Jump to content

Περιποίηση αυτοκινήτου: πλύσιμο,κέρωμα κ.α.


Zer0cooL24
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες μαγαζί παριλαμβάνεις και τα βενζινάδικα; Γιατί υπάρχουν πολλά που πλένουν στο χερι. Κάνε μια βόλτα και όποιο βλέπεις να μην έχει βούρτσες ρώτα τους. Ένα που μου έρχεται πρόχειρα είναι το bp στη σοφούλη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 520
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

φιλε SV2 μην δει ο κοτσος 7 το ποστ σου γιατι θα μας κυνηγάει όλους μαζί!!!

Το φ430 δικο σ να φανταστώ και τα υπόλοιπα???

 

Φιλικα

 

Νικόλας:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 2 ευρώ μόνο στο μηχάνημα πλένω το αμαξάκι μου σε πλυντήριο self service και το προσέχεις όπως θές εσύ!!! Πήγαινα το παλιό μου αμάξι σε πλυντήριο με βούρτσες και μου το γέμισε γρατσουνιές αλλά δε με ένοιαζε γιατί ήταν σχετικά παλιό!

Προσωπικά δέ εμπιστεύομαι βούρτσες στο αμάξι!

 

Θυμάμαι μιά φορά δοκίμασα να πάω το αμάξι για πλύσιμο στο χέρι 7€ και το πλέναν κάτι μαυρούληδες (που ούτε κάν μπορούσες να συνεννοηθείς μαζί τους) πετούσαν πάνω στο καπώ ή τον ουρανό σκούπες, μπουκάλια καθαριστικών, εκεί να δείτε απροσεξία.. και το κάναν σε όλα τα αμάξια που είδα..ν/ομιζαν δέ τους έβλεπα:ninja:!! Για πλύσιμο το πήγαινες και το έπαιρνες με βαθουλώματα από τα χτυπήματα! Τα πήρα και από τότε μακριάαα..!!

Link to comment
Share on other sites

 

Μα καλα βαζετε αυτα τα αυτοκινητα εκει μεσα;Τιγκα στην αραχνια θα ειναι το χρωματακι εκτος και του κανεις φρεσκαρισμα καθε μηνα :lol: καλα τωρα επαθα πλακα εκτος του οτι γεμιζει ολο το αμαξι ελαφρες γρατσουνιες (αραχνιες) το ωραιο ειναι πως το 20% του αυτοκινητου ειναι ΑΠΛΥΤΟ :worry: Αμ το αλλο που σου ζητανε τοσα λεφτα για να ξεχρεωσουν τα μηχανηματα που το πας;10 ευρω λεει εξωτερικο πλυσιμο χαχαχαχαχαχα γελασαμε παλι,σκετη κοροιδια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστάκη έχω δει εκπομπή με τεστ πλυσίματος και η μικρότερη ζημιά γίνεται από τις βούρτσες.Φυσικά πριν μπεί μέσα το περνάς με την πίεση να φύγουν τα χοντρά.Η χειρότερη ζημιά για το χρώμα γίνεται στο χέρι.

Ειδικά σε αυτά τα αυτοκίνητα που κάποια στιγμή θα ξεπεράσεις κατά πολύ τα 200χλμ θα δεις ότι θα γεμίσει λευκά στίγματα από τα πετραδάκια που θα βγάζουν το χρώμα.Σαν αμμοβολημένα γίνονται.Οι ψιλογρατζουνιές θα ενοχλήσουν ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστάκη έχω δει εκπομπή με τεστ πλυσίματος και η μικρότερη ζημιά γίνεται από τις βούρτσες.Φυσικά πριν μπεί μέσα το περνάς με την πίεση να φύγουν τα χοντρά.Η χειρότερη ζημιά για το χρώμα γίνεται στο χέρι.

Ειδικά σε αυτά τα αυτοκίνητα που κάποια στιγμή θα ξεπεράσεις κατά πολύ τα 200χλμ θα δεις ότι θα γεμίσει λευκά στίγματα από τα πετραδάκια που θα βγάζουν το χρώμα.Σαν αμμοβολημένα γίνονται.Οι ψιλογρατζουνιές θα ενοχλήσουν ?

 

Προσωπικα το αμαξι μου το θελω να μην εχει ουτε μιση γρατσουνιτσα πανω στο χρωμα.Στο χερι γινεται το καλυτερο πλυσιμο οταν αυτος που το πλενει ξερει τι κανει.Αυτος που πλενει το δικο μου αμαξι το προσεχει σα να ειναι δικο του.Περναει πρωτα με υγρο καθαριστικο ολο το αμαξι μετα ριχνει νερο με το πιεστικο και μετα με σφουγγαρι περναει το αμαξι πολυ ελαφρα ισα που το γλειφει μετα αλλη μια με το πιεστικο και στο τελος με το πανακι μικροινων το στεγνωνει.Αυτο ειναι πλυσιμο και οχι οι βουρτσες που σου παιρνουν τα λεφτα χωρις να σου καθαριζουν το αυτοκινητο οπως πρεπει με μονο σκοπο να βγαλουν το χρημα για να ξεχρεωσουν τις βουρτσες και τα αλλα μηχανηματα που εχουν στο μαγαζι τους.Παω να φυγω απο το πλυντηριο και καθεται διπλα με το πανακι να δει μη δε το εχει καθαρισει καλα,αυτοι ειναι επαγγελματιες οχι οι βουρτσες.

Link to comment
Share on other sites

Kostakis_7 ενα τετοιο πλυσιμο ποσο κανει?Ειναι πολυ ψυλοδουλεια ετσι.

 

7 ευρω φιλε μου και βαζει και σκουπα μεσα ετσι ;)

Link to comment
Share on other sites

7 ευρω φιλε μου και βαζει και σκουπα μεσα ετσι ;)

 

MΟΝΟ??:wacko:

10 ευρω παιρνουν για εξωτερικο πλυσιμο μονο με μηχανημα εκει που παιρνουμε για πλυσιμο τ αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

MΟΝΟ??:wacko:

10 ευρω παιρνουν για εξωτερικο πλυσιμο μονο με μηχανημα εκει που παιρνουμε για πλυσιμο τ αμαξι.

 

Και ουσιαστικα δε στο πλενουν σε κοροιδευουν με τις βουρτσες τους,μια φορα το πηγα σε βουρτσα ειδα το αποτελεσμα πανω στο αμαξι μου και δε ξαναπατησα.Σιγα μη τους εδινα παλι 10 ευρω :lol: εγω θα ξεχρεωσω τις βουρτσες τους;ΟΧΙ βεβαια ;)

Link to comment
Share on other sites

και όταν μια μέρα θα περάσει ένα καλόπαιδο και θα σας κάνει μια ωραιότατη γρατζουνιά από μπρος μέχρι πίσω με το κλειδάκι του...τότε θα σας φύγει το κόλημα και η ζωή θα είναι πιο χαλαρή...:)

καλά τα πλυσίματα και τα κερώματα αλλά όπως λέει ο sv2 το αμάξι είναι στο δρόμο και άρα το λογικό είναι και σημαδάκια να γεμίσει και γρατζουνιές και αραχνιές και και και...

κοιτάχτε λοιπόν να το ευχαριστηθείτε πρωτίστως οδηγικά και έχει ο Θεός...

Link to comment
Share on other sites

Για Θεσσαλονικείς.

Στην Μαρίνου Αντύπα (κάθετη στον δρόμο του αεροδρομίου) απέναντι απο τα Jumbo έχει ένα βαγόνι. Ακριβώς από πίσω έχει ένα πλυντήριο που πλένει με 5 ευρώ πάντα στο χέρι με σαπουνάκι και όχι ενεργό αφρό.

Το Fiesta μου το έπλυνα 3 φορές αυτή την βδομάδα εξωτερικά και μου καθάρισε με σκούπα τα πόδια των μπροστά επιβατών (ξεσκόνισμα πατάκια).

Ο τύπος γούσταρε και το αμάξι μου και όσο συζητούσαμε αυτός σκούπιζε.

Το έλιωσε !!

Μου άρεσε πάρα πολύ το πλύσιμο και σε συνάρτηση και με τα 5 ευρώ (όταν άλλοι παίρνουν μέχρι και 10-15) ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σαν προσωρινη λυση μεχρι να παρω το σαμπουαν π θελω κανει η σκονη για τα ρουχα?? δν θελω να βαζω υγρο πιατων..εχω ακουσει διαφορα.....

 

 

 

ακομα.. για ταμπλο γενικοτερα αλλα κ διαφορα πλαστικα μερη τ αυτοκινητου...

 

συνισταται γυαλιστικο με σιλικονι και τ σχετικα σε μορφη σπρει (το κλασσικο) η σε γαλακτωμα...(τυπου αρμορ ολ)

η μηπως εχετε ν προτεινετε κατι αλλο?? και αν οχι τι εταιρια... ευχαριστω! σορρυ για τις πολλες ερωτησεις?

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Αλοιφη για γρατζουνιες PERLCOAT SUPER κανει πολυ καλη δουλεια.

 

το μπουκαλακι ειναι αυτο:

http://www.storeage.de/cgi-bin/storeage/derkum/storeage.pl?action=produkt_bild_display&Produkt_ID=130&Size=1

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστάκη έχω δει εκπομπή με τεστ πλυσίματος και η μικρότερη ζημιά γίνεται από τις βούρτσες.Φυσικά πριν μπεί μέσα το περνάς με την πίεση να φύγουν τα χοντρά.Η χειρότερη ζημιά για το χρώμα γίνεται στο χέρι.

Ειδικά σε αυτά τα αυτοκίνητα που κάποια στιγμή θα ξεπεράσεις κατά πολύ τα 200χλμ θα δεις ότι θα γεμίσει λευκά στίγματα από τα πετραδάκια που θα βγάζουν το χρώμα.Σαν αμμοβολημένα γίνονται.Οι ψιλογρατζουνιές θα ενοχλήσουν ?

αυτη?

απλα η βουρτσα κανει την ζημια ομοιομορφα...

το Hand Car wash εγινε απο τυπους που δεν ειχαν ιδεα oποτε λογικο..

 

απο τα παραπανω προτιμω τα touch free car washing..

Link to comment
Share on other sites

αυτη?

απλα η βουρτσα κανει την ζημια ομοιομορφα...

το Hand Car wash εγινε απο τυπους που δεν ειχαν ιδεα oποτε λογικο..

 

απο τα παραπανω προτιμω τα touch free car washing..

 

Χμμμμ μάλιστα... Συμφωνω κι εγώ αλλαα...

αυτά τα touch free car wash

υπαρχουν καπου στην Ελλάδα? Και αν ναι μόνο στο νομό Αττικής θα είναι κανένα και θα σε σφάζουν στο γόνατο όταν έρθει η ώρα να πληρώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εγω πηρα σαμπουαν....

 

αμα σ τελειωσει και θες να τ πλυνεις τι βαζεις???

 

το αβα δν κανει..το τουτο οχι..το εκεινο ουτε....

 

παρακαλω να λειπουν οι ειρωνιες.. τεκμηριωμενη απαντηση υπαρχει???

 

στο τελος θα το πλυνω με χλωρινη γτ εχω ακουσει τις απειρες βλκς στο θεμα..λες και ειναι το χρωμα βαμμενο με μαρκαδορο..... :wacko:

Device: HTC Desire

Radio: 32.49.00.32U_5.11.05.27

Rom:RCMix S v2.0 A2SD + BravoHboot

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι; :worry: :worry:

 

:lol: :lol:

 

Πέρα απο την πλάκα, αν μου είχαν τελειώσει όλ ατα αξεσουάρ και ήθελ ανα το πλύνω, θα έβαζα γαλάκτωμα χεριών ή άβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...