Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ειχα δοκιμασει την 1.0 αλλα την εβγαλα,δεν θυμαμαι ομως τι με ειχε χαλασει :p

Τωρα ειμαι με τη phoenix η οποια οφειλω να πω οτι τρεχει πολυ καλα και χωρις κανενα θεμα (adam kernel παντα)

Απο την αλλη σε λιγο με χανεται γιατι θα δοκιμασω Z1...ποσο θα με κρατησει θα δειξει :p

 

Μας προδιδεις? :P Και εγω θα το εψηνα το Ζ1 αν δεν ηταν τοσο γκουμουτσα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατοχος ολων των iphone apo to 3-3gs-4-4s μέχρι το 5. το γύρησα σε S4

 

Mε ι9505 είμαι σε XXUBMGA, έκανα ρουτ, μόνο και μόνο για να περάσω τα παιχνίδια στην sd. με αποτέλεσμα όταν τρέχουν απο εκεί να ψιλοαργούνε.

 

μ****κία μεγάλη ρε γ***το, 16 γίγγα σου λενε και παίρνεις 8 :mad:

 

απλά απαράδεκτο. σκέφτομαι σήμερα να το κάνω πάλι unroot.. με triangle away και original fw XXUBMGA..

 

οχι τίποτα άλλο. παίζω ένα παιχνίδι, και το κινητό ΨΗΝΕΤΑΙ!! τουλάχιστον αν είναι να μου σκάσει κανένα mobo να έχω την εγγύηση!:(

 

Αν καψει πλακέτα πως θα δούνε τι φοραγες κ αν ηταν ρουτ; κατευθείαν θα δούνε οτι δεν ανοίγει και θα σου βάλλουν νεα

Link to comment
Share on other sites

Αν καψει πλακέτα πως θα δούνε τι φοραγες κ αν ηταν ρουτ; κατευθείαν θα δούνε οτι δεν ανοίγει και θα σου βάλλουν νεα

 

+1........

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω λοιπόν και την δικιά μου ιστορία... Είχα το s2 (ρουταρισμένο και με custom rom) και λίγο μετά τον χρόνο σβήνει και δεν ανοίγει ξανά... Σκασμένος το πηγαίνω για service ευχόμενος να είναι η πλακέτα(για να μην μπορούν να δουν ότι το πείραξα) και μου λένε ότι το άνοιξαν και ότι κάηκε ένα chip λόγο υγρασίας... του οποίου η δουλειά είναι να ανοίγει και να κλείνει το κινητό... Σημειωτέον το κινητό δεν βράχηκε ποτέ... γιατί ήταν μονίμως σε θήκη και το πρόσεχα σαν τα μάτια μου!Μου ζήτησαν 60€ και μόλις τους ζόρισα λέγοντας τους να μου αποδείξουν ότι όντως είχε υγρασία και να μου δείξουν το chip που άλλαξαν έψαξαν το κινήτο και μου είπαν... "Τι ψάχνεις είσαι ούτος ή άλλος εκτός εγγύησης λόγο rout... "

Τα συμπεράσματα δικά σας....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Τώρα έχω echoe full v. 3.

Βγήκε η 3.1

Μπορώ να την ρίξω κατ ευθείαν από πάνω;

Χωρίς wipe?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Είμαι προς το παρόν με εταιρική ρομ στο κινητό, αλλά σκεφτόμουν το εξής: ξέρει κανείς σας αν αντικαταστήσω το υπάρχον εταιρικό gps.conf με το αντίστοιχο από το παλιό μου κινητό (huawei ideos x5 pro με custom rom) αν θα έχω πρόβλημα; Το ρωτάω αυτό γιατί το παλιό κλείδωνε πραγματικά σε χρόνο dt ακόμα κ σε κλειστούς χώρους, κάτι που με το εταιρικό gps δεν το κάνει πάρα πολύ καλά. Έχω διαβάσει από δώ κ από κεί ότι κάποιοι κατασκευαστές περνούν διάφορά επιπλέον δεδομένα, πέραν αυτών που λογικά υπάρχουν στο εν λόγω αρχείο. Δε ξέρω αν η samsung κάνει κάτι τέτοιο.

Ξέρει, λοιπόν, κανείς αν αλλάξω αυτό το αρχείο αν θα έχω προβλήματα στο σύνολο των λειτουργιών της συσκευής ή όχι; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Είμαι προς το παρόν με εταιρική ρομ στο κινητό, αλλά σκεφτόμουν το εξής: ξέρει κανείς σας αν αντικαταστήσω το υπάρχον εταιρικό gps.conf με το αντίστοιχο από το παλιό μου κινητό (huawei ideos x5 pro με custom rom) αν θα έχω πρόβλημα; Το ρωτάω αυτό γιατί το παλιό κλείδωνε πραγματικά σε χρόνο dt ακόμα κ σε κλειστούς χώρους, κάτι που με το εταιρικό gps δεν το κάνει πάρα πολύ καλά. Έχω διαβάσει από δώ κ από κεί ότι κάποιοι κατασκευαστές περνούν διάφορά επιπλέον δεδομένα, πέραν αυτών που λογικά υπάρχουν στο εν λόγω αρχείο. Δε ξέρω αν η samsung κάνει κάτι τέτοιο.

Ξέρει, λοιπόν, κανείς αν αλλάξω αυτό το αρχείο αν θα έχω προβλήματα στο σύνολο των λειτουργιών της συσκευής ή όχι; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

κανε backup το υπαρχον αρχειο στο πιτσι σου και αντικατεστησε το με το αλλο που θελεις.

Ετσι τεσταρεις και βλεπεις αν δουλευει και αν δεν, τοτε ξαναπερνας το backup

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Αν καψει πλακέτα πως θα δούνε τι φοραγες κ αν ηταν ρουτ; κατευθείαν θα δούνε οτι δεν ανοίγει και θα σου βάλλουν νεα

 

καλά εντάξει. μην το δένεις αποκληστηκά με mobo. σκέψου κάποια άλλη ζημιά που να μην μπορείς να το κάνεις restore. πχ σαν αυτή που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω.

 

2 χρόνια εγγύηση είναι σεβαστός χρόνος!

 

εγώ νιώθω ότι γι αυτά που κερδίζω απο το roοτ, δεν αξίζει τον κόπο. και το εψαξα αρκετά. 3 μέρες τώρα εβλεπα κάθε απόγευμα στο ΥΤ videακια μέχρι το βράδυ.

και το πολυ σημαντικό ξαναλέω, έιναι ότι το aptoide τρέχει και σε unrooted συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Τώρα έχω echoe full v. 3.

Βγήκε η 3.1

Μπορώ να την ρίξω κατ ευθείαν από πάνω;

Χωρίς wipe?

 

μπορείς να κάνεις dirty flash...απλά κάνε ένα wipe cache/dalvik

@icy20 πιθανολογώ ότι θα είναι για λίγο η αλλαγή...ψήθηκα να δοκιμάσω,απλά δεν έχω την δυνατότητα να τα έχω και τα 2 παράλληλα!

αν επιστρέψω πάλι,θα χτυπήσω το μωβάκι εύκολα αυτή τη φορά :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Τώρα έχω echoe full v. 3.

Βγήκε η 3.1

Μπορώ να την ρίξω κατ ευθείαν από πάνω;

Χωρίς wipe?

 

Θεωρητικά παντα μπορεις να κανεις dirty flash... Απλως πιαθανα conflicts να παρουσιαστουν. Σε μικρα updates δεν εχεις συνηθως τετοιο θεμα! Εγω προτιμω παντως το καθαρο παντα... Ετσι και αλλιως σε 15-20λ εχω σεταρει ολο το τηλεφωνο

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε σε Adam kernel η echoe. Λογικό αφού πριν κολλούσε σαν τρελό.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον ,χρειαζεται root Disable Clear Defaults Alert Galaxy S4

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον ,χρειαζεται root Disable Clear Defaults Alert Galaxy S4

 

Αυτό που κάνει είναι όταν αλλάζεις default app για κάποια ενέργεια, να μη σου βγάζει το pop up της ειδοποίησης (αν θες να επαναφέρεις το default πήγαινε εκεί).

Ζω και χωρίς αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Έχω ένα θέμα με το κινητό... Όταν μπαίνω στο recovery το ρομποτάκι του android πέφτει κάτω έχοντας ένα θαυμαστικό από πάνω του και αν πάω να κάνω wipe cache μου βγάζει σφάλμα και κάνει επανεκκίνηση.Είμαι με την στοκ DMH6 χωρίς ρουτ.Ξέρει κανένας γιατί το κάνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανεις αν το One Click Root , μπορει να κανει root το S4 , χωρις να πειραξει το knox warranty?εψαξα στο XDA αλλα δεν βρηκα κατι....

 

Αυτή τη στιγμή δε παρακάμπτεται το knox.

Link to comment
Share on other sites

δλδ το one click root πειραζει τον bootloader, γιατι αν εχω καταλαβει καλα , μονο αν πειραχτει βγαζει knox 0χ1 , νομιζα οτι με το one click root πειραζε μονο το συστημα και λογικα δεν αλλαζε το warranty..
Link to comment
Share on other sites

δλδ το one click root πειραζει τον bootloader, γιατι αν εχω καταλαβει καλα , μονο αν πειραχτει βγαζει knox 0χ1 , νομιζα οτι με το one click root πειραζε μονο το συστημα και λογικα δεν αλλαζε το warranty..

 

Mister, το θέμα δεν είναι πιο τρόπο root θα επιλέξεις.To θέμα είναι ποια έκδοση λογισμικού έχεις.

Αν είσαι στις τελευταίες (μπες download mode κι αν γραφει knox warranty σημαίβει ότι εισαι στις τελευταίες), τότε ότι μέθοδο root και να κάνεις, o bootloader (το Knox βασικά) θα γράψει 0x01.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Mister, το θέμα δεν είναι πιο τρόπο root θα επιλέξεις.To θέμα είναι ποια έκδοση λογισμικού έχεις.

Αν είσαι στις τελευταίες (μπες download mode κι αν γραφει knox warranty σημαίβει ότι εισαι στις τελευταίες), τότε ότι μέθοδο root και να κάνεις, o bootloader (το Knox βασικά) θα γράψει 0x01.

 

κριμα ....ευχαριστω παιδια

 

Μέσω Odin πάλι ανεβαίνει ο counter του Knox???

Γιατί αν θες απλά να γίνεις root και να μην βάλεις custom γιατί δεν βάζεις μία pre-rooted μέσω Odin?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μέσω Odin πάλι ανεβαίνει ο counter του Knox???

Γιατί αν θες απλά να γίνεις root και να μην βάλεις custom γιατί δεν βάζεις μία pre-rooted μέσω Odin?

Αν η pre-rooτed ειναι μετά την MGG τότε και πάλι το knox θα γράψει 01 .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..δεν ειμαι πολυ ψαγμενος ακομα με το i9505 μου και δεν εχω αλλαξει ουτε ρομ,ουτε ροοτ δεν εχω κανει ακομα,αλλα επειδη θελω να κανω στο κοντινο μελλον(μιας και το εχω λιγο καιρο το κινητο λεω να περιμενω ακομα),θελω να ρωτησω αν πρεπει να κανω ενημερωση λογισμικου(μου βγηκε οτι εχω ενημερωση να κανω περιπου 44 mb ,αλλα δεν ειχα χωρο και ηθελα να ρωτησω πρωτα).Προς το παρων,με knox κλπ θα υπαρχει προβλημα αν κανω ενημερωση γιατι θελω να κανω μετα ροοτ και ισως αργησει πολυ το "σπασιμο-ξεκληδωμα" του καινουργιου λογισμικου...

 

Υ.Γ.δεν ξερω καλα απο android οποτε μπορει να λεω και βλακειες...Ευχαριστω

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω σε λιγο καιρο να σκανε αγγελιες:

 

"Πωλειται i9505 με παλιο bootloader 500 ευρω" :P

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο fox hound 2 προσπαθω να ξαναβαλω mga me odin .kαι το τηλ ανοιγει κανονικα χωρις

να το to kanv setup την διαδικασια εκινησης δηλ και μου ανοιγει στην οθονη ευκολιας ,και δικτυο τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά...

echoe rom 3.1 slim με adam kernel και 3minit 3.5εχω αυτη την στιγμη 15 ωρες λειτουργιας με 2 ωρες και 45 λεπτα οθονηκαι ειμια στο 58 τις 100 μπαταρια.Τα νουμερα αυτα τα εβγαλε μετα απο 3 κυκλους φορτισης. supersmooth superstable. ουτε ενα fc πουθενα.

 

Tip. :εαν παρατηρησετε μικρα λαγκακια αλλάξτε την stock γραμματοσειρα με καποια αλλη. κατι πεζει με την στοκ, έχει αναφερθεί και στο xda. Εγω εβαλα choko cooky. απλα πεταει. :yahoo::clap::w00t:

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...