Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αα κομπλε. και γενικα, η android revolution λειτουργει τζιτζι ετσι? την εχεις αρκετο καιρο? Ρωταω γιατι με root και custom rom (δεν θυμαμαι ποια) επι htc sensation xe εποχες δεν ειχα και την καλυτερη δυνατη εμπειρια για να ειμαι ειλικρινείς :blink:

 

επισης, blinkfeed εχει κανονικα κομπλε?

 

Από χθες έχω την τελευταία έκδοση με την 4.4 και είναι κομπλέ προς το παρόν. Αν θες μπορείς να περιμένεις και λίγο να την δοκιμαστεί λίγο για να ξέρεις αν θα βγάλει προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 960
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αα κομπλε. και γενικα, η android revolution λειτουργει τζιτζι ετσι? την εχεις αρκετο καιρο? Ρωταω γιατι με root και custom rom (δεν θυμαμαι ποια) επι htc sensation xe εποχες δεν ειχα και την καλυτερη δυνατη εμπειρια για να ειμαι ειλικρινείς :blink:

 

επισης, blinkfeed εχει κανονικα κομπλε?

 

Είναι μια χαρά, λειτουργεί άψογα.

Κάτι μικροbugs που έπαιζαν διορθώθηκαν με την χθεσινή 40.3 ενημέρωση. Συνιστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!

παιδια εχω βαλει εδω και μερες την google edition 4.4 ειναι αρκετα καλη! το smouthness ειναι σαφως καλυτερο απο την 4.3 της htc . αλλα εχει κατι μικρο bug! απο που μπορω να κατεβασω ota update αν εχει βγει τιποτα και πως τα περναω?

 

εσεις που βλατε 4,4 της htc πως σας φαίνεται σε σχση με 4,3 htc καλη? εχει διαφορες που να παρατηρήσατε?

Link to comment
Share on other sites

Από χθες έχω την τελευταία έκδοση με την 4.4 και είναι κομπλέ προς το παρόν. Αν θες μπορείς να περιμένεις και λίγο να την δοκιμαστεί λίγο για να ξέρεις αν θα βγάλει προβλήματα..

 

πέρα απο τα XDA, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο site-θεμα οπου λεει π.χ τι προβληματάκια εμφανίστηκαν? Επισης, καθε φορα που θα βγαινει καινουργια android revolution hd θα την flashάρω μονος μου ή εχει κανα update client οπου αναβαθμίζεται αυτόματα?

 

Το backup mode που εχει η HTC (οπου κανει backup εφαρμογες και κωδικους στο dropbox) ειναι συμβατό με την android revolution?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδώ και κάτι ημέρες σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του one και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει μια απορία γιατί μετά απο τόσο διάβασμα βλέπω πως ειναι λίγο μπερδεμένο τα πράγματα.

Ποτέ ένα branded one χάνει την εγγύηση του;

Κάνοντας soff, root, κάνοντας unlock bootloader ή flashαροντας κάποια rom;

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

αα κομπλε. και γενικα, η android revolution λειτουργει τζιτζι ετσι? την εχεις αρκετο καιρο? Ρωταω γιατι με root και custom rom (δεν θυμαμαι ποια) επι htc sensation xe εποχες δεν ειχα και την καλυτερη δυνατη εμπειρια για να ειμαι ειλικρινείς :blink:

 

επισης, blinkfeed εχει κανονικα κομπλε?

 

Σίγουρα δεν έχει νόημα να βάζεις την τελευταία έκδοση αν δεν είναι σταθερή, εκτός αν απλά θες να δοκιμάζεις. Αλλά ναι η ARHD λειτουργεί κανονικότατα.

Έχει Blinkfeed, εμφανισιακά δεν διαφέρει καθόλου από τo stock. Και το Kernel είναι το stock.

 

 

πέρα απο τα XDA, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο site-θεμα οπου λεει π.χ τι προβληματάκια εμφανίστηκαν?

 

Όχι. Τα βλέπεις διαβάζοντας τα μηνύματα του thread.

 

Επισης, καθε φορα που θα βγαινει καινουργια android revolution hd θα την flashάρω μονος μου ή εχει κανα update client οπου αναβαθμίζεται αυτόματα?

 

Χειροκίνητα. Αλλά σε μικρές αλλαγές έκδοσης απλά κάνεις την εγκατάσταση από πάνω, δεν σβήνεις το data partition, όλες οι ρυθμίσεις μένουν ως είχαν.

 

 

Το backup mode που εχει η HTC (οπου κανει backup εφαρμογες και κωδικους στο dropbox) ειναι συμβατό με την android revolution?

 

Ότι έχει η stock, υπάρχει μέσα.

 

...

Ποτέ ένα branded one χάνει την εγγύηση του;

Κάνοντας soff, root, κάνοντας unlock bootloader ή flashαροντας κάποια rom;

 

Για το unlock bootloader κάνεις κάποιες δηλώσεις κατά την διαδικασία unlocking, αλλά στην Ευρώπη δεν νομίζω ότι ο νόμος τους επιτρέπει να επικαλεστούν το unlocking για να σε βγάλουν εκτός εγγύησης.

 

Για το S-OFF, εγώ το έστειλα πριν λίγο καιρό για service σε κατάσταση S-OFF, δεν μου είπαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για το unlock bootloader κάνεις κάποιες δηλώσεις κατά την διαδικασία unlocking, αλλά στην Ευρώπη δεν νομίζω ότι ο νόμος τους επιτρέπει να επικαλεστούν το unlocking για να σε βγάλουν εκτός εγγύησης.

 

Για το S-OFF, εγώ το έστειλα πριν λίγο καιρό για service σε κατάσταση S-OFF, δεν μου είπαν τίποτα.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Αυτό με τις δηλώσεις το είδα και σε βίντεο στο YouTube αλλά δεν ειναι και ξεκάθαρο, όσο αφορά το soff έχουμε δείγμα οπότε είμαστε καλά.

Με το root τι γίνεται;

Απέχω απο android σχεδόν 1 χρόνο και έχω ξεχάσει τα πάντα....

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

ROOT σημαίνει ξεκλείδωτος bootloader (ή έστω RELOCKED) οπότε ναι έχουν δικαίωμα να αρνηθούν την δωρεάν επισκευή.

Εφόσον η συσκευή είναι με LOCKED Bootloader, stock rom, stock recovery και S-ON/S-OFF δεν τίθεται θέμα εγγύησης.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλαλησπερα σε ολους θελω να βαλω μια καστομ ρομ κιτ κατ παραδειγμα αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2183023 διαβασα οτι πρεπει να ξεκλειδωσω το bootloader οκ αυτο το καταλαβα.για να βαλω την ρομ πρεπει να κανω και s-off? και super cid? το cid ειναι htc_Y13 ποια χωρα ειναι δεν ξερω.

 

LOCKED

M7_UL PVT SHIP S-ON RH

HBOOT-1.55.0000

RADIO-4A.21.3263.04

openDSP-v32.120.274.0909

OS-3.62.401.1

eMMC-BOOT 2048MB

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ρομ δε θέλει ούτε s-off ούτε super cid. Ξεκλειδώνεις bootloader, περνάς twrp 2.6.3.3 ή cwm 6.0.4.5 και φλασαρεις

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ρομ δε θέλει ούτε s-off ούτε super cid. Ξεκλειδώνεις bootloader, περνάς twrp 2.6.3.3 ή cwm 6.0.4.5 και φλασαρεις

 

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση

 

 

ουτε root χρειαζεται πριν φλασαρω τι rom?

Link to comment
Share on other sites

...

ουτε root χρειαζεται πριν φλασαρω τι rom?

 

ούτε

 

Στην ενότητα "You need:" της σελίδας που έγραψες, γράφει τι χρειάζεσαι.

To firmware δεν είναι απαραίτητο, είναι συνιστώμενο, αλλά αν έχεις ήδη 4.3 από OTA μάλλον έχεις το τελευταίο ήδη.

Link to comment
Share on other sites

ούτε

 

Στην ενότητα "You need:" της σελίδας που έγραψες, γράφει τι χρειάζεσαι.

To firmware δεν είναι απαραίτητο, είναι συνιστώμενο, αλλά αν έχεις ήδη 4.3 από OTA μάλλον έχεις το τελευταίο ήδη.

 

HBOOT-1.55.0000

RADIO-4A.21.3263.04

openDSP-v32.120.274.0909

OS-3.62.401.1

 

ειμαι ενταξει δηλαδει μπορω να συνεχισω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα

Μέχρι να ετοιμαστεί ο οδηγός λέω να πειραματιστώ λίγο.

Αυτό που θέλω είναι να περάσω στοκ ROM (με κάποιο RUU λογικά) και να πάρω OTA updates που έχουν έρθει σε unbranded ελληνικά One. Βαριέμαι να περιμένω πότε θα φιλοτιμηθεί η Γερμανική T-Mobile να δώσει Sense 5.5.

Δε θέλω όμως να ξεκλειδώσω bootloader και ιστορίες με HTC Dev και να χάσω εγγύηση. Οπότε τι κάνω; S-off επανέρχεται μετά κανονικά κλειδωμένο αν χρειαστεί επισκευή εντός εγγύησης;

Αν κατάλαβα καλά θα κάνω S-off, αλλαγή του CID μου από TMOB-101 σε HTC_304 για να γίνει ελληνικό unbranded και περνάω μετά μια RUU για το συγκεκριμένο CID; Μετά όταν bootάρω θα δουλεύει κανονικά το OTA update ή θέλει κάτι άλλο;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε hboot 1.44 δε πας σε HTC dev πρώτα. Αν είσαι σε 1.55 όμως πρέπει να ξεκκειδωσεις με HTC dev. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι όμως σε καμία περίπτωση. Μετά έχοντας s-off το κάνεις πάλι να λέει LOCKED

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι πληροφορίες μου:

 

***LOCKED***

M7_UL PVT SHIP S-ON RH

HBOOT-1.54.0000

RADIO-4D.18.3250.18

OpenDSP-v31.120.274.0617

OS-2.24.111.5

eMMC-boot 2048MB

Sep 26 2013, 15:31:02.0

 

Πάω για HTC Dev; :cry:

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα κάπου. Σαν το s-off δεν έχει

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

HBOOT-1.55.0000

RADIO-4A.21.3263.04

openDSP-v32.120.274.0909

OS-3.62.401.1

 

ειμαι ενταξει δηλαδει μπορω να συνεχισω?

 

Ναι, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αναβάθμιση του firmware

Λογικά αυτό που έχεις είναι αρκετά φρέσκο firmware από 4.3 OTA update

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και αρκετές ώρες που ξεστραβώνομαι στο διάβασμα στο XDA. Διορθώστε με παρακαλώ πολύ αν κάνω λάθος γιατί θα εξαρτηθεί από τις απαντήσεις εδώ το πώς θα πάει το flashάρισμα.

Αυτό που θέλω είναι stock ROM ελληνική (HTC_304) που να κάνει κανονικά OTA updates. Έχω TMOB-101 για την ώρα. Οπότε αν έχω καταλάβει καλά ακολουθώ τα παρακάτω βήματα με τη σειρά:

S-off με Rumrunner γιατί έχω 1.54 HBOOT

αλλαγή CID από T-Mobile σε HTC_304

downgrade HBOOT σε 1.44

κλείδωμα του bootloader πάλι (γιατί;;; δε θα κλειδώσει αν τρέξω το RUU έτσι κι αλλιώς;;; )

Φλασάρισμα του 1.28.401.7 RUU για να πάω στην επίσημη 4.1.2

και κανονικά πρέπει να δουλέψουν μετά ενημερώσεις OTA και να φτάσω 4.3 επίσημα

 

Σωστά;

 

Αυτές είναι οι πληροφορίες μου:

***LOCKED***

M7_UL PVT SHIP S-ON RH

HBOOT-1.54.0000

RADIO-4D.18.3250.18

OpenDSP-v31.120.274.0617

OS-2.24.111.5

eMMC-boot 2048MB

Sep 26 2013, 15:31:02.0

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά. Κλείδωμα bootloader ώστε να φαίνεται τελείως στοκ το κινητό.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε model id δεν αγγίζω, δεν επηρεάζει τα OTA updates; Μόνο το cid μετράει;

Ούτε με HTC dev ασχολούμαι αφού δουλεύει το rumrunner κατευθείαν, σωστά; Ή θα χρειαστεί για να είμαι και S-off και unlocked;

Και τέλος, μετά το downgrade λογικα το κινητό δε θα bootαρει ξανα, θα πρέπει να κλειδώσω boot loader και να προχωρήσω σε ruu. Εκείνη τη στιγμή πώς προχωράω και πώς ξανακλειδώνω; Δε θα γραφει tampered και relocked;

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

Σε hboot 1.54/1.55 θέλει ξεκλείδωτο bootloader και μια όσο πιο στοκ ρομ γίνεται όπως είναι η ARHD 30

Τον bootloader αφού πας σε 1.44 δε θα τον κλειδώσεις με fastboot oem lock. Θα το κάνεις φλασάροντας το αρχείο από εδώ http://www.htc1guru.com/guides/guru-bootloader-reset/.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται όλη αυτή τη διαδικασία, μετά το s-off πέρνα το 3.62.401.1 firmware και τέλος την αντίστοιχη rom από εδώ μαζί με το recovery και είσαι εντελώς stock ξανά..

 

 

Edit: Έγινε προσθήκη του ελληνικού οδηγού για unlock, root, s-off στο πρώτο post!

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ευγνώμων (και νομίζω πολλοί άλλοι) για την προσπάθεια αυτή με τον οδηγό για το τηλέφωνο μας. Αν και ξέρω άψογα Αγγλικά και διαβάζω όλη μέρα xda, εδώ είναι συγκεντρωμένα όλα όσα χρειάζονται για εμάς τους έλληνες χρήστες του One. Τον περίμενα για να κάνω debrand το γερμανικό μου One και έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι. Και πάλι ευχαριστώ! Ελπίζω την επόμενη φορά που θα γράψω εδώ να είμαι με την ελληνική τελευταία OTA ενημέρωση ;)

Huawei P20 Pro

HTC 10 Glacier Silver

HTC One M7 Silver

HTC Desire

Link to comment
Share on other sites

άριστος οδηγός!μπράβο!!!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...