Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι έχουν όρεξη μπορούν να εκτοξεύσουν τις επιδόσεις του One με OVERCLOCKING στα 2.0GHz!!

 

http://www.phonearena.com/news/What-happens-when-the-HTC-One-is-overclocked-to-2.0GHz_id43212

 

:!:

Και μετά αποκτάς μια πολύ ωραία σομπίτσα για το χειμώνα..

Τον δοκίμασα τον kernel αλλά το τηλέφωνο ζεσταίνεται αισθητά συν ότι η απόδοση της μπαταρίας πέφτει αρκετά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Και μετά αποκτάς μια πολύ ωραία σομπίτσα για το χειμώνα..

Τον δοκίμασα τον kernel αλλά το τηλέφωνο ζεσταίνεται αισθητά συν ότι η απόδοση της μπαταρίας πέφτει αρκετά..

Εμ έτσι είναι.

Υποτίθεται ότι η συχνότητα από το εργοστάσιο είναι όχι η μεγαλύτερη δυνατή, αλλά η βέλτιστη για θερμοκρασίες, κατανάλωση, αλλά και διάρκεια ζωής του επεξεργαστή.

 

Βέβαια! αν μένει κανείς από Ισλανδία, Γροιλανδία μεριά... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα/καλημερα στην παρεα του HTC One!!!

 

Ενας Samsung-ακιας γλυκοκοιταζει αυτη την απιστευτη (αλλα πανακριβη δυστυχως) συσκευη και εχει 2 αποριες:

 

1. Γιατι πρεπει να εισαι... "τολμηρος" για να root-αρεις το μοντελο αυτο και γενικα τις συσκευες της HTC? :confused: Εχω διαβασει κατι για κλειδωμενους bootloaders κλπ.κλπ. πραγματα που με το Galaxy S2 που εχω δεν αντιμετωπισα ποτε, αλλα τελικα τι γινεται? ΤΟΣΟ ρισκο ειναι? Σαν παλιος κατοχος HD2 σκεφτομαι σοβαρα αυτη τη συσκευη (ασχετα αν δεν μπορω να την αποκτησω ακομη λογω τιμης), αλλα το root ειναι σημαντικο για 'μενα! Υπαρχει καπου αναλυτικος οδηγος στα Ελληνικα χωρις περιττες πληροφοριες, γιατι στο xda που ψαχνομαι (για την δικη μου συσκευη) τα threads ειναι φορτωμενα με τοση "σαβουρα" που κουραζεσαι να διαβαζεις... :p

 

2. Τι "επαθε" το Sense? Ειχα ξανακανει την ερωτηση αυτη, αλλα δεν πηρα σαφη απαντηση... Τι εκανε την HTC να αλλαξει ΤΑ ΠΑΝΤΑ σε αυτο? Το οτι ηταν πολυ βαρυ, ή κατι αλλο? Απο απλη περιεργεια περισσοτερο!

 

Σας ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Η διαδικασία του ξεκλειδώματος είναι γελοία, πλέον την κάνω και με κλειστά τα μάτια. Απλά όπως κάθε πείραγμα θέλει προσοχή στο τι κάνεις αν και είναι αδύνατο να κάψεις το τηλέφωνο απλά και μόνο ξεκλειδώνοντάς το και περνώντας custom rom, recovery και kernel..

 

2. Ήρθε πιο κοντά στα πρότυπα και τις τάσεις του android.. Για μένα καλά έκανε και το άλλαξε, φτάνει πια από το 2010 βλέπαμε το ίδιο ρολόι..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το εοδα σημερα το τηλεφωνο.Εντακει μακραν καλυτερο απο S4 (για εμενα)

αιστευτη οθονη, ηχεια τρομερα και μια αισθηση στο χερι που σε τρελαινει!

 

Μπαινω σε σκεψεις!

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

1. Η διαδικασία του ξεκλειδώματος είναι γελοία, πλέον την κάνω και με κλειστά τα μάτια. Απλά όπως κάθε πείραγμα θέλει προσοχή στο τι κάνεις αν και είναι αδύνατο να κάψεις το τηλέφωνο απλά και μόνο ξεκλειδώνοντάς το και περνώντας custom rom, recovery και kernel..

 

2. Ήρθε πιο κοντά στα πρότυπα και τις τάσεις του android.. Για μένα καλά έκανε και το άλλαξε, φτάνει πια από το 2010 βλέπαμε το ίδιο ρολόι..

 

Όταν κάνεις Unlock τον bootloader από την HTC δεν χάνεται η εγγύηση μετά όμως?

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις Unlock τον bootloader από την HTC δεν χάνεται η εγγύηση μετά όμως?

 

Όχι φυσικά.. Απλά αν πάθει κάτι η συσκευή που οφείλετε στο ξεκλείδωμα (λάθος φλασάρισμα, προβλήματα από overclock κλπ) τότε μπορεί η HTC να απορρίψει την εγγύηση..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις Unlock τον bootloader από την HTC δεν χάνεται η εγγύηση μετά όμως?

 

Αυτά είναι γνωστά...

Έτσι για την ιστορία είναι η πρώτη φορά τα τελευταία 5 χρόνια που ούτε στο one (κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται, μιλάμε για την απόλυτη συσκευή, αλλά ούτε και στο s4 έχω κάνει ρουτ)...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι γνωστά...

Έτσι για την ιστορία είναι η πρώτη φορά τα τελευταία 5 χρόνια που ούτε στο one (κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται, μιλάμε για την απόλυτη συσκευή, αλλά ούτε και στο s4 έχω κάνει ρουτ)...

 

Εντάξει, έχεις δίκαιο για τις συγκεκριμένες συσκευές (και κυρίως για το One που έχω δει), αλλά επειδή σε ξέρω από τα μηνύματα σου εδώ μέσα, γνωρίζεις πολύ καλά, ό,τι root δεν κάνει κάποιος μόνο και μόνο για να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο rom και kernel, αλλά και για να βάλει απλά κάποιες εφαρμογές που απαιτούν root (πχ. Adaway, BetterBatteryStats κτλ.)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχεις δίκαιο για τις συγκεκριμένες συσκευές (και κυρίως για το One που έχω δει), αλλά επειδή σε ξέρω από τα μηνύματα σου εδώ μέσα, γνωρίζεις πολύ καλά, ό,τι root δεν κάνει κάποιος μόνο και μόνο για να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο rom και kernel, αλλά και για να βάλει απλά κάποιες εφαρμογές που απαιτούν root (πχ. Adaway, BetterBatteryStats κτλ.)

 

Συμφωνώ, αλλά το one έχει τρελή αυτονομία ειδικά σε standby οπότε κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται, ειδικά όταν χάνεις την εγγυηση...

Και εγγύηση στο one δεν σημαίνει μόνο πρόβλημα στην αντικατασταση σε περίπτωση προβλήματος αλλά και χάσιμο χρημάτων στην μελλοντική πώληση...

Φιλικά Νίκος...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, έχεις δίκαιο για τις συγκεκριμένες συσκευές (και κυρίως για το One που έχω δει), αλλά επειδή σε ξέρω από τα μηνύματα σου εδώ μέσα, γνωρίζεις πολύ καλά, ό,τι root δεν κάνει κάποιος μόνο και μόνο για να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο rom και kernel, αλλά και για να βάλει απλά κάποιες εφαρμογές που απαιτούν root (πχ. Adaway, BetterBatteryStats κτλ.)

 

Συμφωνώ, αλλά το one έχει τρελή αυτονομία ειδικά σε standby οπότε κατά την γνώμη μου δεν χρειάζεται, ειδικά όταν χάνεις την εγγυηση...

Και εγγύηση στο one δεν σημαίνει μόνο πρόβλημα στην αντικατασταση σε περίπτωση προβλήματος αλλά και χάσιμο χρημάτων στην μελλοντική πώληση...

Φιλικά Νίκος...

 

Χωρις να θελω να γεμισω το thread με off-topic κουβεντες, να πω οτι root για 'μενα δεν ειναι μονο 2-3 εφαρμογες αλλα ο πληρης ελεγχος μιας συσκευης για οτιδηποτε χρειαστεις τωρα και για οτιδηποτε σου προκυψει αυριο (π.χ. πολυ σημαντικο ειναι το nandroid backup).

 

Καταλαβαινω βεβαια, οτι οταν εχεις μολις αγορασει μια συσκευη, δεν θελεις (ακομα...) να την "πειραξεις" εστω και με τον εντελως... αθωο τροπο του root!!! Ετσι τουλαχιστον σκεφτομουν εγω οταν πηρα το Galaxy...!

 

Αυτα, σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κι ελπιζω να καταφερω καποια στιγμη να μπω στην παρεα σας!!! (λεφτα... ΔΕΝ υπαρχουν!)

 

Υ.Γ. Ειδα οτι στο Expansys ειναι σε καααααπως καλυτερη τιμη... Αξιζει τον κοπο, δεν εχω αγορασει ποτε κατι τοσο ακριβο απο site...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό βγηκε απο το ρεύμα στις 7 το πρωί...μέχρι τις 2 μισή το μεσημέρι δεν είχε χάσει ουτε 1%...τρομερή αυτονομία σε αναμονή...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό βγηκε απο το ρεύμα στις 7 το πρωί...μέχρι τις 2 μισή το μεσημέρι δεν είχε χάσει ουτε 1%...τρομερή αυτονομία σε αναμονή...

 

Οχι οτι δεν σε πιστεύω αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που αναφέρεις π.χ. το δικό μου χάνει ενα 7-8% σε αυτό το διάστημα με ελάχιστη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, (ίσως να είμαι off topic -ζητώ συγνώμη-) υπάρχει μια περίπτωση να έχω μέσα στην εβομάδα ένα επιπλέον one μαύρο από το amazon.de (εννοείται σφραγισμένο -έκανε ένας φίλος τη παραγγελία αλλά το μετάνιωσε- ), υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται? Αν ναι, ας μου στείλει pm
πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι δεν σε πιστεύω αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που αναφέρεις π.χ. το δικό μου χάνει ενα 7-8% σε αυτό το διάστημα με ελάχιστη χρήση.

 

εμενα στη τσεπη μου ηταν.η μονη χρηση δυο μηνυματα αυτες τις ωρες που δουλευα.δεν ειπα οτι εκανα χρηση.αλλα και παλι δε το ειχα ξαναδει αυτο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό βγηκε απο το ρεύμα στις 7 το πρωί...μέχρι τις 2 μισή το μεσημέρι δεν είχε χάσει ουτε 1%...τρομερή αυτονομία σε αναμονή...

 

Να υποθέσω ότι είσαι με GPRS με δεδομένα κλειστά όπως και οι συγχρονισμοί off ?

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είσαι με GPRS με δεδομένα κλειστά όπως και οι συγχρονισμοί off ?

 

Ναι φιλε μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό βγηκε απο το ρεύμα στις 7 το πρωί...μέχρι τις 2 μισή το μεσημέρι δεν είχε χάσει ουτε 1%...τρομερή αυτονομία σε αναμονή...

 

Φιλε χωρις παρεξηγηση αλλα ξαναδιαβασα 4 φορες το post σου για να βεβαιωθω οτι δεν διαβασα λαθος...μου φαινεται τελειως τρελο

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χωρις παρεξηγηση αλλα ξαναδιαβασα 4 φορες το post σου για να βεβαιωθω οτι δεν διαβασα λαθος...μου φαινεται τελειως τρελο

 

Μην σου κανει εντυπωση...Και εγω μια απο τα ιδια ειδικά σε περιοχες οπως το σπίτι που εχω καλο σημα!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μερικές ερωτήσεις για την κατασκευή του άσπρου και του μάυρου απο αυτούς που έχουν ήδη κάποιο απο τα δυο:

 

1) Το λευκό πλαστικό στο σασί του ασημί ΟΝΕ, βρωμίζει εύκολα όπως αναφέρουν σε κάποια review;

2) Το μάυρο μεταλλικό σασί 'ξύνεται' εύκολα φανερώνοντας απο κάτω το ασημί χρώμα;

 

Θα αγοράσω σίγουρα ένα, ελπίζω σε αντικειμενικές απαντήσεις για να με βοηθήσουν στην απόφαση.

Attention to Perfection
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μερικές ερωτήσεις για την κατασκευή του άσπρου και του μάυρου απο αυτούς που έχουν ήδη κάποιο απο τα δυο:

 

1) Το λευκό πλαστικό στο σασί του ασημί ΟΝΕ, βρωμίζει εύκολα όπως αναφέρουν σε κάποια review;

2) Το μάυρο μεταλλικό σασί 'ξύνεται' εύκολα φανερώνοντας απο κάτω το ασημί χρώμα;

 

Θα αγοράσω σίγουρα ένα, ελπίζω σε αντικειμενικές απαντήσεις για να με βοηθήσουν στην απόφαση.

 

Μετά από αμέτρητα review και αρκετό διάβασμα κατέληξα και είμαι κατοχος της ασημί έκδοσης του One.

Τα δεδομένα όσον αφορά την συμπεριφορά-αποδοση της συσκευής είναι λίγο πολύ γνωστα και δεν θα επεκταθώ .

Στο κομμάτι της κατασκευής τώρα θα σου πω τα εξής :

Αρκετά ελαφρύ και δεν μου κάνει μεγάλη διαφορά σε αυτό τον τομέα από το S4.

Το ασημί αλουμίνιο έχει τέλεια αίσθηση και δεν φαίνονται αποτυπώματα από την χρήση.

Το λευκό σασι είναι σαγρε και σίγουρα θα κρατάει βρωμιά η οποία θα καθαρίζει εύκολα . Το μονο που φοβάμαι είναι να μην κιτρινισει σε βάθος χρόνου .

Τα καπακια των ηχείων είναι πολύ ευαίσθητα στίς γρατσουνιες ιδιαίτερα στην ενωση με το σασι όπου το αλουμίνιο εκεί δεν έιναι ματ . Ήδη εχω μια μικρή που την έκανα με τον φορτιστη :mad:

 

Το μαύρο από ότι έχω διαβάσει είναι μαγνήτης αποτυπωμάτων και σε περίπτωση που το χτυπήσεις φαίνεται το αλουμίνιο εσωτερικα . Δεν ξεφλουδιζει όμως σαν το iphone 5 :rolleyes:

Edited by clio1400

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...