Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

ΥΓ. Τελικά ολοι για τις γυναικες μας τα θέλουμε τα s4 mini; :)

 

Για να μην μπορεί να παραπονεθεί που πήρα εγώ το note 3 :)

Με λένε Σωτήρη και είμαι καλά... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλή αυτονομία.4:50 λεπτά με 20% ακόμα μπαταρία

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ στα χέρια μου από χτες το μεσημέρι,ανάμικτα τα συναισθήματα μου προς το παρόν.

Πιο συγκεκριμένα;Τι σε χαλάει ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα εδώ, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645021#post3645021 ότι το root "Είναι επίσης κάτι αντίστοιχο .... με το να κάνεις jailbreak ένα iphone (πολύ χοντρικά)."

Ρωτάω λοιπόν, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εγκαθιστώ ΔΩΡΕΑΝ τις ΠΛΗΡΕΙΣ (non-trial, paid) εφαρμογές που στο store θέλουν πληρωμή;

GT-i9195 Επιτέλους! :) και... KitKat inside!
Link to comment
Share on other sites

Πιο συγκεκριμένα;Τι σε χαλάει ας πούμε;

 

Καταρχήν,δεν είναι συσκευή πού να δικαιολογεί τα 300 συν ευρώ πού το έχουν κάποια καταστήματά.

Πολύ πλαστικό...έστω με αποδεκτή ποιότητα.

Η οθόνη του δεν είναι και super χωρίς να είναι και κακή όμως.μία hd χάθηκε ο κόσμος να έβαζαν???

Κάκιστη διαχείριση μνήμης.ένα πολύ καλό hardware πού η samsung για άλλη μία φορά έκαψε.

Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει,καλό είναι,θα μπορούσε όμως να είναι και καλύτερό.

Αναμονή και υπομονή για το z mini.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,δεν είναι συσκευή πού να δικαιολογεί τα 300 συν ευρώ πού το έχουν κάποια καταστήματά.

Πολύ πλαστικό...έστω με αποδεκτή ποιότητα.

Η οθόνη του δεν είναι και super χωρίς να είναι και κακή όμως.μία hd χάθηκε ο κόσμος να έβαζαν???

Κάκιστη διαχείριση μνήμης.ένα πολύ καλό hardware πού η samsung για άλλη μία φορά έκαψε.

Δεν λέω ότι δεν μου αρέσει,καλό είναι,θα μπορούσε όμως να είναι και καλύτερό.

Αναμονή και υπομονή για το z mini.

 

Τα 300 συν τα προσπερνάμε ελέω skroutz.Όσο για τη διαχείρηση μνήμης έχεις δίκιο για τη Samsung αλλά υπάρχει η λύση του root που σου αλλάζει κυριολεκτικά τη συσκευή.Αν εξαιρέσουμε την άποψή για το Hd που είναι θέμα γούστου όλα τα άλλα ξεπερνούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λετε μαλλον τι βρίσκετε με τη γκρινια :D

Σημερα μου ηρθε η δευτερη αναβαθμιση (XXUBMJ7) αν και αποτι ειδα κυκλοφορει από 8/11/2013.

Για τοσο νεα συσκευη ηδη δυο αναβαθμίσεις πριν την 4.3 δεν νομιζετε ότι είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 300 συν τα προσπερνάμε ελέω skroutz.Όσο για τη διαχείρηση μνήμης έχεις δίκιο για τη Samsung αλλά υπάρχει η λύση του root που σου αλλάζει κυριολεκτικά τη συσκευή.Αν εξαιρέσουμε την άποψή για το Hd που είναι θέμα γούστου όλα τα άλλα ξεπερνούνται.

 

Root χωρίς εγγύηση???δεν νομίζω ότι είναι λογικό.

Γιατί με το knox τα ξεχνάμε όλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Απο τη μια θελεις να σκαλισεις το λογισμικό και απο την άλλη θελεις και εγγύηση . Αυτό πόσο λογικό είναι;Και να μην ξεχάσω. Και γω θεωρώ πολλές samsung apps άχρηστες
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Απο τη μια θελεις να σκαλισεις το λογισμικό και απο την άλλη θελεις και εγγύηση . Αυτό πόσο λογικό είναι;Και να μην ξεχάσω. Και γω θεωρώ πολλές samsung apps άχρηστες

 

Δεν είπα ότι θέλω να κάνω root.είπα για το fault της samsung με το knox.

Κι άντε να κανείς root και να μείνεις χωρίς εγγύηση.ωραία πράγματά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό. Απο τη μια θελεις να σκαλισεις το λογισμικό και απο την άλλη θελεις και εγγύηση . Αυτό πόσο λογικό είναι;Και να μην ξεχάσω. Και γω θεωρώ πολλές samsung apps άχρηστες

 

Γιατι με το να σκαλισω το λογισμικο να μου ακυρωνει την εγγυηση και για ολο το hardware του κινητου ? ή εναλλακτικα ας μην "φυτευει" μεσα αχρηστες εφαρμογες που δεν βγαινουν, ας εχει ο καθενας την επιλογη να τις βγαλει αν δεν τις χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω απο πιο μαγαζι του σκρουτζ να παρω το s4mini και αν επειδει ειναι εξωτερικου κινητα μπορω κανονικα να κανω updates χωρις προβληματα...Ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ξεχάσαμε έναν σοβαρό παράγοντα....Μπορεί να μην ξέρει το cloud αλλά πιο πιθανό είναι να ενημερώνονται οι εφαρμογές μέσω google play παρά το κινητό να κατεβάζει ενημερώσεις....

 

Ρυθμίσεις>Πληροφορίες συσκευής>Ενημέρωση λογισμικού>Μόνο wifi

 

και για google play

 

ρυθμίσεις>αυτόματην ενημέρωση εφαρμογών μόνο μέσω wifi

 

Mετά από αυτά δες το widget καιρού κάθε πότε ενημερώνεται για τον καιρό και βάλει αραιά διαστήματα είτε μέσω wifi μόνο, ανάλογα τι θες.

 

δεν μπορω να βρω που ειναι αυτο και

 

google play

 

ρυθμίσεις>αυτόματην ενημέρωση εφαρμογών μόνο μέσω wifι

μπορει καποιος να να μου πει αν γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-->περισσοτερα-->πληροφ.συσκευης-->ενημερωση λογισμικου κι εκει τικαρεις το μονο wi-fi.Για το google play ανοιγεις το google play πατας ρυθμισεις πατας εκει που λεει αυτοματη ενημερωση εφαρμογων και τικαρεις το μονο μεσω wi-fi. Edited by drberto1
Link to comment
Share on other sites

6:20 λεπτά ανοιχτή οθόνη με 4% υπολειπόμενη μπαταριά.ξεσκίζει λέμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

6:20 λεπτά ανοιχτή οθόνη με 4% υπολειπόμενη μπαταριά.ξεσκίζει λέμε.

 

Όπως τα λες είναι. Έχω πετύχει και μεγαλύτερη διάρκεια ανοιχτής οθόνης σε μια φόρτιση. Η μπαταρία αν και θεωρητικά "μικρή" για τα δυνατά χαρακτηριστικά που καλείται να "σηκώσει", έχει πολύ καλή αυτονομία.

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

..Για το google play ανοιγεις το google play *πατας ρυθμισεις πατας εκει που λεει αυτοματη ενημερωση εφαρμογων και τικαρεις το μονο μεσω wi-fi.

* πατάς το κουμπι "μενου" (αριστερά απο το κάτω κουμπί) και βγάζει το μενου για τις ρυθμίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι (η γυναίκα μου δηλαδή!!) στην 2η εκφόρτιση της μπαταρίας και έχει κλείσει 2 μέρες και είναι ακόμη στο 48%!!!!!:wacko: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!! Την 1η μέρα μάλιστα είχε και αρκετούτσικη χρήση το τηλέφωνο. Την 2η μέρα ελάχιστη.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Είμαι (η γυναίκα μου δηλαδή!!) στην 2η εκφόρτιση της μπαταρίας και έχει κλείσει 2 μέρες και είναι ακόμη στο 48%!!!!!:wacko: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!! Την 1η μέρα μάλιστα είχε και αρκετούτσικη χρήση το τηλέφωνο. Την 2η μέρα ελάχιστη.

 

Sorry αλλά έχει Data on και Synch On ? Γιατί εγώ με 3G on , Synch gmail , Whatsapp το μέγιστο που έχω καταφέρει να αντέξει το κινητό είναι 45 ώρες με πραγματικά ΕΛΑΧΙΣΤΗ χρήση.

 

Το πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού δεν είναι στην χρήση αλλά στο Standby για αυτό και δεν φαίνεται στα περισσότερα Battery test που γίνεται.

 

Αν ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το κινητό μετά από 2 ώρες σερι σκάλισμα θα έχω χάσει περίπου 30%-35%, πράγμα που είναι πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι ότι αν το αφήσω χωρίς να το χρησιμοποιώ χάνω σχεδόν 2% κάθε ώρα...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά έχει Data on και Synch On ? Γιατί εγώ με 3G on , Synch gmail , Whatsapp το μέγιστο που έχω καταφέρει να αντέξει το κινητό είναι 45 ώρες με πραγματικά ΕΛΑΧΙΣΤΗ χρήση.

 

Το πρόβλημα με την μπαταρία του κινητού δεν είναι στην χρήση αλλά στο Standby για αυτό και δεν φαίνεται στα περισσότερα Battery test που γίνεται.

 

Αν ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το κινητό μετά από 2 ώρες σερι σκάλισμα θα έχω χάσει περίπου 30%-35%, πράγμα που είναι πολύ καλό. Το πρόβλημα είναι ότι αν το αφήσω χωρίς να το χρησιμοποιώ χάνω σχεδόν 2% κάθε ώρα...

 

Χωρίς 3g, με bluetooth, είναι αυτά που είπα, αρκετό WIFI και το βράδυ που το άφησα έτσι (χωρίς wifi) σε αναμονή από τις 23:00 έως τις 7:00 το πρωί είχε πέσει από 51% σε 49%!!

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

2+ χρονια με iPhone και πλεον 1 εβδομαδα με το mini...

 

Ενθουσιασμενος με το android. Ικανοποιημενος με την συσκευη.

Πολυ γρηγορη, πολυ-καλο synch, συμπαθητικη καμερουλα.

Για 280 ευρω απο skroutz ειναι πραγματικα αριστη επιλογη.

 

Η βασικη αδυναμια για μενα περα των υποκειμενικων κριτιριων....

1)Ποσο τραγικη μπορει να ειναι η μπαταρια? Ή μηπως πετυχα καμια ελαττωματικη συσκευη? Καινουργιο κινητο ακομα και με χρηση 3G, Wi-Fi,Synch (χωρις games, video,gps) χανωντας τοσο πολυ στο StandBy δεν εχω ξαναδει. 30 ωρες με το ζορι κλεινω.... Και αρχισα να βαζω power saving μπας και την παλεψει περισσοτερο.

2)Ο χρονος φορτισης ειναι ακομα πιο τραγικος ή εμενα ετσι μου φαινεται ετσι?? Δεν ξερω, ειχα συνηθισει iPhone να φορτιζει μπαλα και μου φαινεται υπερβολικος ο χρονος, θα μετρησω καποια στιγμη πληρης φορτιση για να ποσταρω και συγκεκριμενο νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

2+ χρονια με iPhone και πλεον 1 εβδομαδα με το mini...

 

Ενθουσιασμενος με το android. Ικανοποιημενος με την συσκευη.

Πολυ γρηγορη, πολυ-καλο synch, συμπαθητικη καμερουλα.

Για 280 ευρω απο skroutz ειναι πραγματικα αριστη επιλογη.

 

Η βασικη αδυναμια για μενα περα των υποκειμενικων κριτιριων....

1)Ποσο τραγικη μπορει να ειναι η μπαταρια? Ή μηπως πετυχα καμια ελαττωματικη συσκευη? Καινουργιο κινητο ακομα και με χρηση 3G, Wi-Fi,Synch (χωρις games, video,gps) χανωντας τοσο πολυ στο StandBy δεν εχω ξαναδει. 30 ωρες με το ζορι κλεινω.... Και αρχισα να βαζω power saving μπας και την παλεψει περισσοτερο.

2)Ο χρονος φορτισης ειναι ακομα πιο τραγικος ή εμενα ετσι μου φαινεται ετσι?? Δεν ξερω, ειχα συνηθισει iPhone να φορτιζει μπαλα και μου φαινεται υπερβολικος ο χρονος, θα μετρησω καποια στιγμη πληρης φορτιση για να ποσταρω και συγκεκριμενο νουμερο.

 

 

Καλημέρα. Δεν ξέρω για το χρόνο φόρτισης. Εμένα μου φαίνεται νορμάλ . Δεν είχα ποτέ Iphone . Αλλά 30 ώρες με 3G Data On , Wi-Fi , Synch On , whatsapp και ομιλία είναι μια χαρά. Κι εμένα τόσο μου βγάζει.

 

Υπάρχει πρόβλημα με τον kernel της Samsung στο Standby - τουλάχιστον εκεί κατέληξαν στο XDA Forum οπότε κάνουμε υπομονή...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς 3g, με bluetooth, είναι αυτά που είπα, αρκετό WIFI και το βράδυ που το άφησα έτσι (χωρίς wifi) σε αναμονή από τις 23:00 έως τις 7:00 το πρωί είχε πέσει από 51% σε 49%!!

 

Να διορθώσω για την μπαταρία που έγραψα!!! Ξεχάστηκα και μετά θυμήθηκα ότι από χθες το βράδυ το έχω σε flight mode μόνο, σε πλήρη αναμονή με εξοικονόμιση ενέργειας και έπεσε από τις 23:00 το βράδυ μέχρι σήμερα στις 13:00 από το 51% στο 48%.

 

Η μπαταρία όπως και να έχει κρατά πολύ από όσο δείχνει. Όσο για την φόρτιση που ρώτησε κάποιος ναι όντως κρατά πολύ και περισσότερο από το s4 που έχω. Πρώτη φόρτιση και αφού το άφησα να σβήσει έκανε 3 ώρες με 40 λεπτά σχεδόν, όταν το S4 από όσο θυμάμαι με μεγαλύτερη μπαταρία κάνει 3 ώρες αν θυμάμαι καλά.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...