατασκευής από τα υπόλοιπα...το δικό μου λόγου χάρη ήταν κατασκευασμένο αρχές Μάρτη '14 σύμφωνα με όσα διάβασα στο phone info! Αυτό το γράφω διότι όσο πιο καινούριο είναι ένα κινητό που ήδη παράγεται κάμποσο καιρό τόσο πιο μεγάλο feedback φτάνει στην γραμμή παραγωγής από τα προηγούμενα μοντέλα του οπότε και βελτιώνονται τα όποια θέματα διαπιστώνονται στην πράξη σε σχέση τουλάχιστον με τα πρώτα μοντέλα. Κάτι ανάλογο γίνεται σε κάθε βιομηχανικό προϊόν!

Για το αν θα πέσει η τιμή μόλις έρθει το s5 mini η θεωρία λέει πως ναι αυτό θα γίνει αλλά ελάχιστα κάτω όχι τόσο ώστε να αξίζει να περιμένει όποιος ψάχνει για τέτοιο! Δεν τα ξεφτιλίζουν τιμολογιακά τα παλαιότερα μοντέλα απλά τα διαθέτουν παράλληλα μέχρι να εξαντληθεί το στοκ ή να τα αποσύρουν τελείως! Για παράδειγμα δεν είδα καμιά τρελή μείωση τιμής στο s4 μετά την εμφάνιση του s5! Αντιθέτως κράτησε την τιμή που είχε και πριν τουλάχιστον μέχρι να πέσει η τιμή του s5 σε λογικότερα επίπεδα!

 

σε ερωτηση χθες καταστηματος γιατι δεν υπαρχει το s4 mini black edition, μου απαντησαν οτι οι χοντρεμποροι εισαγωγης, το δινουν σε ακριβοτερη τιμη απο πριν, και το συγκεκριμενο καταστημα δεν προκειται να το φερει, γιατι η τιμη του πρεπει να ανεβει κατα πολυ απο τα 200 ευρω περιπου που ειχε πριν λιγες μερες..ισως ομως το κανουν και αλλα καταστηματα, για αυτο και δεν υπαρχει σε πολλα καταστηματα στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, λεω να πάρω για μια φίλη μου το S4 mini. Είμαι ανάμεσα σε S2 plus/S3/S4 mini. Το 1,5 giga ram κάνει την διαφορά απ τα υπόλοιπα;;;

 

Ναι, στο android παίζει σημαντικό ρόλο να έχεις ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, λεω να πάρω για μια φίλη μου το S4 mini. Είμαι ανάμεσα σε S2 plus/S3/S4 mini. Το 1,5 giga ram κάνει την διαφορά απ τα υπόλοιπα;;;

Αντικειμενικά ανάμεσα στα 3 που παραθέτεις το S4 mini είναι καλύτερο.Και ποτέ η παραπάνω μνήμη δεν ήταν περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τα 8gb του κινητού πόσα μένουν ελεύθερα για χρήση?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την εγκατασταση 10+ εφαρμογων που δουλευω,εχει 4,5gb ελευθερα

Μια ερωτηση τωρα....το εικονιδιο των εφαρμογων απο την αρχικη οθονη πως παει απο τερμα δεξια σε αλλη θεση (κεντρο) γιατι δεν με βολευει.Δοκιμασα το παρατατημενο πατημα και δεν δουλευει,ενω για τα υπολοιπα εικονιδια πιανει

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση τωρα....το εικονιδιο των εφαρμογων απο την αρχικη οθονη πως παει απο τερμα δεξια σε αλλη θεση (κεντρο) γιατι δεν με βολευει.Δοκιμασα το παρατατημενο πατημα και δεν δουλευει,ενω για τα υπολοιπα εικονιδια πιανει

Δεν μπορεις να το αλλάξεις θέση το εικονιδιο στο dock του μαμα-launcher. για να γινει αυτο πρεπει να εγκαταστησεις εναν άλλο launcher που σου δινει αυτες και αλλες πολλες δυνατοτητες. Δες τον nova (εγώ αυτον εχω και δεν τον αλλαζω) που ειναι απο τους καλύτερους ή τον apex.

Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι custom ρομς χρησιμοποιούν αυτους ή καποια παραλλαγη βασισμενη σε αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να το αλλάξεις θέση το εικονιδιο στο dock του μαμα-launcher. για να γινει αυτο πρεπει να εγκαταστησεις εναν άλλο launcher που σου δινει αυτες και αλλες πολλες δυνατοτητες. Δες τον nova (εγώ αυτον εχω και δεν τον αλλαζω) που ειναι απο τους καλύτερους ή τον apex.

Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι custom ρομς χρησιμοποιούν αυτους ή καποια παραλλαγη βασισμενη σε αυτους.

 

Το γνωριζα οτι γινεται με αλλο launcher,αλλα μιας που πηγαινε καλα ο "μαμα" ειπα να το αποφυγω....Ενα τοσο απλο πραγματακι δεν μπορουσαν να παραμετροποιησουν;...ελεος....τοσα χρονια συνηθησα 5 εικονιδια και το μενου στο κεντρο,τωρα παει μονο του το δαχτυλο...τεσπα

Ρωτησα και χθες,θα κανω μια προσπαθεια και σημερα.Εχει βαλει κανεις για προστασια οθονης αντι για απλη μεμβρανη καποιο απο τα tempered glass προστατευτικα που κυκλοφορουν σε ebay κτλ;Επιρεαζουν την ευαισθησια της επιφανειας αφης;Και ποσο εξω προεξεχουν;

My Phones: Ericsson T20s, Siemens C35i, Nokia 3330, Siemens CX65, Nokia 6230, HP Ipaq RW6815, Sony Ericsson W302, LG Viewty KU990i, Alcatel OT-990,Samsung S4 Mini LTE

 

Minix X8-H, PS3, XBOX360

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο είναι πολύ πιθανόν να το παραγγείλω το κινητάκι, θα κάνω μία ερώτηση:

Η μπαταρία του αντέχει ή όχι (σε λογικά επίπεδα) γιατί διαβάζω κριτικές στο skroutz που δεν λένε και τα καλύτερα για την μπαταρία του.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή αύριο είναι πολύ πιθανόν να το παραγγείλω το κινητάκι, θα κάνω μία ερώτηση:

Η μπαταρία του αντέχει ή όχι (σε λογικά επίπεδα) γιατί διαβάζω κριτικές στο skroutz που δεν λένε και τα καλύτερα για την μπαταρία του.

 

Να το πάρεις. Είναι καλό. Εμένα η μπαταρία με 4-5 ώρες χρήσης την ημέρα, το wifi συνέχεια ανοιχτό και συνήθως συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο με βγάζει άνετα μέχρι το βράδυ. 8 το πρωί δηλαδή έως 1-2 το βράδυ και μένει και ένα 20-30%. Σπάνια θα το αδειάσω. Με ποιο χαλαρή χρήση θα με πάει μιάμιση δύο μέρες. Αν όμως δεν έχω wifi και το δουλεύω με 3g τρώει παραπάνω. Ειδικά αν δεν έχει καλό σήμα 3g ρουφάει άσχημα. Σε αυτή τη περίπτωση το γυρνάω σε 2g αν θέλω να κρατήσει η μπαταρία και ξεχνάω το νετ. Αν κάποιες φορές έτυχε να τρώει χωρίς κάποιο από τους παραπάνω λόγους μπαταρία τότε κάποια εφαρμογή έκανε την ζημιά και με ένα restart έστρωνε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...