Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να είσαι καλά φιλε! Ενώ είναι εύκολα να κανεις τα πάντα .. άμα δεν ξέρεις σου φαίνεται ακατόρθωτο.. λίγο ακόμα και θα άλλαζα rom σαν nobas.. από τα νεύρα μου!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω αυτην εδώ https://xiaomi-miui.gr/forums/downloads/index.php?page=Category&categoryID=232

 

Έκδοση 3.12.20 ...

...

Καλησπέρα πέρασα τη rom 4.1.3 MIUI v5 ( http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-miui-v5/ ) ...

...

Τι γίνεται με τη συλλογή (gallery); μπορείτε να ανοίξετε video μέσα από εκεί;

Μπορείτε να ανοίξετε βίντεο γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τη συλλογή (gallery); μπορείτε να ανοίξετε video μέσα από εκεί;

Μπορείτε να ανοίξετε βίντεο γενικά;

 

Κατέβασα vlc player (από το play store το κατέβασα) και μια χαρά μου παίζει τις ταινίες!

Tη ταινία την είχα περάσει [συλλογή (gallery)]

Kαι εικόνα? σαν να βλέπεις από οθόνη pc .. hd..

Edited by silver_12345
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φιλε! Ενώ είναι εύκολα να κανεις τα πάντα .. άμα δεν ξέρεις σου φαίνεται ακατόρθωτο.. λίγο ακόμα και θα άλλαζα rom σαν nobas.. από τα νεύρα μου!

 

Τίποτα :) , άμα έχεις πρόβλημα με τις επαφές τσέκαρε το πόστ μου

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5111559#post5111559

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα :) , άμα έχεις πρόβλημα με τις επαφές τσέκαρε το πόστ μου

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5111559#post5111559

 

Δυστυχώς στη έκδοση 4.1.3 MIUI v5 το Gravity Box δεν ανταποκρίνεται το framework και δεν ανοίγει καθόλου... κάνει εγκατάσταση κανονικά απλός δεν είναι συμβατό.. εκτος αν κάνω κάτι λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα vlc player (από το play store το κατέβασα) και μια χαρά μου παίζει τις ταινίες!

Tη ταινία την είχα περάσει [συλλογή (gallery)]

Kαι εικόνα? σαν να βλέπεις από οθόνη pc .. hd..

Εγώ έχω πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Αν ανοίξω το video μέσα από το app (έχω βάλει το MX player) ανοίγει και παίζει μια χαρά.

Αν προσπαθήσω να ανοίξω το video μέσα από το gallery (συλλογή), τότε κρασάρει το gallery βγάζοντας το αντίστοιχο μήνυμα.

Αν προσπαθήσω να ανοίξω το video μέσα από ένα file manager, δεν μου βγάζει την επιλογή να διαλέξω με πιο πρόγραμμα θα ανοίξει, πάει να ανοίξει κατ' ευθείαν με το gallery και πάλι κρασάρει.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα και δεν καταλαβαίνω το γιατί.

Αν ανοίξω το video μέσα από το app (έχω βάλει το MX player) ανοίγει και παίζει μια χαρά.

Αν προσπαθήσω να ανοίξω το video μέσα από το gallery (συλλογή), τότε κρασάρει το gallery βγάζοντας το αντίστοιχο μήνυμα.

Αν προσπαθήσω να ανοίξω το video μέσα από ένα file manager, δεν μου βγάζει την επιλογή να διαλέξω με πιο πρόγραμμα θα ανοίξει, πάει να ανοίξει κατ' ευθείαν με το gallery και πάλι κρασάρει.

 

Κατέβασε και δοκίμασε το vlc αν σου κρασάρει.. και ενημέρωσε μας αν σου κρασάρει ακόμα.. (από περιέργεια)

Κάτι άσχετο κανένας να προτείνει GPS?? που να κλειδώνει γρήγορα και να είναι αξιόπιστο??

Σπασμένο φυσικά.. χαχαχ (link)

To sygic έχω αλλα αργή να κλειδώσει.. και έχει και απώλεια κάτι μετρα που και που και μερικές φορες διαφορα χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω μήνυμα στον πωλητή του Minideal και του λέω οτι το θέλω "rooted+play+greek"

Και μου απαντά μεταξύ άλλων "......... Lenovo A820 has root google play......". Τώρα αυτό σημαίνει οτι θα έχει σίγουρα και ελληνικά;

 

Ντέφτερου ερώτηση.

Τις στέλνει και τις δύο θήκες θήκες, μαύρη και τιρκουάζ( γουατέβα είναι τελοσπάντων), που δείχνει , ή πρέπει να επιλέξεις κατά την παραγελία;

Link to comment
Share on other sites

Αμά δεν με απατά η μνήμη μου greek+root+play store τα έχει default η ROM που βάζει το minideal...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ρωμανέ, κι εγώ έτσι πιστεύω/ελπίζω.

Άλλος ένας αν ξέρει ας το επιβεβαιώσει για να προχωρήσω χωρίς αμφιβολίες στην παραγγελία;

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω μήνυμα στον πωλητή του Minideal και του λέω οτι το θέλω "rooted+play+greek"

Και μου απαντά μεταξύ άλλων "......... Lenovo A820 has root google play......". Τώρα αυτό σημαίνει οτι θα έχει σίγουρα και ελληνικά;

 

Ντέφτερου ερώτηση.

Τις στέλνει και τις δύο θήκες θήκες, μαύρη και τιρκουάζ( γουατέβα είναι τελοσπάντων), που δείχνει , ή πρέπει να επιλέξεις κατά την παραγελία;

 

Αμά δεν με απατά η μνήμη μου greek+root+play store τα έχει default η ROM που βάζει το minideal...

έτσι είναι!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση. αγορασα μια καρτα 8gb για το κινητο, το προβλημα ειναι οτι ναι μεν μου την αναγνωριζει στο file manager αλλα δεν μπορω να μεταφερω τα αρχεια! δοκιμασα για παραδειγμα με διαφορες app2sd εφαρμογες υποτιθεται οτι σαν sd εχει τον εσωτερικο χωρο του κινητου, αν καταλαβα καλα.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι εφαρμογές app2sd χρειάζονται ένα 2ο partition για να δουλέψουν. Και έχει λογική αυτό. Όταν συνδέσεις το τηλέφωνο με καλώδιο usb σαν mass storage συσκευή, όταν αποσυνδεθεί η κάρτα τι θα κάνεις με τις εφαρμογές που είναι σε αυτήν και πιθανώς τρέχουν; Ενώ με 2 partitions θα κάνει mount Μόνο αυτή που έχεις τα αρχεία σου, αφήνοντας την άλλη με τις εφαρμογές ως έχει.
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι εφαρμογές app2sd χρειάζονται ένα 2ο partition για να δουλέψουν. Και έχει λογική αυτό. Όταν συνδέσεις το τηλέφωνο με καλώδιο usb σαν mass storage συσκευή, όταν αποσυνδεθεί η κάρτα τι θα κάνεις με τις εφαρμογές που είναι σε αυτήν και πιθανώς τρέχουν; Ενώ με 2 partitions θα κάνει mount Μόνο αυτή που έχεις τα αρχεία σου, αφήνοντας την άλλη με τις εφαρμογές ως έχει.

 

Η λογική app2sd δεν θέλει τίποτα και είναι λειτουργία του λειτουργικού από την έκδοση 2.3 (νομίζω) του Android, αυτό που περιγράφεις είναι η λογική Link2SD

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εγω τι κανω για να μπορεσω να τα μεταφερω;:P

 

Διάβασα πιο πάνω το post σου αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο 100%, δοκίμασε μέσω αυτής της εφαρμογής αν μεταφέρεις τις εφαρμογές σου, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.app2sd

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η λογική app2sd δεν θέλει τίποτα και είναι λειτουργία του λειτουργικού από την έκδοση 2.3 (νομίζω) του Android, αυτό που περιγράφεις είναι η λογική Link2SD

 

Ναι, με συγχωρείς. Αλλά πήγε εκεί το μυαλό μου επειδή είπε πως ψάχνει πρόγραμμα να το κάνει αυτό. Το λειτουργικό που φοράει το Α820 δεν το κάνει από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με συγχωρείς. Αλλά πήγε εκεί το μυαλό μου επειδή είπε πως ψάχνει πρόγραμμα να το κάνει αυτό. Το λειτουργικό που φοράει το Α820 δεν το κάνει από μόνο του;

 

Το κάνει και γι'αυτό με παραξενεύει το πρόβλημα του

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!χρονια πολλα και καλη χρονια!!εχω ενα zte v967s και ετοιμαζομαι να παρω για ενα φιλο το lenovo a820. στο zte περασα το αγγλικο recovery cwm με διαφορετικο τροπο απο αυτο που αναφερετε στις αρχικες σελιδες του lenovo α820.. (http://www.freewebs.com/arxeia/ZTE_v967s_TEXNIKA_THEMATA.pdf) ( με Quickboot,mobile uncle tools...) αν κανω την ιδια διαδικασια με το lenovo θα εχω καποιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!χρονια πολλα και καλη χρονια!!εχω ενα zte v967s και ετοιμαζομαι να παρω για ενα φιλο το lenovo a820. στο zte περασα το αγγλικο recovery cwm με διαφορετικο τροπο απο αυτο που αναφερετε στις αρχικες σελιδες για το a820.. (http://www.freewebs.com/arxeia/ZTE_v967s_TEXNIKA_THEMATA.pdf) ( με Quickboot,mobile uncle tools...) αν κανω την ιδια διαδικασια με το lenovo θα εχω καποιο προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και γι'αυτό με παραξενεύει το πρόβλημα του

 

τελικα ηταν βλακεια δικη μου μαλλον! απο οτι καταλαβα εχει χωρισμενη την εσωτερικη μνημη σε 2+2 gb. επρεπε να παω στις ρυθμισεις->αποθηκευτικο χωρο->προεπιλεγμενος δισκος εγγραφης, και απο usb storage να το κανω memory card

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!χρονια πολλα και καλη χρονια!!εχω ενα zte v967s και ετοιμαζομαι να παρω για ενα φιλο το lenovo a820. στο zte περασα το αγγλικο recovery cwm με διαφορετικο τροπο απο αυτο που αναφερετε στις αρχικες σελιδες του lenovo α820.. (http://www.freewebs.com/arxeia/ZTE_v967s_TEXNIKA_THEMATA.pdf) ( με Quickboot,mobile uncle tools...) αν κανω την ιδια διαδικασια με το lenovo θα εχω καποιο προβλημα??

 

Από ότι βλέπω στο PDF, στη παράγραφο ΑΓΓΛΙΚΟ RECOVERY, η διαδικασία είναι ίδια ακριβώς με του Lenovo A820, αλλά θα πρέπει φυσικά να βρεις το recovery του 820, μην χρησιμοποιήσεις του ZTE!

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το lenovo! Ακόμα δεν μπορεσα να το ανοίξω, γτ φαίνεται δεν έχει μπαταρία και φορτίζει ακόμα. Πάντως, έχει πολύ ωραία ποιότητα κατασκευής, με ωραίο πλαστικό πίσω. Αναμένω την φόρτιση για να μπω σε λεπτομέριες! Ήρθε σχεδόν 17 μέρες μετά από την παραγγελία μου. Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρέλαβα από την κοπελιά μου το Α820 γτ κόλλαγε και έσβηνε από μόνο του. Δεν γνωρίζω γιατί, οπότε αποφάσισα να του περάσω μία νέα ρομ.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τη βοηθεια σας, δεδομένου ότι δεν έχω ξαναασχοληθεί με android γενικότερα και συγκεκριμένα με custom rom κλπ. Το κινητό το πήρα από minideals και ήρθε με custom rom απ'όσο γνωρίζω. Η έκδοση που έχει τώρα είναι η Α820_S135_130322.

 

Με βάση την εμπειρία σας και τη χρήση σας ποια custom rom μου προτείνετε να εγκαταστήσω?Θα χρειαστεί να κάνω και recovery μέσω του FLashTool γιατι κάπου το διάβασα παραπάνω σε ποστ? Δεδομένου ότι το κινητό δεν έχει συνδεθεί ποτέ σε υπολογιστή θα χρειαστώ και drivers σωστά?

 

Σας παρακαλώ, στείλτε μου έναν αναλυτικό οδηγό για να μην κάνω κάποια βλακεία και το brickάρω, μαζί με λινκς όλων των αρχείων για να κατεβάσω ότι μου προτείνετε. Δεν με πειράζει να πάω και σε προηγούμενα post. Απλά να είναι κάτι ολοκληρωμένο για να μην μπερδευτώ.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και σας εύχομαι μια κλαή και δημιουργική χρονιά γεμάτη υγεία!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το lenovo! Ακόμα δεν μπορεσα να το ανοίξω, γτ φαίνεται δεν έχει μπαταρία και φορτίζει ακόμα. Πάντως, έχει πολύ ωραία ποιότητα κατασκευής, με ωραίο πλαστικό πίσω. Αναμένω την φόρτιση για να μπω σε λεπτομέριες! Ήρθε σχεδόν 17 μέρες μετά από την παραγγελία μου.

 

Αν μπορείς πες μου πότε παρήγγειλες γιατί και εγώ περιμένω μία παραγγελία από 31/12 :happy:

 

Πρόσφατα παρέλαβα από την κοπελιά μου το Α820 γτ κόλλαγε και έσβηνε από μόνο του. Δεν γνωρίζω γιατί, οπότε αποφάσισα να του περάσω μία νέα ρομ.

Θα ήθελα τα φώτα σας και τη βοηθεια σας, δεδομένου ότι δεν έχω ξαναασχοληθεί με android γενικότερα και συγκεκριμένα με custom rom κλπ. Το κινητό το πήρα από minideals και ήρθε με custom rom απ'όσο γνωρίζω. Η έκδοση που έχει τώρα είναι η Α820_S135_130322.

 

Με βάση την εμπειρία σας και τη χρήση σας ποια custom rom μου προτείνετε να εγκαταστήσω?Θα χρειαστεί να κάνω και recovery μέσω του FLashTool γιατι κάπου το διάβασα παραπάνω σε ποστ? Δεδομένου ότι το κινητό δεν έχει συνδεθεί ποτέ σε υπολογιστή θα χρειαστώ και drivers σωστά?

 

Σας παρακαλώ, στείλτε μου έναν αναλυτικό οδηγό για να μην κάνω κάποια βλακεία και το brickάρω, μαζί με λινκς όλων των αρχείων για να κατεβάσω ότι μου προτείνετε. Δεν με πειράζει να πάω και σε προηγούμενα post. Απλά να είναι κάτι ολοκληρωμένο για να μην μπερδευτώ.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και σας εύχομαι μια κλαή και δημιουργική χρονιά γεμάτη υγεία!

 

Οδηγό, δυστυχώς, δεν έχω χρόνο να σου γράψω αλλά θα σου πρότεινα να μην περάσεις την ROM μέσω του Flashtool καθώς παλαιότερα χρήστες του A820 αντιμετώπισαν προβλήματα.

 

Περιεκτικά θα σου πω οδηγίες,

Πας στο needrom.com κάνεις register, πηγαίνεις στο http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-12/

Εγκαθιστάς μέσω του MobileUncleTools το CWM και εγκαθιστάς από το recovery την ROM, κατά προτίμηση την 2.3.4, η 2.3.5a έχει μερικά προβλήματα...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...