Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες μου το μαύρο Vodafone hTC one έχει κάποιο λογότυπο Vodafone πάνω στη συσκευή?

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχει αγοράσει κανένας το κινητό από amazon να μου πει αν ήταν vodafone ή όχι? Είμαι στο τσακ να το πάρω από εκεί και αν είναι να είναι vodafone το παίρνω από το σκρουτζ φθηνότερα! Μιλάω για το μαύρο...

 

Αγόρασα από amazon.de ασημί και μαύρο, κανένα από τα δύο δεν ήταν branding της Vodafone.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

@Sardelisp Έχω αγοράσει αρκετά κινητά από Amazon Prime, όλα ήταν international editions και unbranded, με συμβατές με την Ελλάδα LTE bands.

Απλά να προσέχεις να τα παίρνεις από την ίδια την Amazon ή έστω να αναφέρει ότι είναι fulfilled by Amazon, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Sardelisp Έχω αγοράσει αρκετά κινητά από Amazon Prime, όλα ήταν international editions και unbranded, με συμβατές με την Ελλάδα LTE bands.

Απλά να προσέχεις να τα παίρνεις από την ίδια την Amazon ή έστω να αναφέρει ότι είναι fulfilled by Amazon, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Αυτό δεν ισχύει για το HTC ONE. Σε αντίθεση με άλλα κινητά, όσον αφορά το HTC ONE η Amazon UK στέλνει και branded.

Branded όχι με την έννοια του SIM-LOCKED που λειτουργεί μόνο στο δίκτυο ενός συγκεκριμένου carrier, ούτε με την έννοια ότι έχει κάποιο σηματάκι ή ένδειξη εξωτερικά. Εξωτερικά και το κουτί και η συσκευή είναι απολύτως ή ίδια. Απλά έχει CID (Carrier ID) όχι της HTC_EUROPE αλλά κάποιου παροχέα κινητής (π.χ της Vodafone ή της T-Mobile), εμφανίζει ένα logo του παροχέα στο restart και στο shutdown, και έχει 4-5 εφαρμογές του παροχέα εγκατεστημένες (που δεν λειτουργούν βέβαια στην ελλάδα). Ακριβώς δηλαδή όπως τα branded στα σκρουτζομάγαζα.

 

Δείτε τα one star ratings του HTC ONE, όλα σχεδόν αναφέρονται σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αγοράσει κανένας το κινητό από amazon να μου πει αν ήταν vodafone ή όχι? Είμαι στο τσακ να το πάρω από εκεί και αν είναι να είναι vodafone το παίρνω από το σκρουτζ φθηνότερα! Μιλάω για το μαύρο...

 

Αγορασμένο ασημί από Amazon.de Εντελώς καθαρό (unbranded) . Γερμανικό CID

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάτι άλλο σχετικά με μηνύματα και 160 χαρακτήρες?? Ας γυρίσει τη γλώσσα του κινητού (αν είναι στα ελληνικά) στα αγγλικά και να προσπαθήσει να γράψει μήνυμα με ελληνικά...με το που ξεκινήσει να γράφει δεξιά μετράει τους χαρακτήρες..λέει /70 η κανονικά 160?? Τονίζω ότι η γλώσσα κινητού στα αγγλικά όχι γλώσσα πληκτρολογίου..

 

Εμενα οταν ειχα 2.24 firmware και οποιαδηποτε ρομ με γλωσσα τηλεφωνου Αγγλικα οταν εγραφα μηνυμα με ελληνικα τα εκανε αυτοματα κεφαλαια και κραταγε 160 χαρακτηρες..πλεον μετα το s-off και σε firmware 3.57 σε γλωσσα κινητου Αγγλικα οταν γραφω μηνυμα με ελληνικα αυτα μενουν κεφαλαια αλλα το μηνυμα κοβεται στους 70 χαρακτηρες.. ξερει κανεις το γιατι?

Edited by Sardelisp

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αγοράσει κανένας το κινητό από amazon να μου πει αν ήταν vodafone ή όχι? Είμαι στο τσακ να το πάρω από εκεί και αν είναι να είναι vodafone το παίρνω από το σκρουτζ φθηνότερα! Μιλάω για το μαύρο...

 

Το ότι ένας αγόρασε και ήταν unbranded δεν νομίζω ότι είναι σοβαρή ένδειξη για το σύνολο.

 

Κάνε ένα τσατ με την amazon (https://www.amazon.co.uk/gp/help/contact-us/general-questions.html?ie=UTF8&skip=true, [something Else], [Pre-Order Questions], [Chat]), πάρε την απάντησή τους ότι είναι fully unbranded χωρίς CID κάποιου carrier) και κράτα το chat transcript που θα σου έρθει στο email.

 

Αν είναι branded, μπορείς να το στείλεις πίσω.

Η τιμή τους πάντως βγαίνει πάνω από 500 ευρώ με τα ταχυδρομικά (409.21/1.20*1.23+5.76)/0.8465=502.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που έχω δει στην 4.3 μέχρι στιγμής είναι ότι κάποιες φορές στα SMS δεν εμφανίζεται η φωτογραφία του συνομιλητή.

Όχι τίποτα τρομερό, αλλά έχει αναφερθεί και στο xda και θεωρείται bug.

 

Το 2ο μικρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι ότι κάποιες φορές βγάζοντας το κινητό από την πρίζα και ενώ δείχνει να έχει γεμίσει, με το που το βγάζω σχεδόν πάει στο 93% από το 100%. Αυτό θεωρώ ότι είναι θέμα calibration και ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι έκαναν τη φόρτιση κάπως πιο γρήγορη.

Αν δεν το βγάλω μόλις πρασινίσει και το αφήσω κι άλλη ώρα, τότε δεν εμφανίζεται το πρόβλημα αυτό.

Προφανώς λοιπόν το 100% που φτάνει αρχικά δεν είναι "πραγματικό" και θέλει παραπάνω ώρα για να γεμίσει εντελώς. Δεν ξέρω πόσο συχνό είναι το θέμα ή αν έχει να κάνει με την 4.3, το είδα πάντως να αναφέρεται κι αλλού, όχι πάντως από πολλούς.

Ανεξάρτητα πάντως από αυτό η απόδοση της μπαταρίας μετά την 4.3 είναι νομίζω λίγο καλύτερη σε γενικές γραμμές (στη δική μου περίπτωση πάντα, γιατί άλλοι λένε το αντίθετο).

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε κάτι άλλο σχετικά με μηνύματα και 160 χαρακτήρες?? Ας γυρίσει τη γλώσσα του κινητού (αν είναι στα ελληνικά) στα αγγλικά και να προσπαθήσει να γράψει μήνυμα με ελληνικά...με το που ξεκινήσει να γράφει δεξιά μετράει τους χαρακτήρες..λέει /70 η κανονικά 160?? Τονίζω ότι η γλώσσα κινητού στα αγγλικά όχι γλώσσα πληκτρολογίου..

 

Εμενα οταν ειχα 2.24 firmware και οποιαδηποτε ρομ με γλωσσα τηλεφωνου Αγγλικα οταν εγραφα μηνυμα με ελληνικα τα εκανε αυτοματα κεφαλαια και κραταγε 160 χαρακτηρες..πλεον μετα το s-off και σε firmware 3.57 σε γλωσσα κινητου Αγγλικα οταν γραφω μηνυμα με ελληνικα αυτα μενουν κεφαλαια αλλα το μηνυμα κοβεται στους 70 χαρακτηρες.. ξερει κανεις το γιατι?

 

Τα κινητά τα βάζω πάντα στα αγγλικά. Εξ αρχής και με κεφαλαία μέχρι 70 μπορούσα να γράφω στο ένα μήνυμα.

Προσωπικά βέβαια γράφω πάντα με μικρά και με τόνους για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Από εκεί και πέρα με τη γλώσσα κινητού στα αγγλικά και με το στοκ πληκτρολόγιο δεν είχα δυνατότητα για μικρά ελληνικά, ενώ με το SwiftKey γράφω κανονικά με μικρά ελληνικά (εννοείται με 70 χαρακτήρες).

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που έχω δει στην 4.3 μέχρι στιγμής είναι ότι κάποιες φορές στα SMS δεν εμφανίζεται η φωτογραφία του συνομιλητή.

Όχι τίποτα τρομερό, αλλά έχει αναφερθεί και στο xda και θεωρείται bug.

 

Το 2ο μικρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι ότι κάποιες φορές βγάζοντας το κινητό από την πρίζα και ενώ δείχνει να έχει γεμίσει, με το που το βγάζω σχεδόν πάει στο 93% από το 100%. Αυτό θεωρώ ότι είναι θέμα calibration και ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι έκαναν τη φόρτιση κάπως πιο γρήγορη.

Αν δεν το βγάλω μόλις πρασινίσει και το αφήσω κι άλλη ώρα, τότε δεν εμφανίζεται το πρόβλημα αυτό.

Προφανώς λοιπόν το 100% που φτάνει αρχικά δεν είναι "πραγματικό" και θέλει παραπάνω ώρα για να γεμίσει εντελώς. Δεν ξέρω πόσο συχνό είναι το θέμα ή αν έχει να κάνει με την 4.3, το είδα πάντως να αναφέρεται κι αλλού, όχι πάντως από πολλούς.

Ανεξάρτητα πάντως από αυτό η απόδοση της μπαταρίας μετά την 4.3 είναι νομίζω λίγο καλύτερη σε γενικές γραμμές (στη δική μου περίπτωση πάντα, γιατί άλλοι λένε το αντίθετο).

 

 

 

Τα κινητά τα βάζω πάντα στα αγγλικά. Εξ αρχής και με κεφαλαία μέχρι 70 μπορούσα να γράφω στο ένα μήνυμα.

Προσωπικά βέβαια γράφω πάντα με μικρά και με τόνους για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Από εκεί και πέρα με τη γλώσσα κινητού στα αγγλικά και με το στοκ πληκτρολόγιο δεν είχα δυνατότητα για μικρά ελληνικά, ενώ με το SwiftKey γράφω κανονικά με μικρά ελληνικά (εννοείται με 70 χαρακτήρες).

 

Μηπως μπορεις να γραψεις με απλα λογια πως αλλαζουμε firmware γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι και οτι καλυτερο...εχω 2.24.401.8 και ξλειδωτο bootloader...

Σε ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματάκι που έχω δει στην 4.3 μέχρι στιγμής είναι ότι κάποιες φορές στα SMS δεν εμφανίζεται η φωτογραφία του συνομιλητή.

Όχι τίποτα τρομερό, αλλά έχει αναφερθεί και στο xda και θεωρείται bug.

 

Το 2ο μικρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι ότι κάποιες φορές βγάζοντας το κινητό από την πρίζα και ενώ δείχνει να έχει γεμίσει, με το που το βγάζω σχεδόν πάει στο 93% από το 100%. Αυτό θεωρώ ότι είναι θέμα calibration και ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι έκαναν τη φόρτιση κάπως πιο γρήγορη.

Αν δεν το βγάλω μόλις πρασινίσει και το αφήσω κι άλλη ώρα, τότε δεν εμφανίζεται το πρόβλημα αυτό.

Προφανώς λοιπόν το 100% που φτάνει αρχικά δεν είναι "πραγματικό" και θέλει παραπάνω ώρα για να γεμίσει εντελώς. Δεν ξέρω πόσο συχνό είναι το θέμα ή αν έχει να κάνει με την 4.3, το είδα πάντως να αναφέρεται κι αλλού, όχι πάντως από πολλούς.

Ανεξάρτητα πάντως από αυτό η απόδοση της μπαταρίας μετά την 4.3 είναι νομίζω λίγο καλύτερη σε γενικές γραμμές (στη δική μου περίπτωση πάντα, γιατί άλλοι λένε το αντίθετο).

 

 

 

Τα κινητά τα βάζω πάντα στα αγγλικά. Εξ αρχής και με κεφαλαία μέχρι 70 μπορούσα να γράφω στο ένα μήνυμα.

Προσωπικά βέβαια γράφω πάντα με μικρά και με τόνους για καθαρά αισθητικούς λόγους.

Από εκεί και πέρα με τη γλώσσα κινητού στα αγγλικά και με το στοκ πληκτρολόγιο δεν είχα δυνατότητα για μικρά ελληνικά, ενώ με το SwiftKey γράφω κανονικά με μικρά ελληνικά (εννοείται με 70 χαρακτήρες).

 

Δηλαδή κ συ το ίδιο με μένα έχεις..με γλώσσα κινητού Αγγλικά κ με στοκ πληκτρολόγιο εάν γράψεις μήνυμα με ελληνικά οι χαρακτήρες που σ δίνει είναι 70 σωστά?

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ντε και καλά θέλετε αγγλικά και 160 χαρακτήρες δοκιμάστε το handcent. Κακώς μεν στη ρύθμιση English (Greece) δεν κρατάει τους 160 χαρακτήρες αλλά είναι το πιο εύκολο για εσάς που για (δικούς σας λόγους) θέλετε τα αγγλικά. Εγώ προσωπικά προτιμώ ελληνικά αφού όταν βλέπω αγγλικά θυμάμαι τα κινητά που είχαν παλιότερα συνήθως ξένοι και ήταν κλεμμένα οπότε και δεν είχαν ελληνικά αφού δεν ήταν για την Ελλάδα.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να υπήρχε κάποιος να ξέρει να φτιάξει το πληκτρολόγιο να δουλεύει έτσι..να κρατάει τα ελληνικά 160 χαρακτήρες σε αγγλικό μενού...η τουλάχιστον να μου έδεινε Οδηγίες Πως να το κάνω...

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ντε και καλά θέλετε αγγλικά και 160 χαρακτήρες δοκιμάστε το handcent. Κακώς μεν στη ρύθμιση English (Greece) δεν κρατάει τους 160 χαρακτήρες αλλά είναι το πιο εύκολο για εσάς που για (δικούς σας λόγους) θέλετε τα αγγλικά. Εγώ προσωπικά προτιμώ ελληνικά αφού όταν βλέπω αγγλικά θυμάμαι τα κινητά που είχαν παλιότερα συνήθως ξένοι και ήταν κλεμμένα οπότε και δεν είχαν ελληνικά αφού δεν ήταν για την Ελλάδα.

 

Xαχαχαχα

Ο καθένας με τις παραξενιές του. Εγώ πάλι δεν μπορώ τις μεταφράσεις που μου φαίνονται κακές συνήθως και δεν καταλαβαίνω και πολλά τι θέλουν να πουν όταν είναι στα ελληνικά. Το ίδιο θέμα έχω και στα λειτουργικά στο PC, αν δω Windows με ελληνικά κάτι παθαίνω.

Έτσι κι αλλιώς πάντως, γράφω με μικρά και τόνους πάντα οπότε 70 χαρακτήρες έχω συνηθίσει να γράφω στα SMS (που δεν αρκούν και μπαίνω και σε 2ο SMS) και δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα..Δεν είναι να δυνατόν να θέλεις να στείλεις κάτι ένα μήνυμα και να μην σε φτάνουν οι λέξεις κ να χρεωνεσαι δίπλα..Είναι βλακεία..Ούτε συνηθίζεται..Μακάρι κάποιος developer εδώ Έλληνας να έκανε τον κόπο να το φτιάξει..απορώ γτ ενώ δουλεύει στα ελληνικά (γλώσσα κινητού) να μην δουλεύει κ στα αγγλικά..

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: σε περιπτωση αγοράς απο σκρουτζομαγαζο (vodafone εκδοση) τι γίνεται με το θέμα εγγύησης? Μας καλύπτει?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: σε περιπτωση αγοράς απο σκρουτζομαγαζο (vodafone εκδοση) τι γίνεται με το θέμα εγγύησης? Μας καλύπτει?

 

Κανονικα ...αποδειξη που να αναγραφεται το imei πανω και εισαι τελειος..

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα ...αποδειξη που να αναγραφεται το imei πανω και εισαι τελειος..

 

Δεν ειναι τόσο απλό. Vodafone Ελλάδος ή εξωτερικού. Το δικό μου έγραφε πάνω Vodafone Ελλάδα χωρίς να έχει το παραμικρό στο software. Σαν ελληνικό καλύπτεται κανονικά. Αν όμως είναι κλειδωμένο σε άλλον ευρωπαϊκό πάροχο τότε "έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση. Όχι ότι δεν το αναλαμβάνουμε αλλά έχει άλλη διαδικασία". Αυτή είναι η επίσημη απάντηση της htc.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τόσο απλό. Vodafone Ελλάδος ή εξωτερικού. Το δικό μου έγραφε πάνω Vodafone Ελλάδα χωρίς να έχει το παραμικρό στο software. Σαν ελληνικό καλύπτεται κανονικά. Αν όμως είναι κλειδωμένο σε άλλον ευρωπαϊκό πάροχο τότε "έχουμε διαφορετική αντιμετώπιση. Όχι ότι δεν το αναλαμβάνουμε αλλά έχει άλλη διαδικασία". Αυτή είναι η επίσημη απάντηση της htc.

 

Αυτά που πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα και είναι branded, κατά βάση δεν είναι κλειδωμένα (SIM-LOCKED σε κάποιον πάροχο). Άρα η αντιπροσωπεία μπορεί να τα χειριστεί μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα και είναι branded, κατά βάση δεν είναι κλειδωμένα (SIM-LOCKED σε κάποιον πάροχο). Άρα η αντιπροσωπεία μπορεί να τα χειριστεί μια χαρά

 

Έγραψα κλειδωμένο ε; Πάρε ένα τηλέφωνο στην htc να έχεις μια σαφή απάντηση μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μία άλλη πολύ καλή λύση για 160 χαρακτήρες sms με γλώσσα κινητού στα Αγγλικά είναι και η εφαρμογή 8sms (stock messaging)που είχε προτείνει κάπου στο thread ο φίλος mod... Έκτοτε το έχω βάλει και είναι πολύ καλό.. Απλό, χωρίς διαφημίσεις όπως το handcent και με minimal user interface αξίζει να το δοκιμάσετε.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 ερωτήσεις.

1) το συνδέω στο Pc μέσω Usb και δεν κάνει τίποτα :/ Ξεκινάει δηλαδή η φόρτιση αλλα ως εκεί.Κατέβασα και το Sync, δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Έχουμε καμια ιδέα?

2)Όταν ενεργοποιώ τους ήχους αφής της οθόνης αντί για ήχος ακούγεται ένα πολύ αμυδρό τσίκ.Δε θεωρείται ήχος :P Επίσης καμια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :D

Link to comment
Share on other sites

Άλλες 2 ερωτήσεις.

1) το συνδέω στο Pc μέσω Usb και δεν κάνει τίποτα :/ Ξεκινάει δηλαδή η φόρτιση αλλα ως εκεί.Κατέβασα και το Sync, δεν αναγνωρίζει το τηλέφωνο.Έχουμε καμια ιδέα?

2)Όταν ενεργοποιώ τους ήχους αφής της οθόνης αντί για ήχος ακούγεται ένα πολύ αμυδρό τσίκ.Δε θεωρείται ήχος :P Επίσης καμια ιδέα?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :D

 

Για το 1ο δε γνωρίζω (δεν το έχω συνδέσει ποτέ στο pc! :lol:)

Για το 2ο επιβεβαιώνω ότι μόνο αυτό το "τσικ" ακούγεται.. Δυστυχώς...

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Για το 1ο δε γνωρίζω (δεν το έχω συνδέσει ποτέ στο pc! :lol:)

Για το 2ο επιβεβαιώνω ότι μόνο αυτό το "τσικ" ακούγεται.. Δυστυχώς...

 

Δοκίμασα καλώδιο απο το SIII του πατέρα μου και συνδέθηκε κανονικά με το Pc.. :| Ό,τι να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που αναβαθμισα το τηλεφωνο σε 4,3(με ARHD rom) δε μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ με τα δεδομενα και ολο μου γραφει αποσυνδεθηκε,ενω με την 4,2,2 ημουν μια χαρα.Μπορει να φταιει η ρομ για αυτο;Εχει κανεις το ιδιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...