Jump to content

[S4] Διαθεσιμότητα και αγορά


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για πιο λογο εχουν διαφορετικες πλακετες? μου φαινεται περιεργο.

Η πλακέτα που φοράει ειναι ίδια.Απο το εργοστάσιο όλα ίδια βγαίνουν,μονο η ΡΟΜ που θα μπει διαφερει.Οποτε αυτο που κάνανε στην Σμαρτεκ ηταν φεηλ.

Μου θυμίζει εποχές ΝΌΚΙΑ που αν ήσουν παραεισαγωγη σου έστελναν όλη τη συσκευη στη χώρα για την οποια προερχονταν για μια αλλαγή πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά στην Ελλάδα είμαστε, όπου σε πιάσουν! Το κάνουνε επίτηδες μην το ψάχνετε. Εννοείται ότι η πλακέτα είναι ίδια, αλλά το κάνουν για να σε βάλουν στο τρυπάκι να πάρεις την άλλη φορά συσκευή ελλ. αντιπροσωπείας για να μην ταλαιπωρείσαι και καλά. Λαμόγια! :mad: Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι νόμιμο με βάση την ευρωπαϊκή νομοθεσία και αν το κάνουν σε όλους. Μπορεί άλλος αν πάει και φωνάξει να του την αλλάξουν άμεσα όπως στης ελλ αντιπροσωπείας. ;)
Link to comment
Share on other sites

Ίδιες είναι απλά τα ανταλλακτικά έρχονται για κάποιο λόγο από την χώρα προέλευσης του κινητου.

 

Δυστηχώς έτσι είναι τουλάχιστον σε ότι αφορά τέτοιου είδους ανταλλακτικά...:mad:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι τουλάχιστον σε ότι αφορά τέτοιου είδους ανταλλακτικά...:mad:

 

Πωωωω...Και εβριζα την arvato που κανει το ιδιο πραγμα...Το παιρνω πισω και η σμαρτεκ στην ιδια μοιρα λοιπον (ευτυχως εχω ελληνικο εγω αν και ελπιζω να μη χρειαστει ποτε να παω αντιπροσωπεια)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα το Νote 2 μου στην smartec πριν 1-2 μήνες και μου άλλαξαν πλακέτα την μια φορά και κεραία wifi την άλλη, άμεσα. Με γαλλική συσκευή.

 

Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι από τότε αλλά αν άλλαξε τότε χάνει ένα μεγάλο συν η samsung...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και εγώ πήγα το γαλλικό note 2 για αλλαγή οθόνης και το είχαν έτοιμο σε μιαμισή ώρα στη smartech
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς έτσι είναι τουλάχιστον σε ότι αφορά τέτοιου είδους ανταλλακτικά...:mad:

 

Παιδιά μην ακούω βλακείες. Και το δικό μου είναι Αυστριακό και χάλασε η οθόνη και μου την αντικατεστήσαν σε δύο εργάσιμες με μία από Αθήνα. Αυτό που λέτε δεν στέκει. Δεν συμφέρει καμία εταιρεία να στέλνει ανταλλακτικά από άλλη χώρα, εκτός αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα στην χώρα που γίνεται το service. Αν τρομπάρουν στο service και κάνουν πολλές μέρες να σου φτιάξουν την συσκευή σου, δεν σημαίνει ότι στέλνουν το ανταλλακτικό από άλλη χώρα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί έχουν πέσει και συνεχίζουν να πέφτουν έτσι οι τιμές στα galaxy s4 ενώ το φτηνότερο πχ htc one στο σκρουτζ είναι ακομα γύρω στα 600? έχω και τα 2 τηλέφωνα και είναι τόσο δύσκολο να αποφασίσω πιο να κρατήσω..... και με ενδιαφέρει και για την αξια μεταπώλησης αφού αλλάζω κινητά συνέχεια
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί έχουν πέσει και συνεχίζουν να πέφτουν έτσι οι τιμές στα galaxy s4 ενώ το φτηνότερο πχ htc one στο σκρουτζ είναι ακομα γύρω στα 600? έχω και τα 2 τηλέφωνα και είναι τόσο δύσκολο να αποφασίσω πιο να κρατήσω..... και με ενδιαφέρει και για την αξια μεταπώλησης αφού αλλάζω κινητά συνέχεια

Μάλλον γιατί ο στόχος των 100 εκατομμυρίων δεν βγαίνει. Αν υπάρχουν οι συμφωνίες με τους προμηθευτές πρέπει να πουληθούν.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί έχουν πέσει και συνεχίζουν να πέφτουν έτσι οι τιμές στα galaxy s4 ενώ το φτηνότερο πχ htc one στο σκρουτζ είναι ακομα γύρω στα 600? έχω και τα 2 τηλέφωνα και είναι τόσο δύσκολο να αποφασίσω πιο να κρατήσω..... και με ενδιαφέρει και για την αξια μεταπώλησης αφού αλλάζω κινητά συνέχεια

 

Μην ξεχναμε οτι το one αργησε πολυ απο θεμα διαθεσιμοτητας...αν ειχε κυκλοφορησει απο την αρχη οπως επρεπε,ισως τωρα να μιλουσαμε με αλλες τιμες.

Το S4 δεν ειχε τετοια θεματα,ειχε ομως καποια προβληματα τα οποια απετρεψαν αρκετους απο το να το αγορασουν και ετσι σιγα σιγα,η τιμη παει εκει που θα επρεπε να ειναι...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

To να ζητας 740 ευρω σε μια τετοια εποχη,και να θελει με το καλημερα νεα updates,λογικο ειναι να σε αποτρεψει να το παρεις,ποια 100.000.000 ουτε το 1/5 δεν θα πωλουσαν σε αυτη την τιμη.Οι πιο απαιτητικοι χρηστες που σκανε τα λεφτα τους στο κατω κατω και οφειλουν να εχουν μια συσκευη χωρις το παραμικρο ψεγαδι,και οχι να ψαχνονται για αναβαθμισεις στο ενα στο αλλο στο παραλο. Γι αυτο εχει παρει και την κατηφορα απο οτι καταλαβαινω.Οποτε σε καποιον οχι τοσο απαιτητικο,και πιο χαλαρο σε θεματα αναβαθμισεων κτλ,συμφερει γιατι σε 2-3 μηνες,ισως και λιγο παραπανω θα το παρει στην τιμη που πραγματικα αξιζει,και για μενα ειναι γυρω στα 450 να κατσει η μπιλια για φετος,ισως και 400. Γενικως το εχουν παρακανει ομως με τις τιμες,και με τον τροπο αυτο υποβαθμιζουν και οι ιδιοι το προιον τους,οταν ξεκινας τιμη τοσο ψηλα και το ριχνεις μετα καθε μερα για να πιασεις τους στοχους. ΑΠΟΡΙΑ...απο Πλαισιο ,Κωτσοβολο κτλ που απο τα 739 δεν ριχνουν ουτε ευρω πειτε μου ρε παιδια ποιος θα το αγορασει ΣΗΜΕΡΑ? δλδ πρεπει να σε πιασει πολυ κοτσο ο αλλος,τι να πω. Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

To να ζητας 740 ευρω σε μια τετοια εποχη,και να θελει με το καλημερα νεα updates,λογικο ειναι να σε αποτρεψει να το παρεις,ποια 100.000.000 ουτε το 1/5 δεν θα πωλουσαν σε αυτη την τιμη.Οι πιο απαιτητικοι χρηστες που σκανε τα λεφτα τους στο κατω κατω και οφειλουν να εχουν μια συσκευη χωρις το παραμικρο ψεγαδι,και οχι να ψαχνονται για αναβαθμισεις στο ενα στο αλλο στο παραλο. Γι αυτο εχει παρει και την κατηφορα απο οτι καταλαβαινω.Οποτε σε καποιον οχι τοσο απαιτητικο,και πιο χαλαρο σε θεματα αναβαθμισεων κτλ,συμφερει γιατι σε 2-3 μηνες,ισως και λιγο παραπανω θα το παρει στην τιμη που πραγματικα αξιζει,και για μενα ειναι γυρω στα 450 να κατσει η μπιλια για φετος,ισως και 400. Γενικως το εχουν παρακανει ομως με τις τιμες,και με τον τροπο αυτο υποβαθμιζουν και οι ιδιοι το προιον τους,οταν ξεκινας τιμη τοσο ψηλα και το ριχνεις μετα καθε μερα για να πιασεις τους στοχους. ΑΠΟΡΙΑ...απο Πλαισιο ,Κωτσοβολο κτλ που απο τα 739 δεν ριχνουν ουτε ευρω πειτε μου ρε παιδια ποιος θα το αγορασει ΣΗΜΕΡΑ? δλδ πρεπει να σε πιασει πολυ κοτσο ο αλλος,τι να πω.

 

Απο πλαισιο θα το παρει καποιος που εχει επιδοτηση,απο Κωτσοβολο καποιος που θελει με δοσεις δανειου γιατι δεν εχει καρτα η μετρητα,ολα τα καταστηματα εχουν το λογο υπαρξης τους...προσωπικα εμενα (και οχι μονο φανταζομαι) το πλαισιο και καθε πλαισιο με εξυπηρετει στο να ριξω μια ματια σε αυτο που θελω να αγορασω και μεχρι εκει...

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Απο πλαισιο θα το παρει καποιος που εχει επιδοτηση,απο Κωτσοβολο καποιος που θελει με δοσεις δανειου γιατι δεν εχει καρτα η μετρητα,ολα τα καταστηματα εχουν το λογο υπαρξης τους...προσωπικα εμενα (και οχι μονο φανταζομαι) το πλαισιο και καθε πλαισιο με εξυπηρετει στο να ριξω μια ματια σε αυτο που θελω να αγορασω και μεχρι εκει...

 

Tην επιδοτηση του Πλαισιου την τιμω καθε χρονο,εννοειται. Παντα απο εκει ψωνιζω,στην vodafone ειμαι. Αλλα μιλαμε για λογικες τιμες,πχ φετος πηρα ενα ταμπλετ,μια καρτα μνημης και κατι ψιλα,και φαντασου εμεινε κ ενα μικρο υπολοιπο,αλλα δεν παυει να βαρανε πολυ σε κινητα κτλ. Στο Κωτσοβολο πχ, ξερεις ποσο σου βγαινει το 739 με το 24μηνο που ειχε ατοκα? 739+αλλα 70 για εξοδα πληρωμων-εξοδα διαχειρησης και κατι περιεργα,κοντα στα 810 δλδ. Δλδ αν ηταν εντοκα,πες ενα 20% ειναι 148 ευρω παραπανω (κοντευεις χιλιαρικο).Στην ουσια δλδ με μικρολεπτομεριες στα παιρνει τα μισα του τοκου,κ ας λενε ατοκα.Γενικως δεν αξιζει,ειδικα για τετοια προιοντα,τωρα αν θες να εξοπλισεις το σπιτι σου και δεν παιρνει αναβολη,εκει ναι.

Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιατί ο στόχος των 100 εκατομμυρίων δεν βγαίνει. Αν υπάρχουν οι συμφωνίες με τους προμηθευτές πρέπει να πουληθούν.

 

Και παραπονιέσαι; Εγώ κρατάω το S3 μου (του οποίου η τιμή δεν παίζει να πάει κάτω από 350-άντε σε κάνα χρόνο από τώρα για να ξεστοκάρουν να το πάνε 300), και κατά Νοέμβρη μεριά θα το πουλήσω και με 150-200 ευρώ παραπάνω θα τσιμπήσω το S4! :)

Link to comment
Share on other sites

Και παραπονιέσαι; Εγώ κρατάω το S3 μου (του οποίου η τιμή δεν παίζει να πάει κάτω από 350-άντε σε κάνα χρόνο από τώρα για να ξεστοκάρουν να το πάνε 300), και κατά Νοέμβρη μεριά θα το πουλήσω και με 150-200 ευρώ παραπάνω θα τσιμπήσω το S4! :)

 

Φιλε μου το ιδιο σκεφτομουν κι εγω αλλα την προηγουμενη εβδομαδα, πουλησα το s3 και εδωσα 250 ευρω να παρω το s4.

Αν την εκανα την αλλαγη σε 3 μηνες θα εδινα 200 ευρω.

Σκεφτηκα ομως οτι για ενα 50αρικο, δεν αξιζει να περιμενω 3 μηνες ;)

Αν εχεις τα λεφτα καντο τωρα

Link to comment
Share on other sites

538 εκλεισε για αυτη τη βδομαδα,ευχομαι και 528 την επομενη.;)

Ετσι ωστε αρχες Ιουλη να αγγιξει το 500αρικο!:shifty:

Link to comment
Share on other sites

538 εκλεισε για αυτη τη βδομαδα,ευχομαι και 528 την επομενη.;)

Ετσι ωστε αρχες Ιουλη να αγγιξει το 500αρικο!:shifty:

Ρε παιδιά εσείς τι περιμένετε, να μηδενίσει?:blink:

Λογικά κάπου θα σταθεροποιηθεί.:lol:

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς τι περιμένετε, να μηδενίσει?:blink:

Λογικά κάπου θα σταθεροποιηθεί.:lol:

 

Ποιος είπε το αντίθετο?:p

Η σταθεροποίηση θα γίνει κάπου στα 450,όπως έγινε περίπου και με το S3.

Κάτσε να χαμε και νέο μήλο και να βλέπες που θα ήταν η τιμή του.Ηθελε ποσά εκ. Πωλήσεις και δεν της βγαίνουν τα νούμερα,οπότε πρέπει να φύγει το στοκ...:X

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το ιδιο σκεφτομουν κι εγω αλλα την προηγουμενη εβδομαδα, πουλησα το s3 και εδωσα 250 ευρω να παρω το s4.

Αν την εκανα την αλλαγη σε 3 μηνες θα εδινα 200 ευρω.

Σκεφτηκα ομως οτι για ενα 50αρικο, δεν αξιζει να περιμενω 3 μηνες ;)

Αν εχεις τα λεφτα καντο τωρα

 

Πόσο το πούλησες αν επιτρέπεται(κάπου 300 φαντάζομαι); και εγώ δεν με βλέπω να κρατιέμαι με τίποτα μέχρι τον Νοέμβρη, αλλά μέχρι Ιούλη έστω, πιστεύω θα τα καταφέρω! :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι τοσο το εδωσα.

Μαζι με καποια αξεσουαρ.

Ηδη εχουν αρχισει ομως και το δινουν χαμηλοτερα. 270 με 280.

Οσο περιμενεις, θα πεφτει η τιμη του, γι αυτο σου λεω αν ειναι να βγεις κερδισμενος ενα 50ρικο και να περιμενεις 3 μηνες, δεν αξιζει.

Φυσικα αν δεν εισαι καλα οικονομικα, δεν το συζηταμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε τα οσο προλαβαινετε τα s3. Σε κανενα μηνα θα κανει το s4 τα ιδια με το s3 ετσι που το πανε αυτοι για να πιασουν τους στοχους τους,για κλωτσιες ειναι. Με τον τροπο αυτο ξεφτιλισουν και το νεο τους μοντελο,μολις ενα μηνα κυκλοφοριας,ριχνουν κατακορυφα και την τιμη του προηγουμενου.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε τα οσο προλαβαινετε τα s3. Σε κανενα μηνα θα κανει το s4 τα ιδια με το s3 ετσι που το πανε αυτοι για να πιασουν τους στοχους τους,για κλωτσιες ειναι. Με τον τροπο αυτο ξεφτιλισουν και το νεο τους μοντελο,μολις ενα μηνα κυκλοφοριας,ριχνουν κατακορυφα και την τιμη του προηγουμενου.

Το προβλημα που ακριβως βρισκεται? :confused::confused:

:)
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που ακριβως βρισκεται? :confused::confused:

Στο οτι ετσι λειτουργει η αγορα σε καθε ειδος προϊοντος και ειδικα τεχνολογικου.

Το ξεκινανε 739 λετε ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ,παει σε εναμιση μηνα 537,λετε οτι ετσι γελειοποιειται η Σαμμυ και χανεται τα χρηματα σας.

Ο καθενας απο τη δικη του οπτικη γωνια guyz.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

απλα ακομη και το νοκια N8 βρε φιλε μου 309 ευρω εχει αυτη την στιγμη που μιλαμε,ελαχιστα λιγοτερο απο περισι τετοιο καιρο.Ετσι που το πανε στην samsung τον Δεκεμβρη θα εχουν το s4 290 για να ξεπουλησουν οπως λετε.Αυτο εννοω,που το παραξενο? Υποτιμουν το προιον τους ή οχι? και συναμα παρασυρουν προς τα κατω τις τιμες των παλιων μοντελων,η παλι οχι? δεν νομιζω να λεω κατι παραξενο,απλα απαντησα στον φιλο που πολυ σωστα ειπε να μην περιμενει και πολυ να πουλησει το s3 γιατι η τιμη του θα πεφτει εξαιτιας ολων αυτων. Το τηλεφωνο ειναι αξιολογο,απλα δεν συμφωνω στη πολιτικη marketing στο συγκεκριμενο θεμα,επειδη εχω σπουδασει κ ασχολουμαι με αυτα τα θεματα,ηταν εντελως φαουλ ο χειρισμος ολος. Βεβαια συμφερει οποιον θελει να το παρει χαμηλη τιμη ΣΥΝΤΟΜΑ και οχι μετα απο 1μιση χρονο! Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

απλα ακομη και το νοκια N8 βρε φιλε μου 309 ευρω εχει αυτη την στιγμη που μιλαμε,ελαχιστα λιγοτερο απο περισι τετοιο καιρο.Ετσι που το πανε στην samsung τον Δεκεμβρη θα εχουν το s4 290 για να ξεπουλησουν οπως λετε.Αυτο εννοω,που το παραξενο? Υποτιμουν το προιον τους ή οχι? και συναμα παρασυρουν προς τα κατω τις τιμες των παλιων μοντελων,η παλι οχι? δεν νομιζω να λεω κατι παραξενο,απλα απαντησα στον φιλο που πολυ σωστα ειπε να μην πειρμενει πολυ να πουλησει το s3 γιατι η τιμη του θα πεφτει εξαιτιας ολων αυτων. Το τηλεφωνο ειναι αξιολογο,απλα δεν συμφωνω στη πολιτικη marketing στο συγκεκριμενο θεμα,επειδη εχω σπουδασει κ ασχολουμαι με αυτα τα θεματα,ηταν εντελως φαουλ ο χειρισμος ολος. Βεβαια συμφερει οποιον θελει να το παρει χαμηλη τιμη ΣΥΝΤΟΜΑ και οχι μετα απο 1μιση χρονο.

 

Aς τα παρουμε τα πραγματα με τη σειρα.Το Ν8 ξεκινησε να πωλειται 499 πριν απο 3 χρονια,το πηρα 335 τον Ιουνιο του 2011 και απο οτι θυμαμαι το ειχα παρει ματι να φλερταρει και στα 250-255 μια περιοδο,αλλα καθως σταματησε η παραγωγη του,εμειναν καποια κομματια στοκ και πωλουνται απο καποια μαγαζια στην τιμη που προανεφερες.Αρα εχασε μεχρι και το 50% της τιμης.Galaxy S2,αρχικη τιμη τα 599,εφτασε να πωλειται τωρα στα 270-280,παλι κατι περισσοτερο απο την αρχικη αξια του.

Νομιζω αν δεν σταματησε η παραγωγη του,συντομα θα σταματησει.Αρα καπου εκει θα φιξαριστει η τιμη του μεχρι να εξαφανιστει απο τα πιο πολλα καταστηματα.Μιλαμε για 2 ετων κινητο.Galaxy S3,ξεκινησε 669 και τωρα ειναι καπου στα 360,θα ακολουθησει την ιδια πορεια με το s2 συντομα αλλα ειναι great deal ακομα και επομενως εχεις δει καποιες σταθεροποιητικες τασεις.

 

Το ιδιο θα γινει και με το S4.Η Σαμμυ εχει θεσει ενα στοχο,ειχε βαλει φουλ τις μηχανες και εβγαλε εκ. συσκευες που θα διοχετευε την αγορα.Δεν υπολογισε τον ανταγωνισμο οποτε οι συσκευες που παραγηγαγε πρεπει να φυγουν,δεν την συμφερει να μεινουν στην αποθηκη.Οποτε οταν προσφορα και ζητηση ερθουν στα ισια τους θα επελθει και εδω ισορροπια.Γυρω στα 450 ευρω υπολογιζω οπως και αλλα παιδια απο το φορουμ.Μετα θα ρθει και ο ερχομος του νεο Μηλου που θα τρανταξει την τιμη τον Σεπτεμβρη.

 

Η αγορα καλως ή κακως ετσι λειτουργει.Η μονη που ειναι εγγυηση σε μεταπωλητικη αξια ειναι η Μηλο,οποτε οποιος δεν θελει να παιξει με αυτους τους ορους,στρεφεται και εκει.Εγω το απολαμβανω παντως που η τιμη πεφτει γιατι θα αποχωριστω το Ν8 μια ωρα αρχυτερα.

 

Τελειως φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...