Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Got it :D

Το σκέφτομαι γιαhard reset, αν δω τπτ κολλήματα, αλλά μέχρι τώρα το κινητό είναι (πάλι) άψογο.

Και τι διαφορά έχει το hard με τη διαδικασία με το tool αλήθεια;

 

To recovery tool θα επαναφέρει το εργοστασιακό fw στη συσκευή. Αν ήταν branded και την είχες κάνει unbranded θα ξαναγίνει branded!

Εγώ προσωπικά μετά από τα επίσημα updates ένα hard reset το κάνω! Για να καθαρίσουν "σκουπίδια" και προσωρινά αρχεία που δημιουργούνται στη συσκευή κατα τη λήψη και την διαδικασία της αναβάθμισης.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρα αποκλειω το tool γιατί καμία όρεξη δεν έχω να βλέπω πάλι το Βοντα στην εκκίνηση.

Βαριεμαι το ξσνα στήσιμο μετα απο το hard, αλλιως θα το είχα κανει για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις. Αν και διάβασα πολλους να λένε οτι δεν χρειάζεται στα wp.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με την αναβάθμιση το έκανα ένα Hard Reset καλού κακού (Συνήθεια βλέπεις :happy: ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο θέμα του Internet Explorer παρατήρησα μια αρκετά καλή βελτίωση σε σχέση με την ταχύτητα, όχι ότι πριν είχε θέμα δηλαδή αλλά κάθε βελτίωση είναι δεκτή.

Αν κάνω hard reset δεν θα χάσω κάτι από το τηλέφωνο μου;δεν έχω ξανακάνει και δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω hard reset δεν θα χάσω κάτι από το τηλέφωνο μου;δεν έχω ξανακάνει και δεν ξέρω

 

κράτα αντίγραφο ασφαλείας και δεν θα χάσεις τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω hard reset δεν θα χάσω κάτι από το τηλέφωνο μου;δεν έχω ξανακάνει και δεν ξέρω

 

Χάνεις ότι δεδομένο υπάρχει στη συσκευή σου! Καλό θα είναι κρατήσεις back up.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Χάνεις ότι δεδομένο υπάρχει στη συσκευή σου! Καλό θα είναι κρατήσεις back up.

Θα κάνω back up και μετά θα κάνω hard reset .μετα θα μου ζητήσει το τηλέφωνο να κάνω κάτι η θα επανέλθει μόνο του αφου θα έχω κάνει back up;

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω back up και μετά θα κάνω hard reset .μετα θα μου ζητήσει το τηλέφωνο να κάνω κάτι η θα επανέλθει μόνο του αφου θα έχω κάνει back up;

 

μετα το hard reset θα σε ρωτήσει αν θες να κάνεις restore από το backup

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω back up και μετά θα κάνω hard reset .μετα θα μου ζητήσει το τηλέφωνο να κάνω κάτι η θα επανέλθει μόνο του αφου θα έχω κάνει back up;

 

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία του hard reset και σου βγάλει τις ρυθμίσεις για να σετάρεις τη συσκευή σου θα σου ζητήσει να επαναφέρεις το back up που έχεις κρατήσει.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Εδώ και 1 μήνα περίπου είμαι κάτοχος του 925 (1ο wp) και σε γενικές γραμμές, αρκετά ευχαριστημένος. Πριν 3 ημέρες πήρα και την 8.1 και την επεξεργάζομαι. Παρατήρησα, δε, το εξής παράδοξο όσον αφορά στις επαφές.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε το linkedin. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ αρκετά και έχω συγχρονίσει τις επαφές μου μέσω outlook.com, όπως και τις επαφές του facebook. Έτσι, όταν ανοίγω το outlook στον υπολογιστή, βλέπω όλες τις επαφές μου, ενώ έχω συνδέσει και όλα τα ξεχωριστά προφίλ που μπορεί να έχει κάποιος, σε ένα (outlook, fb, linkedin, Skype).

Και ενώ είναι όλα τα προφίλ συνδεδεμένα και τακτοποιημένα, στις επαφές του τηλεφώνου και για κάποιο ανεξήγητο λόγο, δεν εμφανίζονται καθόλου τα προφίλ του linkedin και μόνο!

Έχω τσεκάρει όλες τις επιλογές και ρυθμίσεις (συγχρονισμός, φίλτρα κ.α.) αλλά τίποτα! και η πλάκα είναι ότι στα "νέα", οι ενημερώσεις του linkedin, έρχονται κανονικότατα!

Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι και hard reset αλλά τίποτα...

Στα 8.0 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Οι επαφές του linkedin εμφανίζονταν κανονικά!

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Εδώ και 1 μήνα περίπου είμαι κάτοχος του 925 (1ο wp) και σε γενικές γραμμές, αρκετά ευχαριστημένος. Πριν 3 ημέρες πήρα και την 8.1 και την επεξεργάζομαι. Παρατήρησα, δε, το εξής παράδοξο όσον αφορά στις επαφές.

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε το linkedin. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ αρκετά και έχω συγχρονίσει τις επαφές μου μέσω outlook.com, όπως και τις επαφές του facebook. Έτσι, όταν ανοίγω το outlook στον υπολογιστή, βλέπω όλες τις επαφές μου, ενώ έχω συνδέσει και όλα τα ξεχωριστά προφίλ που μπορεί να έχει κάποιος, σε ένα (outlook, fb, linkedin, Skype).

Και ενώ είναι όλα τα προφίλ συνδεδεμένα και τακτοποιημένα, στις επαφές του τηλεφώνου και για κάποιο ανεξήγητο λόγο, δεν εμφανίζονται καθόλου τα προφίλ του linkedin και μόνο!

Έχω τσεκάρει όλες τις επιλογές και ρυθμίσεις (συγχρονισμός, φίλτρα κ.α.) αλλά τίποτα! και η πλάκα είναι ότι στα "νέα", οι ενημερώσεις του linkedin, έρχονται κανονικότατα!

Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι και hard reset αλλά τίποτα...

Στα 8.0 δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Οι επαφές του linkedin εμφανίζονταν κανονικά!

 

Καμιά ιδέα?

 

Αν και χρησιμοποιώ το LinkedIn δεν το έχω συγχρονίσει με το outlook.com .

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή η οποία είναι απαράδεκτη χωρίς update εδώ και καιρό. Τελικά μπαίνω από τον ie.

 

Νομίζω δε σε βοήθησα... :)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μετα απο την αναβάθμιση στην 8.1 εχω το εξής πρόβλημα.

όταν η ένταση κουδουνίσματος είναι στο 0 το ξυπνητηρι δεν ακούγεται,στο 1 λίγο κ.ο.κ.

με τη 8ρια δε συνεβενε αυτό. και στο 0 να ήταν χτυπούσε κανονικα. υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ξυπνητήρι, αν το αφήσεις να χτυπάει μετά από δυο τρία λεπτά θα σε ξεκουφανει... :P
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ξυπνητήρι, αν το αφήσεις να χτυπάει μετά από δυο τρία λεπτά θα σε ξεκουφάνει... :P

 

Ναι έτσι είναι, αν βάλεις και κανένα άγριο ήχο τρως ένα σοκ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, αν βάλεις και κανένα άγριο ήχο τρως ένα σοκ :lol:

 

Ένας άλλος το έκανε παράπονο λέει που σταματάει στο ένα τέταρτο και έχει θέμα δε ξυπνάει. Του λέω αν μετά από ένα τέταρτο που χτυπάει ακόμα δεν έχεις ξυπνήσει, τότε δεν είναι θέμα ξυπνητηριού αλλά θέμα γιατρού...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θυμάμαι κι εγώ που κάποιος φίλος το είχε ζητήσει να χτυπά το ξυπνητήρι για πάνω από ένα τέταρτο, και προσωπικά θα σεβαστώ τα γούστα του καθενός που μπορεί να μη συμβαδίζουν με των υπολοίπων.

Από την άλλη, ένα κινητό που θα κουδούνιζε ασταμάτητα, από ένα σημείο και μετά θα μπορούσε να μένει από μπαταρία.

Τέλος πάντων άλλος το βρίσκει ως έλλειψη άλλος όχι, γι' αυτό υπάρχουν ρυθμίσεις αρκεί να είναι διαθέσιμες.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν αρκετα σαφής. Με τον ήχο κουδουνίσματος στο 0 το ξυπνητήρι ΔΕΝ χτυπάει. Όση ώρα και να το αφήσω. Αν βαλω τον ήχο στο 1 ξεκινάει απο πολύ χαμηλά,στο 2 ξεκινά λίγο πιο δυνατά,κ.ο.κ,ενώ αν τον βαλω στο 10 χτυπάει απο την αρχη στο max.
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειχε παλιο Nokia(Symbian,Meego etc) καλα κανει και παραπονιεται για το ξυπνητηρι γιατι τα Lumia ειναι πολυ πισω ακομα και σε αυτο.

Παραδειγμα: Ετος 2010 με το ν8 εβαζες ξυπνητηρι το εβαζες να φορτησει και μετα το εκλεινες για να μη σε ενοχλησει κανεις την ωρα που κοιμασαι. Το πρωι οχι απλα χτυπαγε δυνατα αλλα δονουσε κιολας σε περιπτωση που το ειχες κοντα σου. Επισης εκλεισε απο μπαταρια; με τη λιγη που ειχε θα ανοιγε και θα χτυπαγε εστω για ελαχιστα δευτερολεπτα μεχρι να κλεισει.

 

Παραδειγμα 2 : Ετος 2014! Το Lumia μου δεν φορτιζει καν κλειστο. Δονηση οταν χτυπαει το ξυπνητηρι δεν εχει και αν κλεισει απο μπαταρια και δεν το παρεις πρεφα λογικα δεν θα ξυπνησεις το επομενο πρωι.

 

Επισης ηχος ξυπνητηριου και ηχος κλησης δυο διαφορετικα πραγματα.(Στο symbian)

Edited by ceron
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνήσω με αρκετά και προσωπικά υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός στο να έχει τις επιθυμίες του και να τις μοιράζεται.

Μια-δυο επισημάνσεις:

 

"Το Lumia μου δεν φορτιζει καν κλειστο."

Δεν το καταλαβαίνω αυτό τόσο όσο τονίζεται ως θέμα. Μπορεί κανείς πολύ απλά την ώρα που εκκινεί το κινητό και ζητά pin, να μη βάλει το pin και το κινητό θα ανοίξει με όλες τις λειτουργίες αλλά θα παραμείνει εκτός δικτύου. Το μόνο που δέχομαι είναι που δεν υπάρχει ρύθμιση προφίλ γενικώς, και ειδικότερα προφίλ σετ 'εκτός σύνδεσης'. Άντε απουσιάζει και το να χτυπήσει το ξυπνητήρι με σβηστό κινητό ίσως. Αλλά για κάποιον που θέλει να βρει τρόπο να χτυπήσει το ξυπνητήρι σε κατάσταση εκτός σύνδεσης, τον περιέγραψα.

 

"ηχος ξυπνητηριου και ηχος κλησης δυο διαφορετικα πραγματα"

;...

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

θέλει να βρει τρόπο να χτυπήσει το ξυπνητήρι σε κατάσταση εκτός σύνδεσης, τον περιέγραψα

 

To βάζεις σε λειτουργία πτήσης πιο απλά κι όταν σε ξυπνάει το βγάζεις :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης ηχος ξυπνητηριου και ηχος κλησης δυο διαφορετικα πραγματα.(Στο symbian)

 

Εδω και μήνες ισχύει το ίδιο και στα WP....;) Μπορείς να αλλάξεις ηχο ξυπνητηριού.

Επίσης και το Ν8 αν έσβηνε απο μπαταρία, δεν ξυπνούσες. Δυστυχώς δεν το έχω για να το επιβεβαιώσω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να θιξω ειναι οτι ενω θα επρεπει να προχωραμε μπροστα και να θεωρουμε καποια πραγματα δεδομενα γινονται συνεχως πισογυρισματα. Κλεινω ενα χρονο με το 920 και το 800 πιο πριν και βλεπω συνεχως πραγματα τουλαχιστον αστεια. Και παλι καλα που ηταν η Νοκια και εσπρωχνε λιγο τη κατασταση. Εχω απειρα παραδειγματα να δωσω σε θεμα χρηστικοτητας των wp σε απλα καθημερινα πραγματα που πολλοι επιλεγουμε να μη τα βλεπουμε. Και ολα αυτα ενω τα κινητα περνουν τωρα το πρωτο major(ο θεος να το κανει) update(απο το 2012)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θέλει να βρει τρόπο να χτυπήσει το ξυπνητήρι σε κατάσταση εκτός σύνδεσης, τον περιέγραψα

 

To βάζεις σε λειτουργία πτήσης πιο απλά κι όταν σε ξυπνάει το βγάζεις :)

 

Δεν νοειται να δινεις τοσα λευτα σε μια συσκευη και να μη μπορεις να κανεις κατι τοσο απλο.

workarounds παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν,πλεον ορισμενοι χρειαζονται κατι που να δουλευει ως εχει.

δεν ειναι δυνατον να ειμαστε στο ελεος της microsoft για τετοια features.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

όλα τα smartphones έτσι δεν λειτουργούν ?? οταν είναι off δεν βαράνε τα alarm..

Εγω πάντως 4 χρόνια τώρα με wp ποτέ δεν με πρόδωσε το ξυπνητήρι ..

με airplane mode στο κομοδίνο πάντα βαράει (εαν θες να χτυπήσει το ξυπνητήρι γιατί να έχεις τον ήχο στο 1??)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...