Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άπλα δεν το έχουν πιάσει καν στα χέρια τους...

 

Γιατί το κατείχαν ή το είχαν δουλέψει λίγο στους πρώτους 3 μήνες της κυκλοφορίας του. Τότε υπήρχε θέμα με υπερθέρμανση, κάτι μικρολαγκάκια που εμένα προσωπικά δεν μου φαίνονταν και τόσο ενοχλητικά. Τον αυγουστο αν θυμάμαι καλά με ενα τελευταίο update της 4.2.2 λύθηκε οριστικά το προβλημα της υπερθέρμανσης ενώ η 4.3 το απογείωσε. Ναι καταλαβαίνω οτι καθυστέρησε αρκετά μεχρι να λύσει ολα τα θεματάκια του, καθότι αποτελούσε την πανάκριβη ναυαρχίδα της samsung αλλά εαν το ξαναπιάσουν τώρα θα αλλάξουν γνώμη. Φυσικά όλα τα θέματα που είχε δεν ήταν ιδιαίτερα σοβαρά, εμένα δεν με ενόχλησαν αλλά τους πολύ παράξενους τους απογοήτευσε.

 

Γιατί όπως είπε και ο hic_et_nunc άργησε να λύσει τα προβλήματά του η Samsung.

Τώρα όμως είναι σχετικά αργά να αλλάξει το κλίμα, γιατί και ο ανταγωνισμός προχώρησε και έχουν ήδη οργιάσει οι φήμες για το S5.

Τo τελευταίo firmware είναι καλό όμως και ας μείνουμε σε αυτό, μιας και αυτό είναι το θέμα μας εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστο! Ετσι πρεπει να ειναι οι ναυαρχιδες των εταιρειων! :cool:

 

Αντε βρε ..... και με μια επεισης καλη kitkat! :p

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις μου εβγαλε ενα μυνημα το κινητο που λεει "εφαρμοστηκε νεα πολιτικη ασφαλείας 1106" τι ειναι αυτο?

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το 1ο post και στο τέλος έχει μια σημείωση οτι "Τα τελευταία --DMxx firmwares ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting."

Δηλαδή εαν πάρω το κινητό και έχει τον καινούριο bootloader δεν θα καταφέρω να το κάνω root; Δεν έχουν βρει τρόπο ακόμα; Το root για μένα είναι κρίσιμο

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το 1ο post και στο τέλος έχει μια σημείωση οτι "Τα τελευταία --DMxx firmwares ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting."

Δηλαδή εαν πάρω το κινητό και έχει τον καινούριο bootloader δεν θα καταφέρω να το κάνω root; Δεν έχουν βρει τρόπο ακόμα; Το root για μένα είναι κρίσιμο

 

Μπορείς να το κάνεις root αλλά χάνεις εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το 1ο post και στο τέλος έχει μια σημείωση οτι "Τα τελευταία --DMxx firmwares ενεργοποιούν το SELinux και έχουν καινούριο bootloader. Αυτό εμποδίζει την επιστροφή σε προηγούμενα firmwares (downgrade) και επίσης δημιουργεί προβλήματα με το rooting."

Δηλαδή εαν πάρω το κινητό και έχει τον καινούριο bootloader δεν θα καταφέρω να το κάνω root; Δεν έχουν βρει τρόπο ακόμα; Το root για μένα είναι κρίσιμο

 

Μπορείς να το κάνεις root αλλά χάνεις εγγύηση

 

Μπορείς να το κάνεις root και χωρίς να χάσεις την εγγύηση. Κοίτα στην πρώτη σελίδα του Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S4.

Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους!!!μου ηρθε κ ενα update στο i9500 γυρω στα 31,5 mb..απο I9500XXUEMJ5 United Arabic Emirate (xsg)αλλαξε σε I9500XXUEMJ8!!!σε I9500XXUEMK9 γιατι δεν πηραμε ακομα εμεις?θα παρουμε ποιο μετα απο αυτο?
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Καλη Χρονια σε ολους!!!μου ηρθε κ ενα update στο i9500 γυρω στα 31,5 mb..απο I9500XXUEMJ5 United Arabic Emirate (xsg)αλλαξε σε I9500XXUEMJ8!!!σε I9500XXUEMK9 γιατι δεν πηραμε ακομα εμεις?θα παρουμε ποιο μετα απο αυτο?

Αυτό μόνο η Samsung το ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!!! Ειμαι κατοχος τοθ s4 9505 τον τελευταιο μηνα. Προχθες αποφασισα να κατεβασω το kies να το δω τι λεει. Να σημειωσω ειναι το πρωτο μου android. Συνδεω το κινητο στο υπολογιστη και το kies μου βγαζει το εξης μηνυμα : your device current firmware is not supported to update via kies.pda:mj7,phone:mj7,csc:mj8(alb) ψαχνοντας βρηκα οτι το csc δεν ταιριαζει με το firmware που εχω γιαυτο μου βγαζει αυτο το μηνυμα και πρεπει να το ρουταρω για να αλλαξω το csc, ρουταρωντας το κατεβαζω και βαζω οποιο firmware θελω?? μετα θα παιρνω κανονικα updates μεσω οτα/kies? ο knox θα μετρησει και θα χασω εγγυηση?? επισης δοκιμασα στο kies firmware update and initialation για να μαθω χωρα προελευσης αλλα μου βγαζει οτι GT-I9505 does not support initialising, γιατι??
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους!!! Ειμαι κατοχος τοθ s4 9505 τον τελευταιο μηνα. Προχθες αποφασισα να κατεβασω το kies να το δω τι λεει. Να σημειωσω ειναι το πρωτο μου android. Συνδεω το κινητο στο υπολογιστη και το kies μου βγαζει το εξης μηνυμα : your device current firmware is not supported to update via kies.pda:mj7,phone:mj7,csc:mj8(alb) ψαχνοντας βρηκα οτι το csc δεν ταιριαζει με το firmware που εχω γιαυτο μου βγαζει αυτο το μηνυμα και πρεπει να το ρουταρω για να αλλαξω το csc, ρουταρωντας το κατεβαζω και βαζω οποιο firmware θελω?? μετα θα παιρνω κανονικα updates μεσω οτα/kies? ο knox θα μετρησει και θα χασω εγγυηση?? επισης δοκιμασα στο kies firmware update and initialation για να μαθω χωρα προελευσης αλλα μου βγαζει οτι GT-I9505 does not support initialising, γιατι??

 

Στο θέμα Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις υπάρχει οδηγός για root χωρίς να γράψει ο KNOX. Από κει και πέρα αλλάζεις το CSC και περνάς το firmware με το Kies. Αλλά γιατί δεν περνάς όποιο firmware θέλεις με Odin εξαρχής εύκολα και απλά? Υπάρχει οδηγός στην αρχή του παρόντος θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις υπάρχει οδηγός για root χωρίς να γράψει ο KNOX. Από κει και πέρα αλλάζεις το CSC και περνάς το firmware με το Kies. Αλλά γιατί δεν περνάς όποιο firmware θέλεις με Odin εξαρχής εύκολα και απλά? Υπάρχει οδηγός στην αρχή του παρόντος θέματος...

 

να σημειώσω ότι έχω 4.3 και η αλήθεια είναι ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, το μόνο θέμα μου είναι τα updates όποτε με odin δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση? κάλο είναι να βάλω ελληνικό firmware έχετε να προτείνεται κάποιο δοκιμασμένο??

Link to comment
Share on other sites

να σημειώσω ότι έχω 4.3 και η αλήθεια είναι ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, το μόνο θέμα μου είναι τα updates όποτε με odin δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση? κάλο είναι να βάλω ελληνικό firmware έχετε να προτείνεται κάποιο δοκιμασμένο??

 

Όχι το Odin δεν παραβιάζει ούτε τον KNOX ούτε το binary. Είναι εργαλείο για να φλασάρεις ROM και μάλιστα τις επίσημες της Samsung οπότε δεν έχει καμία σχέση με εγγύηση. Από Ελληνική πέρνα την τελευταία που λέει στο Sammobile με κωδικό EUR (νομίζω η MKF είναι).

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει την probam kitkat. Μπορώ να γυρίσω σε εργοστασιακή ρομ με kies?

 

Μπορείς ,αλλά εγώ θα πρότεινα να το κάνεις με odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχω Mac και odin για Mac είναι δράμα. Το kies δεν αναγνωρίζει το κινητό. Κολλάει στο connecting....

Θα δοκιμάσω ξανά

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αυτές οι ενημερώσεις ασφαλείας τι ακριβώς είναι;

 

Φιλε μου κι εγω αυτο ρωταω στο επισημο τοπικ του s4 αλλα δεν μου εχει απαντησει κανενας.

 

Ειναι σημαντικες μικρες ενημερωσεις που δεν γινεται να περιμενουν μεχρι να δοθει η επομενη αναβαθμιση android και ετσι γινονται μεμονομενα. πχ το ενοχλητικο μηνυμα ασφαλειας του KNOX που εβγαινε καθε τρεις και λιγο και δεν μπορουσε κανεις να διωξει διορθωθηκε με ενημερωση ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις αν μπορουμε να δουμε απο καπου τι κανει η καθε ενημερωση με βαση το νουμερο που λεει?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζεις αν μπορουμε να δουμε απο καπου τι κανει η καθε ενημερωση με βαση το νουμερο που λεει?

 

Οχι αλλα υποθετω οτι ισως να υπαρχει κανενα θεμα στο XDA η αμα το γκουγκλαρεις.

Link to comment
Share on other sites

μεσα στον ιανουαριο ειχανε πει στα s4 θα ειναι διαθεσιμη η kit kat

ξερουμε τιποτα για το ποτε?

 

εχει σημαντικες διαφορες απο 4,3?

Link to comment
Share on other sites

9505X live demo unit... θελω να το φλασαρω με την επισημη rom που εχω κατεβασει... πριν ξεκινησω με Odin κλπ κλπ, διαβαζω τοσο εδω στις πρωτες σελιδες του topic, οσο και στο xda-dev, οτι κανεις δεν το εχει καταφερει με επιτυχια.. κανα tip? δεν θελω να το μπλοκαρω γιατι δεν ειναι δικο μου..
Link to comment
Share on other sites

9505X live demo unit... θελω να το φλασαρω με την επισημη rom που εχω κατεβασει... πριν ξεκινησω με Odin κλπ κλπ, διαβαζω τοσο εδω στις πρωτες σελιδες του topic, οσο και στο xda-dev, οτι κανεις δεν το εχει καταφερει με επιτυχια.. κανα tip? δεν θελω να το μπλοκαρω γιατι δεν ειναι δικο μου..

 

Εάν και είμαστε εκτός θέματος ίσως μπορείς να πάρεις μια βοήθεια από το συγκεκριμένο topic στο xda οπότε ρίξε μία ματιά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...