Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Καινούριος κάτοχος, με 4.4.2 ρουμάνικη. Σε recovery - download, μπανω με τον κλασσικό τρόπο των τριών κουμπιων;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά γιατί δεν το δοκίμασες ώστε να το δεις και μόνος σου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας,έχουν παρατηρηθεί προβλήματά στα τελευταία s4?

Με το root τι γίνεται?κάποια εύκολη διαδικασία?

 

Σαν τι προβλήματα δηλαδη? Πέραν από τις μπαταρίες, που στάνταρ υπάρχει προβληματική παρτίδα αλλά η Σαμμυ το κάνει αβαβα, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Και αυτό της το χρεώνω φαουλ!

 

Προσωπικά με την 4.3 φοραει τώρα, το βλεπω άψογο από όλες τις πλευρές. Τα χαζό λαγκ έχουν εξαφανιστεί σχεδον και η μπαταρία είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

 

Με το ρουτ υπαρχει οδιγος που δεν πειράζει το Knox. Προσωπικά όμως Δεν βλέπω καν τον λόγο για να μπαίνεις στην διαδικασία.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

:

Ναι αλλά γιατί δεν το δοκίμασες ώστε να το δεις και μόνος σου;

 

Δοκίμασα κάνα δυο φορές και δεν μπήκε, και έλεγα μήπως γίνεται αλλιώς. Τελικά ήθελε και τρτη :eek:

Link to comment
Share on other sites

Οταν το συνδεω με το pc το kies δεν το βλέπει. Θέμα καλωδίου δεν είναι γιατί ο υπολογιστής το βλέπει το κινητό. . Εκανα ξανά εγκατάσταση το κιες αλλα τίποτα..καμια ιδεα γιατί θέλω να το κάνω backup
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο εχει ενας φωρτιστης περιπου θελω να παρω εναν δευτερο για τι δουλεια ,μονο απο καταστημα της samsung μπορω να βρω original?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο εχει ενας φωρτιστης περιπου θελω να παρω εναν δευτερο για τι δουλεια ,μονο απο καταστημα της samsung μπορω να βρω original?

 

skroutz it ίσως?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποσο εχει ενας φωρτιστης περιπου θελω να παρω εναν δευτερο για τι δουλεια ,μονο απο καταστημα της samsung μπορω να βρω original?

 

Κοιτα στο ebay

 

Για S2 όχι original πηρα με ....1,5 ευρω με τα μεταφορικα

 

Αλοιως Πλαισιο Γερμανο κλπ

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα προβλήματα εκτός της μπαταρίας έχετε παρατηρήσει μετά από την αναβάθμιση σε 4.4.2;

Εμένα μου προέκυψαν δύο προβλήματα που μπορεί να είναι και ένα.

Είχα το sygic εγκατεστημένο στη sd μέχρι και την 4.3 και δούλευε κανονικά αλλά μετά την αναβάθμιση μου έβγαζε (αν θυμάμαι καλά) κλειδωμένη κάρτα sd και δεν δούλευε, οπότε αναγκάστηκα και την έκανα εγκατάσταση στην εσωτερική για να δουλέψει.

Και το δεύτερο χρησιμοποιώ τον es explorer σαν file manager, πήγα να δημιουργήσω έναν φάκελο στην sd και ενώ έγραφε ότι ο φάκελος δημιουργήθηκε δεν υπήρχε πουθενά.

Ενώ όταν το αντίστοιχο το κάνω στην εσωτερική ο φάκελος δημιουργείται κανονικά.

Δοκίμασα να το κάνω με τον δικό του file manager και γίνετε κανονικά και στην sd και στην εσωτερική.

Οπότε υποπτεύομαι ότι κάτι άλλαξαν ως προς την sd και έτσι τα διάφορα προγράμματα άρχισαν να βγάζουν προβλήματα.

Παρουσιάστηκαν και σε άλλους για μόνο σε μένα;

Όσο για την μπαταρία που δεν μου κρατάει όσο με την 4.3 κάποια στιγμή θα κοιτάξω να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές μήπως και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο που λες δεν δείχνουν θέμα της Sammy αλλά αντιθέτως συμβατότητα των εφαρμογών με 4.4.2 θα έλεγα εγώ! Και τα δύο είναι προβλήματα εφαρμογών που δεν περιέχονται στο μαμά λειτουργικό

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά τείνω να πιστέψω πως τελικά είναι λάθος του λογισμικού..

 

Πρόκειται για το platform.xml (αρχείο συστήματος), του λείπει στην ουσία μια γραμμή κώδικα και έτσι δεν επιτρέπει σε διάφορα προγράμματα τη δημιουργία/αντιγραφή/μεταφορά κτλ αρχείων στην εξωτερική κάρτα μνήμης.

 

Διορθώνεται μόνο με root και επεξεργασία αυτού του αρχείου.

 

Υπομονή λοιπόν για κάποιο update..

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν αλλά θεωρώ σε κάθε περίπτωση χωρίς νόημα να θες να βάλεις εφαρμογές στην SD έτσι κ αλλιώς με 9 γίγα χώρο στο κινητό. Γιατί να θες να το κάνεις αυτό?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν αλλά θεωρώ σε κάθε περίπτωση χωρίς νόημα να θες να βάλεις εφαρμογές στην SD έτσι κ αλλιώς με 9 γίγα χώρο στο κινητό. Γιατί να θες να το κάνεις αυτό?

 

Βασικά το update χρειάζεται για πολλούς λόγους!

 

Ας αρχίσουμε όμως από το βασικό πως γνωστοί explorers τύπου "Es" και "Solid" (και γενικά μια τεράστια γκάμα γνωστών και βασικών εφαρμογών), αδυνατούν πλέον να δημιουργήσουν ακόμα και έναν απλό φάκελο εξαιτίας αυτής της αλλαγής.

 

Τώρα σχετικά με τις εφαρμογές..

Πολλές απαιτητικές εφαρμογές/παιχνίδια κτλ απαιτούν σημαντικό εξτρά χώρο που φτάνει ακόμα και τα 2gb λόγω γραφικών, χαρτών κτλ.

Με 3 παιχνίδια τύπου asphalt πχ βλέπεις τα 9gb να μην φαίνονται και τόσα πολλά! Γιατί να μην μπορείς να μεταφέρεις ένα μέρος αυτών στην εξωτερική σου κάρτα η οποία μπορεί να είναι έως 64gb? ;-)

 

Περισσότερο φαίνεται να κλειδώνει το λογισμικό και να αφαιρεί υπάρχουσες δυνατότητες πάντως τελευταία παρά να διευρύνει τις επιλογές του.. γι'αυτό ευελπιστώ απλά σε.. λάθος!

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. στα καλα καθουμενα το s4 του αδερφου μου δεν βρισκει την σιμ καρτα, και λεει εισαγετε την σιμ. δοκιμασα και αλλη, τιποτα το ιδιο. εκανα αναβαθμιση σε κιτ-κατ μηπως και εφταιγε κατι τετοιο αλλα και παλι τιποτα. καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχς το s4 κ μετα την αναβαθμιση που εκανα σε 4.4 εκει που σε μια πληρη φορτιση με εκανε 2 ωρες να φορτισει τωρα μου κανει 3 μιση ωρες να φορτισει!για πιο λογο?πηρα την samsung τηλ κ λεει δεν παιζει θεμα λειτουργικου κ να το παω σε γερμανο!ξερετε τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα κι εγώ την 4.4.2 αφού πρώτα έκανα ότι πρότεινε ο te-salat, δηλ. back up τα πάντα, format και μετά εγκατάσταση της kit kat και ξαναστήσιμο του κινητού.

Μπορώ να πω ότι το κινητό έχει έναν άλλο αέρα, λίγο περισσότερη σπιρτάδα θα έλεγα (βέβαια ίσως και να είναι και η ιδέα μου, αν και δεν το νομίζω). Το lag του dialer που με ενοχλούσε περισσότερο υπάρχει ακόμα, αλλά νομίζω πως καλυτέρευσε η κατάσταση:)!

Και στη ram καλυτέρευσε η κατάσταση αφού πλέον με σβήσιμο όλων των ενεργών εφαρμογών καταλαμβάνει 1,08/1,77 GB. Πριν σίγουρα ήταν περισσότερο. Για την μπαταρία δεν το έχω προσέξει, αλλά αφού βγάζει τη μέρα δεν με πολυενδιαφέρει (by the way το πράσινο χρώμα της μπαταρίας πριν ήταν ομορφότερο).

Το μόνο που μου τη δίνει είναι στην οθόνη κλειδώματος που μου βγάζει στην βασική εικόνα κλειδώματος το watchon, αντί της ώρας και ημερομηνίας. Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχω στην οθόνη κλειδώματος ώρα και ημερομηνία, χωρίς να καταργήσω το watchon (το οποίο και χρησιμοποιώ)???

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχς το s4 κ μετα την αναβαθμιση που εκανα σε 4.4 εκει που σε μια πληρη φορτιση με εκανε 2 ωρες να φορτισει τωρα μου κανει 3 μιση ωρες να φορτισει!για πιο λογο?πηρα την samsung τηλ κ λεει δεν παιζει θεμα λειτουργικου κ να το παω σε γερμανο!ξερετε τι παιζει?

 

Κανε ενα backup και προχώρα σε factory reset ,αν συνεχίσει να κάνει τόσο πολυ το πας στο service .

Δοκίμασε και με κάποιο άλλο καλώδιο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα backup και προχώρα σε factory reset ,αν συνεχίσει να κάνει τόσο πολυ το πας στο service .

Δοκίμασε και με κάποιο άλλο καλώδιο .

 

Με φορτιστή μιλάς πάντα έτσι? Όχι usb?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

οσο το ψαχνω τοσο καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι προβλημα.

φανταζομαι με το doa,θα το τσεκαρουν επι τοπου και θα μου το αλλαξουν αμεσα..

 

•••••••••••

 

το πηγα σημερα και μου ειπαν οτι πρεπει να παει αντιπ/πεια,τσεκαρισμα και μετα αλλαγη ´η επιστροφη χρηματων.τουλαχιστον μια εβδομαδα δηλαδη..

ποσο δυσκολο ειναι να υπαρχει ενας τεχνικος για τσεκ και αλλαγη επι τοπου?

 

ok παιδια-παρελαβα σημερα καινουργια συσκευη,αφου το service δεχτηκε οτι η προγουμενη ειχε προβλημα στην οθονη.

 

 

εχετε αφαιρεσει την μαμα μεβρανη απο το τηλεφωνο?ειναι τοσο καλα κολλημενη,που λυπαμαι να την βγαλω..!!

Link to comment
Share on other sites

B]εχετε αφαιρεσει την μαμα μεβρανη απο το τηλεφωνο?ειναι τοσο καλα κολλημενη,που λυπαμαι να την βγαλω..!![/b]

 

Ποια αυτή που γράφει τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου?

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτη...μεμβρανη κανονικη τελεια εφαρμοσμενη στο τηλεφωνο.την ειχε και το προηγουμενο αλλα και το καινουργιο που μου εδωσαν.

πιθανον ειναι σε καποιες παρτιδες.

εχει αναφερθει και απο αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

B]εχετε αφαιρεσει την μαμα μεβρανη απο το τηλεφωνο?ειναι τοσο καλα κολλημενη,που λυπαμαι να την βγαλω..!![/b]

 

Ποια αυτή που γράφει τα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου?

Tης καμερας μαλλον εννοει,εμενα εφυγε μονη της μετα απο 2-3 εβδομαδες δεν χρειαζεται να τη βγαλεις αν δεν εμποδιζει το φακο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια.κανονικη μεμβρανη μιλαω..

καποιες σελιδες πιο πισω,το αναφερουν και αλλα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λοιπόν όταν χτυπάει το κινητό παίζει το τραγούδι όταν με παίρνουν 1-2 δευτερόλεπτα χαμηλά και μετα χτυπάει δυνατά ενώ στα μηνύματα αρχίζει και χτυπάει απευθείας στο τέρμα!

Ξέρετε πώς αλλάζει αυτό ώστε να ακούγεται και όταν με παίρνουν απευθείας δυνατά;

Ho bisogno di una vacanza!Vorrei volare via di qui...Ho bisogno di viaggiare.. :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λοιπόν όταν χτυπάει το κινητό παίζει το τραγούδι όταν με παίρνουν 1-2 δευτερόλεπτα χαμηλά και μετα χτυπάει δυνατά ενώ στα μηνύματα αρχίζει και χτυπάει απευθείας στο τέρμα!

Ξέρετε πώς αλλάζει αυτό ώστε να ακούγεται και όταν με παίρνουν απευθείας δυνατά;

 

νομίζω αυτό ψάχνεις https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shumoapp.disableincreasingring

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...