Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εμένα πάντως μου κρατάει η μπαταρία 3 ημέρες (με κλειστό το βράδυ...). Έχω mobile data και 3g μόνιμα ανοικτό, έναν λογαριασμό email σε smart sync, power saver ενεργοποιημένο με ξετσεκαρισμένο το mobile data και το vibration, και βεβαίως η αλήθεια είναι ότι δεν το τσακίζω στην καθημερινη μου χρήση.. μάλλον είμαι ο ideal customer για το συγκεκριμένο κινητό... :p

 

Μάλλον δεν χρησιμοποιείς καθόλου το κινητό σου.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον δεν χρησιμοποιείς καθόλου το κινητό σου.. ;)

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο τελικά.. :)

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Ποση ωρα οθονη σου βγαζει?

Αυτό με την οθόνη μπορείς να με βοηθήσεις που θα το τσεκάρω; Έχω περάσει τα μενού 3-4 φορές και κάπου μπροστά στα μάτια μου είναι αλλά μου διαφεύγει.

 

Μην περιμένεις πάντως βελτίωση με την 4.2.2, νομίζω είναι χειρότερη η κατάσταση.

Oh...great... :(

 

Αυτό ακριβώς. Μην περιμένεις από την αναβάθμιση φίλε, τζάμπα θα το κάνεις.

Τα πράγματα είναι απλά.

Είτε η κατανάλωση είναι αδικαιολόγητα μεγάλη σε σχέση με τη χρήση σου και συμβαίνει κάτι που πρέπει να βρεις, είτε απλά η φυσιολογική σου χρήση τρώει την μπαταρία εξαιρετικά γρήγορα οπότε δυστυχώς για σένα δεν κάνει το κινητό αν δεν μπορείς να αλλάξεις τη χρήση σου.

Αντί να περιμένεις την αναβάθμιση, κοίταξε τι χρήση κάνεις, πόση ώρα κρατάει η μπαταρία και τι καταναλώνει την μπαταρία.

Άρχισε να ελέγχεις τι τρέχει από πίσω, πόσο συχνά τρέχει κ.ο.κ. και επίσης τι μπορείς να αλλάξεις για να αλλάξεις την κατανάλωση.

Το κάνω, και το κάνω επί καθημερινής βάσης να τσεκάρω τί τρώει τη μπαταρία. Αλλά η χρήση είναι υπερ-φυσιολογική. Μόνο το Wi-Fi έχω μόνιμα ανοιχτό, τα Data ελάχιστα γιατί το LTE καταπίνει τη μπαταρία σε ρυθμούς ~8% για μισή ώρα ΑΝΑΜΟΝΗΣ χωρίς καν ν'ανοίξω την οθόνη!! Στη δε χρήση, έφαγε ένα 20% για 20-25 λεπτά ίντερνετ!!

 

Ορίστε και μερικά screenshots τα οποία δείχνουν την ελάχιστη λειτουργία του κινητού!!

 

http://s24.postimg.org/xzrhlonzp/Screenshot_2013_06_13_22_19_13.png

 

http://s24.postimg.org/hv5kzde2d/Screenshot_2013_06_13_22_20_05.png

 

http://s24.postimg.org/dtohtplrp/Screenshot_2013_06_13_22_20_17.png

 

http://s24.postimg.org/ekh7zho51/Screenshot_2013_06_13_22_20_25.png

 

http://s24.postimg.org/i5d3ipsol/Screenshot_2013_06_13_22_20_33.png

 

http://s24.postimg.org/8i932369h/Screenshot_2013_06_13_22_20_41.png

 

http://s24.postimg.org/4fik9x5kl/Screenshot_2013_06_13_22_20_45.png

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το wifi "τρωει" πολυ μπαταρια μιας και ψαχνει συνεχως.

Το εχεις τσεκαρει με κλειστο wifi?

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι το wifi "τρωει" πολυ μπαταρια μιας και ψαχνει συνεχως.

Το εχεις τσεκαρει με κλειστο wifi?

Όχι φίλε μου, επειδή μπαινοβγαίνω συνέχεια σε χώρο που'χει Wi-Fi λόγω της δουλειάς μου δε μπορώ 30-40 φορές την ημέρα ν'ανοιγοκλείνω το Wireless. Σε μια συζήτηση εδώ στο myPhone προ ολίγων ημερών κάποιοι υποστήριζαν ότι το Wi-Fi δεν καταναλώνει τόση μπαταρία. Είχα μείνει κι εγώ μ'αυτό το σκεπτικό.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχεις δίκιο τελικά.. :)

 

Κοίτα σήμερα για παράδειγμα που δεν έχω μιλήσει σχεδόν καθόλου στο κινητό και δεν το πείραζα κάθε 3 κ λίγο για να τσεκάρω e-mail's ή να διαβάσω ενημερώσεις από το πρωί στις 10 που το άνοιξα μέχρι τώρα (12 ώρες και 40 λεπτά) έχει καταναλώσει μόλις το 15%..

Ενώ χθες πχ είχα ακριβώς τη χρήση που έδειξε παραπάνω ο bill_viper με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ στις 12-13 ώρες είχα κάτω από 30% μπαταρία.

 

@bill_viper: Το πρόβλημά σου είναι η οθόνη και οι κλήσεις, αυτά λιώνουν την μπαταρία όχι τα μηνύματα ή το Sense.. Τσέκαρε την κατανάλωση σε αυτά τα 2 και θα δεις.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να υποθέσω ότι δεν έχει η συσκευή stock recovery menu με συνδυασμό πλήκτρων??

Αν θέλω π.χ να καθαρίσω το system cache μπορώ όπως είναι ή πρέπει να περάσω custom clockwordmod recovery?

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να υποθέσω ότι δεν έχει η συσκευή stock recovery menu με συνδυασμό πλήκτρων??

Αν θέλω π.χ να καθαρίσω το system cache μπορώ όπως είναι ή πρέπει να περάσω custom clockwordmod recovery?

 

Δεν έχει τέτοια επιλογή το stock recovery κι εδώ που τα λέμε δεν θα κερδίσεις και κάτι αν το κάνεις. Στην τελική με ένα reboot καθαρίζει η cache μια χαρά. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την οθόνη μπορείς να με βοηθήσεις που θα το τσεκάρω; Έχω περάσει τα μενού 3-4 φορές και κάπου μπροστά στα μάτια μου είναι αλλά μου διαφεύγει.

 

 

Ναι συγνωμη λαθος μου... Παρασυρθηκα απ το s4 που γραφει ωρα οθονης...

Παντως παρατηρω στο γραφημα μια πτωση αποτομη μεταξυ των ωρων 7,5-8,5. Κ ακριβως απο κατω βλεπω το mobile network signal να μην ειναι κ το καλυτερο σ αυτο το διαστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια επιλογή το stock recovery κι εδώ που τα λέμε δεν θα κερδίσεις και κάτι αν το κάνεις. Στην τελική με ένα reboot καθαρίζει η cache μια χαρά. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι μετά από απεγκατάσταση κάποιας εφαρμογής όταν είχα το galaxy note 2 έκανα και ένα wipe το system cache για να είμαι σίγορος ότι καθαρίζω την internal memory από τυχόν σκοπίδια που μπορεί να έχει αφήσει πίσω της η εφαρμογή..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σήμερα για παράδειγμα που δεν έχω μιλήσει σχεδόν καθόλου στο κινητό και δεν το πείραζα κάθε 3 κ λίγο για να τσεκάρω e-mail's ή να διαβάσω ενημερώσεις από το πρωί στις 10 που το άνοιξα μέχρι τώρα (12 ώρες και 40 λεπτά) έχει καταναλώσει μόλις το 15%..

Ενώ χθες πχ είχα ακριβώς τη χρήση που έδειξε παραπάνω ο bill_viper με ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, δλδ στις 12-13 ώρες είχα κάτω από 30% μπαταρία.

 

@bill_viper: Το πρόβλημά σου είναι η οθόνη και οι κλήσεις, αυτά λιώνουν την μπαταρία όχι τα μηνύματα ή το Sense.. Τσέκαρε την κατανάλωση σε αυτά τα 2 και θα δεις.

Άρα το μόνο σίγουρο είναι ότι η συσκευή δεν έχει πρόβλημα, κάτι είναι κι αυτό. :)

 

Την κατανάλωση της οθόνης, δηλαδή πόσο χρόνο είναι ενεργή από ποιο μενού μπορώ να το δω; Έψαξα στο μενού του Power αλλά δεν είδα κάτι, εκτός κι αν μου διέφυγε.

 

Ναι συγνωμη λαθος μου... Παρασυρθηκα απ το s4 που γραφει ωρα οθονης...

Παντως παρατηρω στο γραφημα μια πτωση αποτομη μεταξυ των ωρων 7,5-8,5. Κ ακριβως απο κατω βλεπω το mobile network signal να μην ειναι κ το καλυτερο σ αυτο το διαστημα...

Ναι, είναι η ώρα που έγραψα παραπάνω ότι μπήκα ίντερνετ μέσω LTE για ένα 20λεπτο και μου'φαγε 20% της μπαταρίας!! Και το LTE είχε 1 γραμμούλα μόνο τότε.

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Την κατανάλωση της οθόνης, δηλαδή πόσο χρόνο είναι ενεργή από ποιο μενού μπορώ να το δω; Έψαξα στο μενού του Power αλλά δεν είδα κάτι, εκτός κι αν μου διέφυγε.

 

Όντως δεν υπάρχει ούτε στην 4.2.2.. Μπορείς όμως να την δεις με αυτό..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, επειδή μπαινοβγαίνω συνέχεια σε χώρο που'χει Wi-Fi λόγω της δουλειάς μου δε μπορώ 30-40 φορές την ημέρα ν'ανοιγοκλείνω το Wireless. Σε μια συζήτηση εδώ στο myPhone προ ολίγων ημερών κάποιοι υποστήριζαν ότι το Wi-Fi δεν καταναλώνει τόση μπαταρία. Είχα μείνει κι εγώ μ'αυτό το σκεπτικό.

 

Kαι σωστα.Το wifi δεν τρωει μπαταρια εκτος και αν ο router "ξυπναει" συνεχως το κινητο.Το ξαναλεω και οποιος θελει ας το τσεκαρει.Η καταναλωση σε wifi ειναι σαφως χαμηλωτερη απο οτι σε data (3g)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Kαι σωστα.Το wifi δεν τρωει μπαταρια εκτος και αν ο router "ξυπναει" συνεχως το κινητο.Το ξαναλεω και οποιος θελει ας το τσεκαρει.Η καταναλωση σε wifi ειναι σαφως χαμηλωτερη απο οτι σε data (3g)

 

Ισχύει σε όλα τα τηλέφωνα που είχα. Σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο.

Link to comment
Share on other sites

Με WiFi το κινητό βγάζει άνετα 6 ώρες οθόνη αν δεν παίζεις παιχνίδια. Δεν είναι λογικό να είσαι όλη μέρα σε WiFi και να ξεμένεις (6 ώρες είναι πολλές). Γνώμη μου είναι να βάλεις το gsam και να δεις αναλυτικά τι καίει την μπαταρία. Εκεί θα δεις αν κάτι που δε θέλεις απασχολεί τη συσκευή.

Υ.Γ. Τι χαλάει την μπαταρία: παιχνίδια, τραγούδια (υπάρχουν περιπτώσεις που "κακά" mp3 κρατούν απασχολημένο το κινητό αφού δεν μπορεί να τα οργανώσει σωστά), κάμερα (ειδικά τα zoe), κακό σήμα, 4G, κακές εφαρμογές, πολλά sync.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες???δεν με έβγαλε ποτέ.

Νομίζω 5 το Max

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες???δεν με έβγαλε ποτέ.

Νομίζω 5 το Max

 

Χωρίς παιχνίδια και φυσικά χωρίς αναμονή (6 ώρες οθόνη σε μια μέρα - 16 ώρες). Tapatalk, YouTube, facebook, chat, browsing. Μπορούσε κι άλλο...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, επειδή μπαινοβγαίνω συνέχεια σε χώρο που'χει Wi-Fi λόγω της δουλειάς μου δε μπορώ 30-40 φορές την ημέρα ν'ανοιγοκλείνω το Wireless. Σε μια συζήτηση εδώ στο myPhone προ ολίγων ημερών κάποιοι υποστήριζαν ότι το Wi-Fi δεν καταναλώνει τόση μπαταρία. Είχα μείνει κι εγώ μ'αυτό το σκεπτικό.

 

στις ριθμησεις του wifi πατα να μην σε ειδοποιει οταν υπαρχουν νεα δικτυα. αυτο ειναι που καταναλωνει την μπαταρια καθως κανει συνεχεια scan.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα ρωτησει ξανα πριν κατι σελιδες, αλλα κανεις δε μου ειχε απαντησει.

Γνωριζει κανεις αν την ωρα που σε παιρνει καποιος τηλεφωνο και χτυπαει το ringtone, γινεται να ενεργοποιηθει το beatsaudio για να βελτιωθει η ποιοτητα του ringtone, οπως γινεται οταν παιζει μουσικη;

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Eιχα ρωτησει ξανα πριν κατι σελιδες, αλλα κανεις δε μου ειχε απαντησει.

Γνωριζει κανεις αν την ωρα που σε παιρνει καποιος τηλεφωνο και χτυπαει το ringtone, γινεται να ενεργοποιηθει το beatsaudio για να βελτιωθει η ποιοτητα του ringtone, οπως γινεται οταν παιζει μουσικη;

 

Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό. Το beats audio ενεργοποιείται εφάπαξ από το μενού των ρυθμίσεων και δεν γίνεται να παραμετροποιηθεί για να δουλεύει και με το ringtone την ώρα που χτυπάει το τηλέφωνο. Προφανώς αφορά μόνο στο παίξιμο της μουσικής και είναι συνδεδεμένο με το σχετικό application. Πάντως, για να μη λέω και πράγματα στο αέρα, προσωπικά δεν έχω ringtone μουσικής όταν χτυπάει το τηλέφωνο και δεν έχω καταλάβει αν έχει διαφορά η ποιότητα της μουσικής σε ringtone..

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γίνεται αυτό. Το beats audio ενεργοποιείται εφάπαξ από το μενού των ρυθμίσεων και δεν γίνεται να παραμετροποιηθεί για να δουλεύει και με το ringtone την ώρα που χτυπάει το τηλέφωνο. Προφανώς αφορά μόνο στο παίξιμο της μουσικής και είναι συνδεδεμένο με το σχετικό application. Πάντως, για να μη λέω και πράγματα στο αέρα, προσωπικά δεν έχω ringtone μουσικής όταν χτυπάει το τηλέφωνο και δεν έχω καταλάβει αν έχει διαφορά η ποιότητα της μουσικής σε ringtone..

 

και εγω δεν εχω προσεξει ποτε αν το ringtone εχει διαφορα στην ποιοτητα απο οταν παιζει μουσικη. Δεν εχω προβλημα παντως με τον ηχο ringtone

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας. :)

 

Πράγματι, απ'ότι έχω δει το Wi-Fi δεν καταναλώνει ιδιαίτερα μπαταρία, και το'χω πάντα ενεργοποιημένο. Αυτό που την ξεσκίζει είναι το LTE!! Πολλές φορές έχω πει μακάρι να'ταν το κινητό 3G κι όχι LTE!! Και το κακό είναι ότι πιάνει LTE σε ολόκληρη την πόλη!! ΠαλιοCosmote, καλά δεν ήμασταν με το 3G (που κι εκείνο ρούφαγε μπαταρία άλλα όχι όπως το LTE)!!!

Επίσης, η οθόνη και τα YouTube videos, καθώς και τα παιχνίδια έχω τεστάρει ότι ρουφάνε πάρα πολύ μπαταρία!!

στις ριθμησεις του wifi πατα να μην σε ειδοποιει οταν υπαρχουν νεα δικτυα. αυτο ειναι που καταναλωνει την μπαταρια καθως κανει συνεχεια scan.

Θενξ, το απενεργοποίησα και θα το δοκιμάσω κι έτσι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια. Η αρβάτο καλυπτει μοντέλα αγορασμένα απο amazon γαλλίας (υπάρχει απόδειξη)? Γνωριζει κανεις ? ( Κανονικά θα έπρεπε διότι ειναι αγορασμένο απο εντός Ευρώπης )
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας. :)

 

Πράγματι, απ'ότι έχω δει το Wi-Fi δεν καταναλώνει ιδιαίτερα μπαταρία, και το'χω πάντα ενεργοποιημένο. Αυτό που την ξεσκίζει είναι το LTE!! Πολλές φορές έχω πει μακάρι να'ταν το κινητό 3G κι όχι LTE!! Και το κακό είναι ότι πιάνει LTE σε ολόκληρη την πόλη!! ΠαλιοCosmote, καλά δεν ήμασταν με το 3G (που κι εκείνο ρούφαγε μπαταρία άλλα όχι όπως το LTE)!!!

Επίσης, η οθόνη και τα YouTube videos, καθώς και τα παιχνίδια έχω τεστάρει ότι ρουφάνε πάρα πολύ μπαταρία!!

 

Θενξ, το απενεργοποίησα και θα το δοκιμάσω κι έτσι.

 

Βγάλε το lte από τις επιλογές. Άσε μόνο GSM/WCDMA. Αν δεν έχεις ανάγκη βάλε μόνο GSM ή ένα widget ώστε να είσαι σε 2G όταν δεν το χρειάζεσαι και σε καλύτερες ταχύτητες όταν θέλεις να κάνεις κάτι αλλάζοντας γρήγορα. Εκμεταλεύσου το android και τα πλεονεκτήματα του.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον σας. :)

 

Πράγματι, απ'ότι έχω δει το Wi-Fi δεν καταναλώνει ιδιαίτερα μπαταρία, και το'χω πάντα ενεργοποιημένο. Αυτό που την ξεσκίζει είναι το LTE!! Πολλές φορές έχω πει μακάρι να'ταν το κινητό 3G κι όχι LTE!! Και το κακό είναι ότι πιάνει LTE σε ολόκληρη την πόλη!! ΠαλιοCosmote, καλά δεν ήμασταν με το 3G (που κι εκείνο ρούφαγε μπαταρία άλλα όχι όπως το LTE)!!!

Επίσης, η οθόνη και τα YouTube videos, καθώς και τα παιχνίδια έχω τεστάρει ότι ρουφάνε πάρα πολύ μπαταρία!!

 

Θενξ, το απενεργοποίησα και θα το δοκιμάσω κι έτσι.

 

Για WiFi δοκίμασε το Snapdragon™ BatteryGuru είναι tool φτιαχμένο απο την ίδια την Qualcomm για επεξεργαστές SnapDragon, το οποίο μεγιστοποιεί την χρήση της μπαταρίας. Οτάν δεν βρίσκει γνωστά wifi το κάνει μόνο του disable!Κάνει δουλεία!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.xiam.snapdragon.app

 

Βγάλε το lte από τις επιλογές. Άσε μόνο GSM/WCDMA. Αν δεν έχεις ανάγκη βάλε μόνο GSM ή ένα widget ώστε να είσαι σε 2G όταν δεν το χρειάζεσαι και σε καλύτερες ταχύτητες όταν θέλεις να κάνεις κάτι αλλάζοντας γρήγορα. Εκμεταλεύσου το android και τα πλεονεκτήματα του.

 

Και εγω σε GSΜ είμαι και όταν χρειάζομαι 3G ή LTE το γυρίζω με το 2g-3G shortcut! Μεγάλη διαφορά στην μπαταρία!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.curvefish.widgets.network2g3gonoff

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...