Jump to content

[S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια ιδεα???

 

http://imageshack.com/a/img34/705/wcl2.png

 

Ναι! Είσαι root? Αν ναι τότε βάλε BBS να δούμε τα kernel wakelocks και partial wakelocks. Σίγουρα δεν εξηγείται 40% από το Andoid OS. Που σημαίνει ότι κάτι κρατάει το κινητό "ξύπνιο" και δεν μπαίνει σε deep sleep. Πιθανό να είναι κακό σήμα αν το έχεις σε LTE ή H+ και ίσως δεν παίζει καλό σήμα στην περιοχή σου με αποτέλεσμα συχνή εναλλαγή.

Συνέχισε το ποστάρισμα το θέμα με την μπαταρία για να μην βγούμε εκτός θέματος εδώ!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνεχιζω το θεμα εδω

 

http://imageshack.com/a/img34/705/wcl2.png

 

 

Κωστα αυτο το BBS που ακριβως το βρισκω??? το εχω μονιμα σε GSM και εχω φουλ σημα .

 

Google "Better Battery Stats" και θα σου δώσει θέμα από το xda.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα , ποια κατηγορια κοιταω ? εχει ,other , kernel wakelock , partial wakelock, alarm , network, cpu stats , process

 

kernel wakelock , partial wakelock, cpu stats, και τελευταίο το process αν φταίει κάτι από εκεί.

 

Φόρτισε το πλήρως και άστο κανένα 3-5ωρο να δούμε τι θα σου βγάλει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέσα σε 8 ώρες αναμονή,χωρις κλήσεις απο χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί απο100% πήγε στο 93%. Δεν έτρεχε καμμιά εφαρμογή γιατί δεν εχω εγκατεστημένη καμμιά εφαρμογή. Ήχος στο αθορυβο και μέσα σε αυτό το 8ωρο δεν άνοιξα καθόλου το τηλ. Δεν μπορώ να το καταλάβω........
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέσα σε 8 ώρες αναμονή,χωρις κλήσεις απο χθες το βράδυ μέχρι σήμερα το πρωί απο100% πήγε στο 93%. Δεν έτρεχε καμμιά εφαρμογή γιατί δεν εχω εγκατεστημένη καμμιά εφαρμογή. Ήχος στο αθορυβο και μέσα σε αυτό το 8ωρο δεν άνοιξα καθόλου το τηλ. Δεν μπορώ να το καταλάβω........

 

Καταρχήν το ότι δεν έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή δεν σημαίνει ότι δεν τρέχουν. Ξέρεις το κινητό έχει τόσες πάνω του εγκατεστημένες.

Δεύτερον δες πιο πάνω τι έγραψα για τον φίλο.

 

Εγώ ενεδεικτικά χθές. Από τις 12-7:45 σήμερα με wifi/data/sync on και 2g. Κινητό στο αθόρυβο, όταν ξύπνισα είχα 2 αναπάντητες, 2 sms, 1 hangouts, 4 email. Μπαταρία στις 12 είχα 54% και το πρωί είχα 51%.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ότι δεν έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή δεν σημαίνει ότι δεν τρέχουν. Ξέρεις το κινητό έχει τόσες πάνω του εγκατεστημένες.

Δεύτερον δες πιο πάνω τι έγραψα για τον φίλο.

 

Εγώ ενεδεικτικά χθές. Από τις 12-7:45 σήμερα με wifi/data/sync on και 2g. Κινητό στο αθόρυβο, όταν ξύπνισα είχα 2 αναπάντητες, 2 sms, 1 hangouts, 4 email. Μπαταρία στις 12 είχα 54% και το πρωί είχα 51%.

 

Εσύ τουλάχιστον είχες τόσα πράγματα ανοιχτά και είχες και κλήσεις/SMS καθώς και μικρότερη απώλεια στην μπαταρία. Εγώ;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τουλάχιστον είχες τόσα πράγματα ανοιχτά και είχες και κλήσεις/SMS καθώς και μικρότερη απώλεια στην μπαταρία. Εγώ;

 

Δεν διάβασες τα ποστ μου τα τελευταία. Εκεί είναι η απάντηση!

 

Με Liquidsmooth v3.0(4.4.2) με ολα ανοιχτα (wifi,gsm, sync) απο τις 23.00 - 8.30 εχασε 4% μπαταρια , και το θεωρω φυσικο .

 

Απολυτα φυσιολογικό για 9,5 ώρες deep sleep... λιγότερο από μισό τα % την ώρα είναι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασες τα ποστ μου τα τελευταία. Εκεί είναι η απάντηση!

 

Κώστα τι ακριβώς εννοείς για το θεμα της μπαταρίας;ευχαριστω.

 

Απολυτα φυσιολογικό για 9,5 ώρες deep sleep... λιγότερο από μισό τα % την ώρα είναι

 

ώστα τι ακριβώς εννοείς για το θεμα της μπαταρίας;ευχαριστω.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

ώστα τι ακριβώς εννοείς για το θεμα της μπαταρίας;ευχαριστω.

 

Στην προηγούμενη σελίδα έχω απαντήσει σε άλλο χρήστη.. Σχετικά με τα wakelocks. Κάτι δεν αφήνει το κινητό σου να μπει σε deep sleep ή το βγάζει συχνά από αυτό το state.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκετε φυσιολογικό αυτό; παλιά έχανα λιγότερο από 1% την ώρα με άπειρες εφαρμογές και όλα τα μέιλ να συγχρονίζουν ανά 10λεπτο. Πλέον δεν βγάζω άκρη τί φταίει. Το λογικό θα ήταν να είναι πάντα πρώτη η οθόνη. Πλέον του Android συνολικά η κατανάλωση μπορεί να φτάνει το 40%
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω κατι εχει κολησει , εγο το ξεπερασα με wipe cache

 

Δεν βγαζουμε ακρη ετσι , βαλε καποιο battery stats να δουμε ποια ακριβως εφαρμογη το κανει , κατα 99% καποιος συγχρονισμος εχει κολισει

 

Πώς θα κάνω καθαρισμό την Cache και με ποια εφαρμογή να δω στατιστικά μπαταρίας καλύτερα; έχεις να προτείνεις κάποια;

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκετε φυσιολογικό αυτό; παλιά έχανα λιγότερο από 1% την ώρα με άπειρες εφαρμογές και όλα τα μέιλ να συγχρονίζουν ανά 10λεπτο. Πλέον δεν βγάζω άκρη τί φταίει. Το λογικό θα ήταν να είναι πάντα πρώτη η οθόνη. Πλέον του Android συνολικά η κατανάλωση μπορεί να φτάνει το 40%

 

Σίγουρα όχι... Το σύστημα πρέπει να τρέχει κάτω από 10% και πάλι πολύ λέω. Κάνε αυτό που είπε ο fotis αλλιώς ένα factory reset, και μετα αν πάλι όχι ξανα περνάς με odin το firmware.

Το clear cache από recovery το κάνεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα clear την Cache. Αν και κάτι μου λέει ότι δεν θα δω διαφορά. Επίσης κατέβασα το battery stats και μου λέει ότι πλέον δεν επιτρέπει η Google να διαβάζει στοιχεία της μπαταρίας και γίνεται μόνο με root(μου φαίνεται έχει αρχίσει να γίνεται Apple και μου τη σπάει)
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση σε 4.4.2 ποσο τις εκατο μπαταρίας καταναλώνει το σύστημα Android και το λειτουργικό σύστημα Android αντίστοιχα?

Θελω να κανω μια σύγκριση διοτι με 4.3 πανω απο 7% δεν έβλεπα ποτε.

Τωρα με κιτκατ παιζω στα 14 και 8% περιπου αντιστοιχως για αυτα τα δυο και θελω να δω αν φταιει η εκδοση η συσκευή μου.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Τοσο ειναι και σε μενα απο την πρωτη μερα με 4.4.2

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φιλε μου για την απάντηση σου.

Παρολα αυτα εσυ βλεπεις καλύτερη αυτονομία στη συσκευή σου?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις φιλε....πολλα λεγονται...εγω αυτο που ειδα ειναι οτι επειδη στη δουλεια μου πρεπει να εχω 3g ,μου την τρωει αρκετα γρηγορα....οταν ειμαι στο σπιτι με wifi και αρκετο δουλεμα δηλαδη και τηλεφωνο και mail και youtube και την οθονη φουλ,τοτε στο τελος της ημερας ειμαι με 20-30%....και οθονη μεταξυ 3ωρο 4 ωρο..αν θες καπου εχω και screenshots...

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Καλα εισαι για τη χρηση που του κανεις...οσο για το 3g οντως κ εγω οταν το χρησιμοποιώ παρατηρω μια αύξηση στη καταναλωση.

Αν δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα να δω τα στατιστικς σου!

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι πριν απο περιπου 15 μερες..Πιστευω αν εκανα "κρατει" με τη φωτεινοτητα οπως κανουν πολλοι,θα ηταν πολυ καλυτερα Edited by optostyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θα εισαι πολυ καλύτερα αφου η οθόνη ειναι αυτη που "σκοτωνει"τη μπαταρια!

Για να φανταστείς σε μια δοκιμη που του ειχα κανει με εξοικονόμηση μπαταριας ειχα δει 7 και ωρες οθόνης με χρηση wifi βέβαια!

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη με την μπαταρία είναι ότι ποτέ δεν έχω δει να μην φορτίζει μέχρι το 100% όπως αναφέρουν πολλοί.μεγάλο πλεονέκτημα και ο χρόνος φόρτισης ο οποίος είναι πολύ γρήγορος σε σύγκριση με άλλα κινητά που είχα.(οχι δεν είχα ταχυφορτιστή και η συγκριση με τα άλλα κινητα είναι για ισάξια )
Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη με την μπαταρία είναι ότι ποτέ δεν έχω δει να μην φορτίζει μέχρι το 100% όπως αναφέρουν πολλοί.μεγάλο πλεονέκτημα και ο χρόνος φόρτισης ο οποίος είναι πολύ γρήγορος σε σύγκριση με άλλα κινητά που είχα.(οχι δεν είχα ταχυφορτιστή και η συγκριση με τα άλλα κινητα είναι για ισάξια )

 

Χρόνος φόρτισης σε όλα τα καινούρια ισάξια κινητά είναι στα ίδια επίπεδα. Give or take 15 λεπτά δεν είναι θέμα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά έχω μείνει με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ αρκετά και το φορτίζω κάθε 2 ημέρες. Ντάξει εννοείται το έχω στήσει με κάθε ρύθμιση όπως τη θέλω αλλά είμαι εντυπωσιασμένος. Μακάρι να συνεχίσει έτσι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά έχω μείνει με την μπαταρία. Το χρησιμοποιώ αρκετά και το φορτίζω κάθε 2 ημέρες. Ντάξει εννοείται το έχω στήσει με κάθε ρύθμιση όπως τη θέλω αλλά είμαι εντυπωσιασμένος. Μακάρι να συνεχίσει έτσι

 

Αυτό δεν λέει κάτι! Έχω δεί και 3 ημέρες παρά 4 ώρες. Οι ώρες οθόνης έχουν σημασία και φυσικά το δίκτυο, wifi, sync, data που τραβάνε πολύ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...