Jump to content

[S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης


teo_notis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο ότι φαίνεται το 90% ανεβάζουν θερμοκρασία τα S4 εμένα με ζόρισμα έπιασε 57 παραπάνω δεν το έχω δει. Η αλήθεια είναι ότι ζεσταίνεται αρκετά κάτω από το Led της κάμερας όταν ανεβάζει θερμοκρασία.

Δεν νομίζω να μας μείνει στα χέρια εκτός αν πιάσουμε 40ρες θερμοκρασίες το καλοκαίρι και στην παραλία ψήνει αυγά :lol:

 

Όντως εκεί ανεβάζει αισθητά την θερμοκρασία,δεν είδα όμως ποτέ ενοχλητικό ανέβασμα.

Δηλαδή τι να πουν αλλά κινητά πού σηκώνουν 43 βαθμούς θερμοκρασία μπαταρίας,εκεί πόσο ανεβάζει ο επεξεργαστής???

Γιατί 43 με το s4 δεν είδα ποτέ μου μέχρι τώρα.

Όπως επίσης δεν είδα ποτέ να καίει το ακουστικό του και να μην μπορώ να το βάλω στο αυτί.

Είμαι πάντως σίγουρος πως αν πρόκειται για κάποιο θέμα,θα λυθεί με αναβάθμιση.

Μην ξεχνάμε ότι και το s3 σήκωνε θερμοκρασίες,αλλά και το one x.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 621
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά το δικό μου να το γυρίσω πίσω και να δοκιμάσω άλλο η θα έχουμε τα ίδια. .?!

Τετάρτη λήγει το doa ...

Σε idle κατάσταση με δεδομένα ανοιχτά ε και λίγο browsing βαράει 47 επεξεργαστή και 35 μπαταρία. ..

 

Το ότι είναι ζεστό προσωπικά δεν με πειράζει αλλά μην πάθει τίποτα το κινητό στα καλά καθούμενα. ...

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου να το γυρίσω πίσω και να δοκιμάσω άλλο η θα έχουμε τα ίδια. .?!

Τετάρτη λήγει το doa ...

Σε idle κατάσταση με δεδομένα ανοιχτά ε και λίγο browsing βαράει 47 επεξεργαστή και 35 μπαταρία. ..

 

Το ότι είναι ζεστό προσωπικά δεν με πειράζει αλλά μην πάθει τίποτα το κινητό στα καλά καθούμενα. ...

:)

 

Δεν έχεις πρόβλημα

 

Κι επειδή μέσω του tapatalk δεν μπορώ να κάνω edit με προσθήκη φώτο συγνώμη για το double post.

Pic από το δικό μου.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στα ίδια είμαστε όλοι πάνω κάτω. .

Πάντως κρυώνει γρήγορα. ..

:)

(μερικές φορές το ιφον που είχα σε τέτοιες Θερμοκρασίες εσβηνε γιαυτό ανησύχησα λίγο.. :) :) )

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι είναι.όλοι στα ίδια.

Εσβηνε το iphone?

Ποτέ δεν το αντιμετώπισα αυτό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι είναι.όλοι στα ίδια.

Εσβηνε το iphone?

Ποτέ δεν το αντιμετώπισα αυτό.

Στην 5.1.1 που ήμουν με είχε τύχη αρκετές φορές. .. μπορεί και λόγου jail break.

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Η υπερθέρμανση πιστεύω είναι κάτι φυσιολογικό όχι σε βαθμούς να λιώνουν τα καπάκια αλλά να νοιώθεις μια θερμοκρασία στην πλάτη απλά .Το είχε και το iPhone και το S4 αλλά πολύ λιγότερο από το iPhone 5 που είχα . Εγώ προσπαθώ να μην ασχολούμε με αυτονομίες ,πόσο θερμοκρασία ανεβάζει αρκεί βεβαια να μην γίνεται ενοχλητικό .Γιατί αλλιώς χάνεις την ουσία και η ουσία στο S4 είναι μαγεία ...;-)

 

PS.Καλημέρα σε όλους και όλες ...;-)

Οι αρνητικοί άνθρωποι μπορούν να σου ρουφήξουν πάρα πολύ γρήγορα την ενέργεια, όπως μπορούν να σου πάρουν και τα όνειρα!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι εχουν πρόβλημα ανεξήγητη θερμοκρασία όπως από ενα απλό τηλ πρέπει να πάνε για αντικατασταση οι υπόλοιποι δεν εχουν κανενα πρόβλημά, λιγο μόνο προσοχή το καλοκαίρι στις ακραίες καιρικές θερμοκρασίες οπως εγω πέρυσι έκαψα πλακετα στην παραλία στο s3 παλεύοντας να ανεβάσω φώτο. Απο το λιγοστο 3g δυκτιο το κινητό έπιασε αν θυμαμε καλά θερμοκρασία μπαταρίας 49 η50 βαθμούς και εγω ελεγα τι θα πάθει και επεμενα για αρκετή ώρα ενω η θαρμοκρασια υπο σκιά κατο απο την ομπρέλα ηταν 44 βαθμούς απο τοτε μέχρι πριν λιγες μέρες η Samsung δεν μπόρεσε πότε να το φτιάξουν μια φορά αλαξαν οθόνη και 4 φορες πλακέτα δεν κατάφεραν ποτε να το φτιαξουν και δεν ξέρω το γιατί, για αυτό παίδες προσοχή στι ακραίες θερμοκρασίες ότι και να έχεις αν το ζορισεις θα καεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι επίσης, αν το χρησιμοποιείτε ως GPS σε βάση αυτοκινήτου, να βάλετε κάτι ανάμεσα στην πλάτη του S4 και της βάσης για να μην τραβάει επιπλέον θερμότητα. Σίγουρα πάντως το λευκό θα έχει καλύτερη τύχη στο παρμπριζ...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος και χωρίς αποδείξεις γιατι δεν ήξερα την μέτρηση με το*#0228# είχα και το s3 και το not2 και παλιοτερα το s2 νομίζω μπορεί και να κάνω λάθος το s4 ειναι το πιο ψυχρό κινητό απο πλευράς θερμοκρασίας μπαταρίας αυτο ειναι σίγουρο γιατι τα ειχα αυτα τα κινητά και λεω εγω τώρα αφου το s4 με το ζόρι πιάνει 32 με 33 βαθμούς μπαταρίας και το νοτ2 η το s3 με το που εμπενα στο 3g δυκτιο βαραγε 40 βαθμους με λίγο ζόρι πως γίνετε να εχουν μικρότερη θερμοκρασία επεξεργαστή δεν νομίζω να γίνεται αυτό απλα ο επεξεργαστής στο s3 ειναι κάτω χαμηλά και εξαλειφωταν απο το χερι που το ποιαναμε συνέχεια μην ξεχνάμε οτι η θερμοκρασια χεριού ειναι περίπου 35 η και λιγο λιγότερη και δεν σου φαινόταν η θερμοκρασία επεξεργαστή γιατί είχε συνηθίσει το χέρι την θερμοκρασία.στο s4 ειναι πάνω ο επεξεργαστής δεν το πιάνουμε μόνιμα πανό για αυτό μας φαίνεται πιο ζεστό το s4 και ξαναλέω δεν ειχα μετρήσει ποτέ το s3 η το not2 ποτε στον επεξεργαστή δεν ηξερα το προγραμα αυτό, βάση λογική δεν γίνεται να έπιανε 40αρες το s3 και το νοτ2 οταν έμπαινε στο3g και να ειναι πιο κρυος ο επεξεργαστής απο το s4, και μην πείτε φταίει οτι δεν έχει καλή αποβολή θερμοκρασίας το s4 ειναι λάθος η επεξεργαστές αυτή δεν έχουν την ανάγκη ανεμιστήρα τοτε το-Sony z που είναι αεροστεγες και δεν βγαίνει ο ζεστός αέρας έξω ε τότε ο επεξεργαστής του ζ θα είχε 200 βαθμους,λόγο λεπτοτητας μπορεί να διαφέρει απο συσκευή σε συσκευή η αίσθηση θερμοκρασίας στο χέρι η πραγματικη θερμοκρασία δεν νομίζω να ειναι μεγάλη η διαφορα απο κινητο σε κινητό με την ιδια τεχνολογια, και θεωρώ πλεονέκτημα που η Samsung τοποθέτησε τον επεξεργαστή πάνω δεν ζεσταίνεται γρήγορα γιατι δύσκολα έρχεται σε επαφή με το χέρι σε αυτό το σημείο απο το χέρι σε αντίθεση με το s3,δεν ξερω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει μελλοντικά στιν κάρτα μνήμης η στην sim δεν ξέρω, αυτες ειναι οι απόψεις μου αν εχω καπου λάθος διορθώστεμε δεν ειναι κακο για αυτο είμαστε εδώ για να κάνουμε κουβέντα και να μαθαίνουμε απο της εμπειρίες του καθενός μας.

 

Καλημερα φιλε μου,φιλικα εισαι λαθος,δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις να ακουμπησεις το ακουστηκο στο αυτι..με μια οληγολεπτη κληση να πιανει 59 βαθμους ο επεξεργαστης..η να παιζεις ενα παιχν7δι και σε 2 λεπτα να μην μπορεις να ακουμπησεις την οθονη..

Link to comment
Share on other sites

Όντως εκεί ανεβάζει αισθητά την θερμοκρασία,δεν είδα όμως ποτέ ενοχλητικό ανέβασμα.

Δηλαδή τι να πουν αλλά κινητά πού σηκώνουν 43 βαθμούς θερμοκρασία μπαταρίας,εκεί πόσο ανεβάζει ο επεξεργαστής???

Γιατί 43 με το s4 δεν είδα ποτέ μου μέχρι τώρα.

Όπως επίσης δεν είδα ποτέ να καίει το ακουστικό του και να μην μπορώ να το βάλω στο αυτί.

Είμαι πάντως σίγουρος πως αν πρόκειται για κάποιο θέμα,θα λυθεί με αναβάθμιση.

Μην ξεχνάμε ότι και το s3 σήκωνε θερμοκρασίες,αλλά και το one x.

Και με το ονε χ και το σ3 που ειχα τετοιο θεμα δεν ειχα..μιλησα με σαμσουνκ και με ειπαν οτι ειναι θεμα στο ελληνικο σοφτγουερ και θα το διορθοσουν..επ7 λεξη με ειπαν οτι τα παρα εισαγωγης δεν εχουν θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συγγνωμη αλλα ειναι παπατζες των Ελληναραδων που απλα θελουν να σε ξεφορτωθουν...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αυτα συγγνωμη αλλα ειναι παπατζες των Ελληναραδων που απλα θελουν να σε ξεφορτωθουν...

Συνφωνώ απόλυτα μιάς και μίλησα με φίλο που είναι Αγγλία και το έχει στα χέρια του 2 βδομάδες και όντως έχει lag,smearing και (βασικό) θερμοκρασίες αλλά είναι ανεκτές από όσο μου έχει πεί.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες απαραδεχτη η σαμσουνκ...πηρα να ρωτησω τι γινεται με την υπερθερμαβση και η απαντηση ηταν οτι η ενημερωση που εχουν ειναι οτι η θερμοκρασιες αυτες ειναι φυσιολογικες κ οτι μονο σε ακραιες περιπτωσεις ανεβαζει θερμοκρασια..τον λεω τον τυπα η θερμοκρασια ρελαντι ηταν 29 με το που εκανα την κληση και καρα την διαρκεια αυτης πηγε στους 56 και το ειχα σε αποσταση απο το αυτη...τον ρωταω μια απλη κληση θεωρηται ακραια περιπτωση?και με λεει ναι ετσι μας εχουν ενημερωση....το αποτελεσμα..για 5η φορα doa(ολοι οι τεχνικοι που ελεγχουν την συσκευη που παω για την αλλαγη doa παθενουν πλακα με την θερμοκρασια του)και επιστροφη σε htc..απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες απαραδεχτη η σαμσουνκ...πηρα να ρωτησω τι γινεται με την υπερθερμαβση και η απαντηση ηταν οτι η ενημερωση που εχουν ειναι οτι η θερμοκρασιες αυτες ειναι φυσιολογικες κ οτι μονο σε ακραιες περιπτωσεις ανεβαζει θερμοκρασια..τον λεω τον τυπα η θερμοκρασια ρελαντι ηταν 29 με το που εκανα την κληση και καρα την διαρκεια αυτης πηγε στους 56 και το ειχα σε αποσταση απο το αυτη...τον ρωταω μια απλη κληση θεωρηται ακραια περιπτωση?και με λεει ναι ετσι μας εχουν ενημερωση....το αποτελεσμα..για 5η φορα doa(ολοι οι τεχνικοι που ελεγχουν την συσκευη που παω για την αλλαγη doa παθενουν πλακα με την θερμοκρασια του)και επιστροφη σε htc..απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ..

 

Ποια συσκευη εχεις GT-I9500 η GT-I9505;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και τα 4 κινητά που άλλαξες έχουν τόσο εχτρεμε πρόβλημα?Νομίζω πρέπει να είσαι ο μοναδικός που έχω δει εδώ με τόσο μεγάλο θέμα...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Μην τα τραγικοποιουμε τα πραματα αν αναφερθουν καμμενες motherboard απο υπερθερμανση τοτε να αρχισουμε να ανησυχουμε. Προς το παρον αυτο που βλεπω ειναι οτι ολα ζεσταινονται αλλα δεν υπαρχει θεμα δυσλειτουργιας της συσκευης. Κ το Galaxy S3 LTE που ειχα ζεσταινόταν αρκετα.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη ακουω για προβλημα στις ελληνικες παρτιδες...

το κινητο το πηρα απο Ρωσια...με firmware την ME2 εκανα καποια τεστ.

Λοιπον ετρεξα τρια Antutu sτο καπακι...45, 48, 52 θερμοκρασιες επεξεργαστη.

Μετα επαιξα 50 λεπτα Real Racing 3 και η θερμοκρασια ηταν γυρω στους 52 βαθμους.

Αλλα αυτα που διαβαζω με το που κανεις μια κληση αναβαζει 55 βαθμους ...σε μενα τουλαχιστον δεν υφιστανται.

Link to comment
Share on other sites

Τις ιδιες θερμοκρασιες εχω και εγω με τις ιδιες λειτουργιες antutu το πολυ να παιζει 1 με 2 βαθμους. Δεν υφιστατε τοσο μεγαλες θερμοκρασιες σε κληση εχεις σιγουρα ελατοματικη συσκευη. Το τηλ ειναι Γερμανικο με I9505XXUAMDM.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια και τα 4 απο πλαισιο ειναι να εχουν προβλημα του πλαισιο δεν πιστευω..
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια και τα 4 απο πλαισιο ειναι να εχουν προβλημα του πλαισιο δεν πιστευω..

 

Να ρωτήσω κάτι?Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση.Κάθε φορά σου δίνουν σφραγισμένο τηλέφωνο επιτόπου?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι?Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση.Κάθε φορά σου δίνουν σφραγισμένο τηλέφωνο επιτόπου?

 

Ναι φιλε μου,ουτε 2 λεπτα δεν κανουν στον διαδικαστηκο ελεγχο και ολοι εχουν την ιδια αντιδραση..παθενουν πλακα..και φυσικα δινουν σφραγισμενο..

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει με full wipe να δεις αν κανει το ιδιο γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι κανεις λαθος. Με 1ωρα και 20 λεπτα ομιλιας στην οποια ανοιγα και την οθονη καθε λιγο και κοιταγα πραγματα επιασα 32.5 μπαταρια και 40 βαθμους επεξεργαστη...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει με full wipe να δεις αν κανει το ιδιο γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι κανεις λαθος. Με 1ωρα και 20 λεπτα ομιλιας στην οποια ανοιγα και την οθονη καθε λιγο και κοιταγα πραγματα επιασα 32.5 μπαταρια και 40 βαθμους επεξεργαστη...

 

Eγώ θα ρώταγα αν έχει κάποιο backup από κάποιο άλλο android Και τα πετάει όλα όπως ειναι μέσα χωρίς να σχοληθεί.Αν ναί ας κάνει ένα wipe όπως λές και να τα βάλει ένα ένα μέσα να δεί πώς πάει.Παίζει συχνά να γίνετια κάτι τέτοιο από backups.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Προβλήματα υπερθέρμανσης

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...