Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχουν περασει 24 ωρες απο την αναβαθμιση και ηδη εχω δει βελτιωση στην μπαταρια.

Που οφειλεται αυτο;

Μαλλον στο οτι δεν τρεχουν πολλες εφαρμογες στο backround.

Με kitkat όταν επέλεγα διαγραφη μνημης, μου εβγαζε οτι εκλεισαν 50-52 εφαρμογες.

Τωρα, οσες φορες το εχω κανει, πανω απο 22 εφαρμογες δεν μου εχει δειξει οτι εκλεισε

 

Εγώ εγκατέστησα την εφαρμογή Deep Sleep Battery Saver Pro, φόρτισα το τηλέφωνο στο 100% και το άφησα σε κατάσταση αναμονής με μια SIM που δε χρησιμοποιώ αφού προηγουμένως έκανα τις σχετικές ρυθμίσεις στα μέτρα μου.

Αποτέλεσμα: Η μπαταρία εξαντλήθηκε μετά από 10 ημέρες.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου είναι EPL region (από Γερμανία). Πλέον μένω στην Ελλάδα και έχω vodafone πάροχο.

Να περιμένω να βγει το update από τη Γερμανία (ακόμα δεν..) ή να περάσω την έκδοση που έβγαλε η vodafone για την Ελλάδα;

Ή να μείνω στην 4.4.2 που δεν έχω κάποιο θέμα;!; :O

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Χτες φλασαρα την Ελληνικη 5.0.1 διχως να γραψει ο knox. Εχω δυο αποριες. Οταν κατεβαινει η μπαρα ειδοποιησεων κατω απο τη γραμμη φωτεινοτητας εχει το s finder και τη γρηγορη συνδεση, Μπορω να τα βγαλω αυτα τα δυο απο τη μπαρα? Και το δευτερο ειναι οταν μπαινω στη συλλογη μου εχει ενα φακελο απο την εφαρμογη picasa και δε σβηνεται με τιποτα! Ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Για το φάκελο picasa, απενεργοποιείς το συγχρονισμό από τον google λογαριασμό σου (ρυθμίσεις->λογαριασμός->google->επιλέγεις το λογαριασμό σου->ξετικάρεις το λευκώματα ιστού Picasa.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κ εγω σήμερα το γλειφιτζούρι μου μεσω OTA. Εντάξει χαλάστηκα πολύ που ασπρισαν όλα και που αφαιρέθηκαν οι ρυθμίσεις απο το μενου τις αρχικής οθόνης αλλα τι να κανουμε :cool:

Έκανα την αναβάθμιση χωρίς format και όταν άνοιξε αρχησε να κολλάει το σύμπαν.

Μετά την επαναφορά τους ήχους συστήματος τους έπεζε απο το ακουστικο αλλα έστρωσε με επανεκκινηση.

Αν συναντήσω κανενα προβληματακι θα ζητησω την βοηθεια σας :)

 

Παιδια το update σε ουγγρικο ακομα να ερθει??

Link to comment
Share on other sites

Χθες έστησα για ένα φίλο ένα ZTE BLADE S6 , που τρέχει με Lollipop.

Είναι το πρώτο κινητό με Lolipop μου περνάει από τα χέρια μου

Είχα το sygic στην εξωτερική sd, το έκανε κανονικά εγκατάσταση αλλά δε μπορούσε να το τρέξει γιατί βλέπει την sd σα locked. Το έβαλα στη μνήμη του κινητού και έτρεξε κανονικά .

Δηλαδή μου φάνηκε ότι είχε το ίδιο θέμα που είχε η κιτκατ, δεν αφήνει να τρέχουν προγράμματα από την sd.

Στη κιτκατ το πρόβλημα αυτό λύθηκε με ρουτ και την εφαρμογή "sdfix"

Θέλω να ρωτήσω αν και η Lollipop είναι όπως η kitkat, δε μπορείς να δουλέψεις δηλαδή από την sd εφαρμογές.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγκατέστησα την εφαρμογή Deep Sleep Battery Saver Pro, φόρτισα το τηλέφωνο στο 100% και το άφησα σε κατάσταση αναμονής με μια SIM που δε χρησιμοποιώ αφού προηγουμένως έκανα τις σχετικές ρυθμίσεις στα μέτρα μου.

Αποτέλεσμα: Η μπαταρία εξαντλήθηκε μετά από 10 ημέρες.

Το κακό είναι ότι στην lollipop φαίνεται να μην δουλεύει σωστά.

Δεν κλείνει τα data mobile όταν κλείνει η συσκευή οπότε δεν γίνεται εξοικονόμηση μπαταρίας.

Κρίμα γιατί στην kitkat δούλευε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Χτες φλασαρα την Ελληνικη 5.0.1 διχως να γραψει ο knox. Εχω δυο αποριες. Οταν κατεβαινει η μπαρα ειδοποιησεων κατω απο τη γραμμη φωτεινοτητας εχει το s finder και τη γρηγορη συνδεση, Μπορω να τα βγαλω αυτα τα δυο απο τη μπαρα? Και το δευτερο ειναι οταν μπαινω στη συλλογη μου εχει ενα φακελο απο την εφαρμογη picasa και δε σβηνεται με τιποτα! Ευχαριστω!!

 

Το πρώτο νομίζω γίνεται με xposed framework και wannam αλλά αυτό προϋποθέτει root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παδιά...

Δυστυχώς το κινητάκι μου χθες βράδυ παρέδωσε πνεύμα...Εκεί που καθόμουν και χάζευα μια ταινία με τα ακουστικά, ξαφνικά κόπηκε ο ήχος.Δοκίμασα άλλη ταινία, τα ίδια.Έβγαλα τα ακουστικά, τα ίδια.Ήχος μηδέν.Πήρα backup και το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά και πάλι τίποτα.Ούτε ο ήχος έναρξης δεν ακούγεται όταν βγαίνει το logo της Samsung στο μπουτάρισμα.

Το κινητό είναι μέσα στην εγγύηση χωρίς να έχει γράψει ο knox.Το έδωσα στη vodafone και θα το στείλουν στην αρβατο που είναι εξουσιοδοτημένο service της Samsung.Έτσι μου είπαν.Ισχύει;

Τους είπα να μην μου αλλάξουν την 4.3 έκδοση που έχει πάνω αλλά απότι είπαν δεν είναι στο χέρι τους και συνήθως βάζουν το τελευταίο firmware.

Τι λέτε να φταίει; Έκαψε ηχείο; Επίσης ούτε το μικρόφωνο δουλεύει.

Έβαλα μια εφαρμογή να γράψω ήχο και δεν έγγραφε τίποτα.Όλες οι άλλες λειτουργίες του κινητού δουλεύουν μια χαρά.

Κανά 10άρι μέρες θα πάρει μου είπαν.Θα με ειδοποιήσουν με μήνυμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Czech Republic (Black Edition) 4.4.2 και ειμαι root, γινετε να βαλω την Greece (Black Edition) 5.0.1? ή πρεπει να βαλω την Czech Republic (Black Edition) 5.0.1?
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με τον οδηγό του tyxerakias
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

Θα ήθελα από εσάς που περάσατε lollipop,να μου πείτε τι καλύτερο έχει και αν αξίζει πραγματικά να την κάνουμε την αναβάθμιση εμείς που είμαστε 100% ευχαριστημένοι από κιτ κατ.

Επειδή εδώ γράφουν μόνο όσοι έχουν πρόβλημα(λογικό),θα ήθελα λοιπόν να γράψουν και αυτοί που έχουν κάνει την αναβάθμιση και δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μην περιμένεις κάποια τραγική διαφορά,με λιγη προσοχή έχω δει να κραταάει περισσότερο η μπαταρία και να είναι ένα κλικ πιο γρήγορο το κινητό,διαφορετικά γραφικά κλπ...
Link to comment
Share on other sites

μην περιμένεις κάποια τραγική διαφορά,με λιγη προσοχή έχω δει να κραταάει περισσότερο η μπαταρία και να είναι ένα κλικ πιο γρήγορο το κινητό,διαφορετικά γραφικά κλπ...

Θα συμφωνήσω για την μπαταρία. .όντως μου φαίνεται ότι κρατάει παραπάνω.

Αλλά πιο γρήγορο δεν το είδα. ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αφού πέρασα με odin την Ελληνική lollipop και το κινητό πάει τραίνο κανονικά, παίζει πολύ καλύτερα από τις άλλες που έχω δοκιμάσει, παρατηρώ ένα πρόβλημα με την κάμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware ή αν υπήρχε από πριν σίγουρα δεν υπήρχε πριν 2 μήνες γιατί είχα βγάλει φωτογραφίες που δεν παρουσιάζουν κάτι. Τώρα, το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται ένα σημαδάκι σκούρο και φαίνεται ευδιάκριτα σε άσπρο φόντο κυρίως αριστερά και κεντρικά της οθόνης στις φωτογραφίες, το οποίο όμως το παρατηρείς άμα το προσέξεις και κατά την λήψη. Αν βγάλω φωτογραφία με zoom ΔΕΝ εμφανίζεται, σε κανονική λήψη όμως εμφανίζεται κανονικά. Αυτή τη στιγμή ο server του site δεν ''αφήνει'' να ανεβάσω φώτο μόλις μπορέσω θα το κάνω το συντομότερο. Παρακαλώ όμως να κάνετε έλεγχο και στα δικά σας κινητά μήπως το πρόβλημα είναι θέμα software.

Ευχαριστώ!!!

Να σημειώσω ότι το κινητό δεν έχει καμένα πίξελ ή οποιοδήποτε πρόβλημα στην οθόνη, το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στην πίσω κάμερα.

 

Ορίστε και οι φωτογραφίες την μία την έχω μεγαλώσει για να δείτε πως είναι το σημαδάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια εξυπηρέτηση αν ξέρει κάποιος... Έχει ένας φίλος το Galaxy s4 mini... Κάπου ήταν ένας οδηγός για root. Μπορεί κάποιος να μου δώσει το link; δε μπορώ να το βρω με τίποτα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καλα παει το κινητακι με λολιποπ. Λιγο πιο αργο απο πριν αλλα δεν ενοχλει καθολου και με λιγο καλυτερη αυτονομια μπαταριας. Ενα θεμα που εχω ειναι οτι δεν εμφανιζει πλεον το ξυπνητηρι στην οθονη κλειδωματος. Ξερει κανεις πως μπορουμε να το βαλουμε;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μηπως ξέρει κάποιος τι γίνετε με εμας που έχουμε το 9515 value edition;

υποτιθετε ότι είναι το ίδιο κινητό άλλα δεν βγάζει αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αφού πέρασα με odin την Ελληνική lollipop και το κινητό πάει τραίνο κανονικά, παίζει πολύ καλύτερα από τις άλλες που έχω δοκιμάσει, παρατηρώ ένα πρόβλημα με την κάμερα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware ή αν υπήρχε από πριν σίγουρα δεν υπήρχε πριν 2 μήνες γιατί είχα βγάλει φωτογραφίες που δεν παρουσιάζουν κάτι. Τώρα, το πρόβλημα είναι ότι εμφανίζεται ένα σημαδάκι σκούρο και φαίνεται ευδιάκριτα σε άσπρο φόντο κυρίως αριστερά και κεντρικά της οθόνης στις φωτογραφίες, το οποίο όμως το παρατηρείς άμα το προσέξεις και κατά την λήψη. Αν βγάλω φωτογραφία με zoom ΔΕΝ εμφανίζεται, σε κανονική λήψη όμως εμφανίζεται κανονικά. Αυτή τη στιγμή ο server του site δεν ''αφήνει'' να ανεβάσω φώτο μόλις μπορέσω θα το κάνω το συντομότερο. Παρακαλώ όμως να κάνετε έλεγχο και στα δικά σας κινητά μήπως το πρόβλημα είναι θέμα software.

Ευχαριστώ!!!

Να σημειώσω ότι το κινητό δεν έχει καμένα πίξελ ή οποιοδήποτε πρόβλημα στην οθόνη, το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο στην πίσω κάμερα.

 

Ορίστε και οι φωτογραφίες την μία την έχω μεγαλώσει για να δείτε πως είναι το σημαδάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος.

 

Πριν 4 χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα nokia n8, όταν έκανα zoom δεν φαινόταν...όταν ήταν κανονική λήψη φαινόταν... το είχα πάει για service και μου είπαν ότι είχε μπει σκουπιδακι στον φακό της κάμερας.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 χρόνια είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα nokia n8, όταν έκανα zoom δεν φαινόταν...όταν ήταν κανονική λήψη φαινόταν... το είχα πάει για service και τελικά μου είπαν ότι είχε μπει σκουπιδακι στον φακό της κάμερας.

 

Ευχαριστώ φίλε μου κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και γω.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση του Galaxy S4 απο 4,4,3 σε 5 . Να την κάνω την αναβάθμιση; Ή θα το μετανιώσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε η αναβάθμιση του Galaxy S4 απο 4,4,3 σε 5 . Να την κάνω την αναβάθμιση; Ή θα το μετανιώσω;

 

Καλημέρα! Και εμένα μου ήρθε στο Galaxy S4 (GT-I9505), από 4.4.2 σε 5... και έχω την ίδια επιφύλαξη. :)

 

(περιμένω τις απαντήσεις, στο μήνυμά σου, για να αποφασίσω)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...