Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δεις τι είναι το S-OFF, διάβασε αυτό:

 

Do we really need S-OFF?

http://android-revolution-hd.blogspot.co.uk/2013/06/do-we-really-need-s-off.html

 

Για να κάνεις S-OFF, θα χρειαστείς το rumrunner εκτός αν έχεις κινητό από τις πρώτες εκδόσεις HBOOT, και δεν έχεις κάνει κανένα OTA update.

 

Κατά βάση όμως η εγκατάσταση μιας custom rom δεν απαιτεί S-OFF. Αρκεί το bootloader unlocking και ένα custom recovery.

 

Βασικα προσεξα οτι κανει unlock τον bootloader, εγκαθιστα το su κλπ.κλπ. γι'αυτο αναρωτηθηκα αν κανει για την περιπτωση την δικη μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Η κατάσταση έχει ως εξής, είμαι με stock rom και έχω αλλάξει kernel (bulletproof αγάπησα ακόμη πιο πολύ το one μου) η διαδικασία για ξεκλείδωσαν bootloader και root πανευκολη αλλά εκείνο το "tampered" και "unlocked" που βλέπω με χαλάνε και θέλω να τα αλλάξω.

Έχω βρει και διαβάσει τους τρόπους που μπορεί να γίνει αυτό (ADB ή Guru Bootloader Reset Tool) αλλά έχω μια απορία, αλλάζοντας το unlocked σε locked μπορώ να συνεχίσω να είμαι rooted με bulletproof kernel ή πρέπει να γυρίσω stock σε όλα;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Στο desire που είχα παλιότερα δε χρειαζόταν να κάνω S-off για να αλλάξω recovery και μετά rom. Μπορούσα να βάλω οποιοδήποτε recovery και rom και με S-ON. Αυτό ισχύει πια;
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει. Γενικά μόνο με unlock μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Απλά το s-off σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που ψάχνουν κάποιοι από μας!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει. Γενικά μόνο με unlock μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Απλά το s-off σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που ψάχνουν κάποιοι από μας!

 

Το οποίο είναι τι;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ισχύει. Γενικά μόνο με unlock μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς πρόβλημα. Απλά το s-off σου δίνει αυτό το κάτι παραπάνω που ψάχνουν κάποιοι από μας!

 

Ενα λινκ, ένας οδηγός... Θα με υποχρέωνες.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ενα λινκ, ένας οδηγός... Θα με υποχρέωνες.

 

Αν εννοείς οδηγός για s-off υπάρχει στο πρώτο post του θέματος αναλυτικός οδηγός.

 

Αν κάποιος γνωρίζει ας μου δώσει μια απάντηση σχετικά με αυτό που ρώτησα πιο πίσω.

Είμαι με stock ROM και custom Kernel μπορώ να διωξω το tampered και να γυρίσω το unlocked σε locked μένοντας σε custom Kernel ή πρέπει να βάλω πάλι stock Kernel;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο ο kernel σε αυτά. Αλλά για να γίνουν θες s-off, αλλιώς ξέχνα το!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Αυτο που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι το εξής, αν θέλω να επάναφερω τον stock Kernel (για λόγους εγύησης, πώληση κλπ) πρέπει να ακολουθησω όλη την διαδικασία που περιγράφεται στο 1ο post, με Stock reset ROM ή μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω και να φλασάρω τον stock kernel και να κλειδώσω τον bootloader για να είμαι εντάξει;

 

Edit: Το nandroid backup που έχω μπορεί να με βοηθήσει σε αυτο;

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάνεις root σημαίνει ότι πειράζεις το system partition οπότε θα πρέπει να επαναφέρεις και αυτό πριν το κλείδωμα. Αν δεν έχεις πειράξει τίποτα άλλο εκτός του kernel μπορείς πολύ εύκολα να τον επαναφέρεις. Παίρνεις το αρχείο boot.img από την stock reset rom και το περνάς από fastboot (fastboot flash boot boot.img).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ερώτηση πήρα ένα HTC one από αμερική της Sprint Είδα στο ΧDA ότι ξεκλειδώνετε εξού και το επέλεξα. Για να το ξεκλειδώσεις απαιτεί root. Είναι το ίδιο με την διαδικασία που περιγράφετε στο πρώτο post?

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο είναι τι;;

 

Παρακάτω συγκεντρωμένα μερικά λινκς που έχουν αρκετές πληροφορίες, και απαντάνε το 90% των ερωτήσεων.

 

 

Android Partitions Explained: boot, system, recovery, data, cache & misc

http://www.addictivetips.com/mobile/android-partitions-explained-boot-system-recovery-data-cache-misc/

 

Android terminology explanation and why ROOT isn't a crime

http://android-revolution-hd.blogspot.gr/2013/10/android-terminology.html

 

Do we really need S-OFF?

http://android-revolution-hd.blogspot.co.uk/2013/06/do-we-really-need-s-off.html

 

[GUIDE] Complete Flashing Guide | Rooting | Going Back To Stock

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265618

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

χρησιμοποίησα τον οδηγό Μετατροπή ενός T-MOBILE/VODAFONE etc σε Ευρωπαϊκό για να μετατρέψω ένα sprint HTC one σε ευρωπαικό. Το θέμα είναι ότι ενώ κάνω όλα τα βήματα στο τέλος μένει στον bootloader και δεν κάνει reset to system. Καμιά ιδέα τι μπορεί να πήγε στραβα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις s-off? Hboot version? OS version? CID?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

είμαι S_off Hboot 1.55, CID το γύρισα σε SPCS_001 , OS : 3.05.651.6 και radio 1.00.20.1108 . Έκανα βασικά τα βήματα που λέει εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2503646 αλλά δεν μου περνάει με τίποτα το adb την ROM. βγάζει συνέχεια device not found
Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το adb πρέπει να είσαι μέσα στο λειτουργικό με usb debugging on ή μέσα στο recovery

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

το βρληκα τυχαία thanks. Απ ότι είδα στο XDA δεν μπορώ τελικά να περάσω κάποια Internation h european rom. Ξέρεις καμία custom rom που να είναι κοντά στην european stock για να μην εχω όλα αυτά τα αμερικάνικα apps?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την viper αλλά μόνο η 3.5.0 είναι συμβατή με Sprint. Γενικά όσα builds πατάνε σε kit Kat base δε παίζουν με Sprint

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Περήφανος κάτοχος -ο αδερφός μου δηλαδή:p- ενός υπέροχου κόκκινου 801n.

Μετά από καιρό αποφάσισα και έκανα κανονικά τη διαδικασία bootloader unlock, root, s-off και σκέφτηκα να το μετατρέψω σε GPE.

Αλλά γενικά είδα από ποστ στο XDA ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο η συγκεκριμένη ROM εκτός από pure android experience, το οποίο απολαμβάνω στο Ν5 μου, και αποφάσισα να παραμείνω με Sense.

Θα ήθελα πάρα πολύ μια βοήθεια στο ποια ROM να επιλέξω.

Γίνεται πανικός στο XDA και δεν υπάρχει ανάλογο νήμα.

Με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτουργική (χωρίς προβλήματα δικτύου, wi-fi κτλ), να έχει Sense 5.5 και αν αξίζει να είναι Kitkat.

Αλλιώς JB. Δεν έχω θέμα με αυτό. Θα προτιμούσα επίσης να είναι όσο στοκ γίνεται.

Αν όμως υπάρχει ομοφωνία στο ότι είναι καλύτερη κάποια Modified Rom τότε θα τη δοκιμάσω.

Πρώτα η λειτουργικότητα, μετά οι προτιμήσεις.:)

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ουσιαστικά ζητάω την προσωπική σας εμπειρία όσοι ασχολείστε καιρό με φλασάρισμα Roms στο Μ7.

 

EDIT: Σόρρυ παιδιά. Πόσταρα το ίδιο μήνυμα στο επίσημο νήμα γιατί η ερώτηση μου είναι γενικής φύσεως και όχι για modding.

Edited by Alexcxvtr

HTC Wildfire --> Huawei Ideos X5 --> Samsung Galaxy S3 --> Lumia 920 --> iPhone 5 --> Nexus 5 + HTC One M7 ----> HTC One M8 Gunmetal Grey (32gb) --> ΟnePlus 6 8/128 --> Sony Xperia 5 II (blue) --> Poco F3 8/256 (white)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Περήφανος κάτοχος -ο αδερφός μου δηλαδή:p- ενός υπέροχου κόκκινου 801n.

Μετά από καιρό αποφάσισα και έκανα κανονικά τη διαδικασία bootloader unlock, root, s-off και σκέφτηκα να το μετατρέψω σε GPE.

Αλλά γενικά είδα από ποστ στο XDA ότι δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο η συγκεκριμένη ROM εκτός από pure android experience, το οποίο απολαμβάνω στο Ν5 μου, και αποφάσισα να παραμείνω με Sense.

Θα ήθελα πάρα πολύ μια βοήθεια στο ποια ROM να επιλέξω.

Γίνεται πανικός στο XDA και δεν υπάρχει ανάλογο νήμα.

Με ενδιαφέρει να είναι πλήρως λειτουργική (χωρίς προβλήματα δικτύου, wi-fi κτλ), να έχει Sense 5.5 και αν αξίζει να είναι Kitkat.

Αλλιώς JB. Δεν έχω θέμα με αυτό. Θα προτιμούσα επίσης να είναι όσο στοκ γίνεται.

Αν όμως υπάρχει ομοφωνία στο ότι είναι καλύτερη κάποια Modified Rom τότε θα τη δοκιμάσω.

Πρώτα η λειτουργικότητα, μετά οι προτιμήσεις.:)

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Ουσιαστικά ζητάω την προσωπική σας εμπειρία όσοι ασχολείστε καιρό με φλασάρισμα Roms στο Μ7.

 

EDIT: Σόρρυ παιδιά. Πόσταρα το ίδιο μήνυμα στο επίσημο νήμα γιατί η ερώτηση μου είναι γενικής φύσεως και όχι για modding.

 

1. Δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις Jelly Bean αφού θα βάλεις custom rom. Ένα από τα πλεονεκτήματα των custom roms είναι ότι έχεις την τελευταία έκδοση κάμποσους μήνες πριν βγει το stock ota update για την συσκευή σου. Γιατί να μην το εκμεταλλευτείς?

 

2. Δοκίμασε την ARHD. Στην εμφάνιση είναι ίδια με την στοκ kitkat, οπότε μην περιμένεις πολλά παραπάνω στην λειτουργικότητα, απλά έχει διάφορα optimizations.

 

3. Βελτίωση στην λειτουργικότητα θα δεις όμως λόγω του root γιατί θα μπορείς να τρέξεις εφαρμογές που δεν λειτουργούν χωρίς root. Επίσης, μια σημαντική βελτίωση στην λειτουργικότητα μπορείς να δεις αν περάσεις και ένα custom kernel, όπως το bulletproof. Κυρίως για τα D2TW (Double Tap 2 Wake) και S2W (Swipe 2 Sleep). Σκέψου πόσες φορές την ημέρα ανοίγεις την οθόνη του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

 

3. Βελτίωση στην λειτουργικότητα θα δεις όμως λόγω του root γιατί θα μπορείς να τρέξεις εφαρμογές που δεν λειτουργούν χωρίς root. Επίσης, μια σημαντική βελτίωση στην λειτουργικότητα μπορείς να δεις αν περάσεις και ένα custom kernel, όπως το bulletproof. Κυρίως για τα D2TW (Double Tap 2 Wake) και S2W (Swipe 2 Sleep). Σκέψου πόσες φορές την ημέρα ανοίγεις την οθόνη του κινητού σου.

 

Ο κερνελ που λες τι διάφορες έχει με τον κανονικό;Εκτός από αυτά τα 2 που ακούγονται πολύ ωραία! Σκέφτομαι να το βάλω για αυτό ρωτάω . Επίσης τρώει παραπάνω μπαταρία με αήτα τα 2; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ο κερνελ που λες τι διάφορες έχει με τον κανονικό;Εκτός από αυτά τα 2 που ακούγονται πολύ ωραία! Σκέφτομαι να το βάλω για αυτό ρωτάω . Επίσης τρώει παραπάνω μπαταρία με αήτα τα 2; Ευχαριστώ πολύ

 

Το αντίθετο, με τον συγκεκριμένο kernel είδα βελτίωση στην μπαταρία.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Usb otg διαβάζει κανονικα;

 

Ναι

 

(τώρα είδα ότι το φόρουμ δεν δέχεται απαντήσεις όπως το "Ναι" γιατί θεωρούνται ότι δεν έχουν ουσιώδες περιεχόμενο!!! :-))))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...