Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, λοιπον, σημερα διαπίστωσα οτι η οθόνη στη μέση είναι ελαφρα φουσκωμένη, φαινεται μονο αν το παρατηρήσεις πολυ προσεκτικα, το ανοιξα όμως και είναι φουσκωμένη και η μπαταρία.Εννοειται παει για service τη δευτερα αλλα μέχρι τότε μηπως δε θα πρεπε να το χρησιμοποιω?Δε πιστευω να μου σκάσει σε κανα χέρι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ σε πρότεινα τί να κάνεις. Όσο και να βαριέσαι καλό είναι να κάνεις backup τα αρχεία σου και να δώσεις μια επαναφορά ρυθμίσεων. Αλλά κάντο μέσω του recovery mode για να σου formάρει και την cache

πως γίνεται αυτο ακριβως ??

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται αυτο ακριβως ??

 

Αφού κάνεις backup τα αρχεία σου και είσαι έτοιμη για το factory reset. Κλείνεις την συσκευή.Έπειτα πατάς το επάνω πλήκτρο έντασης και το κρατάς πατημένο.Επίσης το κεντρικό home button επίσης πατημένο και τέλος το πλήκτρο ενεργοποιήσης power button κι αυτό πατημένο. Άρα έχεις και τα 3 αυτά τώρα πατημένα.

 

Εφόσον ανοίξει η συσκευή και δείς να γράφει Galaxy S4 GT-I9505 επάνω αριστερά θα δείς να εμφανίζεται με μικρά μπλέ γράμματα επίσης η πρόταση "RECOVERY BOOT" Όταν δείς αυτό αφήνεις τα πλήκτρα και η συσκευή θα μπεί σε Recover Mode. Εκεί θα δείς κάποιες επιλογές. Εσύ θα μετακινηθείς πάνω και κάτω χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα έντασης.

 

Θα σημαδέψεις την επιλογή "Wipe Data/Factory Reset" και θα πατήσεις το πλήκτρο ενεργοποιήσεις(power button) το οποιό εδώ λειτουργεί σαν να πατάς OK. Τώρα απλά περιμένεις να γίνει αυτόματα η διαδικασία format k.t.l. και η συσκευή θα κάνει επανεκκίνηση και θα είναι όπως όταν την άνοιξες 1η φορά αφού την αγόρασες

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε πρότεινα τί να κάνεις. Όσο και να βαριέσαι καλό είναι να κάνεις backup τα αρχεία σου και να δώσεις μια επαναφορά ρυθμίσεων. Αλλά κάντο μέσω του recovery mode για να σου formάρει και την cache

 

Το έχεις επιβεβαιώσει ότι από το μενού του τηλεφώνου στις ρυθμίσεις δε διαγράφει cache? Απίστευτο μου φαίνεται..

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις επιβεβαιώσει ότι από το μενού του τηλεφώνου στις ρυθμίσεις δε διαγράφει cache? Απίστευτο μου φαίνεται..

 

Όχι. Αλλά επειδή στο recovery ξεχωριστά δεν μπορείς να κάνεις wipe cache, τουλάχιστον σε σχέση με τις ρυθμίσεις τηλεφώνου όταν κάνεις wipe data/factory reset εκεί γράφει format cache... που προφανώς σημαίνει ότι την διαγράφει και αυτή. Τώρα φυσικά και μπορεί να είναι το ίδιο με τις ρυθμίσεις επαναφοράς συσκευής αλλά επειδή εκεί δεν βλέπω κάτι που να μου το επιβεβαιώνει προτιμώ να το κάνω από το recovery

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αλλά επειδή στο recovery ξεχωριστά δεν μπορείς να κάνεις wipe cache, τουλάχιστον σε σχέση με τις ρυθμίσεις τηλεφώνου όταν κάνεις wipe data/factory reset εκεί γράφει format cache... που προφανώς σημαίνει ότι την διαγράφει και αυτή. Τώρα φυσικά και μπορεί να είναι το ίδιο με τις ρυθμίσεις επαναφοράς συσκευής αλλά επειδή εκεί δεν βλέπω κάτι που να μου το επιβεβαιώνει προτιμώ να το κάνω από το recovery

 

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από το λειτουργικό είναι το ίδιο πράγμα με το factory reset μέσα από το recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, λοιπον, σημερα διαπίστωσα οτι η οθόνη στη μέση είναι ελαφρα φουσκωμένη, φαινεται μονο αν το παρατηρήσεις πολυ προσεκτικα, το ανοιξα όμως και είναι φουσκωμένη και η μπαταρία.Εννοειται παει για service τη δευτερα αλλα μέχρι τότε μηπως δε θα πρεπε να το χρησιμοποιω?Δε πιστευω να μου σκάσει σε κανα χέρι?

 

καλησπερα φιλε μου ομοιως κι εγω σημερα αρχισε και μου εσβηνε μετα το 40% μπαταρια το κινητο και δεν ανοιγε αν δεν εβαζα τον φορτιστη.και μολις φορτιζε εδειχνε κατευθειαν 10% κι εκτος αυτο φορτιζει μεχρι το 100% αρκετα γρηγορα.και η μπαταρια ειναι φουσκωμενη.νομιζω οτι θα ειναι μονιμο αυτο το προβλημα εκτος κι αν πεσαμε σε ελλατωματικες μπαταριες.κι εγω ειμαι για σμαρτεκ αλλα σε μια βδομαδα γιατι θα λειπω.μακαρι να βρεθει μια λυση γιατι με βλεπω συνεχεια για αλλαγη μπαταριας.ενημερωσε με σε παρακαλω αν βγαλεις ακρη μιας και θα πας πρωτος...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από το λειτουργικό είναι το ίδιο πράγμα με το factory reset μέσα από το recovery.

 

Αν εισαι σιγουρος πως ειναι 100% το ιδιο πραγμα τοτε μπορει η κοπελα να κανει αυτο που ειναι πιο ευκολο

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου ομοιως κι εγω σημερα αρχισε και μου εσβηνε μετα το 40% μπαταρια το κινητο και δεν ανοιγε αν δεν εβαζα τον φορτιστη.και μολις φορτιζε εδειχνε κατευθειαν 10% κι εκτος αυτο φορτιζει μεχρι το 100% αρκετα γρηγορα.και η μπαταρια ειναι φουσκωμενη.νομιζω οτι θα ειναι μονιμο αυτο το προβλημα εκτος κι αν πεσαμε σε ελλατωματικες μπαταριες.κι εγω ειμαι για σμαρτεκ αλλα σε μια βδομαδα γιατι θα λειπω.μακαρι να βρεθει μια λυση γιατι με βλεπω συνεχεια για αλλαγη μπαταριας.ενημερωσε με σε παρακαλω αν βγαλεις ακρη μιας και θα πας πρωτος...

 

Το θέμα με εμένα είναι οτι δε μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, ουτε κολλάει ,ουτε σβήνει, ουτε τίποτα τετοιο..η οθόνη στη μέση φουσκωσε ελαφρα, ισα που φαίνεται ,το παρατήρησα εντελως τυχαία, και μετά ανοιξα και πίσω και είδα οτι έχει φουσκώσει η μπαταρία επίσης...ισως το πρόβλημα να υπήρχε απ όταν ανεβαζε θερμοκρασίες με τη φόρτιση πριν την τελευταια αναβάθμιση αλλά επειδη δεν ήταν εμφανες να μην το είχα δει. Δευτέρα θα πάω service να δω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πλέον κάτοχος και εγώ αυτού του φοβερού κινητού! :D μιά χαζοαπορία μόνο..μπορείται να μου πείτε πως να χρησιμοποιώ τα mb που έχω απο cosmote για το ίντερνετ γιατί το έψαξα και δεν το βρήκα..τενκιου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πλέον κάτοχος και εγώ αυτού του φοβερού κινητού! :D μιά χαζοαπορία μόνο..μπορείται να μου πείτε πως να χρησιμοποιώ τα mb που έχω απο cosmote για το ίντερνετ γιατί το έψαξα και δεν το βρήκα..τενκιου

 

Κατέβασε την μπαρα ειδοποιήσεων και ενεργοποιήσε τα ''δεδομενα κινητου'', πατα το να γίνει πρασινο οπως στην ακόλουθη εικόνα https://www.dropbox.com/s/gfjj4myn0sfrj61/2013-09-22%2012.55.08.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Για flash μόνο μεσα απο τον boat;;; υπάρχει κανενας αλλος browser που να το υποστηρίζει;;;; έβαλα μια εκδοση πειραγμένη του Dolphin αλλα ολο με πεταει εξω και κλεινει..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Για flash μόνο μεσα απο τον boat;;; υπάρχει κανενας αλλος browser που να το υποστηρίζει;;;; έβαλα μια εκδοση πειραγμένη του Dolphin αλλα ολο με πεταει εξω και κλεινει..

 

Για τσέκαρε τους Puffin browser, photon browser, lightning browser στο play store

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Για flash μόνο μεσα απο τον boat;;; υπάρχει κανενας αλλος browser που να το υποστηρίζει;;;; έβαλα μια εκδοση πειραγμένη του Dolphin αλλα ολο με πεταει εξω και κλεινει..

UC Browser, Firefox, Boat, Next , υπάρχουν και άλλοι που δεν τους θυμάμαι τώρα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανα link που απαιτει flash να το βαλουμε εδω και να βλεπουμε αν "τρεχει" αμμεσα στο κινητο??

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανα link που απαιτει flash να το βαλουμε εδω και να βλεπουμε αν "τρεχει" αμμεσα στο κινητο??

 

Δες πχ το mega web tv.

Παιδια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες πχ το mega web tv.

Παιδια ευχαριστώ!

 

Στην συγκεκριμένη σελίδα κολλάει και με πετάει στην αρχική οθόνη. Με boat browser..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμένη σελίδα κολλάει και με πετάει στην αρχική οθόνη. Με boat browser..

 

Δεν φταιει ο browser...h 4.2.2 φταιει.

μονο στν 4.3 to flash δουλευει αψογα...υπομονη λιγο ακομα

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την μπαρα ειδοποιήσεων και ενεργοποιήσε τα ''δεδομενα κινητου'', πατα το να γίνει πρασινο οπως στην ακόλουθη εικόνα https://www.dropbox.com/s/gfjj4myn0sfrj61/2013-09-22%2012.55.08.png

 

Ευχαριστώ φίλε, τώρα το είδα ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! σας εχει τυχει ποτε να βγαλετε φωτογραφιες και οταν πατε να τις δειτε στην συλλογη να μην τις εμφανιζει ? δηλαδη τις εχει σαν αρχειο αλλα ειναι ενα μαυρο φοντο με εναν κεραυνο στο κεντρο ! ξερει καποιος κατι ?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

εχετε παρατηρησει καποιο προβλημε με τον stock browser? συγκεκριμενα στο σκρολινγκ αν οχι παντα τοτε πολλες φορες παγωνει και δεν ακουει το δαχτυλο εχετε καποια ιδεα τι φταει η πως διορθωνεται? το κινητο εχει xxubmga ειναι γαλλικο(παραεισαγωγης)...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα! σας εχει τυχει ποτε να βγαλετε φωτογραφιες και οταν πατε να τις δειτε στην συλλογη να μην τις εμφανιζει ? δηλαδη τις εχει σαν αρχειο αλλα ειναι ενα μαυρο φοντο με εναν κεραυνο στο κεντρο ! ξερει καποιος κατι ?

 

Εμενα με καποιες εικονες που κατεβασα απο zedge.Τις μισες τις ανοιξε και στις μισες ειχε τον κεραυνο που αναφερεις αλλα δεν εχω και εγω απαντηση

HTC HD2 (best of the best)

HTC EVO 3D

SAMSUNG GALAXY S3/ S4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ... Μια βοήθεια. .. Έχω την MH9 πρόσφατα την έβαλα και πάω να κάνω κλήση και κάνει να πάρει 1 λεπτό. ..κολλάει η οθόνη. .. το χω κάνει επαναφορά ολική 3 φορές. ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ... Μια βοήθεια. .. Έχω την MH9 πρόσφατα την έβαλα και πάω να κάνω κλήση και κάνει να πάρει 1 λεπτό. ..κολλάει η οθόνη. .. το χω κάνει επαναφορά ολική 3 φορές. ...

 

Ξαναπέρνα τη με odin

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...