Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Ημουν MGA...και αυτή που έβαλα και είναι MH8 είναι η echoe v2.1....δεν θα περάσεις τη v2 γιατί εκεί ήθελε να περάσεις και το μαμίσιο firmware...στη v2.1 όμως δεν έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως,ούτε baseband αλλάζει ούτε τίποτα!!

2 μέρες τώρα την έχω...χωρίς κανένα reboot,χωρίς F/C τέλεια...αλλά με Adam Kernel 1.6 :)

 

οι εντυπωσεις σου απο αυτη την διημερη συμβιωση? :)

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για ποια fox μιλας απ'ολες? γιατι ο αλλος καθε μερα βγαζει κ απο μια :lol:

διευκρινησε λιγο το θεμα μπαταρια πλιιιιιζζζζ :p

 

ξερουμε τι αλλαξε στην 1.8?

 

edit: τα βρηκα στην σελιδα του

 

 

Την 1.6, η 1.7 βγήκε τελείως πατάτα γιαυτο και ο dev έβγαλε τόοοοσο γρήγορα την 1.8 την οποία θα δοκιμάσω απόψε αν και από όσα διάβασα στο θέμα του ως τώρα με βλέπω να κάνω restore το nandroind πάλι :lol::p

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να διαγραψω τα παντα απο το κινητό; τα παντα όμως. Κσι την. Sd card. Όχι την. Ext sd card. Την sd card που είναι στο κινητό εννοώ.
Link to comment
Share on other sites

Την 1.6, η 1.7 βγήκε τελείως πατάτα γιαυτο και ο dev έβγαλε τόοοοσο γρήγορα την 1.8 την οποία θα δοκιμάσω απόψε αν και από όσα διάβασα στο θέμα του ως τώρα με βλέπω να κάνω restore το nandroind πάλι :lol::p

 

Μια χαρα είναι η 1.7 φίλε , αυτήν εχω +adam 1.6 και δουλευουν ολα απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

Την 1.6, η 1.7 βγήκε τελείως πατάτα γιαυτο και ο dev έβγαλε τόοοοσο γρήγορα την 1.8 την οποία θα δοκιμάσω απόψε αν και από όσα διάβασα στο θέμα του ως τώρα με βλέπω να κάνω restore το nandroind πάλι :lol::p

 

Μια χαρα είναι η 1.7 φίλε , αυτήν εχω +adam 1.6 και δουλευουν ολα απροβληματιστα

 

+1 και από εδώ με ausdim v16. No lag, FC, BSOD ή κάτι άλλο και όλα δουλεύουν. Και σε μένα πολύ καλύτερη αυτονομία με Ausdim. Απόδοση ίδια.

Μόνο μου θέμα είναι κάτι το οποίο αντιμετωπίζω σε όλες ως τώρα rom που έχω δοκιμάσει εκτός της στοκ. Echoe 1.3.1 + ausdim or adam, FH 1.5,1.6,1.7 + adam or ausdim είναι ότι αν έχω ανοιχτό wifi και βγώ εκτός εμβέλειας παρόλο που έχω data on και στο σήμα μέσα δείχνει ότι ανταλλάζει δεδομένα, δεν έχω internet και γενικά καμία απολύτως πρόσβαση και αυτό λύνεται μόνο με reboot ή 1-2 λεπτά σε Airplane mode.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μου θέμα είναι κάτι το οποίο αντιμετωπίζω σε όλες ως τώρα rom που έχω δοκιμάσει εκτός της στοκ. Echoe 1.3.1 + ausdim or adam, FH 1.5,1.6,1.7 + adam or ausdim είναι ότι αν έχω ανοιχτό wifi και βγώ εκτός εμβέλειας παρόλο που έχω data on και στο σήμα μέσα δείχνει ότι ανταλλάζει δεδομένα, δεν έχω internet και γενικά καμία απολύτως πρόσβαση και αυτό λύνεται μόνο με reboot ή 1-2 λεπτά σε Airplane mode.

 

Περίεργο αυτό, εμένα δεν μου το έχει παρουσιάσει ποτέ με καμία custom rom :confused:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

οι εντυπωσεις σου απο αυτη την διημερη συμβιωση? :)

 

Αψογες :)

Δεν εχω να πω κατι αρνητικο...δεν εχει τα φουλ μονταρισματα η κατι,αλλα τα tweaks που εχει περασει ο dev σου προσφερουν μια ρομ απροβληματιστη και smooth!!

 

Απο αποψη μπαταριας δεν εχω να πω πολλα,1 φορτιση εχω κανει απο προχθες...παντως ο kernel του Adam ειναι σουπερ :)

Ειμαι τωρα στις 23 ωρες αναμονη μρ ανοιχτη οθονη 1μιση ωρα και με υπολοιπο μπαταριας 63%!!!!

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

γνωρίζετε αν υπαρχει τρόπος να αφαιρέσω το εισαγωγικό μηνυμα της εταιρειας που αγορασα το κινητο (cosmote) απο την εναρξη και λήξη της λειτουργίας της συσκευής? (s4 mini)

 

Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

ειδα αυτο το βιντεο

και ζηλεψα και ειπα να την δοκιμασω. Την εχω καμια ωρα τωρα και ειμαι ενθουσιασμενος. Δουλευουν ολα και ειναι παρα πολυ παραμετροποιησιμη. για οποιον flashacholic ενδιαφερεται ας κοιταξει εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2370375. μπορειτε να την κατεβασετε για το i9505 απο εδω http://goo.im/devs/carbon/jfltexx/nightly.

εγω εβαλα την CARBON-JB-NIGHTLY-20130911-0638-jfltexx.zip και ΟΛΑ λειτουργουν αψογα. LTE, καμερα τα παντα. Προς το παρον μου αρεσει τοσο πολυ που σκεφτομαι να μεινω εδω. Δοκιμαστε αφοβα.

 

edit. και ναι μπορουμε να αλλαξουμε και να προσθαφαιρεσουμε quick settings toggles

Link to comment
Share on other sites

Για τις τελευταιες ποιο recovery χρησιμοποιειτε? Εγω παλια χρησιμοποιουσα TWRP.Τωρα βλεπω πολυ το philz cwm...Ποια εκδοση ειναι συμβατη με τις νεες εκδοσεις? Κατεβασα μια 5.13 αλλα ειναι σε zip οχι σε md5 και φοβαμαι οτι με το odin δεν θα μπει...

 

ΥΓ Βεβαια μετα απο αυτα που διαβαζω οτι καποιοι δεν μπορουν καν να βαλουν custom recovery, οτι το triangle away δεν δουλευει κτλ αρα αν χαλασει κατι και εισαι unofficial το τρως, μαλλον θα με κανουν να μεινω με την mga μεχρι να διορθωθουν. Αλλιως θα αναγκαστω να βαζω μονο stock prerooted roms και τελειωσε η υποθεση. Και αν συνεχισει ετσι το θεμα το πουλαω κιολας και τελειωνουμε γιατι με εχει τσαντισει λιγο το ολο θεμα...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να διαγραψω τα παντα απο το κινητό; τα παντα όμως. Κσι την. Sd card. Όχι την. Ext sd card. Την sd card που είναι στο κινητό εννοώ.

 

Βγάλε την εξωτερική κάρτα, πήγαινε ρυθμίσεις - αντίγραφα ασφαλείας - επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

 

Βαρέθηκα την βαριά rom της samsung και θα το κάνω google edition.

 

Υπάρχει κάπου οδηγός; Κι αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει ποια να βάλω;

Θέλω να είναι stock όπως πουλάει το τηλέφωνο η google από το play store

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έβαλα το cwm. Κάποιος φίλος είχε πει οτι με αυτό μπορώ να βγάλω τον περιορισμό για το 5% στην κάμερα. Επίσης έχω και omega rom. Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιησω το 4g στη συσκευη;εχω cosmote

 

Παρε την εξυπηρετηση πελατων της κοσμοτε για να στο ενεργοποιησουν.Θα σου πουν τι να κανεις.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να ενεργοποιησω το 4g στη συσκευη;εχω cosmote

 

Εγώ τα ενεργοποίησα σε έναν Γερμανό μέσα σε 2 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα. Οποιος μπορεσει να μου απαντησει και να με συγχωρησετε αλλα δεν μπορω να διαβασω 126 σελιδες οχι γιατι βαριεμαι αλλα δεν εχω χρονο...

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

 

1) Γενικα οσο εχω παρακολουθησει η διαφορα της ταχυτητας του κινητου μεταξυ stock rom και custom ειναι μεγαλη. Iσχυει ? αξιζει τον κοπο?

 

2) Μπορω να γυρισω οποιαδηποτε στιγμη σε stock rom ευκολα?

 

3) Με ενδιαφερει μια rom σταθερη, overclock δεν θα κανω, απλα θελω συγκεκριμενα πραγματα.

- να ειναι ομορφη (επιλογη themes)

- Το βασικοτερο να εχει τελεια καμερα (αν υπαρχει δυνατοτητα να εχει την μαμα της samsung ακομα καλυτερα (υπαρχει καλυτερο app?)

- καλο gps

- αυτονομια (δεν τρελλαινομαι το φορτιζω οποτε χρειαστει)

- αν ειναι δυνατον να ειναι 4.3 για να εχω opengl es3

- να μην λαγκαρει τοσο πολυ σε μενου και internet browser οπως το μαμα.

- οι αισθητηρες air view+head tracking κτλ. δεν τα χρησιμοποιω μιας και μου σπανε τα νευρα δεν δουλευουν σωστα

 

Απλα ρωταω εσας που εχετε ασχοληθει και δοκιμασει αρκετες. Θα με βγαλετε απο μεγαλο κοπο :rolleyes:

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

Τρελη διαφορα στην αποδοση δεν εχουν καθως και με στοκ ρομ μπορεις να βγαλεις απο μεσα εφαρμογες αν εισαι root...

 

Απο οτι καταλαβαινω ζητας μια rom βασισμενη στην στοκ απλα deodexed... Αρα πας κατι σε omega/echoe μαλλον. Αυτες ειναι 4.2.2 βεβαια ακομα. Για 4.3 αναγκαστικα πας σε GE rom που χανεις τις περισσοτερες εξτραδιες τις συσκευης με κυριο της καμερας...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα. Οποιος μπορεσει να μου απαντησει και να με συγχωρησετε αλλα δεν μπορω να διαβασω 126 σελιδες οχι γιατι βαριεμαι αλλα δεν εχω χρονο...

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

 

1) Γενικα οσο εχω παρακολουθησει η διαφορα της ταχυτητας του κινητου μεταξυ stock rom και custom ειναι μεγαλη. Iσχυει ? αξιζει τον κοπο?

 

2) Μπορω να γυρισω οποιαδηποτε στιγμη σε stock rom ευκολα?

 

3) Με ενδιαφερει μια rom σταθερη, overclock δεν θα κανω, απλα θελω συγκεκριμενα πραγματα.

- να ειναι ομορφη (επιλογη themes)

- Το βασικοτερο να εχει τελεια καμερα (αν υπαρχει δυνατοτητα να εχει την μαμα της samsung ακομα καλυτερα (υπαρχει καλυτερο app?)

- καλο gps

- αυτονομια (δεν τρελλαινομαι το φορτιζω οποτε χρειαστει)

- αν ειναι δυνατον να ειναι 4.3 για να εχω opengl es3

- να μην λαγκαρει τοσο πολυ σε μενου και internet browser οπως το μαμα.

- οι αισθητηρες air view+head tracking κτλ. δεν τα χρησιμοποιω μιας και μου σπανε τα νευρα δεν δουλευουν σωστα

 

Απλα ρωταω εσας που εχετε ασχοληθει και δοκιμασει αρκετες. Θα με βγαλετε απο μεγαλο κοπο :rolleyes:

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων

1)Δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.

2)Μέσω pc odin εύκολα.

3)Stock rooted ή wannam η γώμη μου.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παρε την εξυπηρετηση πελατων της κοσμοτε για να στο ενεργοποιησουν.Θα σου πουν τι να κανεις.

Εχω στειλει ενα δωρεαν μνμ που μου ειχε στειλει η cosmote λεγοντας μου οτι θα ενεργοποιησω το 4g στελνοντας ενα δωρεαν μνμ..περα απο αυτο χρειαζεται να ενεργοποιησω κατι αλλο στη συσκευη;Γιατι οταν μπαινω στο internet με το κινητο εκτος wifi μου βγαζει το σημα H+!!

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα τωρα και γραφει 4g απο H+...αρα ειναι σωστα τωρα ετσι;

 

Απο τη στιγμή που γράφει 4G είσαι οκ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτή η voda έχει 4g η μπα;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην εχει 4G?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τρελη διαφορα στην αποδοση δεν εχουν καθως και με στοκ ρομ μπορεις να βγαλεις απο μεσα εφαρμογες αν εισαι root...

 

Απο οτι καταλαβαινω ζητας μια rom βασισμενη στην στοκ απλα deodexed... Αρα πας κατι σε omega/echoe μαλλον. Αυτες ειναι 4.2.2 βεβαια ακομα. Για 4.3 αναγκαστικα πας σε GE rom που χανεις τις περισσοτερες εξτραδιες τις συσκευης με κυριο της καμερας...

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Θα δοκιμασω Omega.

 

1)Δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση.

2)Μέσω pc odin εύκολα.

3)Stock rooted ή wannam η γώμη μου.

 

Οταν λες δεν ισχυει εννοεις οτι δεν εχει διαφορα αισθητη? γιατι σε αλλα κινητα που ειχα, ειχα παρατηρησει αισθητη διαφορα και δεν ηταν τοσο φορτωμενα οσο ειναι το s4 με την εργοστασιακη rom.

Επισης οταν προτεινεις stock rooted φανταζομαι ξηλωνεις απο μεσα με π.χ. το titanium backup καποιες εφαρμογες που δεν χρειαζονται?\

 

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...