Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα πρέπει ή σαμσουνγκ να κάνει κάτι επειγόντως, αν δεν το έχει ήδη κάνει στην αναβάθμιση που συζητάτε. Βέβαια τι ακριβώς να κάνει? Το πιθανότερο είναι να ρίξει λίγο τον επεξεργαστή. Με το λειτουργικό δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στην απαγωγή της θερμότητας.

 

Αυτό που λες δε γίνεται για λόγους γοήτρου.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω βλεπω οτι το 70% εχει μεγαλες θερμοκρασιες και το 30 εχει 10-20 βαθμους πιο κατω. Το θεμα ειναι ολοι αυτοι που εχουμε προβλημα τι κανουμε εφοσον κ αλλαγη συσκευης να γινει τα ιδια αποτελεσματα εχουμε. Να παμε ολοι μαζι στα κεντρικα της samsung να τους ζητησουμε το λογο ας πουμε; Φοβαμαι οτι δεν θα γινει τιποτα. Ειδικα εφοσον κ τηλεφωνο που παιρνουμε λενε δεν ξερουν...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι τα samsung πάντα ζεσταίνονταν υπερβολικά στο σημείο της κάμερας; Ειχα και s2 και note 1 και στο ίδιο σημείο που αναφέρετε τώρα για το s4 γινονται φούρνος μετά απο μικρή σχετικά ώρα χρήσης .Τέτοιον ντόρο όμως για το συγκεκριμένο θέμα,δε θυμάμαι να είχε δημιουργηθεί
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλική συμβουλή σταματήστε να κοιτάτε αν η θερμοκρασία είναι 45 ή 51 μετά από 10 ή 15 λεπτά , ΣΒΉΣΤΕ ότι, benchmark πρόγραμμα έχετε και χαρείτε το κινητό σας.
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν ετσι τα πραγματα. Οταν ομως το νιωθεις στο χερι σου οταν ακουμπας κοντα στο ακουστικο τοτε δεν παιζουν ρολο τα benches...Εφοσον και απλο browsing να κανεις για 15 λεπτα πιανει 47-48 βαθμους...Αλλωστε αν προσεξετε θερμοκρασια πιανει εκει ψηλα που ειναι η sim και η micro sd τις οποιες βλεπω να κλαιμε συντομα με τετοιες θερμοκρασιες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Σε μια κληση λιγων δευτερολεπτων τα benchs φτανε που δεν μπορεις να το ακουμπησεις στο αυτι?δεν νομιζω....
Link to comment
Share on other sites

Ο βασικοτερος λογος που τελικα μαλλον δεν θα το παρω το s4 ειναι οι υψηλες θερμοκρασιες που πιανει. Ειμαι κατοχος ολων των galaxy s εως τωρα αλλα με βλεπω στο s3 για αρκετο καιρο ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέχρι τώρα δεν μου έχει ανεβάσει αδικαιολόγητα τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Έχω δει μέχρι και 60 αλλά μετά από περίπου μισή ώρα Antutu stress test. Πάντως θυμάμαι και το S3 ότι ζεσταινόταν. Επίσης στα αρχικά ποστς για το S2 πάλι μιλάγαμε για υψηλές θερμοκρασίες. Αν υπάρχει κάποιο bug που σκαλώνει που και που και ανεβάζει θερμοκρασία, αυτό θα λυθεί σίγουρα σε update. Απ'ότι φαίνεται είναι τυχαίο το γεγονός, αφού εκτός των benches νομίζω δεν έχει αναπαραγάγει κανείς αξιόπιστα τις υψηλές θερμοκρασίες με απλές εργασίες (τηλέφωνο κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Οκ τα αλλα που λες τα δεχομαι αλλα δεν θεωρειται υψηλη θερμοκρασια το 48-50 που εχω πιασει πολλες φορες με απλο browsing 10-30 λεπτα? Το πιανεις το κινητο μεν αλλα δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτην την στιγμη με καμια ωρα ιντερνετ ..δεδομενα ανοιχτα.. η θερμοκρασια βαραει 47 επεξεργαστης 37 μπαταρια..

Με 3 συνεχομενα antutu test εφτασε 57 βαθμους..

Αν ηταν παντως χειμωνας δεν θα με πειραζε καθολου..χεχεχε..!!

Λογικα κανενα update θα στρωσει αν βγαλει η Samsung...

Αν και δεν εχει προβλημα η συσκευη...

:)

 

** (χωρίς θήκη το κινητό γυμνό)

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Επείδή βλέπω πολλούς με το θέμα αυτό θα ήθελα να αναφέρετε αν οι θερμοκρασίες ειναι με θήκη και τι τύπου.Εγώ έχω ακόμα το Galaxy S με την 4.2.2 πλέον και θήκη flip up,ζεσταίνεται με browsing και δεδομένα ανοικτά αλλά δεν δίνω καμμία σημασία εδώ και άρκετό καιρό μιάς και δουλευει τέλεια τρία χρόνια τώρα και με 48 βαθμους μπαταρία όταν το ζορίζω. (δεν έχει αισθητήρα στον επεξεργαστή αλλιώς είμαι σίγουρος ότι θα ξεπέρναγε χαλαρα τους 60 :lol: )
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου χρηση ειναι με tpu case ολοσωμη. Μονο η οθονη δεν ειναι καλυμμενη. Χωρις θηκη πεφτω 2-5 βαθμους αναλογα τη χρηση
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Επείδή βλέπω πολλούς με το θέμα αυτό θα ήθελα να αναφέρετε αν οι θερμοκρασίες ειναι με θήκη και τι τύπου.Εγώ έχω ακόμα το Galaxy S με την 4.2.2 πλέον και θήκη flip up,ζεσταίνεται με browsing και δεδομένα ανοικτά αλλά δεν δίνω καμμία σημασία εδώ και άρκετό καιρό μιάς και δουλευει τέλεια τρία χρόνια τώρα και με 48 βαθμους μπαταρία όταν το ζορίζω. (δεν έχει αισθητήρα στον επεξεργαστή αλλιώς είμαι σίγουρος ότι θα ξεπέρναγε χαλαρα τους 60 :lol: )

Ένας από τους λόγους που εξετάζουμε το θέμα είναι γιατί μπορει και να ευθύνεται για το θάνατο αρκετών microsd καρτών που αναφέρονται τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρέπει να διαχωρίζουμε τις συσκευές, οι περισσότεροι που αναφέρουν έντονα το πρόβλημα έχουν την οκταπύρηνη συσκευή, και μια υπόθεση είναι ότι δε γίνεται σωστά η αλλαγή μεταξύ των πυρήνων και δουλεύουν οι 4 ισχυροί πολύ. Δεν έχει αναφερθεί το πρόβλημα με την ίδια ένταση (γενικά μιλάω, όχι μόνο στο myphone) για τους Snapdragon 4-πύρηνους επεξεργαστές.

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν όσοι "καίγονται", να λένε και ποια έκδοση έχουν, για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα... :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Οσοι καιγονται ΟΛΟΙ εχουν 9505 για μενα... Εχω τουλαχιστον 5-6 ατομα που εχουμε τις ιδιες θερμοκρασιες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Και το 3αρι παιδιά ανεβάζει θερμοκρασίες,και μερικές φορές είναι αισθητά ζεστό.Ποτε δεν κάθισα να δω ποσο ανεβασε,οταν ξανατύχη θα το τσεκάρω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι υποκειμενικό μου φαίνεται το θέμα... το να λες ότι στους 40 ζεματάει, είναι λίγο υπερβολικό.

 

Εδώ φαίνεται ότι η Samsung ήξερε/ξέρει για την υπερθέρμανση στο octa-core. Για το 4απύρηνο όσοι λένε ότι καίει είναι άλλοι τόσοι που λένε ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω δει κατι τετοιο. Απλα αυτοι που λενε οτι ειναι ΟΚ απλα δεν εχουν παρει μετρηση απο τη cpu. Εγω οσους γνωστους εχω και οσα demo devices εχω δει που εχω κανει το τεστ ειναι ζεστα. Μονο ο galanakop και ο afilopou νομιζω εχουν δηλωσει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες εδω μεσα. Ολοι οι αλλοι εχουμε τις ψηλες...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αυτό το θέμα με τις θερμοκρασίες,πως θα εξαλειφθεί???

Πάντως....πλέον παίρνουμε και μία επιβεβαίωσή για το πόσο άκυρα είναι πολλά reviews των διαφόρων sites...

Όταν λέμε reviews θα πρέπει να αναλύονται όλα.κάτι πού δεν γίνεται.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Κάτοχος s4 9505 εδώ και μια βδομάδα. Μετά από πολύ διάβασμα σε forum και reviews και test για να κάνω τι μετάβαση από note 2 αποφάσισα ότι άξιζε. Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, πράγματι είναι αρκετά υψηλές. Από 28-29 idle, se 40-45 browsing, video, εγκατάσταση apps, και όταν πάμε για benchmark (antutu - quadrant - 3dmark ) εκεί μιλάμε για 52-55. Δεν μου φαίνεται όμως τόσο περίεργο αν σκεφτούμε τις θερμοκρασίες πού εξακολουθεί να έχει το galaxy s2 - και λιγότερο το s3. Πρώην κάτοχος όλων των προηγούμενων κινητών, πλην του note 2 όλα ανέβαζαν θερμοκρασία κοντά στους 50. Αυτή τι στιγμή κρατάω στα χέρια μου ένα s2 με 4.03 και το s4 και μπορώ να πω ότι με την ίδια χρίση το s2 είναι 4-5 βαθμούς πιο πυρωμένο.

 

Γενικά οι θερμοκρασίες πού έχω διαβάσει παντού από πολλούς χρήστες είναι στα ίδια επίπεδα με το δικό μου. Όσοι λένε για max 35-36 μάλλον βλέπουν μπαταρίας.

 

Το κινητό χωρίς θήκη και με θερμοκρασία δωματίου 26 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη σίγουρα επιβαρύνει,και το 3ρι μου σε θήκη το έχω,και μερικές φορές είναι αρκετά ζεστό στο κάτω μέρος.Παντως είμαι περίεργος να δω τι θα κάνουν οι εταιρίες,απο θεμα ψύξεις,τώρα που τα κινητά ανεβάζουν ισχύ και συνάμα θερμοκρασία.Να δούμε για πόσο ακόμα θα μπορέσουν να κρατήσουν λεπτό προφίλ...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι φαίνεται το 90% ανεβάζουν θερμοκρασία τα S4 εμένα με ζόρισμα έπιασε 57 παραπάνω δεν το έχω δει. Η αλήθεια είναι ότι ζεσταίνεται αρκετά κάτω από το Led της κάμερας όταν ανεβάζει θερμοκρασία.

Δεν νομίζω να μας μείνει στα χέρια εκτός αν πιάσουμε 40ρες θερμοκρασίες το καλοκαίρι και στην παραλία ψήνει αυγά :lol:

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος και χωρίς αποδείξεις γιατι δεν ήξερα την μέτρηση με το*#0228# είχα και το s3 και το not2 και παλιοτερα το s2 νομίζω μπορεί και να κάνω λάθος το s4 ειναι το πιο ψυχρό κινητό απο πλευράς θερμοκρασίας μπαταρίας αυτο ειναι σίγουρο γιατι τα ειχα αυτα τα κινητά και λεω εγω τώρα αφου το s4 με το ζόρι πιάνει 32 με 33 βαθμούς μπαταρίας και το νοτ2 η το s3 με το που εμπενα στο 3g δυκτιο βαραγε 40 βαθμους με λίγο ζόρι πως γίνετε να εχουν μικρότερη θερμοκρασία επεξεργαστή δεν νομίζω να γίνεται αυτό απλα ο επεξεργαστής στο s3 ειναι κάτω χαμηλά και εξαλειφωταν απο το χερι που το ποιαναμε συνέχεια μην ξεχνάμε οτι η θερμοκρασια χεριού ειναι περίπου 35 η και λιγο λιγότερη και δεν σου φαινόταν η θερμοκρασία επεξεργαστή γιατί είχε συνηθίσει το χέρι την θερμοκρασία.στο s4 ειναι πάνω ο επεξεργαστής δεν το πιάνουμε μόνιμα πανό για αυτό μας φαίνεται πιο ζεστό το s4 και ξαναλέω δεν ειχα μετρήσει ποτέ το s3 η το not2 ποτε στον επεξεργαστή δεν ηξερα το προγραμα αυτό, βάση λογική δεν γίνεται να έπιανε 40αρες το s3 και το νοτ2 οταν έμπαινε στο3g και να ειναι πιο κρυος ο επεξεργαστής απο το s4, και μην πείτε φταίει οτι δεν έχει καλή αποβολή θερμοκρασίας το s4 ειναι λάθος η επεξεργαστές αυτή δεν έχουν την ανάγκη ανεμιστήρα τοτε το-Sony z που είναι αεροστεγες και δεν βγαίνει ο ζεστός αέρας έξω ε τότε ο επεξεργαστής του ζ θα είχε 200 βαθμους,λόγο λεπτοτητας μπορεί να διαφέρει απο συσκευή σε συσκευή η αίσθηση θερμοκρασίας στο χέρι η πραγματικη θερμοκρασία δεν νομίζω να ειναι μεγάλη η διαφορα απο κινητο σε κινητό με την ιδια τεχνολογια, και θεωρώ πλεονέκτημα που η Samsung τοποθέτησε τον επεξεργαστή πάνω δεν ζεσταίνεται γρήγορα γιατι δύσκολα έρχεται σε επαφή με το χέρι σε αυτό το σημείο απο το χέρι σε αντίθεση με το s3,δεν ξερω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μελλοντικά στιν κάρτα μνήμης η στην sim δεν ξέρω, αυτες ειναι οι απόψεις μου αν εχω καπου λάθος διορθώστεμε δεν ειναι κακο για αυτο είμαστε εδώ για να κάνουμε κουβέντα και να μαθαίνουμε απο της εμπειρίες του καθενός μας.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...