Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

 

Χθες δοκιμασα την τελευταια version της Viper. Οπως θα δειτε και ποιο πανω, αντιμετωπισα προβλημα με τα Ελληνικα (στο Sense πληκτρολογιο, oχι στην γλωσσα της συσκευης).

Με ενδεχομενο να εκανα καποιο λαθος εγω κατα τις επιλογες στην εγκατασταση το αφηνω στην ακρη αυτο, αλλωστε καποια στιγμη θα την ξαναφλασαρω για να δω τι εφταιξε τελικα.

 

Παρ'ολα αυτα ομως, παρατηρησα και καποια αλλα πραγματακια, τα οποια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας.

 

Πρωτα απ'ολα, το widget του καιρου, το οποιο εννοειται οτι βγηκε απο default στην home screen μετα το reboot, ηταν "κομμενο" στο πανω μερος. Χρειαστηκε να το κανω edit και να το μεγαλωσω για να φαινεται ολοκληρο, τοτε ομως πηγε λιγο παρακατω, αφηνοντας κενο κατω απο την status bar...

 

Ενα αλλο θεματακι ηταν οτι τα apps που εβγαλα στις οθονες μου, αν ειχαν 2 γραμμες στην ονομασια τους, φαινοταν κι αυτα "κομμενα"... Η δευτερη γραμμη της ονομασιας φαινοταν μιση!

 

Οσο κι αν "επαιξα" μεχρι αργα χθες με τις ρυθμισεις & τα tweaks, δεν καταφερα να βρω λυση...

 

Αν καποιος φιλος εχει να μου προτεινει κατι που δεν βρηκα θα με βοηθουσε για την επομενη φορα που θα την φλασαρω...

 

Ευχαριστω!

 

Υ.Γ. Αυτη τη στιγμη εχω γυρισει πισω στην stock.

 

Είναι η ρομ που είχα τρεις μήνες τουλάχιστον.Όλα αυτά που λες Δεν τα αντιμετώπισα παρά μόνο το widget του καιρού που έφταιγε μια ρύθμιση που είχα βάλει ώστε να έχω άλλη μια σειρά με εφαρμογές.Πριν ΠΟΙΑ είχες;;Την πέρασες από πάνω;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι η ρομ που είχα τρεις μήνες τουλάχιστον.Όλα αυτά που λες Δεν τα αντιμετώπισα παρά μόνο το widget του καιρού που έφταιγε μια ρύθμιση που είχα βάλει ώστε να έχω άλλη μια σειρά με εφαρμογές.Πριν ΠΟΙΑ είχες;;Την πέρασες από πάνω;;

 

Ημουν με stock. Δεν την περασα απο πανω, εκανα factory reset και πριν το φλασαρισμα και κατα το φλασαρισμα, στην αρχη που σε ρωταει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει βαλει μια παραπανω σειρα γιατι αυτο το εχω αντιμετωπιση σε launchers που βαζω μια σειρα παραπανω τα βγαζει καπως ετσι.Για δες στις ρυθμισεις μηπως εχει να το ρυθμισεις αυτο και να βαλεις αν ειναι τον κανονικο αριθμο σειρων.Αμα δεν ειναι αυτο δε μου ερχεται κατι αλλο που μπορει να φταιει.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει βαλει μια παραπανω σειρα γιατι αυτο το εχω αντιμετωπιση σε launchers που βαζω μια σειρα παραπανω τα βγαζει καπως ετσι.Για δες στις ρυθμισεις μηπως εχει να το ρυθμισεις αυτο και να βαλεις αν ειναι τον κανονικο αριθμο σειρων.Αμα δεν ειναι αυτο δε μου ερχεται κατι αλλο που μπορει να φταιει.

 

Θα την ξαναφλασαρω απο την αρχη καποια στιγμη για να δω τι (και αν) εκανα λαθος. Θα δοκιμασω και καμμια αλλη, ετσι για εμπειρια και θα γραψω αποτελεσματα! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσετε μερικά posts για την Viper και την ARHD έχουν ένα θέμα με τα εικονίδια και γενικά με τις αποστάσεις τους. μήπως δεν κάνανε σωστό Port από την rom του Μ8?
Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσετε μερικά posts για την Viper και την ARHD έχουν ένα θέμα με τα εικονίδια και γενικά με τις αποστάσεις τους. μήπως δεν κάνανε σωστό Port από την rom του Μ8?

 

Η Viper, απ'οτι ειδα, δεν εχει Sense 6, αρα δεν ειναι port του M8. Θα την βαλω την ARHD να δω αν εχει το ιδιο θεμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Viper, απ'οτι ειδα, δεν εχει Sense 6, αρα δεν ειναι port του M8. Θα την βαλω την ARHD να δω αν εχει το ιδιο θεμα...

 

βάλε την InsertCoin 2.1.1 πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

βάλε την InsertCoin 2.1.1 πολύ καλή

 

Την εχω στις υπ'οψιν...!;)

 

=======================================================

 

Λοιπον: Μολις φλασαρα και σεταρισα την ARHD, η οποια μου εχει αφησει προς το παρον αριστες εντυπωσες. Δεν εχει τα θεματακια που συναντησα στην Viper, αν κι εχω σκοπο να δωσω μια ακομη ευκαιρια στην τελευταια, καποια στιγμη.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Επιπλεον "κολπακια" δεν εχει χωρις το Xposed? Δεν το εγκατεστησα νομιζοντας οτι θα εχει κατι...

 

Και κατι τελευταιο: το md5 γιατι δεν μπορω να το κανω verify? Ουτε στην Viper, ουτε στην ARHD μπορεσα... Εχει σημασια?

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την εχω στις υπ'οψιν...!;)

 

=======================================================

 

Λοιπον: Μολις φλασαρα και σεταρισα την ARHD, η οποια μου εχει αφησει προς το παρον αριστες εντυπωσες. Δεν εχει τα θεματακια που συναντησα στην Viper, αν κι εχω σκοπο να δωσω μια ακομη ευκαιρια στην τελευταια, καποια στιγμη.

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Επιπλεον "κολπακια" δεν εχει χωρις το Xposed? Δεν το εγκατεστησα νομιζοντας οτι θα εχει κατι...

 

Και κατι τελευταιο: το md5 γιατι δεν μπορω να το κανω verify? Ουτε στην Viper, ουτε στην ARHD μπορεσα... Εχει σημασια?

 

Εγώ τη ρομ του mike Εγώ πάψει να την κοιτάζω καιρό τώρα.υπερτιμημένη.δοκιμάστε άφοβα και άλλες.θα δείτε ότι είναι εξίσου καλές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη ρομ του mike Εγώ πάψει να την κοιτάζω καιρό τώρα.υπερτιμημένη.δοκιμάστε άφοβα και άλλες.θα δείτε ότι είναι εξίσου καλές.

 

Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα την Viper (γι'αυτο αλλωστε ηταν και το πρωτο μου φλασαρισμα στο One! :p ) και λογω των πολλων tweaks της, αλλα και για το εφε του καιρου απο το Sense 4 που μου θυμιζει παλιες καλες εποχες!

 

Η ARHD δεν εχει πολλα πραγματακια, ειναι ομως ακομη πιο γρηγορη και smooth απο την εντελως stock. Δεν εχω καταλαβει ομως και πολλα με το Xposed και ολα αυτα που μπορεις να κατεβασεις οταν το εγκαταστησεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

...

Αν καποιος φιλος εχει να μου προτεινει κατι που δεν βρηκα θα με βοηθουσε για την επομενη φορα που θα την φλασαρω...

 

Για πλήρη έλεγχο του user interface θα χρειαστεί να βάλεις ένα launcher από πάνω, όπως το APEX

 

 

 

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Επιπλεον "κολπακια" δεν εχει χωρις το Xposed? Δεν το εγκατεστησα νομιζοντας οτι θα εχει κατι...

 

Όχι.

Αλλά υπάρχουν τα πάντα σε Xposed Modules.

 

 

Και κατι τελευταιο: το md5 γιατι δεν μπορω να το κανω verify? Ουτε στην Viper, ουτε στην ARHD μπορεσα... Εχει σημασια?

 

Με ποιο πρόγραμμα κάνεις calculate το MD5?

Δοκίμασε με το ES Explorer

 

 

...

Η ARHD δεν εχει πολλα πραγματακια, ειναι ομως ακομη πιο γρηγορη και smooth απο την εντελως stock. Δεν εχω καταλαβει ομως και πολλα με το Xposed και ολα αυτα που μπορεις να κατεβασεις οταν το εγκαταστησεις...

 

Αφού εγκαταστήσεις το Xposed Installer, το τρέχεις, πας στην επιλογή [Framework], και μετά Install

Μετά από ένα reboot, θα τρέχει το Xposed Framework.

Αλλά από μόνο του δεν κάνει τίποτα.

Για κάθε modification που θες, πας στην επιλογή [Download], ψάχνεις και το module που κάνει αυτό που θες, και το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς.

Για να ενεργοποιήσεις τα Modules που έχεις εγκαταστήσει, πας στην επιλογή [Modules] και επιλέγεις τα checkboxes που θες.

 

Τι modification θες και δεν υπάρχει?

 

Xposed Module Repository

http://repo.xposed.info/module-overview

Link to comment
Share on other sites

Για πλήρη έλεγχο του user interface θα χρειαστεί να βάλεις ένα launcher από πάνω, όπως το APEX

 

 

 

 

Όχι.

Αλλά υπάρχουν τα πάντα σε Xposed Modules.

 

 

 

 

Με ποιο πρόγραμμα κάνεις calculate το MD5?

Δοκίμασε με το ES Explorer

 

 

 

 

Αφού εγκαταστήσεις το Xposed Installer, το τρέχεις, πας στην επιλογή [Framework], και μετά Install

Μετά από ένα reboot, θα τρέχει το Xposed Framework.

Αλλά από μόνο του δεν κάνει τίποτα.

Για κάθε modification που θες, πας στην επιλογή [Download], ψάχνεις και το module που κάνει αυτό που θες, και το κατεβάζεις και το εγκαθιστάς.

Για να ενεργοποιήσεις τα Modules που έχεις εγκαταστήσει, πας στην επιλογή [Modules] και επιλέγεις τα checkboxes που θες.

 

Τι modification θες και δεν υπάρχει?

 

Xposed Module Repository

http://repo.xposed.info/module-overview

 

Βασικα δεν μου αρεσε κανενας αλλος launcher στο One!!! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχω αλλον για πληρη χρηση...

 

Το md5 το τσεκαρα πριν το φλασαρισμα απο την recovery... Απλα τικαρα το κουτακι, αλλωστε πρωτη φορα φλασαρω με TWRP... :p

 

Οσο για τα modifications, δεν ψαχνω καποιο συγκεκριμενο, απλα ο τροπος αυτος μου φανηκε λιγο "αβολος", προτιμω να τα σκαλιζω απο τα settings!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν μου αρεσε κανενας αλλος launcher στο One!!! Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχω αλλον για πληρη χρηση...

 

Το md5 το τσεκαρα πριν το φλασαρισμα απο την recovery... Απλα τικαρα το κουτακι, αλλωστε πρωτη φορα φλασαρω με TWRP... :p

 

Οσο για τα modifications, δεν ψαχνω καποιο συγκεκριμενο, απλα ο τροπος αυτος μου φανηκε λιγο "αβολος", προτιμω να τα σκαλιζω απο τα settings!!!

 

Τον launcher στον είπα για να λύσεις τα προβλήματα που είπες με το resizing των widgets, τα κενά, τα κομμένα γράμματα κλπ.

 

Για τα mods, δεν είπες ότι έβαλες την arhd που δεν έχει ενσωματωμένα? Για αυτήν σου είπα για το xposed.

 

Προφανώς αν η Rom σου έχει ήδη τα mods ενσωματωμένα, ρύθμισέ τα από εκεί.

 

Το md5 αποκλείεται να είναι διαφορετικό από το σωστό και παρολαυτά να είναι σωστό το zip και να εγκαθίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Τον launcher στον είπα για να λύσεις τα προβλήματα που είπες με το resizing των widgets, τα κενά, τα κομμένα γράμματα κλπ.

 

Για τα mods, δεν είπες ότι έβαλες την arhd που δεν έχει ενσωματωμένα? Για αυτήν σου είπα για το xposed.

 

Προφανώς αν η Rom σου έχει ήδη τα mods ενσωματωμένα, ρύθμισέ τα από εκεί.

 

Το md5 αποκλείεται να είναι διαφορετικό από το σωστό και παρολαυτά να είναι σωστό το zip και να εγκαθίσταται.

 

Α, ΟΚ, καταλαβα γιατι μου ειπες για αλλο launcher...

Παντως, ανεξαρτητα απο το αν διορθωνεται με αυτο το τροπο, δεν θα'πρεπε να συμβαινει. Θα την ξαναφλασαρω, ετσι για δοκιμη...

 

Το xposed οπως σου ειπα ειναι λιγο αβολο στην χρηση. Δεν εχει τιποτα ενσωματωμενο η ρομ, απλα θελει ψαξιμο τι να κατεβασω...

Εκανα μια δοκιμη να κατεβασω το advanced power menu και μου εκανε bootloop, ενω καποια στιγμη δεν εμπαινε στη recovery... Με ενα reboot εστρωσε...

 

Οσο για το md5, δεν με νοιαζει ιδιαιτερα, απλα θεωρησα οτι το check της recovery πριν το φλασαρισμα θα το εβγαζε σωστο... Μικρο το κακο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...

Το xposed οπως σου ειπα ειναι λιγο αβολο στην χρηση. Δεν εχει τιποτα ενσωματωμενο η ρομ, απλα θελει ψαξιμο τι να κατεβασω...

Εκανα μια δοκιμη να κατεβασω το advanced power menu και μου εκανε bootloop, ενω καποια στιγμη δεν εμπαινε στη recovery... Με ενα reboot εστρωσε...

 

...

 

Υπάρχει ένα xposed module το sense toolbox που έχει πολλές ρυθμίσεις μαζεμένες, αλλά νομίζω δεν δουλεύει με το sense 6. Περίμενε να βγει η νέα έκδοσή του και δοκίμασε το

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα xposed module το sense toolbox που έχει πολλές ρυθμίσεις μαζεμένες, αλλά νομίζω δεν δουλεύει με το sense 6. Περίμενε να βγει η νέα έκδοσή του και δοκίμασε το

 

Οντως δεν δουλευει στο 6, το δοκιμασα.

 

Τωρα κοιτουσα το xposed... Πολυ πραμα μεσα και δεν καταλαβαινω τιποτα... Τα modifications που γραφει οτι ειναι για Χperia & Galaxy, τι ρολο βαρανε?

 

Και κατι αλλο: Προσφατα ειχες γραψει οτι υπηρξε fix για το μεγαλο κενο των εικονιδιων της ARHD... Ποιο ειναι?

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51499784

 

Στο τεταρτο post υπαρχουν ολα τα fixes για την ARHD 61.1.

Dialer, Bluetooth, icons gap και bookmarks.

Δουλευουν ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ηρθε ο προβληματικός με τα προβληματά του :-) Το flash δεν μου δουλεύει με κανέναν browser στο κινητό κατέβασα και flash player απο το flash arcive αλλά... τζίφος :wacko:

Υπάρχει κάποιο άλλο που να κάνει αυτή τη δουλειά...?

Σκαλίζω και χαλάω
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51499784

 

Στο τεταρτο post υπαρχουν ολα τα fixes για την ARHD 61.1.

Dialer, Bluetooth, icons gap και bookmarks.

Δουλευουν ολα μια χαρα.

 

Το Prism.zip μου κατα την προσπαθεια του φλασαρισματος μου κανει reboot την συσκευη. Το HTC dialer.zip εγκατασταθηκε, αλλα ακομη δεν καταλαβα το προβλημα που ελυσε (τι ειχε ο dialer? εγω απλα βλεπω λιγο μικροτερη πανω και κατω την φωτογραφια του καλουντος, αυτο δεν διορθωθηκε), το Bluetooth_reboot_fix.zip επισης μου κανει reboot... To ChromeBookmarksSyncAdapter.zip δεν το εβαλα, μια χαρα συγχρονισμενα μου φαινονται τα bookmarks... Πιο απλα, τζιφος η κατασταση!

 

Βεβαια, η ρομ σε πρωτη φαση ειναι μια χαρα, ισως πιο "αστραπη" κι απο την stock (δεν εχω κλεισει ακομα 24ωρο μαζι της, αλλα δεν εχω βρει πραγματα που θα με "χαλουσαν" τοσο πολυ ωστε να την βγαλω).

 

Σε ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ηρθε ο προβληματικός με τα προβληματά του :-) Το flash δεν μου δουλεύει με κανέναν browser στο κινητό κατέβασα και flash player απο το flash arcive αλλά... τζίφος :wacko:

Υπάρχει κάποιο άλλο που να κάνει αυτή τη δουλειά...?

 

έχει σταματήσει η υποστήριξει πλέον του flash player. δεν ξέρω αν είσαι στοκ ή φοράς κάστομ ρομ.:)

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την διαδικασία που μου είπε ο φίλος ο finn δεν είναι custom νομίζω... δηλαδή τέλος το flash... απο τη μιά καλό είναι αλλά απο την άλλη... δεν λειτουργουν οι φόρμες για e-mail στα sites που φτιάχνω...
Σκαλίζω και χαλάω
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι το συγκεκριμενο κινητο σε μαυρο που μου αρεσε...2 ειναι οι προβληματισμοι μου..απο custom rom τη παλευει?περνιουνται ευκολα?

 

τελος,το power,εκει που ειναι,βολευει?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...