Jump to content

Lenovo A800


corelakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια σημερα παρελαβα και το δικο μου σε λευκο-μαυρο,μετα απο 17 μερες αναμονης.

Πολυ καλα συσκευσμενο-προστατευμενο,ολα ακριβως ηρθαν οπως αναφεροταν στο site του πωλητη.

Καποιες πρωτες εντυπωσεις,πολυ ομορφο κινητο,και πολυ λεπτο,το αδικουν οι foto που εβλεπα.Το μεγεθος θα το ελεγα ιδανικο ακομα και για τον χειρισμο με το ενα χερι.Αψογη ποιοτητα κατασκευης,στιβαρο,παρα πολυ καλα τα πλαστικα του,δεν περιμενα και κατι αλλο βεβαια,αμεσα συγκρισιμο με κινητα των 250++ ευρω,χωρις κανενα ιχνος υπερβολης.Η οθονη οντως ειναι ips,πολυ ωραια χρωματα,ζωντανα,σωστα κορεσμενα,χωρις υπερβολες(εχω και το s4 τωρα εδω διπλα..)οκ δεν ειναι super amoled,αλλα εχει σωστους τονους,και πολυ καλες γωνιες θεασεις.Σφαιρα παει στα μενου,εχει εννοειται Ελληνικα,play,και ειναι ετοιμο κιολας rouταρισμενο!!

Μια απο τις καλυτερες αγορες που εκανα τελυταια,και αξιζει και την τελευταια δεκαρα που ζητα........και εδω που τα λεμε το χαριζουν σε αυτην την τιμη......κυριολρκτικα.Οσοι το ειδαν εδω στην δουλεια εμεινα χαζοι....

Αυτα σαν 1η εικονα απο το κινητο,δεν εχω αλλο χρονο τωρα να ασχοληθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει να μου πει καποιος πως τσεκαρω τη λειτουργια τυ GPS; Πρεπει να εγκαταστησω καποιο προγραμμα; Που φαινεται οτι βρισκει τη θεση μου και ποσους δορυφορους "βλεπει";
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα παρελαβα και το δικο μου σε λευκο-μαυρο,μετα απο 17 μερες αναμονης.

Πολυ καλα συσκευσμενο-προστατευμενο,ολα ακριβως ηρθαν οπως αναφεροταν στο site του πωλητη.

Καποιες πρωτες εντυπωσεις,πολυ ομορφο κινητο,και πολυ λεπτο,το αδικουν οι foto που εβλεπα.Το μεγεθος θα το ελεγα ιδανικο ακομα και για τον χειρισμο με το ενα χερι.Αψογη ποιοτητα κατασκευης,στιβαρο,παρα πολυ καλα τα πλαστικα του,δεν περιμενα και κατι αλλο βεβαια,αμεσα συγκρισιμο με κινητα των 250++ ευρω,χωρις κανενα ιχνος υπερβολης.Η οθονη οντως ειναι ips,πολυ ωραια χρωματα,ζωντανα,σωστα κορεσμενα,χωρις υπερβολες(εχω και το s4 τωρα εδω διπλα..)οκ δεν ειναι super amoled,αλλα εχει σωστους τονους,και πολυ καλες γωνιες θεασεις.Σφαιρα παει στα μενου,εχει εννοειται Ελληνικα,play,και ειναι ετοιμο κιολας rouταρισμενο!!

Μια απο τις καλυτερες αγορες που εκανα τελυταια,και αξιζει και την τελευταια δεκαρα που ζητα........και εδω που τα λεμε το χαριζουν σε αυτην την τιμη......κυριολρκτικα.Οσοι το ειδαν εδω στην δουλεια εμεινα χαζοι....

Αυτα σαν 1η εικονα απο το κινητο,δεν εχω αλλο χρονο τωρα να ασχοληθω.

 

Όπως τα λες φιλε είχα γραψει και γω ενα μικρο review παραπανω... Οσοι το ειδαν στη δουλεια και φιλοι μου εμειναν με αυτα τα χαρακτηριστικα σε αυτη την τιμη και θελουν να το αγορασουν [εχω το μαυρο]... ακομα και χρηστες iPhone... To tablet lenovo που μου εκαναν δωρο στη δουλεια μου εφυγε προσφατα απο το τσαντακι και επεσε με ολη τη δυναμη στο πεζοδρομιο... αλλα δεν επαθε τιποτα... lenovo... ποιοτητα και εγγυηση!!!

www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος πως τσεκαρω τη λειτουργια τυ GPS; Πρεπει να εγκαταστησω καποιο προγραμμα; Που φαινεται οτι βρισκει τη θεση μου και ποσους δορυφορους "βλεπει";

 

Ψάξε στο Google Play για την εφαρμογή GPS Test, είναι αυτό ακριβώς που ψάχνεις.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρήσει κανεις προβλημα με το ραδιοφωνο του Α800 γιατι οταν το κλεινω και το ξανανοιγω δεν παιζει... Μετα απο προσπαθειες ανοιξε/κλεισε παιζει στο ασχετο...
www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Εχει παρατηρήσει κανεις προβλημα με το ραδιοφωνο του Α800 γιατι οταν το κλεινω και το ξανανοιγω δεν παιζει... Μετα απο προσπαθειες ανοιξε/κλεισε παιζει στο ασχετο...

 

Εγώ δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα εκτός από το οτι αν παίζει το ραδιόφωνο και δεχθώ κλήση, μετά την κλήση καμιά φορά σταματάει και πρέπει απλά να ξεκλειδώσω την οθόνη για να ξαναρχίσει.

 

Σιιγουρέψου οτι τα ακουστικά κάνουν κάλη επάφη και δες μήπως έχεις αφήσει την εφαρμογή στα Recent Apps. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν την κλείσεις από τα Recent θα ξανανοίξει αμέσως. Για να δεις τις πρόσφατες εφαρμογές απλά πάτα παρατεταμένα το Home button και μετά σύρε προς τα δεξιά όποια εφερμογή θέλεις να αφαιρέσεις από τις πρόσφατες.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα εκτός από το οτι αν παίζει το ραδιόφωνο και δεχθώ κλήση, μετά την κλήση καμιά φορά σταματάει και πρέπει απλά να ξεκλειδώσω την οθόνη για να ξαναρχίσει.

 

Σιιγουρέψου οτι τα ακουστικά κάνουν κάλη επάφη και δες μήπως έχεις αφήσει την εφαρμογή στα Recent Apps. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν την κλείσεις από τα Recent θα ξανανοίξει αμέσως. Για να δεις τις πρόσφατες εφαρμογές απλά πάτα παρατεταμένα το Home button και μετά σύρε προς τα δεξιά όποια εφερμογή θέλεις να αφαιρέσεις από τις πρόσφατες.

 

Ειχες δικο φιλε... Εκανα εξοδο απο την εφαρμογη και μετα εκλεισα το app που ετρεχε στα Recent apps και επαιξε... Ευχαριστω!

www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

το παραγγειλα το απογευματακι της Παρασκευης 28 Ιουνιου, και ηρθε σημερα, Πεμπτη 11...κατευθειαν στην διευθυνση μου, ουτε ταχυδρομεια ουτε τιποτα...

 

Η πρωτη εντυπωση πολυ καλη, καμια κινεζια μεσα, SUperSU / Root explorer εγκατεστημενα...το ιδιο και το Play...δεν περασα ακομα επαφες, σκεφτομαι με συγχρονισμο με outlook...ξερει κανεις κατι περισσοτερο??

Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσεξα καποια μικρολακγαρισματα στο κινητο,το ψιλοεψαξα και ειδα οτι αλλαζωντας τον apex Launcher με καποιον αλλο.εβαλα τον GO Launcher,το κινητο αλλαξε τελειως συμπεριφορα και πλεον εχει γινει ακομα πιο γρηγορο,χωρις το παραμικρο λοκγαρισμα σε κανενα σημειο......:)Οποτε αλλαξτε τον εργοστασιακο Launcher!!!

Εχεται να προτεινεται Launcher καποιον αλλο εσεις??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

το παραγγειλα το απογευματακι της Παρασκευης 28 Ιουνιου, και ηρθε σημερα, Πεμπτη 11...κατευθειαν στην διευθυνση μου, ουτε ταχυδρομεια ουτε τιποτα...

 

Η πρωτη εντυπωση πολυ καλη, καμια κινεζια μεσα, SUperSU / Root explorer εγκατεστημενα...το ιδιο και το Play...δεν περασα ακομα επαφες, σκεφτομαι με συγχρονισμο με outlook...ξερει κανεις κατι περισσοτερο??

 

Απο που το παρηγγειλες φιλε και με ποιο ταχυδρομιο ηρθε; (SG post / HK post κτλ)

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσεξα καποια μικρολακγαρισματα στο κινητο,το ψιλοεψαξα και ειδα οτι αλλαζωντας τον apex Launcher με καποιον αλλο.εβαλα τον GO Launcher,το κινητο αλλαξε τελειως συμπεριφορα και πλεον εχει γινει ακομα πιο γρηγορο,χωρις το παραμικρο λοκγαρισμα σε κανενα σημειο......:)Οποτε αλλαξτε τον εργοστασιακο Launcher!!!

Εχεται να προτεινεται Launcher καποιον αλλο εσεις??

 

Και ο Nova Launcher που έχω δοκιμάσει πάει σφαίρα.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Απο που το παρηγγειλες φιλε και με ποιο ταχυδρομιο ηρθε; (SG post / HK post κτλ)

 

Παρηγγειλα απο minideal, και ηρθε με SingPost...

 

οσο για τις επαφες, δουλεψε πολυ ευκολα με εξαγωγη από το παλιο HTC σε καρτα SD, και μετα εισαγωγη απο SD στο Α800///

 

Γενικα παντως, το κινητο ειναι παρα πολυ καλο, μικρολαγκαρισματα μπορει να εχει αλλα ανεπαισθητα, η οθονη αψογη, η μπαταρια ειναι στο 40% απο χθες το μεσημερι με εγκαταστασεις εφαρμογων και πολυ ψαξιμο του κινητου...

Γενικα κανενα προβλημα, καμια κινεζια περιεργη μεσα, rooted εχει και Super SU, και play...

 

Συνισταται ανεπιφυλακτα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα εχθες και το gps,εβαλα πρωτα το gps test,μου βρηκε 11 δορυφορους,αφου το ειχα κανα 5λεπτο στο πρωτο ψαξιμο που κανει,μετα σχεδον αμεσως κλειδωνει.Περασα και το tomtom για να δω πως τα παει.Βρηκε και κλειδωσε δορυφορους σχεδον αμεσως(στο λεπτο...),και μαλιστα ημουν ενκινηση με το αμαξι.Και απο εκει και περα δεν εχασε σημα πουθενα.

Να ρωτησω κατι........screenshot πως παιρνουμε???

Edited by corelakias
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα εχθες και το gps,εβαλα πρωτα το gps test,μου βρηκε 11 δορυφορους,αφου το ειχα κανα 5λεπτο στο πρωτο ψαξιμο που κανει,μετα σχεδον αμεσως κλειδωνει.Περασα και το tomtom γιαν αδω πως τα παει.Βρηκε και κλειδωσε δορυφορους σχεδον αμεσως,και μαλιστα ημουν ενκινηση με το αμαξι.Και απο εκει και περα δεν εχασε σημα πουθενα.

Να ρωτησω κατι........screenshot πως παιρνουμε???

 

Μια χαρά λοιπον και με το GPS ;) Για screenshot πατάς ταυτόχρονα το Power και το Volume Down

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπον και με το GPS ;) Για screenshot πατάς ταυτόχρονα το Power και το Volume Down

Α οκ ευχαριστω φιλε.Εαν ειχαμε και μια πιο φρεσκια rom, το κινητο δεν θα παιζοταν με τιποτα,οχι οτι τωρα εχει καποιο θεμα,μην παρεξηγηθω κιολας,σφαιρα παει.....εχω παρατηση το s4 και παιζω με αυτο τωρα.....χαχαχχαχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έφτιαξα ένα μικρό tutorial για rooting, εγκατάσταση Google Play και CWM για το Α800, όποιος θέλει ας τσεκάρει εδώ θα ακολουθήσει και ένας οδηγός για να προσθέσουμε Ελληνική γλώσσα στις Ρυθμίσεις.

Εάν δεν απατώμαι, όσοι το παραγγείλανε μέσω minideal το τηλέφωνο πρέπει να έρχεται ρουταρισμένο, με Ελληνική γλώσσα και google play. Αποφεύγουμε έτσι όλη την διαδικασία για root

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν απατώμαι, όσοι το παραγγείλανε μέσω minideal το τηλέφωνο πρέπει να έρχεται ρουταρισμένο, με Ελληνική γλώσσα και google play. Αποφεύγουμε έτσι όλη την διαδικασία για root

 

Ναι αυτό ισχύει για το minideal, παρόλα αυτά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που κάνει firmware update το τηλέφωνο (αν κάνει με την ROM του minideal)... Επίσης, δεν αγοράζουν όλοι από minideal ;-) Επιπλέον μπορεί κάποιος να θέλει να περάσει την official ROM ή μια custom που δεν είναι rooted ούτε έχει google play, εξού και ο οδηγός.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ισχύει για το minideal, παρόλα αυτά δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που κάνει firmware update το τηλέφωνο (αν κάνει με την ROM του minideal)... Επίσης, δεν αγοράζουν όλοι από minideal ;-) Επιπλέον μπορεί κάποιος να θέλει να περάσει την official ROM ή μια custom που δεν είναι rooted ούτε έχει google play, εξού και ο οδηγός.

Αξιόλογη η προσπάθεια και χρήσιμα όσα φτιάξατε για το τηλέφωνο. Απλά θέλω να καταλάβω κάποια πράγματα: το minideal φτιάχνει δικές του rom; Δεν είναι η εργοστασιακή με root και εγκατάσταση Ελληνικών;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μόλις το παρήγγειλα, τους είπα να αφήσουν το εργοστασιακό firmware με Αγγλικά αλλά rooted εάν γίνεται. Λέω να το αφήσω με το εργοστασιακό αγγλικό ώστε να μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις, κόστος 85€. Θα τα πούμε όταν έρθει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, μόλις το παρήγγειλα, τους είπα να αφήσουν το εργοστασιακό firmware με Αγγλικά αλλά rooted εάν γίνεται. Λέω να το αφήσω με το εργοστασιακό αγγλικό ώστε να μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις, κόστος 85€. Θα τα πούμε όταν έρθει.

 

Καλημέρα, τελικά μου έτσειλαν μήνυμα οτι με το εργοστασιακό δεν θα έχει playstore οπότε τους είπα να βάλουν firmware με Ελληνικά και playstore.

Link to comment
Share on other sites

Περμινένω και εγώ να μυ έρθει το κινητό, αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι η σταθερότητα και η χαμηλή κατανάλωση, squalor μπορείς να μου πεις ποιό είναι το ποιό σταθερό firmware? αυτό που βάζουν στην minideal το Ελληνικό είναι καλό? Μήπως πρέπει να πάω σε offcial με Αγγλικά?
Link to comment
Share on other sites

Περμινένω και εγώ να μυ έρθει το κινητό, αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι η σταθερότητα και η χαμηλή κατανάλωση, squalor μπορείς να μου πεις ποιό είναι το ποιό σταθερό firmware? αυτό που βάζουν στην minideal το Ελληνικό είναι καλό? Μήπως πρέπει να πάω σε offcial με Αγγλικά?

 

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ έχω το εργοστασιακό και είναι μια χαρά, αυτό του minideal δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να πω. Πάντως πιο σταθερό από το Official δεν νομίζω να είναι. Εγώ όσο το χρησιμοποιώ δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Τώρα όσον αφορά την κατανάλωση είναι θέμα των ρυθμίσεων και της χρήσης που θα του κάνεις.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μια πολύ καλη πρόταση. Η καλύτερη σ αυτά τα χρήματα.

Το σκεφτομαι για δωρο στην κορη μου, αλλα με κολλάει το θέμα της εγγύησης γενικά σε όλα όσα αγοράζουμε απο Κίνα.

Το παραμικρό πρόβλημα θα σε ταλαιπωρήσει. Πήρα στην μικρότερη ενα tablet το οποίο είναι φοβερό.

Δυο μήνες μετά χάλασε το power button. Άντε τώρα να βρεις να παραγγειλεις το εξάρτημα, να περιμένεις να έλθει, να το πας σε κάποιο τεχνικό που θα σου πάρει τουλάχιστον 20 ευρώ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαθέσιμο το Official και από που το κατεβάζω και πως το εγκαθιστώ? Το Official έχει Αγγλικά και κινέζικα? Άρα διαλέγεις Αγγλικά, στην χρήση μπορείς να βάλεις επαφές κλπ στα Ελληνικά ? Οπότε μετά το κάνεις root και βάζεις και Play store, σωστά.

 

Επίσης όταν έχουμε το official και κάνει αναβάθμιση θα πρέπει να το ξανακάνουμε root και να βάλουμε playstore?

Edited by panosvo
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω την official rom βρήκα τις οδηγίες εδώ http://mobilecon.info/flashing-stock-rom-for-lenovo-a800.html το έχει δοκιμάσει κανείς? και ποιά rom πρέπει να κατεβάσω την κινέζικη ή την άλλη που δίνει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...