Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Παιδια καλησπέρα εχω το s4 μια εβδομαδα τωρα και προσπαθω να το μαθω χωρις να το πειραζω με διαφορα που ακουω εδώ γιατι είμαι λιγο ασχετος και περισσοτερο ζημια θα κανω παρα καλο.Θελω όμως να μου πει καποιος αν πρεπει να κανω απεγκατασταση καποιω εφαρμογών που δεν είναι και τοσο απαραιτητες και αν θα βοηθησει στη ζωη της μπαταριας αυτό.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπέρα εχω το s4 μια εβδομαδα τωρα και προσπαθω να το μαθω χωρις να το πειραζω με διαφορα που ακουω εδώ γιατι είμαι λιγο ασχετος και περισσοτερο ζημια θα κανω παρα καλο.Θελω όμως να μου πει καποιος αν πρεπει να κανω απεγκατασταση καποιω εφαρμογών που δεν είναι και τοσο απαραιτητες και αν θα βοηθησει στη ζωη της μπαταριας αυτό.Ευχαριστω

 

Δεν χρειάζεται να ποστάρεις συνέχεια. Κάποιος που θα το δει και θέλει να ασχοληθεί να σου απαντήσει θα το κάνει. Δεν "πρέπει" να απεγκαταστήσεις καμία. Ξέρεις καμία εταιρεία να βγάζει κινητό με εφαρμογές που "πρέπει" να απεγκαθηστάς?

Για να τις αφαιρέσεις θες root. Το πως και τι και αν... Διάβασε και θα δεις.

Όσο λιγότερες εφαρμογές τότε σίγουρα βοηθάει την μπαταρία αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα. Ότι ξαφνικά σπό τις 3 ώρες οθόνης θα πας στης 4. Αυτό δεν θα γίνει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν και είσαι σε λάθος θέμα.

Factory reset κάνεις από τις ρυθμίσεις στο backup & reset. Αλλά hard reset είναι το πέρασμα του firmware με odin για να φορμάρει όλο το κινητό.

 

Ο επεξεργαστής μπορεί να ανεβάσει και 70+ αλλά όχι με 5 λεπτά ιντερνετ. Με κιτ κατ έχει βελτιωθεί αυτό. Σε πολύ παλιές εκδόσεις και μερικές όχι όλες υπήρχε τέτοιο πρόβλημα. Μιλάμε για 4.2.2 όμως. Όχι 4.3. Αν συνεχίσει πρέπει να το πας στο σερβις

Δεν ξερω, με 5 λεπτα το πολυ σου λεω απλη πλοηγηση ιντερνετ δεν ψηνεται μονο η πλατη, αλλα και μπροστα η οθονη και καιγομαι...

Φωτεινοτητα ελαχιστη, ενεργοποιησα κ την εξοικονομιση. Θα παω να ρωτησω τί γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το θέμα για να μιλάμε για custom. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Ξεκίνησε και δοκίμασε διάφορες και όποια σου αρέσει περοσσότερο κρατάς.

Από TW based οι πιο γνωστές και καλές είναι οι Echoe, Omega, Foxhound.

Υπάρχουν οι GE επίσης από δίαφορους dev(jamal,echoe και άλλοι)

Και για μένα οι καλύτερες από όλες οι AOSP. Ειδικά η Liquidsmooth είναι ότι καλύτερο έχω δει στο κινητό σε απόδοση, ταχύτητα και αυτονομία. Έχω καταλήξει σε αυτή και δεν την αλλάζω μετά από δοκιμή πολλών.

 

Omega, Foxhound, Echoe(ήταν η σταθερή μου σε TW), στοκ pre-rooted, GE jamal, GE echoe, GE danvd, slimkat, CM, carbon, Liquidsmooth.

 

Όλες αυτές θα τις βρεις φυσικά στο xda developers και με οδηγίες για το πως θα βάλεις την κάθε μια.

 

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει τόσες πολλές ROM αλλά μόνο OMEGA και τις μαματες...νομίζω όμως και απο άλλα φορουμ που έχω διαβάσει οτι οι omega είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί σε coocked rom..

 

Την έχω 3 μέρες και το κινητό πετάει...το μόνο θέμα που έχω είναι αυτό της αυτονομίας...έχω την αίσθηση οτι εχει μεγάλη καταλωση ...βέβαια μπορεί να είναι η αίσθηση γιατι με την ΜΑΜΑ ΡΟΜ δεν είχα φορέσει την καρτα sim ούτε είχα εγκαταστήσει όλες μου τις εφαρμογές...μου κρατάει μια μέρα η μπαταρία με αρκετή χρήση

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την Δευτέρα θα βγει η phoenix και διαγράφουμε όλα τα άλλα , έχει δώσει κάτι leaks, πρέπει να έχει κάνει απίστευτη δουλειά ο τύπος όπως πάντα :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα..Κανενα οδηγο με το πως γυρναμε σε custom rom και firmware που μπορω να βρω?Ειμαι με Ω..Σας ευχαριστω
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα βοήθεια, διότι μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.

Ξαφνικά χάλασαν τα χρώματα στην οθόνη (δείχνει τα πάντα ξεθωριασμένα).

Προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών μήπως ήταν θέμα λογισμικού αλλά δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά και τώρα δεν ανοίγει.

Ξεκινάει με το λογότυπo της samsung σε μαύρο φόντο(εδώ παραδόξως η οθόνη δείχνει κανονικά), μετά βγάζει τον χαρακτηριστικό ήχο της επαννεκίνησης και από κει και πέρα κολλάει στο λογότυπο που αναβοσβήνει (η οθόνη έχει ήδη αρχίσει να έχει ένα ξεπλυμένο μωβ χρώμα) και σταματάει εκεί και μετά από λιγο σβήνει τελείως.

Μπορώ να μπώ σε download mode και σε CWMrecovery.

Τι προτείνετε;

Είμαι root και με 4.2.2 και firmware XXUBMF8.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το θέμα για να μιλάμε για custom. Αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις. Ξεκίνησε και δοκίμασε διάφορες και όποια σου αρέσει περοσσότερο κρατάς.

Από TW based οι πιο γνωστές και καλές είναι οι Echoe, Omega, Foxhound.

Υπάρχουν οι GE επίσης από δίαφορους dev(jamal,echoe και άλλοι)

Και για μένα οι καλύτερες από όλες οι AOSP. Ειδικά η Liquidsmooth είναι ότι καλύτερο έχω δει στο κινητό σε απόδοση, ταχύτητα και αυτονομία. Έχω καταλήξει σε αυτή και δεν την αλλάζω μετά από δοκιμή πολλών.

 

Omega, Foxhound, Echoe(ήταν η σταθερή μου σε TW), στοκ pre-rooted, GE jamal, GE echoe, GE danvd, slimkat, CM, carbon, Liquidsmooth.

 

Όλες αυτές θα τις βρεις φυσικά στο xda developers και με οδηγίες για το πως θα βάλεις την κάθε μια.

 

Πραγματικά από τις καλύτερες είναι η liquidsmooth. Customization ταχύτητα σταθερότητα. Την κράτησα 3 μέρες γιατί όταν έκανα restore το Navigon κάτι έπαιζε με το dpi και τα γραφικά ήταν τεράστια. Δεν μπορούσα να το προσαρμόσω στην οθόνη του κινητού ούτε με app settings module. Επίσης ούτε ο στοκ κέρνελ ούτε ο ΚΤ μου βγάλανε την αυτονομία που ήθελα. Καλύτερη aosp σε αυτονομία με διαφορά είναι για εμενα cm11 Milestone 3 με στοκ κέρνελ.

 

Edit : Επίσης Νομίζω σε έχω ξαναρωτησει. Χρησιμοποιεις AdFree ή adblock μαζί με το νεότερο Tapatalk app? Εάν ναι σου παίζουν καλά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μπώ σε download mode και σε CWMrecovery.

Τι προτείνετε;

Είμαι root και με 4.2.2 και firmware XXUBMF8.

εφόσον είσαι root εγώ θα έβαζα μια custom rom και αν το πρόβλημα συνεχιζόταν θα έβαζα μέσω odin την μαμά rom.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα βοήθεια, διότι μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα.

Ξαφνικά χάλασαν τα χρώματα στην οθόνη (δείχνει τα πάντα ξεθωριασμένα).

Προσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών μήπως ήταν θέμα λογισμικού αλλά δεν ξέρω τι δεν πήγε καλά και τώρα δεν ανοίγει.

Ξεκινάει με το λογότυπo της samsung σε μαύρο φόντο(εδώ παραδόξως η οθόνη δείχνει κανονικά), μετά βγάζει τον χαρακτηριστικό ήχο της επαννεκίνησης και από κει και πέρα κολλάει στο λογότυπο που αναβοσβήνει (η οθόνη έχει ήδη αρχίσει να έχει ένα ξεπλυμένο μωβ χρώμα) και σταματάει εκεί και μετά από λιγο σβήνει τελείως.

Μπορώ να μπώ σε download mode και σε CWMrecovery.

Τι προτείνετε;

Είμαι root και με 4.2.2 και firmware XXUBMF8.

 

Πέρασμα του firmware μέσω odin με factory reset πριν και μετά και αν συνεχίσει φυσικά σέρβις.

 

Πραγματικά από τις καλύτερες είναι η liquidsmooth. Customization ταχύτητα σταθερότητα. Την κράτησα 3 μέρες γιατί όταν έκανα restore το Navigon κάτι έπαιζε με το dpi και τα γραφικά ήταν τεράστια. Δεν μπορούσα να το προσαρμόσω στην οθόνη του κινητού ούτε με app settings module. Επίσης ούτε ο στοκ κέρνελ ούτε ο ΚΤ μου βγάλανε την αυτονομία που ήθελα. Καλύτερη aosp σε αυτονομία με διαφορά είναι για εμενα cm11 Milestone 3 με στοκ κέρνελ.

 

Edit : Επίσης Νομίζω σε έχω ξαναρωτησει. Χρησιμοποιεις AdFree ή adblock μαζί με το νεότερο Tapatalk app? Εάν ναι σου παίζουν καλά?

 

Ούτε Adfree,adblock ούτε tapatalk...

Εμένα με KT misanthrope/hybla μου βγάζει 4,5-5,5 ώρες οθόνης από πρωί στις 7-8 εώς το άλλο πρωί. Συνήθως όμως το βράδυ κατά τις 12-1 που το βάζω για φόρτιση είμαι στο 30% με 3,5-4,5 ώρες. Τώρα αν θες παραπάνω αυτονομία από αυτό πας στο G2.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

σε αλλαγή ROM μου βγάζει

status 7

installation aborted

 

στο clockworkMod Recovery v6.0.4.7

 

τι μπορώ να κάνω?

είναι η πρώτη μου απόπειρα δεν ξέρω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια ερώτηση. Όσοι έχουν εγκαταστήσει Aosp based Roms όπως η liquidsmooth οι διαφοροι sensors του κινητού, airview smartstay κλπ λειτουργούσαν ; Κάτι άλλο πουε ενδιαφέρει είναι με θηκες τύπου SView θα υπάρχει ακόμη η ίδια λειτουργικότητα ; Ευχαριστώ

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω cyanogenmod στη ταμπλέτα και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θα την περνούσα αμέσως στο S4 αλλά θα χάσω το apk. της κάμερας.

Έχετε να προτείνεται κάποια ανάλογη εφαρμογή για φώτος που να αξιοποιεί τη super κάμερα του κινητού μας?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω: Μετά από Cyanogenmod με odin μπορώ να επιστρέψω σε stock rom.

Με τις άλλες rom, echoes , liquid π.χ. γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασμα του firmware μέσω odin με factory reset πριν και μετά και αν συνεχίσει φυσικά σέρβις.

 

 

 

Ούτε Adfree,adblock ούτε tapatalk...

Εμένα με KT misanthrope/hybla μου βγάζει 4,5-5,5 ώρες οθόνης από πρωί στις 7-8 εώς το άλλο πρωί. Συνήθως όμως το βράδυ κατά τις 12-1 που το βάζω για φόρτιση είμαι στο 30% με 3,5-4,5 ώρες. Τώρα αν θες παραπάνω αυτονομία από αυτό πας στο G2.

 

Άμα μπορείς στείλε ένα λινκ του κερνελ που χρησιμοποιεις. Εγώ έβαλα τον KT και δεν ενθουσιάστικα. Το misanthrope/hybla τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον είσαι root εγώ θα έβαζα μια custom rom και αν το πρόβλημα συνεχιζόταν θα έβαζα μέσω odin την μαμά rom.

Βοήθεια και πάλι!!!

Κατέβασα το επίσημο firmware που φόραγε στην αρχή, το πέρασα με odin αλλά μου κάνει κάτι πολύ περίεργο.

Η οθόνη είναι μωβ πολύ σκούρο, σχεδόν μαύρο, αλλά σε απόλυτο σκοτάδι μπορώ να διαβάσω. Όση ώρα διαρκούσε το κατέβασμα τα χρώματα ήταν κανονικότατα!

Μπορώ να βάλω τον κωδικό της κάρτας Sim αλλά μετά μπαίνει σε μια αρχική οθόνη από την οποία το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διαλέξω γλώσσα και να δω τις επιλογές για άτομα με ειδικές ανάγκες όρασης μέσα από την προσβασιμότητα. Τίποτε άλλο, ούτε η κουρτίνα πέφτει από πάνω, ούτε το home button κάνει κάτι, ούτε "επόμενο" υπάρχει. Μόνο η προσβασιμότητα εμφανίζεται. Πολύ κουφό.

Έχει ξανατύχει σε κάποιον;

Θα πάω σέρβις από Δευτέρα, αλλά δεν ξέρω αν θα φαίνεται το root ή όχι.

Edited by panik3
Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς στείλε ένα λινκ του κερνελ που χρησιμοποιεις. Εγώ έβαλα τον KT και δεν ενθουσιάστικα. Το misanthrope/hybla τι είναι?

 

Το ίδιο με σένα. Το KT kernel. Ένα είναι! Τα misanthrope/hybla είναι profile/script συνδυασμός. Επίσης πολύ καλά είναι το Ragnarock v2/ragnarock script. Δίνουν και αυτά παρόμοια αυτονομία. Κανείς από τους 2 συνδυασμούς δεν χαλάει την απόδοση του κινητού. Όλα τα λεφτά. Απλά να θυμηθείς στον KT kernel να κλείσεις τις επιλογές που έχει για wake της οθόνης με double tap ή swipe καθώς δημιουργεί συνέχεις wakelocks και δεν μπαίνει το κινητό σε deep sleep. Έτσι κ αλλιώς δεν είχε τέτοια λειτουργία το s4. Οπότε απλά δεν την χρησιμοποιείς.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

 

Ημουν τοσο καιρο σε omega, απιστευτα ευχαριστημενος...αλλα με επηρεασαν οι γνωμες και αλλαξα σε liquidsmooth απο χθες το βραδυ :) Οντως τρεχει οπως την περιγραφετε, εχω να κανω ομως μια παρατηρηση. Με wifi και χαλαρο browsing ανεβαζει πολυ υψηλη θερμοκρασια (δοκιμασμενο και σε στοκ κερνελ και σε alucard με battery profile)

Εχει κανενας αλλος παρομοια εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς στείλε ένα λινκ του κερνελ που χρησιμοποιεις. Εγώ έβαλα τον KT και δεν ενθουσιάστικα. Το misanthrope/hybla τι είναι?

 

Καλημερα παιδες,

 

Ημουν τοσο καιρο σε omega, απιστευτα ευχαριστημενος...αλλα με επηρεασαν οι γνωμες και αλλαξα σε liquidsmooth απο χθες το βραδυ :) Οντως τρεχει οπως την περιγραφετε, εχω να κανω ομως μια παρατηρηση. Με wifi και χαλαρο browsing ανεβαζει πολυ υψηλη θερμοκρασια (δοκιμασμενο και σε στοκ κερνελ και σε alucard με battery profile)

Εχει κανενας αλλος παρομοια εμπειρια;

 

Όχι με KT kernel δεν έχω δει πάνω από 55-60 σε Asphalt 8 παιχνίδια και τέτοια! Για browsing ποτέ! Συνήθως είμα στους 31-36

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Εχω 4.3 (XEF) και το εχω ρουταρει. Θελω να βαλω την 4.4.2 που βγηκε σημερα με Mobile Odin με την διαδικασια που περιγραφεται σε παλιοτερο post και ταυτοχρονα να το κανω και root.

Επειδη δεν εχω ιδεα από Linux, θα μπορουσε καποιος να πακεταρει τα mbn αρχεια και να μου τα δωσει?

Αυτα ειναι τα mbn https://dl.dropboxusercontent.com/u/19479831/I9505XXUFNC4_XEF.zip

Ευχαριστω!

 

Παιδια καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα κι εγω να περασω την Echoe rom, για cwm ποιο περναω και απο που το κατεβαζω γιατι με τα jfltexx και jflte δεν εβγαλα ακρη, και το περναω μεσω odin?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες,

 

Ημουν τοσο καιρο σε omega, απιστευτα ευχαριστημενος...αλλα με επηρεασαν οι γνωμες και αλλαξα σε liquidsmooth απο χθες το βραδυ :) Οντως τρεχει οπως την περιγραφετε, εχω να κανω ομως μια παρατηρηση. Με wifi και χαλαρο browsing ανεβαζει πολυ υψηλη θερμοκρασια (δοκιμασμενο και σε στοκ κερνελ και σε alucard με battery profile)

Εχει κανενας αλλος παρομοια εμπειρια;

 

Φλάσαρες μόνο τη Rom και τα gapps ή θέλει και τον kernel;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι με KT kernel δεν έχω δει πάνω από 55-60 σε Asphalt 8 παιχνίδια και τέτοια! Για browsing ποτέ! Συνήθως είμα στους 31-36

 

Εχω εντυπωσιαστει απο την Liquidsmooth για να ειμαι ειλικρινης. Τελικα ετρεξα το GS4ROMNuke script του Hawker και την ξαναεγκατεστησα και δεν εχω πια θεματα με υψηλες θερμοκρασιες.

 

Φλαρασα rom+minimal gapps. Απο kernel φλασαρεις οποιον θελεις για aosp, εγω προτιμω Alucard ή πολυ απλα κρατας τον στοκ.

Edited by giorgiosimeoni
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο με σένα. Το KT kernel. Ένα είναι! Τα misanthrope/hybla είναι profile/script συνδυασμός. Επίσης πολύ καλά είναι το Ragnarock v2/ragnarock script. Δίνουν και αυτά παρόμοια αυτονομία. Κανείς από τους 2 συνδυασμούς δεν χαλάει την απόδοση του κινητού. Όλα τα λεφτά. Απλά να θυμηθείς στον KT kernel να κλείσεις τις επιλογές που έχει για wake της οθόνης με double tap ή swipe καθώς δημιουργεί συνέχεις wakelocks και δεν μπαίνει το κινητό σε deep sleep. Έτσι κ αλλιώς δεν είχε τέτοια λειτουργία το s4. Οπότε απλά δεν την χρησιμοποιείς.

 

Οκ. Ευχαριστώ. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αποφάσισα κι εγω να περασω την Echoe rom, για cwm ποιο περναω και απο που το κατεβαζω γιατι με τα jfltexx και jflte δεν εβγαλα ακρη, και το περναω μεσω odin?

 

Κατεβάσεις από https://www.clockworkmod.com/rommanager για το Samsung Galaxy S4 (i9505)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...