Jump to content

Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)


v@gelis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Ενδιαφερομαι να παρω το Note 8 οχι με 3g καθως εχω το S4 γιαυτο το λογο με data μπολικα αλλα το σκετο.Ακριβως επειδη τρωω χρονο στα νηματα του S4 και δεν ψιλοπρολαβαινω να διαβασω και τα του Note 8 θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια. Το κυριοτερο ειναι το εξης:Η γυναικα μου καποιες μερες στη δουλεια χρειαζεται laptop για να γραφει καποια κειμενα σε word.Επειδη δεν εχουμε οι ιδιοι laptop χρησιμοποιει αυτο του πατερα μου και βολευεται ετσι.Ομως συντομα θα μετακομισουν σε αλλη πολη οι γονεις μου και λογικα ο πατερας μου θα χρειαστει το laptop μαζι του.Οποτε εκανα τη σκεψη αντι να παρω laptop να της παρω ενα Note 8αρι ωστε και να εχει ευκολη φορητοτητα αλλα και να κανει τη δουλεια της.Αυτο λοιπον που με νοιαζει κυριως ειναι το εξης: Μπορει να γραψει ελληνικα με τη γραφιδα;Να γραφει δηλαδη σε word ελληνικα η εστω σε σημειωματαριο και απο κει copy paste σε word; Καταλαβαινει δηλαδη τους ελληνικους χαρακτηρες το S pen;

 

Και εγω ειχα την ιδια απορια οταν το πρωτοπηρα. Φυσικά γραφει και αναγνωριζει Ελληνικά. Για τα υπολοιπα δες τη σελιδα 20 του παροντος thread (απο την αρχη διαβασε την) για τη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πλαίσιο έχει το Ν5110 276.00 ευρώ (από 429.00) σε προσφορά που μου ήρθε προχθές.:rolleyes:

Ήμουν έτοιμος να πάρω με 235.00 ευρώ το Tab 3 Τ310 αλλά έδωσα λίγα παραπάνω και παρήγγειλα το Note.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο έχει το Ν5110 276.00 ευρώ (από 429.00) σε προσφορά που μου ήρθε προχθές.:rolleyes:

Ήμουν έτοιμος να πάρω με 235.00 ευρώ το Tab 3 Τ310 αλλά έδωσα λίγα παραπάνω και παρήγγειλα το Note.

 

Μπορεις να μου στειλεις μηπως το λινκ γιατι εγω το βρισκω στα 429; Και ενω ειμαι και γραμμενος και παντα μου στελνει σε mail τις ειδικες προσφορες σημερα αλλα και χθες δε μου ηρθε κατι.

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δυστυχώς στο λάπτοπ (από το οποίο γράφω) μου ήρθε στο mail της δουλειάς μου - μήπως παίζει ρόλο αυτό ? - την Παρασκευή το απόγευμα.Θυμάμαι όμως ότι δεν ήταν προσφορά του σ/κ όπως άλλες που μου στέλνουν,αλλά θα έληγε 20 του μήνα ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δυστυχώς στο λάπτοπ (από το οποίο γράφω) μου ήρθε στο mail της δουλειάς μου - μήπως παίζει ρόλο αυτό ? - την Παρασκευή το απόγευμα.Θυμάμαι όμως ότι δεν ήταν προσφορά του σ/κ όπως άλλες που μου στέλνουν,αλλά θα έληγε 20 του μήνα ή μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων.

 

Δεν πειράζει φίλος. Το έχω βρει στο eshop στα 299. Λίγο δηλαδή πιο πάνω. Ίσως πάρω αυτό αν και λέω να περιμένω κάποιες μέρες ενόψει Χριστουγέννων μήπως και βγει καμία νέα προσφορά... Πάντως με όλα όσα έχω δει δει και διαβάσει μέχρι τώρα θεωρώ ότι είναι πολύ δυνατό και με καλύπτει πλήρως, ιδίως στην αναγνώριση ελληνικής γραφής που με ένοιαζε περισσότερο...

 

 

Τελικά το παρήγγειλα τώρα το πρωί από eshop στα 299. Το βρήκα και λίγο φθηνότερο αλλά το eshop με βόλεψε να χρησιμοποιήσω την πιστωτική και να το βάλω σε δόσεις..

Τώρα περιμένω να μου έρθει έχοντας δύο αποστολές: Η μία (δυσκολότερη) να μάθω τη γυναίκα μου να χρησιμοποιεί το S pen για να γράφει τα κειμενάκια που θέλει στη δουλειά της. Θα πρέπει να συνηθίσει στην ιδέα οτι θα γράφει πάνω στην οθόνη... :worry:

Η δεύτερη (εύκολη) είναι να συνηθίσω εγώ με το S pen και να διαβάσω όλο το thread εδώ από την αρχή ώστε να μάθω ό,τι χρειάζεται. Πάντως μόλις το πάρω θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Όχι οτι τις χρειάζεται κανένας αλλά έτσι για να λέω ότι έκανα κι εγώ το review μου... :D

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Δημήτρης

...THE BRINGER OF RAIN...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παρήγγειλα τώρα το πρωί από eshop στα 299. Το βρήκα και λίγο φθηνότερο αλλά το eshop με βόλεψε να χρησιμοποιήσω την πιστωτική και να το βάλω σε δόσεις..

Τώρα περιμένω να μου έρθει έχοντας δύο αποστολές: Η μία (δυσκολότερη) να μάθω τη γυναίκα μου να χρησιμοποιεί το S pen για να γράφει τα κειμενάκια που θέλει στη δουλειά της. Θα πρέπει να συνηθίσει στην ιδέα οτι θα γράφει πάνω στην οθόνη... :worry:

Η δεύτερη (εύκολη) είναι να συνηθίσω εγώ με το S pen και να διαβάσω όλο το thread εδώ από την αρχή ώστε να μάθω ό,τι χρειάζεται. Πάντως μόλις το πάρω θα γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου. Όχι οτι τις χρειάζεται κανένας αλλά έτσι για να λέω ότι έκανα κι εγώ το review μου... :D

 

Οταν διαβάσεις ολο το thread θα διαπιστώσεις οτι είναι απο τις λίγες συσκευές που δεν έχουν προβλήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!

Μια ερώτηση... Η οθόνη κλείνει αν κλείσουμε το καπάκι μιας book case ή θέλει εφαρμογή;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!

Μια ερώτηση... Η οθόνη κλείνει αν κλείσουμε το καπάκι μιας book case ή θέλει εφαρμογή;;

 

κλείνει αν το κλείσεις, ανοίγει αν το ανοίξεις :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

κλείνει αν το κλείσεις, ανοίγει αν το ανοίξεις :)

 

Είναι κάπου αυτή η ρύθμιση γιατί έτσι δεν το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Όχι γνήσια Samsung. Ebay..

 

Όταν πρόκειται για μπαταρίες και θήκες με μαγνήτες αγοράζουμε μόνο τα γνήσια. Κατ εμέ πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για μπαταρίες και θήκες με μαγνήτες αγοράζουμε μόνο τα γνήσια. Κατ εμέ πάντα!

 

Για μπαταρίες θα συμφωνήσω μαζί σου. Για τις θήκες θα διαφωνήσω. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μου αρέσει η θήκη τις Samsung και ούτε η τιμή τις.

Τέλος πάντων βρέθηκε λύση με εφαρμογή απο το Play Store.

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρίες θα συμφωνήσω μαζί σου. Για τις θήκες θα διαφωνήσω. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μου αρέσει η θήκη τις Samsung και ούτε η τιμή τις.

Τέλος πάντων βρέθηκε λύση με εφαρμογή απο το Play Store.

 

Έχουν αναφερθεί προβλήματα στο σήμα και στο gps από μαϊμού θήκες με μαγνήτη και οτι επηρεάζεται και το s-pen. Απο κει και πέρα μακάρι να σου τυχε καλή παρτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί προβλήματα στο σήμα και στο gps από μαϊμού θήκες με μαγνήτη και οτι επηρεάζεται και το s-pen. Απο κει και πέρα μακάρι να σου τυχε καλή παρτίδα.

Κοίτα μέχρι στιγμής κλειδώνει το gps αμέσως και δεν το έχω χάσει και το 4G πάει καλά. Τωρα στο μέλλον αν κάτι δεν πάει καλά θα την βγάλω. Με το s-pen τι πρόβλημα να δημιουργηθεί;;

(Αυτήν χρησιμοποιώ - - >http://www.ebay.co.uk/itm/221215519500?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)

Edited by sofo988
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μέχρι στιγμής κλειδώνει το gps αμέσως και δεν το έχω χάσει και το 4G πάει καλά. Τωρα στο μέλλον αν κάτι δεν πάει καλά θα την βγάλω. Με το s-pen τι πρόβλημα να δημιουργηθεί;;

(Αυτήν χρησιμοποιώ - - >http://www.ebay.co.uk/itm/221215519500?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649)

 

Οτι χάνει την ακρίβεια λόγο κακού μαγνήτη. Αν και η θήκη αυτή δε μου φαίνεται να χει κάποιο μαγνήτη, απλή δερματινη μου κάνει. Μήπως η εφαρμογή που κατέβασες δουλεύει μέσω της μπροστινής κάμερας και κλείνει μόλις καλύπτεις τον αισθητήρα με την θήκη;

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας λίγο καιρό τη συσκευή στα χέρια μου μετά απο πιστωτικό,(είχα γυρισει ήδη πίσω δυο φορές το προβληματικο g pad της LG)διαπιστώνω ότι αυτη θα έπρεπε να είναι η επιλογή μου εξαρχής.το μόνο που με ξένιζε ήταν ότι δεν είχε fhd αναλυση,αλλα στην πράξη μιλάμε για μια παρά πολυ καλή οθόνη,με πολυ καλή φωτεινότητα που εμένα προσωπικά κατάφερε να με κερδισει..το καλύτερο απ όλα είναι ότι η συσκευη είναι απροβλημάτιστη,με την ύπαρξη s pen και όλες τις ευκολίες που συνεπάγονται της χρήσης του.απο κοντά είναι πολυ πιο όμορφο,πραγματικά οι φωτο το αδικούν.το μόνο που περιμένω είναι η official 4.2.2 για Ελλάδα,αντε γιατι μας ξεχασανε!:)
Link to comment
Share on other sites

Οτι χάνει την ακρίβεια λόγο κακού μαγνήτη. Αν και η θήκη αυτή δε μου φαίνεται να χει κάποιο μαγνήτη, απλή δερματινη μου κάνει. Μήπως η εφαρμογή που κατέβασες δουλεύει μέσω της μπροστινής κάμερας και κλείνει μόλις καλύπτεις τον αισθητήρα με την θήκη;

Δερμάτινη είναι η θήκη και πρέπει να έχει μαγνήτη γιατί δεν ανοίγει αν το γυρίσεις ανάποδα. Η εφαρμογή χρησιμοποιεί τον μπροστινό αισθητήρα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.danielkao.autoscreenonoff&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας λίγο καιρό τη συσκευή στα χέρια μου μετά απο πιστωτικό,(είχα γυρισει ήδη πίσω δυο φορές το προβληματικο g pad της LG)διαπιστώνω ότι αυτη θα έπρεπε να είναι η επιλογή μου εξαρχής.το μόνο που με ξένιζε ήταν ότι δεν είχε fhd αναλυση,αλλα στην πράξη μιλάμε για μια παρά πολυ καλή οθόνη,με πολυ καλή φωτεινότητα που εμένα προσωπικά κατάφερε να με κερδισει..το καλύτερο απ όλα είναι ότι η συσκευη είναι απροβλημάτιστη,με την ύπαρξη s pen και όλες τις ευκολίες που συνεπάγονται της χρήσης του.απο κοντά είναι πολυ πιο όμορφο,πραγματικά οι φωτο το αδικούν.το μόνο που περιμένω είναι η official 4.2.2 για Ελλάδα,αντε γιατι μας ξεχασανε!:)

 

Καλώς ήρθες στην παρέα του καλύτερου 8'' tablet! :) .Δεν περιμένει μόνο η Ελλάδα, οι περισσότερες χώρες περιμένουν, το έχουν πάρει ελάχιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν κάνουν καμία μαγκιά και μας δωσουν απευθείας την κιτ κατ,πράγμα που το θεωρώ λιγακι δυσκολο,αλλα μακάρι.
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν κάνουν καμία μαγκιά και μας δωσουν απευθείας την κιτ κατ,πράγμα που το θεωρώ λιγακι δυσκολο,αλλα μακάρι.

 

:lol::lol::lol: Τι είπες τώρα... Να παρακαλάμε να πάρουμε την 4.3 γύρω στον Απρίλιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα του καλύτερου 8'' tablet! :) .Δεν περιμένει μόνο η Ελλάδα, οι περισσότερες χώρες περιμένουν, το έχουν πάρει ελάχιστοι.

 

Δηλαδή μόνο τα γερμανικά. Ξαναλέω ομως, ότι προφανώς δόθηκε σε αυτά γιατί είχαν ένα σχετικά σοβαρό bug, το momentary screen freeze και δόθηκε για να εξαληφθεί. Το ταμπλετ, με την αναβάθμιση, σας το εγγυώμαι δεν έγινε καλύτεροοούτε γρηγορότερο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά το ξαναλέω ότι στο μόνο που πάσχει είναι η μπαταρία. Και οφείλεται στην οθόνη.

Με τις ίδιες ώρες χρήση στο S4 η amoled ευθύνεται για το 50% της κατανάλωσης ενώ εδώ πιάνει 75-80%.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά το ξαναλέω ότι στο μόνο που πάσχει είναι η μπαταρία. Και οφείλεται στην οθόνη.

Με τις ίδιες ώρες χρήση στο S4 η amoled ευθύνεται για το 50% της κατανάλωσης ενώ εδώ πιάνει 75-80%.

 

Ερχεται το new note 8'' με super amoled...μην αγχώνεσαι. Αν και εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Galaxy Note 8 (N5100 / N5110)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...