Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks kollate, το δοκίμασα αυτό αλλά φαίνεται να μην έχει στο σωστό stock recovery, η ένδειξη *tampered* παραμένει

 

Δεν νομίζω να φεύγει αυτό. Ίσως μόνο με RUU αλλά δεν πρόκειται να βρεις, δυστυχώς. Εναλλακτικά κάνε s-off, πέρνα κάποια 1.28/1.29 και μετά κάποιο OTA και θα φύγει το Tampered (θεωρητικά πάντα).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να φεύγει αυτό. Ίσως μόνο με RUU αλλά δεν πρόκειται να βρεις, δυστυχώς. Εναλλακτικά κάνε s-off, πέρνα κάποια 1.28/1.29 και μετά κάποιο OTA και θα φύγει το Tampered (θεωρητικά πάντα).

 

Προσοχη οταν φλασαρετε RUU πρεπει ο bootloader να γινει relock! εαν εχετε κανει htcdev unlock

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη οταν φλασαρετε RUU πρεπει ο bootloader να γινει relock! εαν εχετε κανει htcdev unlock

 

:blink::blink: αλλιώς τι γινεται? εγω την flashαρα χωρις να κανω relock και ειχα κανει htcdev unlock. τι προβλημα θα αντιμετωπίσω? :(

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη οταν φλασαρετε RUU πρεπει ο bootloader να γινει relock! εαν εχετε κανει htcdev unlock

 

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, ειδικά αν έχεις s-off. Επίσης με το "Προσοχή" τρομάζεις τον κόσμο χωρίς λόγο, ας προσέξουμε λίγο τι γράφουμε.

Το πολύ πολύ να βγάλει error και να μην προχωρήσει, δεν χάθηκε κι ο κόσμος όμως..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με το "Προσοχή" τρομάζεις τον κόσμο χωρίς λόγο, ας προσέξουμε λίγο τι γράφουμε.

Το πολύ πολύ να βγάλει error και να μην προχωρήσει, δεν χάθηκε κι ο κόσμος όμως..

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ με το που διάβασα αυτό το σημείο της κουβέντας σκέφτηκα "Ωχ. Την g@^^Η$ε το παλικάρι με το τηλέφωνο". :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ με το που διάβασα αυτό το σημείο της κουβέντας σκέφτηκα "Ωχ. Την g@^^Η$ε το παλικάρι με το τηλέφωνο". :lol:

 

για λιγο σκεφτηκα: πωωω θα μου βγαλει χουσούρια τωρα η κινηταρα και θα την κλαιω :(:lol:

 

ασχετο, αλλα αν εχω developer edition, τι cid να βαλω για να παιρνω future updates? ειχα βαλει το κλασικο με το _102, κανει ομως για την ruu που flashαρα?

 

επισης, να κανω relock τον bootloader εν οψει μελλοντικών αναβαθμίσεων ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

για λιγο σκεφτηκα: πωωω θα μου βγαλει χουσούρια τωρα η κινηταρα και θα την κλαιω :(:lol:

 

ασχετο, αλλα αν εχω developer edition, τι cid να βαλω για να παιρνω future updates? ειχα βαλει το κλασικο με το _102, κανει ομως για την ruu που flashαρα?

 

επισης, να κανω relock τον bootloader εν οψει μελλοντικών αναβαθμίσεων ή δεν χρειάζεται?

 

Στα developer edition το cid είναι GOOGL001. Αν έχεις περάσει τo stock developer RUU κάνε κι αυτήν την αλλαγή και είσαι κομπλέ.

Όσο για τον bootloader γνώμη μου είναι να μην τον κάνεις relock εκτός αν σου βγάλει κανένα RUU error.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στα developer edition το cid είναι GOOGL001. Αν έχεις περάσει τo stock developer RUU κάνε κι αυτήν την αλλαγή και είσαι κομπλέ.

Όσο για τον bootloader γνώμη μου είναι να μην τον κάνεις relock εκτός αν σου βγάλει κανένα RUU error.

 

κι εγω που νομιζα οτι αυτο ειναι το cid της google edition! :wacko: εξαιτίας ονομασιας προφανως. θα κανω λοιπόν και αυτη την αλλαγη και ειμαι τζετ μιας και εχω βαλει την stock απο το site της htc (brightstar, κατι τετοιο ελεγε)

 

οκ, τον bootloader θα τον αφησω unlocked αφου δεν μου εβγαλε καποιο θεμα κατα την διάρκεια του flashαρισματος. Τωρα αν ξαναλλαξω καποτε ruu, θα δειξει. :)

Link to comment
Share on other sites

Ααα ναι έχεις δίκιο αυτό είναι του Google Edition, sorry μπερδεύτηκα.

 

Του developer έιναι: BS_US001

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φεύγει αυτό. Ίσως μόνο με RUU αλλά δεν πρόκειται να βρεις, δυστυχώς. Εναλλακτικά κάνε s-off, πέρνα κάποια 1.28/1.29 και μετά κάποιο OTA και θα φύγει το Tampered (θεωρητικά πάντα).

 

Πέρασα μια 1.29 από nandroid backup αλλά δεν μπορούσα να λειτουργήσω τη συσκευή γιατί η 1.29 δεν συνεργάζεται με τα touch panel drivers του firmware (2.24.x.x.) που είχα. Παράγγειλα και περιμένω ένα καλώδιο OTG USΒ για να λειτουργήσω την συσκευή με ποντίκι.

 

Αν κάνω πάλι τη διαδικασία από την αρχή, bootloader UNLOCK, S-OFF, εγκατάσταση μιας 2.24.161.1 .zip stock rom (guru reset), αφαίρεση tampered flag, και μετά τραβήξω ένα OTA πριν επαναφέρω το S-ON και το bootloader LOCK, το *tampered* flag θα επανέλθει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει απο το xposed installer εγκατασταση το sense 5 toolbox και δοκιμασα να ενεργοποιησω καποια πραγματα απο το sense mods(οπως transparent dock,transparent widget κ.α.) αλλα δεν αλλαξε τιποτε..Εχει δοκιμασει κανεις αν δουλευουν;Εχω android 4.3 με sense 5.0.Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει απο το xposed installer εγκατασταση το sense 5 toolbox και δοκιμασα να ενεργοποιησω καποια πραγματα απο το sense mods(οπως transparent dock,transparent widget κ.α.) αλλα δεν αλλαξε τιποτε..Εχει δοκιμασει κανεις αν δουλευουν;Εχω android 4.3 με sense 5.0.Ευχαριστω πολυ.

 

Επανεκκίνση έκανες φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται!:p

Απλως δε ξερω αν ειναι συμβατο με 4.3...Μπορει αυτο να φταιει.

 

ενεργοποίησες από xposed installer το sense tools? (πρέπει να το τικάρεις). δουλεύουν τα περισσότερα εκτός από το transparent clock, transparent folders και κάποια άλλα πραγματάκια. αυτό ισχύει για το sense 5.5 με android 4.3 και sense tools 2.2

θα έρθει αναβάθμιση και θα δουλεύουν όλα σύντομα λένε στο xda

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησες από xposed installer το sense tools? (πρέπει να το τικάρεις). δουλεύουν τα περισσότερα εκτός από το transparent clock, transparent folders και κάποια άλλα πραγματάκια. αυτό ισχύει για το sense 5.5 με android 4.3 και sense tools 2.2

θα έρθει αναβάθμιση και θα δουλεύουν όλα σύντομα λένε στο xda

 

Ναι..τα μισά μου δουλεύουν...μόνο το transparent νομίζω δε δουλεύει...και έχω 4.3 sense 5 και tools 2.2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα και απο εμενα! εχω ενα htc one με ordroid και απο την πεμπτη ειμαι στην κυπρο και δεν εχω σημα καθολου ουτε γυριζει στη τοπικη vodafone κυπρου. λετε να ειναι η rom που εχω περασει? πως μπορω να κανω το τηλ οπως ηταν πριν με τη rom της μαμας του? μπορει καποιος να μου πει οδηγιες???
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα! εχω ενα htc one με ordroid και απο την πεμπτη ειμαι στην κυπρο και δεν εχω σημα καθολου ουτε γυριζει στη τοπικη vodafone κυπρου. λετε να ειναι η rom που εχω περασει? πως μπορω να κανω το τηλ οπως ηταν πριν με τη rom της μαμας του? μπορει καποιος να μου πει οδηγιες???

 

Καλησπέρα, κατ' αρχήν να σε ενημερώσω ότι απαγορεύονται τα διπλά post στο forum οπότε το μήνυμά σου στο θέμα του One διεγράφη.

Στο θέμα σου τώρα, είναι λίγο απίθανο να φταίει η rom για το πρόβλημα που έχεις. Αν παρόλα αυτά θέλεις να περάσεις τη μαμά rom θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε. Μπες λοιπόν στον bootloader και γράψε μας τι λέει πάνω πάνω στις 5-6 γραμμές που έχει..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κατ' αρχήν να σε ενημερώσω ότι απαγορεύονται τα διπλά post στο forum οπότε το μήνυμά σου στο θέμα του One διεγράφη.

Στο θέμα σου τώρα, είναι λίγο απίθανο να φταίει η rom για το πρόβλημα που έχεις. Αν παρόλα αυτά θέλεις να περάσεις τη μαμά rom θα πρέπει να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε. Μπες λοιπόν στον bootloader και γράψε μας τι λέει πάνω πάνω στις 5-6 γραμμές που έχει..

 

***UNLOCK***

M7_UL PVT SHIP S-OFF RH

CID-HTC__304

HBOOT-1.54.0000

RADIO-4A. 17.3250.14

OPENDSP-V31.120.274.0617

OS-2.24.401.1

EMMC-BOOT 2048MB

JUN 22 2013 00:54:00.133

Link to comment
Share on other sites

***UNLOCK***

M7_UL PVT SHIP S-OFF RH

CID-HTC__304

HBOOT-1.54.0000

RADIO-4A. 17.3250.14

OPENDSP-V31.120.274.0617

OS-2.24.401.1

EMMC-BOOT 2048MB

JUN 22 2013 00:54:00.133

 

Εδώ θα βρεις την rom: http://www.htc1guru.com/dld/guru_reset_m7_2-24-401-1-zip/

Την περνάς από recovery κανονικά και θα είσαι εντελώς stock. Αν δεν έχεις σκοπό να ξαναπάς σε custom ρομ πέρνα και το recovery, αλλιώς άσ' το εκτός.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα την original rom αλλα εχει γινει πιο αργο απο πριν νομιζω! υπαρχει τροπος να βαλω την παλια που ειχα τωρα? υπαρχει καποιο αρθρο να διαβασω και να μην σας κουραζω??:O
Link to comment
Share on other sites

την εβαλα την original rom αλλα εχει γινει πιο αργο απο πριν νομιζω! υπαρχει τροπος να βαλω την παλια που ειχα τωρα? υπαρχει καποιο αρθρο να διαβασω και να μην σας κουραζω??:O

 

Ξεκίνα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265618&highlight=guide

Τουλάχιστον με την αλλαγή το πρόβλημα λύθηκε ή όχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265618&highlight=guide

Τουλάχιστον με την αλλαγή το πρόβλημα λύθηκε ή όχι?

 

οχι δεν λυθηκε! μολις εφτασα ελλαδα ειχε κανονικα σημα!! δεν ξερω τη να πω!! για αυτο το λογο θελω να το κανω οπως πριν!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις την rom: http://www.htc1guru.com/dld/guru_reset_m7_2-24-401-1-zip/

Την περνάς από recovery κανονικά και θα είσαι εντελώς stock. Αν δεν έχεις σκοπό να ξαναπάς σε custom ρομ πέρνα και το recovery, αλλιώς άσ' το εκτός.

 

περασα τη rom αλλα τωρα δεν μπορω η δεν ξερω να βαλω παλι την παλια custom!! στο bootloader γραφει παλι unlock! αρα τη δεςν κανω σωστα???

 

Αν καποιος φιλος θελει να μου στειλει το τηλ του να τον καλεσω σε ενα pm θα το εκτιμουσα γιατι δεν εχω την εμπειρια και φοβαμαι μη κανω καποιο λαθος που θα νεκρωσει το κινητο μου!!!! Ευχαριστω πολυ!!!!

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφει στον bootloader δεν αλλάζουν με αλλαγή rom οπότε μην σε απασχολεί αυτό. Για την αλλαγή τώρα, θα πρέπει να αναβαθμίσεις και το firmware μιας και πλέον υπάρχει νεότερη έκδοση.

Για την αναβάθμιση του firmware δες εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2182823

Και την rom που είχες θα την βρεις εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2191358

 

Καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα εχω διαβασει ολα τα ποστ και νομιζω πως εχω μπερδευτει χειροτερα!!!!! Λοιπον μηπως υπαρχει κανενα γατονι εδω μεσα να με παρει χερακι χερακι μπας και δω προκοπη????? Βασικα θελω να μαθω αν κανω root , ξεκληδωσω bootloader κλπ υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερω την συσκευη στην αρχικη κατασταση και σε περιπτωση που χρειαστει να παει σε service να ειναι ολα οκ???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...