Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy Note 3


chris_pro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι κλέφτες είναι αυτοί ρε. Εγω αυτά ωτα μαγαζιά τα εχω αφήσει πλέον μονο για βα δοκιμάζω και να βλέπω τα κινητά και γενικότερα τα προϊόντα απο κοντά. Έλεος. Στην αναμονή και εγω
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 701
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο καθώς ήδη έχω πούληση το Note 2 μου σε ένα φίλο "βιάστηκα πολύ το ξέρω..." και λογικά θα το έχω πάρει μέχρι τέλος του μήνα...
Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια κι εδω. Πλεον απο καθε αγοραπωλησια high end συσκευης που εχω λιγοτερο απο μηνα δε διανοουμαι να χασω πανω απο 40 ευρω (οσο μια εξοδος για πολλους) απο τη μεταπωληση, οποτε θα τσιμπηθει max 580 ευρω...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι μήπως το πάρω (αυτό ή το Optimus G Pro) αλλά με ανησυχεί το ενδεχόμενο να είναι το ίδιο μπάχαλο με το σ4 δηλαδή να το έχει φορτώσει η Σαμσουνγκ τόσο που να θέλει πολλές αναβαθμίσεις για να μην κολλάει και λαγκάρει. Σε όσα βίντεο το έχω δει από τα 3 gb ram μένουν μόνο 200-300mb ελεύθερα(και ναι ξέρω ότι το αντροιντ δουλεύει ετσι) ενώ σε άλλα κινητά με 2 gb ram μένουν και 800 mb ελεύθερα. Είναι κρίμα τέτοιο τέρας να το κάνει χελώνα η Σαμσουνγκ λόγω software.
Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος να μας πει για την υποδοχη του φορτηστη.

micro usb? τι ειναι αυτο που βλεπουμε http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note_3-pictures-5665.php#gallery

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι μήπως το πάρω (αυτό ή το Optimus G Pro) αλλά με ανησυχεί το ενδεχόμενο να είναι το ίδιο μπάχαλο με το σ4 δηλαδή να το έχει φορτώσει η Σαμσουνγκ τόσο που να θέλει πολλές αναβαθμίσεις για να μην κολλάει και λαγκάρει. Σε όσα βίντεο το έχω δει από τα 3 gb ram μένουν μόνο 200-300mb ελεύθερα(και ναι ξέρω ότι το αντροιντ δουλεύει ετσι) ενώ σε άλλα κινητά με 2 gb ram μένουν και 800 mb ελεύθερα. Είναι κρίμα τέτοιο τέρας να το κάνει χελώνα η Σαμσουνγκ λόγω software.

 

Και στο S4 μετά από αρκετή χρήση 350 mb είναι τα στάνταρ.

Χρησιμοποιουνται 1500 από τα 1850 άλλα μόλις ανοίξεις κατι βαρύ πέφτει αντί να ανεβαίνει αφού απορροφά από την inactive ram.

Τα 1500 δεν είναι όλα σε χρήση, περιέχουν και την inactive ram η οποία περιέχει πληροφορίες εφαρμογών που πλέον δεν είναι ενεργές και χρησιμεύει για να ανοίγουν πιο γρήγορα αν τις ξανά χρειαστούμε. Από εκεί αντλείται πρώτα ram όταν χρειαστεί.

 

Γενικά δεν έχω παρατηρήσει δισταγμούς η παγωματα λόγο ram ούτε στο S4 ουτε στο note 2. Αντιθέτως στο Nexus 7 είναι ορατό το πρόβλημα από την έλλειψη ram, όταν πέφτει κάτω από συγκεκριμένο όριο.

 

Μόνο το γνωστό με τον dialer που κάνει 2" να ανοίξει όταν περάσει αρκετός χρόνος χωρίς να τον χρησιμοποιείς. Λες κι έχουν ρυθμίσει να παίρνει την δική του ram κάθε νέα που ανοίγει μόλις ξεπεραστεί το όριο. Θα μπορούσαν να το έχουν φτιάξει πολύ εύκολα άλλα εχουν τις εμμονές τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι μήπως το πάρω (αυτό ή το Optimus G Pro) αλλά με ανησυχεί το ενδεχόμενο να είναι το ίδιο μπάχαλο με το σ4 δηλαδή να το έχει φορτώσει η Σαμσουνγκ τόσο που να θέλει πολλές αναβαθμίσεις για να μην κολλάει και λαγκάρει. Σε όσα βίντεο το έχω δει από τα 3 gb ram μένουν μόνο 200-300mb ελεύθερα(και ναι ξέρω ότι το αντροιντ δουλεύει ετσι) ενώ σε άλλα κινητά με 2 gb ram μένουν και 800 mb ελεύθερα. Είναι κρίμα τέτοιο τέρας να το κάνει χελώνα η Σαμσουνγκ λόγω software.

 

Φίλε δεν ξέρω για το s4 αλλά το ΝΟΤΕ2 δεν κολλάει και δεν λαγκαρει. Αν λέμε λαγκαρισμα κάτι ανεπαισθητα hiccups τα οποία συμβαίνουν μια φορά το μήνα τότε πάσο. Το Νοτε 2 δεν μασάει πουθενά πόσο μάλλον το 3αρι με τέτοιο hardware.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

η ραμ ειναι για να χρησιμοποιητε ολη?!

 

2 και 3 gb ραμ δυσκολα χρησιμοποιουνται ολα. Απαντησε ο συνφορουμιτης πιο πανω πως γινεται η διαχείριση της ραμ στο android :)

 

microUSB v3.0 και USB Host.

 

Δηλαδη απο οτι βλεπω οι παλιοι φορτιστες του 2 ή οποιοδήποτε μινι usb δεν θα κανουν;

 

EDIT: ,.,ΟΚ Θα φορτιζει κανονικα και με του 2 συμφωνα με το λινκ του τακη παρακατω απ το xda

Edited by Manossef
Link to comment
Share on other sites

η ραμ ειναι για να χρησιμοποιητε ολη?!

Δεν βλεπω τον λογο για να μην χρησιμοποιειται..Απλα οταν φτασει ενα συγκεκριμενο οριο (λεω εγω τωρα , 95%) αρχιζουν αυτοματα και κλεινουν καποιες εφαρμογες...οι οποιες μπορει να ειναι και διεργασιες (που λεμε και στα windows ) και να μην ειναι ο chrome η παιχνιδι που μολις ελαχιστοποιησες για να κοιταξεις τα email σου.

 

 

https://pbs.twimg.com/media/BUCQWtJCYAADiRr.jpg:small

 

Εδω για εμενα (και αν ισχυει αυτο που βλεπω) η Samsung εχει κανει foul...

" Μονο " 2.38 "gb? Δεν εβαλε 3 gb ? Ειπαμε να αφαιρεθει κατι για χαρη εφαρμογων/bloatware/κτλ αλλα οχι και ετσι ρε παιδια..:lol:

Για να μην παρεξηγηθω , παλι μου φτανουν και μου περισσευουν..αλλα περιμενα προσωπικα ~2.7 gb διαθεσιμα..

 

 

Η εικονα ειναι απο το topic του xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2446868

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα έχω 1GB ελεύθερο στο νοτε2:)

 

Κωνσταντίνε κλεβεις:D

Αν χρησιμοποιήσεις αρκετές εφαρμογές θα πέσεις παρακάτω.

Δεν είναι φυσιολογικό να έχεις τόσο πολύ free ram.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τον λογο για να μην χρησιμοποιειται..Απλα οταν φτασει ενα συγκεκριμενο οριο (λεω εγω τωρα , 95%) αρχιζουν αυτοματα και κλεινουν καποιες εφαρμογες...οι οποιες μπορει να ειναι και διεργασιες (που λεμε και στα windows ) και να μην ειναι ο chrome η παιχνιδι που μολις ελαχιστοποιησες για να κοιταξεις τα email σου.

 

 

https://pbs.twimg.com/media/BUCQWtJCYAADiRr.jpg:small

 

Εδω για εμενα (και αν ισχυει αυτο που βλεπω) η Samsung εχει κανει foul...

" Μονο " 2.38 "gb? Δεν εβαλε 3 gb ? Ειπαμε να αφαιρεθει κατι για χαρη εφαρμογων/bloatware/κτλ αλλα οχι και ετσι ρε παιδια..:lol:

Για να μην παρεξηγηθω , παλι μου φτανουν και μου περισσευουν..αλλα περιμενα προσωπικα ~2.7 gb διαθεσιμα..

 

 

Η εικονα ειναι απο το topic του xda

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2446868

 

Αυτό φυσιολογικό αν σκεφτείς ότι σε κάθε gb θεωρητικής ράμφος ο χρήστης παίρνει περίπου 850 διαθεσιμα(ανάλογα και με την συσκευή) έτσι προκύπτουν τα 2,4. πχ το HTC One έχει 1,51 διαθέσιμη συνολική ράμ ενώ αλλά κινητα με 2 gb κυμαίνονται στα 1,7. Επιπλέον και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος η gpu δεν χρησιμοποιεί μέρος της ράμ ως μνήμη? Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το touchwiz τρώει όλη τη διαθέσιμη ράμ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης απο οτι δειχνει τακη, θα εχει και 25 και κατι, γίγα διαθέσιμα απ τα 32 συνολικα. Μια χαρα το κοβω!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό φυσιολογικό αν σκεφτείς ότι σε κάθε gb θεωρητικής ράμφος ο χρήστης παίρνει περίπου 850 διαθεσιμα(ανάλογα και με την συσκευή) έτσι προκύπτουν τα 2,4. πχ το HTC One έχει 1,51 διαθέσιμη συνολική ράμ ενώ αλλά κινητα με 2 gb κυμαίνονται στα 1,7. Επιπλέον και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος η gpu δεν χρησιμοποιεί μέρος της ράμ ως μνήμη? Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το touchwiz τρώει όλη τη διαθέσιμη ράμ.

Ναι βρε παιδια , αλιμονο , παλι φτανουν και περισσεουν..:)

btw, η exynos εκδοση..εχει 2.7 gb ram ?!?:wacko:

Επισης απο οτι δειχνει τακη, θα εχει και 25 και κατι, γίγα διαθέσιμα απ τα 32 συνολικα. Μια χαρα το κοβω!

 

Nαι , εκει μαλιστα! Τα 25 θα τιμηθουν! Μαλιστα καπου το ειδα αλλα δεν θυμαμαι που..πλεον θα μπορουν να μεταφερθουν οι εφαμογες και στην sd (ενα μερος τους..) , οπως και στο S4 (μετα την αναβαθμιση του..) .

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε κλεβεις:D

Αν χρησιμοποιήσεις αρκετές εφαρμογές θα πέσεις παρακάτω.

Δεν είναι φυσιολογικό να έχεις τόσο πολύ free ram.

 

Και εγώ πάντως δεν πέφτω κάτω από 960-980 και αυτό μόνο μετά από 4-5 μέρες χωρίς επανεκκίνηση. Στην εκκίνηση έχω 1.3 περίπου. Έχω 73 εφαρμογές χρήστη, αλλά έχω παγώσει σχεδόν όλα τα s-apps (εκτός από το S-note) και αρκετές άλλες περιττές system εφαρμογές, ώστε τελικάι σε συνδυασμό με greenify να μην είναι καθόλου απίθανη αυτή η ελεύθερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο S4 με το boot ξεκινώ με 1 gb να χρησιμοποιειται από τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα.

Οπότε έχω 870 free.

Δεν κάνω καθαρισμούς μνήμης. Απλά βγαίνω με back.

Χρησιμοποιώ πολύ την κάμερα την συλλογή και εφαρμογές επεξεργασίας φωτο για την δουλειά μου συν king office foul facebook κλπ.

Ακόμα και μετά από 3 μέρες χωρίς καθαρισμο δεν υπάρχει διαφορά στην λειτουργία της συσκευής.

Στο Note2 ήμουν πάντα στα 1350-1450 με την ίδια χρήση.

Τώρα υπάρχουν και οι έξτρα δυνατότητες που θα ενσωματωθούν αργότερα στο note 2.

 

Πάντως να ξέρετε όσες και να παγώσετε, θα πάρουν την θέση τους άλλες εφαρμογές. Η ram που είναι για χρήση θα χρησιμοποιηθεί μέχρι να φτάσει στο προκαθορισμενο όριο που αρχίζουν να κλείνουν για να παραχωρησουν την μνήμη που απασχολούν, σ αυτές που ανοίγουν τωρα.

 

Ακόμα και το Note 3 με τα 3gb ram όσο ανοίγεις εφαρμογές θα γεμίζει. Η διαφορά είναι ότι θα κρατάει σε ετοιμότητα πολύ περισσότερες εφαρμογές απ ότι το Note 2.

Πρακτικα αυτό σημαίνει ταχύτερο άνοιγμα στις εφαρμογές που χρησιμοποίησες πρόσφατα οι οποίες με 1gb παραπάνω είναι περισσότερες, σχεδόν όλες θα έλεγα. Οπότε ακόμα και με τον ίδιο επεξεργαστή θα έχουμε ταχύτερο άνοιγμα αφού δεν χρειάζεται να διαβάσει από την αρχή την εφαρμογή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα με 600 400 είμαι και πάντα κάνω Clear για ψυχολογικούς λόγους

 

Εγω κανω clear καθε βράδυ για τον ιδιο λόγο.

Με το note μου εχω φτασει να χρησιμοποιώ και 1600...Γενικά μου μένει χωρις να κάνω restart εδω και 2 εβδομάδες μετα απο καθαρισμό 750.

Το 3αρι πόσο εχει κανονικά; Θα έχουν διαφορά τα δυο διαφορετικά μοντέλα;

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα με 600 400 είμαι και πάντα κάνω Clear για ψυχολογικούς λόγους

 

Κάνοντας clear ουσιαστικά καθυστερείς το άνοιγμα των εφαρμογών που χρησιμοποιείς τακτικά.

Καλύτερα να κλείνεις μόνο τους εφαρμογές που δεν πρόκειται να ξανά χρησιμοποιήσεις εντός της μέρας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παίζω πάντα μέχρι max 800 ελεύθερα. Μετά το boot είναι στο 1,2 περίπου αλλά πέφτει γρήγορα κάτω από το 1. Με απασχολούσε παλιότερα που οι συσκευές είχαν θέμα με την μνήμη. Εδώ θα κάνω καθαρισμό μόνο αν πέσει κάτω από 400 κι έχω καθυστερήσεις. Δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις αφού ο καθένας σετάρει διαφοερικά τη συσκευή του.

Προσωπικά θα ήθελα ένα Note 3 απροβληματιστο όπως το 2 αλλά και lag-free. Και χωρίς... καθυστερημένο home button. Το 2 τα περισσότερα θέματα τα έχει σε εφαρμογές της Samsung και σε κομμάτια που την αφορούν. Βέβαια, αυτά που αναφέρω, είναι lag που τα περισσότερα αφορούν παλαβούς που τα θέλουν όλα τέλεια κι όχι τον νορμάλ κόσμο.

Κάνοντας clear ουσιαστικά καθυστερείς το άνοιγμα των εφαρμογών που χρησιμοποιείς τακτικά.

Καλύτερα να κλείνεις μόνο τους εφαρμογές που δεν πρόκειται να ξανά χρησιμοποιήσεις εντός της μέρας.

Ισχύει. Δεν μπαίνω στη διαδικασία κλεισίματος εφαρμογών (πλην του back που μου έχει μείνει συνήθεια από παλιά), ούτε παγώματα εφαρμογών που χρησιμοποιώ.

Από τη στιγμή που χρησιμοποιώ Viber είναι ανούσιο να το παγώνω και να μπαίνω να βλέπω τις ενημερώσεις. Ομοιώς και για το fb και για ό,τι είναι άμεσης ενημέρωσης. Να έχεις συσκευή με 512 μνήμη, να το κάνεις. Όταν έχεις το Note 2 είναι ψυχολογικό το πρόβλημα κι όχι πρακτικό.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας!

Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και να μου δώσετε απαντήσεις αν σας είναι εύκολο...

 

Σκοπεύω ν αντικαταστίσω το νοτε 10.1 μου με το νοτε 3.

1: Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από το play store πως γίνετε να εγκατασταθούν και στο νεο νοτε 3 χωρις να τις ξανά αγοράσω?

 

2: Στην εφαρμογή s note έχω παρά πολλά έγγραφα και σημειώσεις αλλά και φάκελος. Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στο νέο μου...νοτε 3 με ασφάλεια?

(να σημειώσω εδώ πως πρέπει πρώτα να δώσω το 10.1 και μετά θα έχω στη κατοχή μου το νοτε 3)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας!

Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και να μου δώσετε απαντήσεις αν σας είναι εύκολο...

 

Σκοπεύω ν αντικαταστίσω το νοτε 10.1 μου με το νοτε 3.

1: Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από το play store πως γίνετε να εγκατασταθούν και στο νεο νοτε 3 χωρις να τις ξανά αγοράσω?

 

2: Στην εφαρμογή s note έχω παρά πολλά έγγραφα και σημειώσεις αλλά και φάκελος. Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στο νέο μου...νοτε 3 με ασφάλεια?

(να σημειώσω εδώ πως πρέπει πρώτα να δώσω το 10.1 και μετά θα έχω στη κατοχή μου το νοτε 3)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

1. Από τη στιγμή που έχεις το ίδιο gmail όλες σου οι εφαρμογές παίζουν κανονικά σε οποιαδήποτε android συσκευή εκτός από εφαρμογές πλοήγησης και αυτό όχι όλες...

 

2. Η εφαρμογή snote κἀνει συγχρονισμό με τον samsung account (άν δεν κάνω λάθος) από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις τα ίδια στοιχεία login επανέρχονται όλα κανονικά :D

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας!

Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις και να μου δώσετε απαντήσεις αν σας είναι εύκολο...

 

Σκοπεύω ν αντικαταστίσω το νοτε 10.1 μου με το νοτε 3.

1: Οι εφαρμογές που έχω αγοράσει από το play store πως γίνετε να εγκατασταθούν και στο νεο νοτε 3 χωρις να τις ξανά αγοράσω?

 

2: Στην εφαρμογή s note έχω παρά πολλά έγγραφα και σημειώσεις αλλά και φάκελος. Υπάρχει τρόπος να τα μεταφέρω στο νέο μου...νοτε 3 με ασφάλεια?

(να σημειώσω εδώ πως πρέπει πρώτα να δώσω το 10.1 και μετά θα έχω στη κατοχή μου το νοτε 3)

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει αλλά και τις δωρεάν θα τις βρεις να σε περιμένουν όταν ενεργοποιήσεις το Google play στην νέα σου συσκευή. Βρίσκονται στην θέση Google play/ρυθμίσεις/οι εφαρμογές μου.

 

Πριν δώσεις το 10.1 θα τσεκαρεις αν έχεις ενεργοποιημένο τον Samsung account και τους συγχρονισμους στην υπηρεσία S-cloud. Μετα θα πας στην εφαρμογή s-note και απο το μενού της θα επιλέξεις συγχρονισμό. Εφόσον γίνει αυτό θα αποθηκευτούν στον σέρβερ της Samsung και όταν σεταρεις τον Samsung λογαριασμό σου στην νέα συσκευή θα επανέλθουν κάνοντας συγχρονισμό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...