Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι να μειωθεί η διάρκεια ζωής της μπαταρίας θα χεις αλλάξει κινητό. Ακόμα όμως κι αν το κρατήσεις 3 χρόνια, μιας και κάπου εκεί θα αρχίσει να μειώνεται η απόδοση της μπαταρίας, δίνεις 20 ευρώ και παίρνεις μια καινούρια. Κοινώς ολα αυτά μου φαίνονται τελείως χαζά.

Στην 1η κιόλας χρονιά βλέπεις πτώση απόδοσης της μπαταρίας εαν τη φορτίζεις καθημερινά με ταχυφορτιστή....

Επίσης, σκέψου και λίγο οτι υπάρχουν (δυστυχώς) στην αγορά κινητά πανάκριβα με fix μπαταρίες που δεν αλλάζονται, συν οτι δεν έχουν όλοι την οικονομική δυνατότητα να αλλάζουν κάθε 2 ή 3 χρόνια τα κινητά τους....

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εστω κ στα 3 χρόνια να δώσεις 40 ευρω να παρεις δυο μπαταρίες παλι δεν ειναι ποσο σοβαρο προκειμένου να το φορτιζεις με απλο φορτιστη κ να θες 5 ωρες για μια πληρης φορτιση...
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

εχω επεισης την εντυπωση οτι οταν φορτιζει πιο αργα μεσω pc πχ κραταει η μπαταρια περισσοτερο απ οτι να το ειχα στη πριζα:O

το εχει παρατηρησει και κανεις αλλος η απλα το νομιζω εγω? :worry::worry::blink:

 

Πάντως εγώ μετά από 6 μήνες που φόρτιζα με άλλο φορτιστή που φορτίζει με 750mah παρατήρησα μείωση της ζωής της μπαταρίας. Εδώ και μια βδομάδα που φορτίζω με τον μανίσιο η διάρκεια αυξήθηκε σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με αυτα που διαβαζω με τον τροπο φορτισης κ.τ.λ δεν καταλαβαινω μερικες φορες τον τροπο σκεψης.

Εχει στην συσκευασια τον μανησιο γνησιο φορτιστη που δινει η εταιρια μαζι με το τηλεφωνο και σκεφτομαστε οτι δεν θα το φορτιζει σωστα(ενω ενας αλλος φορτιστης θα το φορτιζει σωστοτερα)...η μπαταρια του κινητου μπορει να αφαιρεθει και να αντικατασταθει πολυ ευκολα συν οτι μια μπαταρια κανει γυρω στα 20 ευρω και μας νοιαζει εαν το φορτιζουμε σωστα για να μας παει 3-4 χρονια απο τι στιγμη που ολες οι εταιριες δινουν για ολες τις μπαταριες 6 μηνες εγγυηση και απλα ειναι ειδος καθαρα αναλοσημο... :blink:

Link to comment
Share on other sites

4 μερες τωρα με kit kat η αποδοση της μπαταριας ειναι λιγο καλυτερη.Συγκεκριμενα δυο βραδια που το τσεκαρα με κλειστο wifi και δεδομενα απ τις 12 μεχρι της 7 το πρωι εχασε μονο 2%.

Του εκανα βεβαια καθαρη εγκατασταση.

Οσον αφορα τις μπαταριες εχω παρει απ το ebay με 14 ευρω τη μια, δυο εξτρα και ειμαι καλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου παλι μετα την αναβαθμιση σε 4.4.2 ανηκει στα τηλεφωνα που η αναμονη τους εγινε απο λιγο προς αρκετα χειροτερη.Με ολα ανοιχτα συνεχεια 4G , bluetouth και wifi φορτισμενο πληρως απο το πρωι μεχρι το βραδακι μου αφηνε ενα 30% περιπου πλεον με το ζωρι το κραταω μεχρι της 20:00 το βραδυ στο 5%

Θα δοκιμασω και γω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως συνελθει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με κλειστα wifi,οθονη.εκκαθάριση μνημης λιγο πριν κοιμηθω ειχα 27%....απο συνήθεια ξυπνησα ευτυχως απο μόνος μου νωρίτερα για την δουλειά πριν τι ξυπνητηρι και το κινητό ειχε κλείσει. Απο μπαταρια...βοηθηστε καποιος παιδια...αργει επισης να φορτισει σε σχεση με πριν...

Μετα την αναβαθμιση σε 4.4.2 το τηλέφωνο εχει τρελη καταναλωση...

λειτουργικο σύστημα android 28%

Οθονη 24%

Συστημα android 16%

 

Και μου βγαζει συνεχεια ενα εικονιδιο στις εφαρμογές popupuireceiver

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ :kill: :shoot: :up: :wink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αντιπροσωπευτικό δείγμα γιατί έχω πάνω την μπαταρία των 3000 mAh της Zerolemon.

Φιλε απο που την πειρες απο εδω ελλαδα ή ebay

ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ :kill: :shoot: :up: :wink:
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/a11r7mfcts49ppz/2014-03-12%2018.14.11.png

https://www.dropbox.com/s/gv3flocjz3aomsq/2014-03-12%2018.12.41.png

https://www.dropbox.com/s/l68xzk881ksiumb/2014-03-12%2018.12.26.png

 

Η φωτεινότητα εινα στο auto με ρυθμιση 0

Με την 4.4.2 και καθαρή εγκατάσταση με την στοκ μπαταρία βλέπω καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας δεν υπάρχει πουθενά ένδειξη κατανάλωσης μπαταρίας απο υπηρεσίες Google,η μνήμη ram δεν ξεπερνά τα 1,2 gb και η συσκευή εχει γίνει πολύ smooth.Εχω σταματήσει πλεον τον nova Launcher γιατί νομίζω οτι είναι πλέον περιττός αν λυθεί και το θεμα με το ghost smearing (αν το γραφω σωστά αυτό ):-! τοτε νομιζω οτι θα εχω στα χερια μου το καλυτερο τηλ αυτή τη στιγμή στη αγορα μαζι με το note3:-D

Link to comment
Share on other sites

Τι χρόνους οθόνης παίρνετε περίπου; Με wifi αναφέρομαι και κλειστά τα δεδομένα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Τι χρόνους οθόνης παίρνετε περίπου; Με wifi αναφέρομαι και κλειστά τα δεδομένα.

 

Εγω εχω γύρω στίς 2,5-3 ώρες αλλά με φούλ φωτεινότητα, τα πάντα ανοιχτά(gps,gestures) συγχρονίζονται ανα 15 λεπτά 4 mail...και οταν δεν ειμαι σε wifi έχω πάντα 3G/4G. Υπολόγισε πολύ παραπάνω χωρίς δεδομένα, αυτόματα φωτεινότητα και κλειστά κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια μου και εμένα με αυτόματη φωτεινότητα και αναβάθμιση ota σε 4.4.2 (όχι καθαρή) [ATTACH]42449[/ATTACH][ATTACH]42450[/ATTACH][ATTACH]42451[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

@geotrvs

 

Πως τα καταφέρνεις και έχεις σχεδόν 6 ώρες μπαταρία; ...εγώ με καθαρή εγκατάσταση kitkat παιδεύομαι γύρω στις 3 ώρες και λιγότερο, με το android system να είναι γύρω στο 20%. Χωρίς gps, χωρίς 4g, χωρίς gestures, με το google location off.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι εννοείς 6 ώρες οθόνη.....έχω εξοικονόμηση ενεργείας χωρίς gestures-αυτόματη φωτεινότητα-χωρίς gps-συνεχώς wi-fi -και wcdma/gsm και με την μαμά μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο 65% μπαταρία και ήδη η οθόνη έχει 3 ώρες και 20 λεπτά (κυρίως από προβολή ταινιών και διάβασμα epub,pdf).

Βέβαια το έχω στην εξοικονόμηση ενέργειας και WiFi δεν πολυχρησιμοποιώ.

Την έκδοση 4.3 έχω πάνω

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή και άφησα 2 βραδιά με ανοιχτό μόνο τον δεκτή τηλ και αθορυβο,με βγαλμένη sd και χωρίς sd.παρατηρησα οτι όταν δεν είχα την sd είχα όλο το βράδυ απώλεια 2% ενώ με την sd γύρω στα 4-5%. Ποια είναι η εμπειρία σας. Καλημέρα.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

μία χαρά βολικό είναι...τώρα είναι ανάλογα σε τι τσέπη....για φόρμα-σορτσάκι δεν το καταλαβαίνεις καθόλου....τώρα αν το έχεις σε τζιν θα το νοιώθεις λίγο την ώρα που πχ πας να κάτσεις(αλλά εννοείται το βγάζεις ούτως η άλλως) από θέμα μήκους όχι πάχους του κινητου.
Link to comment
Share on other sites

για πεστε κανα τιπ ρε παιδια για καλυτερη διαχειριση της μπαταριας..

το εχω απο εχθες το βραδυ,με κανα 2-3 κλησεις,κανα 5λεπτο ιντερνετ και εχει παει στο 70% η μπαταρια.

μπορουμε να κανουμε κατι..?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έβαλα ενα όλο μαύρο wallpaper και έβγαλα το skype και σαν να συνήλθε λίγο. Πάντως διάβαζα στο νήμα για το lg g2 και απόρησα αν σε αληθινές καθημερινές συνθήκες έχει τόσο μεγάλη διάφορα στην αυτονομία.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω εγκαταστησει καθολου skype.

οσο αναφορα το lg,τα ιδια διαβαζω και εγω.λογικο απο την μια,αφου φοραει μπαταρια 3,000mAh,

απο την αλλη,εχει ομως 0,2 ιντσες μεγαλυτερη οθονη και γρηγοροτερο επεξεργαστη.

ειναι οντως αξιο αναφορας....

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και από το δικό μου ένα screenshot...

[ATTACH]42531[/ATTACH][ATTACH]42532[/ATTACH]

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και από το δικό μου ένα screenshot...

[ATTACH]42531[/ATTACH][ATTACH]42532[/ATTACH]

Ποσα περιπου λεπτα το εβαλες στο φορτιστη ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...