Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Απορεία: Για να διαβάσω usb thumb drive μέσω OTG καλωδίου χρειάζεται να κάνω root; Το ρωτάω γιατί όταν βάζω στικάκι μου λέει οτι το drive ή είναι κενό ή χρειάζεται format

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απορεία: Για να διαβάσω usb thumb drive μέσω OTG καλωδίου χρειάζεται να κάνω root; Το ρωτάω γιατί όταν βάζω στικάκι μου λέει οτι το drive ή είναι κενό ή χρειάζεται format

 

Όχι δε νομίζω ότι χρειάζεται root. Είναι επίσημη λειτουργία της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε νομίζω ότι χρειάζεται root. Είναι επίσημη λειτουργία της συσκευής.

Και εμένα για ποιο λόγο δεν μου δουλεύει;

 

-edit-

Τελικά το NTFS δεν μου αναγνωρίζει.Σε στικάκι με FAT32 παίζει μια χαρά.Επειδή όπως θέλω να περνάω και καμιά ταινία HD πάνω από 4GB υπάρχει κάποιος τρόπος να μου αναγνωρίσει το android το NTFS; Θυμάμαι στο SGS μου το αναγνώριζε αλλά του είχα περάσει και custom ROM

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για ποιο λόγο δεν μου δουλεύει;

 

-edit-

Τελικά το NTFS δεν μου αναγνωρίζει.Σε στικάκι με FAT32 παίζει μια χαρά.Επειδή όπως θέλω να περνάω και καμιά ταινία HD πάνω από 4GB υπάρχει κάποιος τρόπος να μου αναγνωρίσει το android το NTFS; Θυμάμαι στο SGS μου το αναγνώριζε αλλά του είχα περάσει και custom ROM

 

Γιατί δεν φορμάρεις το στικάκι σου σε exFAT που δεν έχει file size limit?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φορμάρεις το στικάκι σου σε exFAT που δεν έχει file size limit?

Το είχα ξεχάσει οτι υπάρχει και αυτό! Thanks

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum!!

 

Ειμαι απο το καλοκαίρι κάτοχος του s4 (9505) και μέχρι τώρα τα έχω αφήσει όλα μαμά..

αλλά - όπως ήταν λογικό- το ψιλοβαρέθηκα ( πόσο να αντέξει κάποιος το TW)

οπότε λέω να αρχίσω πάλι flashar-ισματα.

 

Επειδή με custom roms στο s4 δεν έχω ασχοληθεί καθόλου θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Για αρχή το τηλέφωνο όπως είπα είναι εργοστασιακό, φοράει την ΜΚΕ (android 4.3) που την πήρε με ΟΤΑ και είναι γερμνανικό (DBT).

Απόσο διάβασα το κάνονικα κανονικό root με CF και odin ( εγγυήσεις KNOX κτλ δεν με ενδιαφέρουν, ας γράψει ότι θέλει ο counter.. κάτω η καταπίεση της samsung).

Στη συνέχεια περνάω πάλι με odin κάποιο CMW (έχετε κάποιο να πρότείνετε? Από αυτά που διάβασα κατάλαβα οτι υπάρχει ένα θέμα με την σταθερότητα τους)

 

Και μετά είμαι έτοιμος να φλασάρω custom.

Οπότε έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή pre-rooted GE rom?

Όσες είναι βασισμένες στο 4.4 δουλέυουν ή έχουν ακόμα θέματα?

 

Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά υποθέτω οτι μπορώ πάντα να περάσω με odin την τελεύταία official για το κινητό μου

και να είμαι οκ, σωστά?? (εκτός από τους counters προφανώς).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Samsung Galaxy S2

Rom: Omega v23

Link to comment
Share on other sites

Όλα σωστά τα είπες.

 

Για CWM θα δεις ότι οι περισσότερες rom προτείνουν πάντα το τελευταίο philz touch recovery..που προσωπικά δεν μου έχει δημιουργήσει πότε πρόβλημα.

 

Όσο για GE ρομ, δες xda θα δεις ότι υπάρχουν κάμποσες επιλογές. Αν θες απλά kitkat δες την echoe kitkat

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοράω την τελευταία 4.3 NA4 echoe με τον παλιό bootloader. Θέλω να δοκιμάσω την miui αφού πλέον έχει και official support. Και έχει και την στοκ κάμερα του s4. Οπότε με έχει ψησει άσχημα. Η ερώτηση τώρα. Έρχεται με bootloader κάποιον άλλο? Και αν θέλω να γυρίσω πίσω φλασαρω με odin μια 4.2.2 και ούτω καθεξής? Δεν έχω βάλει άκρη.

Απλά δεν θέλω να χτυπήσει ο knox.

Edit: στην NA4 λειτουργει και το watchon οπως πρεπει. Με προγραμμα καναλιων προτασεις κτλ....Μαλλον ειναι ελληνικη να υποθεσω?

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Φιλεμου οτι η miui για το δικο μας τηλεφωνο ειναι unofficial official ειναι για i9500.τωρα εφοσον εχεις τον παλιο bootloader δεν εχεις κανενα προβλημα μιας και η miui ειναι 4.2.2.την εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια και μου αρεσαν καποια πραγματα, αλλα μου λειψαν καποιες εφορμογες της σαμμυ που χρησιμοποιω.παρο αυτα εχει συνεχει υποστήριξη και καθε εβδομαδα κανει update αλλα το μεγαλυτερο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει ελληνικη γλωσα η τελευταια εκδοση ης η ν5.μπορεις να βαλεις την ν3 που εχει αλλα ειναι πιο παλια εκδοση.ψαξε στο xda και θα δεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε οσους εχουν δοκιμασει εστω την leacked 4.4.2 και πριν ειχαν την επισημη 4.3 μπορουν να μου πουν αν φυσικα τους ειναι ευκολο και θελουν αν με το που ανοιγει το κινητο χωρις να τρεξουν καμια εφαρμογη ποση μνημη του ειχε σε χρηση με την 4.3 και ποση με την 4.4.2 και κατα ποσο καλυτερη ειναι η 4.4.2 απο την 4.3?

 

Ευχαριστω πολυ και ζηταω συγνωμη αν εχει απαντηθει ηδη αυτο το ερωτημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε οσους εχουν δοκιμασει εστω την leacked 4.4.2 και πριν ειχαν την επισημη 4.3 μπορουν να μου πουν αν φυσικα τους ειναι ευκολο και θελουν αν με το που ανοιγει το κινητο χωρις να τρεξουν καμια εφαρμογη ποση μνημη του ειχε σε χρηση με την 4.3 και ποση με την 4.4.2 και κατα ποσο καλυτερη ειναι η 4.4.2 απο την 4.3?

 

Ευχαριστω πολυ και ζηταω συγνωμη αν εχει απαντηθει ηδη αυτο το ερωτημα.

 

Λοιπόν πάμε να το πούμε άλλη μία φορά.

1) Η μνήμη του κινητού είναι υπέραρκετη και δεν έχεις πρόβλημα.

2) Το android δεν λειτουργεί όπως τα windows. Έχει άλλο τρόπο λειτουργίας για να μπορεί να τρέχει τις εφαρμογές γρήγορα. Και αυτό είναι να τις έχει ψιλοφορτώσει στην μνήμη για να τις τρέξει γρήγορα μετά. Οπότε προσπαθεί να γεμίσει την μνήμη με τις εφαρμογές και στην περίπτωση μας τα 1,8GB είναι αρκετά για αυτή τη δουλειά και αφήνουν αρκετά ελεύθερα.

 

Οπότε μην σε απασχολεί η μνήμη. Και άκουσε με, τα πολυψάχνεις το θέμα και δεν υπάρχει λόγος. Το κινητό είναι μια χαρά! Μην ψάχνεις να βγάλεις από την μύγα ξύγκι. Αν θες, πάρε το ρίσκο, ρούταρε, βάλε custom rom και δες εκεί τις διαφορές με στοκ και από custom σε custom. Δοκίμασε άλλα kernel και δες τι χάνεις και τι κερδίζεις!

Αφού όμως δεν το κάνεις αυτό σταμάτα να ψάχνεις τόσο πολύ και μάλιστα ανούσια πράγματα. Απόλαυσε το κινητό σου. Αν δεν σε καλύπτει τότε πούλα το και πάρε άλλο κινητό! Επειδή ασχολούμαι καιρό με κινητά android και με το S4 7 μήνες έχοντας δοκιμάσει τα πάντα(stock,cm,tw based, GE, ASOP). Σε άλλα κερδίζεις αυτό και χάνεις κάτι άλλο. Η βελτίωση που είδα έρχεται μόνο σε ρουταρισμένα κινητά και αυτή όχι σε κάτι φοβερό. Δεν θα δεις δλδ άλλο κινητό στα χέρια σου από μία ρύθμιση. Απλά κέρδισες κάτι που για την χρήση σου είναι καλό και έχασες κάτι που ίσως εσύ δεν χρησιμοποιείς!

π.χ. ένας που δεν το νοιάζουν οι φωτογραφίες του κινητού, τότε η επιλογή GE είναι τέλεια! Το κινητό κάνει τα πάντα 1-2 χρόνους πιο γρήγορα από το TW based, έχει ελαφρως χειρότερη με ίδια μπαταρία και βγάζει καλές μεν, αλλά χειρότερες ελάχιστα φωτογραφίες!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

9. Ανοίγουμε το VRoot (καλό είναι να γίνεται με δικαιώματα διαχειριστή). Περιμένουμε λίγο να διαβάσει το τηλέφωνό μας, πατάμε ΟΚ στο αναγνωριστικό που θα μας βγάλει στην οθόνη του κινητού και όταν εμφανιστεί το όνομα του μοντέλου στην οθόνη του υπολογιστή πατάμε το ROOT (το πράσινο κουμπί κάτω δεξιά).

 

 

 

http://3.bp.blogspot.com/-ve7hOaUPkcE/Uq7ROCv9JBI/AAAAAAAAEo8/0SZXSJxvzKE/s1600/02.jpg

 

 

Στην εικόνα με το VROOT εμένα δεν βγαζει "τικ" οτι αναγνωρισε το κινητο αλλα ενα κοκκινο Χ.

Τι κανω σε αυτη την περιπτωση???

 

OK βρεθηκε η λυση ηθελε να ενεργοποιησω το debugger

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Στην εικόνα με το VROOT εμένα δεν βγαζει "τικ" οτι αναγνωρισε το κινητο αλλα ενα κοκκινο Χ.

Τι κανω σε αυτη την περιπτωση???

 

OK βρεθηκε η λυση ηθελε να ενεργοποιησω το debugger

 

Γι αυτό λέω στην αρχή ότι πρέπει να διαβάσετε μια φορά όλο τον οδηγό αλλά είστε όλοι βιαστικοι να ρουταρετε και δε βλέπετε μπροστά σας απ τον ενθουσιασμό!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό λέω στην αρχή ότι πρέπει να διαβάσετε μια φορά όλο τον οδηγό αλλά είστε όλοι βιαστικοι να ρουταρετε και δε βλέπετε μπροστά σας απ τον ενθουσιασμό!

Σωστα τα λες:p

Επειδη ειμαι νέος στο android(πρωτη μου συσκευη) έχετε να προτεινετε καποιο site που να εχει καποιες Must-have εφαρμογες σε root?

Στο play store υπαρχουν ολες οι εφαρμογες για rootαρισμενες συσκευές? πως τις ξεχωρίζω αυτες που ειναι για rooταρισμενα?

γενικα εχω ριξει πολυ διαβασμα να μαθω ορολογιες του android και δεν εχω καταλαβει ακομα πολλα,διαβασα και τον οδηγο που υπαρχει εδω στο φορουμ αλλα εχω πολλες αποριες ακομα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω βάλει εδώ και καιρό την omega v10 και δεν μπορώ με τίποτα να αποθηκεύσω ως προεπιλογή οποιονδήποτε launcher . Τις ξέρω τις διαδικασίες set as default κτλ, δοκίμασα και μέσω home switcher, τίποτα. Λειτουργεί για κάποια λεπτά αλλά όταν πατάω το home button με βάζει συνεχώς να επιλέγω launcher....

Διάβασα κάπου ότι το google search δημιουργεί τέτοια προβλήματα και έκανα απεγκατάσταση ενημέρωσης του (κάπου το διάβασα) αλλά δεν έπιασε ούτε και αυτό.

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχα διαβάσει και για μια εφαρμογή ελληνικής τράπεζας πως δημιουργεί κατά περίεργο τρόπο αυτό το πρόβλημα, μήπως τυχαίνει να έχεις κάποια εγκατεστημένη?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχα διαβάσει και για μια εφαρμογή ελληνικής τράπεζας πως δημιουργεί κατά περίεργο τρόπο αυτό το πρόβλημα, μήπως τυχαίνει να έχεις κάποια εγκατεστημένη?

 

Όχι δεν έχω.... Δεν έχω κατεβάσει και πολλές εφαρμογές, είχα δοκιμάσει πάντως να διαγράψω κάποιες όταν μου το πρωτοέκανε αλλά δεν έγινε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είχα διαβάσει και για μια εφαρμογή ελληνικής τράπεζας πως δημιουργεί κατά περίεργο τρόπο αυτό το πρόβλημα, μήπως τυχαίνει να έχεις κάποια εγκατεστημένη?

 

Της εθνικής τράπεζας το έκανε αυτό!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω καιρό στο forum αλλά τώρα έκανα λογαριασμό μιας και αντιμετώπισα ένα πρόβλημα.

Έκανα την διαδιακασία rooting με τον Vroot αλλά την English Version. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά στο αποτέλεσμα ή αν περιορίζονται οι διαφορές στην μετάφραση.

Το θέμα είναι πως κατά rooting εγκαταστάθηκε μια εφαρμογή (όχι η superuser) με κινέζικους χαρακτήρες η οποία φαινόταν σαν να κάνει (?) το rooting και υπήρχε ακόμη και μετά το τέλος του rooting το οποίο ήταν επιτυχές. (To σήμα της εφαρμογής ήταν νομίζω ένας κύκλος με τρία χρώματα μπλε, κόκκινο, κίτρινο αν δεν κάνω λάθος)

Βασικός μου φόβος ήταν μήπως ήταν δυνατή κάποια χρέωση του κινητού μου και έτσι φλάσαρα αμέσως με Odin την original ROM.

Ποια έιναι η άποψη σας? Υπάρχει περίπτωση να έγινε χρέωση του κινητού?

Γενικώς υπάρχει τίποτα ύποπτο για το VRoot εκτός του ότι μπορεί να στέλνει κάποια στοιχεία π.χ. ΙΜΕΙ σε κάποιους servers?

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

είναι ότι το Vroot δεν αλλάζει ούτε το Binary από Official σε Custom ενώ αυτός ο τρόπος τον αλλάζει.

 

παιδιά έχετε να κάνετε με noob..αυτό που ανέφερε ο φίλος είναι πρόβλημα; βλάπτει την εγγύηση μήπως;

Link to comment
Share on other sites

είχα το παλιό bootloader άλλα κάηκε η πλακέτα και μου την αλλάξανε και τώρα έχω τον καινούριο.μια ερώτηση αν κάνω ροοτ μπορώ να περάσω θέματα χωρίς να γράψει ο κνοχ? υπάρχει κάπου να λέει ποια προγράμματα δεν ρίχνουν τον knox?
SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

είχα το παλιό bootloader άλλα κάηκε η πλακέτα και μου την αλλάξανε και τώρα έχω τον καινούριο.μια ερώτηση αν κάνω ροοτ μπορώ να περάσω θέματα χωρίς να γράψει ο κνοχ? υπάρχει κάπου να λέει ποια προγράμματα δεν ρίχνουν τον knox?

 

Κοίτα τον Knox τον ρίχνουν ο παλιός τρόπος root (με cf-root δηλαδή) και αν βάλεις custom recovery (και εννοείται οι custom ROMs). Από κει και πέρα δε νομίζω ότι υπάρχει app που μπορεί να ρίξει το Knox από μόνη της. Σκέψου εγώ έβαλα Xposed Framework και όλα είναι μια χαρά. Εφόσον γίνεις root με έναν από τους τρόπους που περιγράφονται στην αρχική σελίδα του παρόντος θέματος μετά νομίζω μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σε επίπεδο application.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τον Knox τον ρίχνουν ο παλιός τρόπος root (με cf-root δηλαδή) και αν βάλεις custom recovery (και εννοείται οι custom ROMs). Από κει και πέρα δε νομίζω ότι υπάρχει app που μπορεί να ρίξει το Knox από μόνη της. Σκέψου εγώ έβαλα Xposed Framework και όλα είναι μια χαρά. Εφόσον γίνεις root με έναν από τους τρόπους που περιγράφονται στην αρχική σελίδα του παρόντος θέματος μετά νομίζω μπορείς να κάνεις οτιδήποτε σε επίπεδο application.

για να περασω ομος καποιο mod θελει custome recovery.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

για να περασω ομος καποιο mod θελει custome recovery.

 

Εξαρτάται. Αυτό το mod που θες να περάσεις δε γίνεται χειροκίνητα άμα τροποποιήσεις κάποια αρχεία συστήματος? π.χ. Στην αρχική σελίδα υπάρχει mod για το 4G για όλους τους παρόχους. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε φλασάροντας το zip από custom recovery είτε πειράζοντας το κατάλληλο αρχείο στο system. Γι αυτό ρωτάω τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Αυτό το mod που θες να περάσεις δε γίνεται χειροκίνητα άμα τροποποιήσεις κάποια αρχεία συστήματος? π.χ. Στην αρχική σελίδα υπάρχει mod για το 4G για όλους τους παρόχους. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε φλασάροντας το zip από custom recovery είτε πειράζοντας το κατάλληλο αρχείο στο system. Γι αυτό ρωτάω τι θέλεις να κάνεις.

 

Με το mobile odin μπορεις να κανεις install zip αρχεια με το stock recovery . Χωρις να πάρω στον λαιμο μουν καποιο επειδη δεν το έχω δοκιμασει προσωπικα ,θέωρω οτι δεν θα ανεβάζει τον knox counter .

Rom που εγκαθηστω δεν ανεβάζουν τον counter , και κρατάει το root

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...