Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Τί modem (baseband version) σας δείχνει ότι έχετε στις Ρυθμίσεις στις πληροφορίες?

Λέω να δοκιμάσω από περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τί modem (baseband version) σας δείχνει ότι έχετε στις Ρυθμίσεις στις πληροφορίες?

Λέω να δοκιμάσω από περιέργεια.

 

gnf1 εχω εγω,αλλα δε νομιζω στη συγκεκριμενη περιπτωση να εχει σχεση.πιστευω οτι για το κακο σημα σε touchwiz ευθυνεται η εξοικονομηση ενεργειας της samsung,οπως κοβει δηλαδη τον επεξεργαστη για λογους οικονομιας στη μπαταρια,να κανει το ιδιο και με το σημα.δεν γινεται με το ιδιο μοντεμ να υπαρχει τοσο τεραστια διαφορα.εγω ημουν ετοιμος η να πουλησω το τηλεφωνο η να αλλαξω εταιρια κινητης.και τωρα δεν ασχολουμαι πια με το σημα ,ποτε

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

ClockWorkMod recovery μπορούμε να εγκαταστήσουμε χωρίς προβλήματα ή υπάρχει παγίδα εδώ; :confused:

 

Υποθέτω από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2279579 θα κάνει δουλειά, σωστά;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καμία παγίδα ,εκτός του να γράψει ο knox αν δεν είναι ήδη γραμμένος .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω να ασχοληθώ με το κινητό από τον Νοέμβριο οπού είχα κάνει ροοτ με το VRoot με τις οδηγίες του Super_f. Τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα με γιατί μου βγάζει συνεχώς να περάσω το update και επειδή δεν έχω πολύ χρόνο δεν θέλω να ασχοληθώ, υπάρχει τρόπος να μην βγάζει συνεχώς την ειδοποίηση για το update? Αν δεν υπάρχει, ποια έκδοση μπορώ να κατεβάσω για να περάσω μέσω Odin και να κάνω ροοτ σύμφωνα με τις οδηγίες του dimkit για χωρίς να γράψει το Knox?
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένο πάτημα στο μήνυμα που θα υπάρξει στην notification και στο μενού που θα σου βγάλει απενεργοποιείς τις ενημερώσεις .

Εναλλακτικά >απενεργοποίηση ενημερώσεων απο τις υπηρεσίες google play.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καμία παγίδα ,εκτός του να γράψει ο knox αν δεν είναι ήδη γραμμένος .

 

Να γράψει ο κνοξ δεν είναι παγίδα δηλαδή;; :confused:

 

Τώρα τον έχω στο 0χ0 φτου φτου φτου σκόρδα :lol:

 

Να το προχωρήσω ή όχι; Αλλιώς μπακαπ τύπου νανδροιδ πώς μπορεί να γίνει; :O

Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένο πάτημα στο μήνυμα που θα υπάρξει στην notification και στο μενού που θα σου βγάλει απενεργοποιείς τις ενημερώσεις .

Εναλλακτικά >απενεργοποίηση ενημερώσεων απο τις υπηρεσίες google play.

Δυστυχώς κανένας από τους δύο τρόπους δεν λειτουργεί! Ο μόνος τρόπος είναι να του κάνω force stop, αλλά μετά από κάνα 2ωρο ξανάπετάγεται! Μάλλον θα πρέπει να κάνω την αναβάθμιση! Ποία έκδοση πρέπει να κατεβάσω για γερμανικό firmware που έχω ώστε να το κάνω root?

Link to comment
Share on other sites

Να γράψει ο κνοξ δεν είναι παγίδα δηλαδή;; :confused:

 

Τώρα τον έχω στο 0χ0 φτου φτου φτου σκόρδα :lol:

 

Να το προχωρήσω ή όχι; Αλλιώς μπακαπ τύπου νανδροιδ πώς μπορεί να γίνει; :O

 

Χωρίς να το έχω κάνει ο ίδιος (δεν άντεξα και πάρα πολύ χωρίς custom recovery :p) , μπορείς να δοκιμάσεις αυτό.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πριν περίπου 1 μήνα έκανα update σε 4.4.2. Κατευθείαν παρατήρησα να έχω battery drain και φόρτιζε πιο αργά. Τελικά κατέληξα να κάνω factory reset και μετά άλλη μια φορά έτσι for fun. Τελικά δεν υπάρχει το battery drain αλλά από 30% μπαταρία μέχρι 100% θέλω γύρω στις 15 ώρες φόρτιση. Πολύ χειρότερα από ό,τι πριν. Κανένας που να έχει παρόμοιο πρόβλημα ή απλά είναι τόσο ξεχωριστός και τυχερός εγώ?
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δοκίμασε άλλο καλώδιο μετά άλλο φορτιστή .Αναγκαστικά μετά αν δεν έχεις βρει το πρόβλημα στην εταιρεία. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλη μπαταρία. Edited by msdxgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω το S4 αλλά θέλω να βοηθήσω έναν φίλο που έχει το I9505 να βάλει cyanongenmod καθώς έχω εμπειρία flashing από το S1 που είχα. Αρχικά θα βάλουμε custom recovery την TWRP με odin και μετά μέσα από εκεί την cm rom που θέλουμε σωστά; Πιο πριν θα κάνουμε wipe data, wipe cache και wipe dalvik cache? Η κωδική ονομασία του I9505 είναι jfltexx ώστε κατεβάσω την σωστή ρομ; Γιατί έχει nightlies μέχρι τις 14/2/2014 μόνο; Σταμάτησαν να βγαίνουν cm roms για το S4; Οι roms για το jflte κανουν για το Ι9505; Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω κάνει ο ίδιος (δεν άντεξα και πάρα πολύ χωρίς custom recovery :p) , μπορείς να δοκιμάσεις αυτό.

 

Μόλις το έκανα!

 

Φαίνεται να δούλεψε :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει root για την I9505XXUGNG8_I9505EURGNF1_EUR χωρις να γραψει το knox?

αα και κατι αλλο , στο sammobiles εχει μια ρομ της vodafone Ελλας, ξερει κανει περι τινος προλκειται?αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή δοκίμασε άλλο καλώδιο μετά άλλο φορτιστή .Αναγκαστικά μετά αν δεν έχεις βρει το πρόβλημα στην εταιρεία. Μπορείς να δοκιμάσεις και άλλη μπαταρία.

 

Το καλώδιο έφταιγε. Έκανα δοκιμές και αλλαγές φορτιστές και καλώδια με έναν φορτιστή από Encore 8 tablet και ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει από το συγκεκριμένο καλώδιο. Μάλλον ήταν στα τελευταία του.

Link to comment
Share on other sites

και εγω που νομιζα πως ηταν η εντυπωση μου το βελτιωμενο σημα,εγω με wind στη δουλεια μου μονιμα εκτος δικτυου και τωρα 2 γραμμες και μιλαω κανονικα.η καμερα της σαμσουνγκ και να τη βρεις δε θα σου δουλεψει,οπως και αλλες εφαρμογές οπως ο music player της samsung ας πουμε

 

Τελικά όπως κατάλαβα η Google play edition δεν είναι βασισμένη στο touchwiz και έτσι δεν τρέχουν οι stock εφαρμογές της samsung.

Από τη στιγμή που πρέπει να βάλεις άλλη εφαρμογή κάμερας πιστεύω ότι θα χάνει σε σχέση με τη cyanogenmod και την τεράστια υποστήριξη που έχει.

 

Η κωδική ονομασία του I9505 είναι jfltexx ώστε κατεβάσω την σωστή ρομ; Γιατί έχει nightlies μέχρι τις 14/2/2014 μόνο; Σταμάτησαν να βγαίνουν cm roms για το S4; Οι roms για το jflte κανουν για το Ι9505;

 

Είχα την ίδια απορία μερικές σελίδες πίσω και ο φίλος lambgeo απάντησε

"φιλε πλεον μονο jflte http://download.cyanogenmo...e&type=nightly και κανει για το δικο μας 9505" το οποίο επιβεβαιώσα με λίγο googlαρισμα.

Αν τη δοκιμάσεις τη cyanogenmod βάλε τη τελευταία snapshop http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte&type=snapshot και μη ξεχάσεις να κάνεις install και τις google εφαρμογές (google gapps)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2658987

To cwm recovery με την εφαρμογή από το play rashr.

Όταν τη δουλέψεις πες τη γνώμη σου...

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία μερικές σελίδες πίσω και ο φίλος lambgeo απάντησε

"φιλε πλεον μονο jflte http://download.cyanogenmo...e&type=nightly και κανει για το δικο μας 9505" το οποίο επιβεβαιώσα με λίγο googlαρισμα.

Αν τη δοκιμάσεις τη cyanogenmod βάλε τη τελευταία snapshop http://download.cyanogenmod.org/?device=jflte&type=snapshot και μη ξεχάσεις να κάνεις install και τις google εφαρμογές (google gapps)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2658987

To cwm recovery με την εφαρμογή από το play rashr.

Όταν τη δουλέψεις πες τη γνώμη σου...

 

Ευχαριστώ, το διαπίστωσα κι εγώ αργότερα ότι ενοποιήθηκαν οι εκδόσεις cm για το S4. Λέω να βάλουμε την τελευταία nightly αλλά από TWRP recovery. Δεν βρήκα κάπου πως μπορώ να βάλω CWM recovery. Δυστυχώς δεν θα το δουλέψω εγώ το κινητό για να πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το διαπίστωσα κι εγώ αργότερα ότι ενοποιήθηκαν οι εκδόσεις cm για το S4. Λέω να βάλουμε την τελευταία nightly αλλά από TWRP recovery. Δεν βρήκα κάπου πως μπορώ να βάλω CWM recovery. Δυστυχώς δεν θα το δουλέψω εγώ το κινητό για να πω εντυπώσεις.

 

 

Για CWM μέσω odin, εδώ είσαι

 

Καλά φλασαρίσματα :)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το κινητο :Samsung Galaxy S4 Active , προσπαθω να κανω ροοτ αλλα δεν γινεται , αν καποιος μπορει να με βοηθησει.... :)

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για CWM μέσω odin, εδώ είσαι

 

Καλά φλασαρίσματα :)

 

Ευχαριστώ, ίσως το χρειαστώ στο μέλλον γιατί τελικά περάσαμε Cm από την twrp επιτυχώς. Αυτό δίνει και root πρόσβαση ή μόνο εγκαθιστά την custom recovery;

Link to comment
Share on other sites

Για κέρνελ τι έχετε να προτείνετε;

 

Αξίζει με στοκ ρομ;

 

Κίνδυνος για κνοξ κλπ ελπίζω να μην παίζει κι εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Για κέρνελ τι έχετε να προτείνετε;

 

Αξίζει με στοκ ρομ;

 

Κίνδυνος για κνοξ κλπ ελπίζω να μην παίζει κι εδώ...

 

Όλες αυτές οι τροποποίησεις λογισμικού ενεργοποιούν το knox φίλε μου. Απλά επιλέγεις αν σε νοιάζει ή όχι.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Και μια τελευταία ερωτησούλα και μετά καλύφθηκα για αρχή πιστεύω :lol:

 

Για ad blocker τι προτείνεις; Αν βέβαια κάνει δουλειά...

 

Στο Σ3 τουλάχιστον (αλλά με κάστομ) τα πράγματα είναι αισθητα καλύτερα. :O

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...