Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ναι είναι ακριβό αλλά για όποιον δεν θέλει να μπλέξει με ΚΙΝΑ ή δεν ξέρει καλά είναι, εξάλλου ο καθένας θέλει να βγάλει, εδω ναι φαίνονται πολλά αλλά περί ορεξεως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ακριβό απλά... Δες την αρχική τιμή πριν την έκπτωση. Όπως επίσης και το γεγονός ότι έχει παγκόσμια εγγύηση από τη Lenovo τάχα(με αστερίσκο που δεν επεξηγείται πουθενά...)
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω επαναφορά συστήματος στο A820 μου που φοράει την stock ROM θα γυρίσει στην αρχική του κατάσταση ή θα εμφανίσει κινέζικα όπως στην περίπτωση του update?

 

Αν μπορώ να κάνω επαναφορά χωρίς πρόβλημα και πάρω backup από CWM, το backup μπορώ να το εγκαταστήσω σε άλλο a820 τηλέφωνο?

 

Ρωτάω γιατί το 2o a820 (μαύρο) τηλέφωνο που πήρα πριν από λίγες μέρες από Minideal φοράει rom χωρίς κινέζικες εφαρμογές, χωρίς τις lenovo εφαρμογές και χωρίς τα κινέζικα σηματάκια στην ενεργοποίηση (αριθμός έκδοσης Lenovo A820_S139_130422). Θα ήταν ωραία αν μπορούσα να το περάσω και στο 1ο (λευκό) a820 που είχα πάρει που είναι τίγκα στα κινέζικα.

Edited by NikosVa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μια φίλη μου μόλις απέκτησε αυτό το κινητό σαν δώρο γενεθλίων. Έχει όμως ένα πρόβλημα δεν λειτουργεί η περιστροφή της οθόνης είτε την ενεργοποιήσεις είτε την απενεργοποιήσεις το ίδιο και το αυτό. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα σαν πιθανή λύση να την απενεργοποιήσω στη συνέχεια να σβήσω το κινητό και μετά να το ενεργοποιήσω από την αρχή. Δεν δούλεψε καμία ιδέα έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Συγγνώμη εάν έχει ερωτηθεί ξανά το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Σκέφτομαι πολύ σοβαρά, να το αγοράσω και θα είναι το πρώτο μου android.Μερικές ερωτήσεις.Διάβασα,ότι υπάρχει αρκετό κινέζικο bloatware, το οποίο δεν βγαίνει εύκολα. Ισχύει? Αναφέρεστε όλοι σε μια lamda rom.Tι πλεονεκτήματα φέρει σε σχέση με την ήδη εγκατεστημένη? Και πόσο εύκολη είναι η εγκατάσταση μιας custom rom? (συγκριτικά με αυτό της nokia με τα symbian , που το έχω κάνει). Μπορεί να σηκώσει βαριά παιχνίδια εύκολα?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ. Πως μεταφέρω τις επαφές του παλιού Sony Xperia Sola στο Lenovo?

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο είναι να τις αντιγράψεις στο λογαριασμό google μια και καλή, έτσι ώστε να τις έχεις παντού και πάντα, και να ενημερώνονται αυτόματα. Διαφορετικά αν δεν το θέλεις δοκίμασε στο παλιό να κάνεις εξαγωγή στην κάρτα SD αφού τις επιλέξεις όλες, και το αρχείο που σου βγάζει να το κάνεις εισαγωγή στο καινούριο.
Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο ερωτησουλες..

 

Εχει παρει κανεις ανθρωπινα handsfree για αυτο το κιν?(Αυτα που δινει η lenovo ειναι απλα αθλια,και σαν ποιοτητα ηχου/εντασης+ποιοτικα)

 

Εχει συναντησει κανεις αλλος προβλημα με το gps?Δεν βρισκει τιποτα...Μηπως θελει καμια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει συναντησει κανεις αλλος προβλημα με το gps?Δεν βρισκει τιποτα...Μηπως θελει καμια ρυθμιση?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το εχω εδω και 20 μερες και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα. Το μονο θεμα που εχω ειναι με τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης με αποτελεσμα να μην μου κανει update καποιες εφαρμογες. Απ'οτι ειδα το χωριζει σε 3 μερη, εσωτερικο χωρο,χωρο συσκευης,καρτα μνημης. Τι μπορω να κανω ρε παιδια?

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

... είχα κάποια εκνευριστικά μικρά προβλήματα. Κολλούσε το ρολόι στην μπάρα σε παλιά ώρα και κολλούσε το πληκτρολόγιο και ...

 

Λοιπόν, μου ξανάτυχε τελευταία και είχε σχέση με κάποια ελληνική εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει. Μόλις έβγαλα το app το πρόβλημα λύθηκε! Ήμουν τυχερός, γιατί προσπάθησα να γράψω κάτι αμέσως μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής!! Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια ήταν στην περίπτωσή μου!

Επομένως, δεν είναι θέμα ROM, προσπάθησε να θυμηθείς τι έχεις εγκαταστήσει τελευταία και βγάλτες μία μία με τη σειρά και δοκίμαζε ενδιάμεσα!

 

Δυστυχώς δεν έχω κάποια ελληνική εφαρμογή...θα δοκιμάσω όμως μια μια να τις απεγκαταστησω να δω μηπως λυθει το πρόβλημα. Σημερα γραφει ελληνικα αλλα δεν αλλαζει στα αγγλικα!!

 

Και επειδή κάπου είδα κάποιο φίλο να ρωταει για θήκες, εγώ έχω πάρει τη παρακάτω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απο κοντά σε αυτό το χρώμα είναι πιο εντυπωσιακή απο ότι στις εικόνες

 

http://dx.com/p/lenovo-protective-pu-leather-plastic-flip-open-case-for-lenovo-a820-brown-224746

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάποια ελληνική εφαρμογή...θα δοκιμάσω όμως μια μια να τις απεγκαταστησω να δω μηπως λυθει το πρόβλημα. Σημερα γραφει ελληνικα αλλα δεν αλλαζει στα αγγλικα!!

...

και σε 'μένα έκανε τέτοια και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί.

Ποιά ROM έχεις? έγώ είχα και έχω Lamda.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Μια φίλη μου μόλις απέκτησε αυτό το κινητό σαν δώρο γενεθλίων. Έχει όμως ένα πρόβλημα δεν λειτουργεί η περιστροφή της οθόνης είτε την ενεργοποιήσεις είτε την απενεργοποιήσεις το ίδιο και το αυτό. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα σαν πιθανή λύση να την απενεργοποιήσω στη συνέχεια να σβήσω το κινητό και μετά να το ενεργοποιήσω από την αρχή. Δεν δούλεψε καμία ιδέα έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι παρόμοιο; Συγγνώμη εάν έχει ερωτηθεί ξανά το θέμα.

 

 

Για αυτό που ρώτησε το παιδί? πιστεύω ότι είναι θέμα ρομ, γιατι κάνει και του αδερφού μου κάτι τέτοιο. Ας βοηθήσει κάποιος. Εγώ πάντως φιλαρακι με βοηθια των παιδιων εδω, θα του βαλω νεα ρομ ή αύριο ή την τριτη (ψάχνω κάποιον με windows και δεν βρίσκω:mad:)

Link to comment
Share on other sites

και σε 'μένα έκανε τέτοια και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί.

Ποιά ROM έχεις? έγώ είχα και έχω Lamda.

 

Lambda του εχω φορεσει και εγώ. Λοιπον επιβεβαιώνω οτι αφου απεγκατέστησα ολες τα аpps που του ειχα βαλει εγω, δεν υπαρχει θεμα με τη γλωσσα. προς το παρον του εχω ξαναβαλει μονο viber και instagram και δεν εχει κανενα θεμα. σιγα σιγα θα του βαλω και τις υπολοιπες και θα το τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το εχω εδω και 20 μερες και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα. Το μονο θεμα που εχω ειναι με τον εσωτερικο χωρο αποθηκευσης με αποτελεσμα να μην μου κανει update καποιες εφαρμογες. Απ'οτι ειδα το χωριζει σε 3 μερη, εσωτερικο χωρο,χωρο συσκευης,καρτα μνημης. Τι μπορω να κανω ρε παιδια?

Αντωνης

 

 

 

υπαρχει ενα προγραμματακι....το. meteors mtk 6589 ROM edit....ψαξτο....κανει repartitioning στο εσωτερικο δισκο και λυνει το προβλημα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 820 εδώ και ένα εξάμηνο περίπου και γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι εδώ και μια βδομάδα περίπου ξεκίνησε ξαφνικά το εξής πρόβλημα:

όταν μιλάω μέσω bluetooth οι συνομιλητές μου μού λένε ότι ακούγομαι σαν ρομπότ, ότι η φωνή μου βγαίνει παραμορφωμένη.

Μόλις κλείνω το BT και γυρίζω στο τηλ όλα καλά.

 

Στην αρχή φαντάστηκα ότι έφταιγε το ακουστικό, αλλά δοκίμασα άλλα δύο και κάνει ακριβώς το ίδιο, οπότε είναι θέμα του τηλεφώνου.

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Lambda του εχω φορεσει και εγώ. Λοιπον επιβεβαιώνω οτι αφου απεγκατέστησα ολες τα аpps που του ειχα βαλει εγω, δεν υπαρχει θεμα με τη γλωσσα. προς το παρον του εχω ξαναβαλει μονο viber και instagram και δεν εχει κανενα θεμα. σιγα σιγα θα του βαλω και τις υπολοιπες και θα το τσεκαρω.

...και όταν έχεις βάλει αρκετές και δουλεύει ΟΚ, κάνε ένα backup μεσω recovery και έτσι θα έχει ένα set point για να γυρίσεις έυκολα πίσω σε περίπτωση προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου

 

 

υπαρχει ενα προγραμματακι....το. meteors mtk 6589 ROM edit....ψαξτο....κανει repartitioning στο εσωτερικο δισκο και λυνει το προβλημα.....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει ενα προγραμματακι....το. meteors mtk 6589 ROM edit....ψαξτο....κανει repartitioning στο εσωτερικο δισκο και λυνει το προβλημα.....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=370996

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι και γω για την αγορα του Α820.Στο minideal ομως υπαρχει και το Α820e που αποτι καταλαβα εχει flash led.Ξερετε αν ειναι η μονη διαφορα μεταξυ τους ή εχουν και αλλες διαφορες?
Link to comment
Share on other sites

να ενημερωσω την παρεα οτι το καλωδιο otg ΔΕΝ δουλευει στο δικο μας κινητο.....το δπκιμασα σημερα.....και το πειραμα απετυχε...:mad:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και πάλι. Κι ενώ όλα φαίνονταν να πάνε καλά στις 3 μέρες που δουλεύω το τηλέφωνο, σήμερα τα ξημερώματα, λίγο πριν ξυπνήσω, ανάβω την οθόνη της συσκευής να δω την ώρα και βλέπω στο πάνω μέρος της οθόνης να μου χει βγάλει το μήνυμα κατεστραμμένη κάρτα μνήμης SD.... Έτσι στα καλά καθούμενα..Τρελλάθηκα λέμε. Το κλείνω, το ξανανοίγω τίποτε..Τα ίδια ακριβώς. Η πλάκα είναι ότι το βράδυ που το κοίταξα τελευταία φορά, δούλευε άψογα...Η κάρτα ήταν μια 16άρα mSD Kingston Class 10... Είχε αγοραστεί το Γενάρη από το You.gr για το προηγούμενο κινητό μου, το Sony Sola και δούλεψε άψογα μέχρι σήμερα...

Πιστεύετε ότι απλά ήταν γραφτό της κάρτας να τα παίξει κι έτυχε να συμβεί λίγο αφότου την τοποθέτησα στο Lenovo? Tυχαίο συμβάν;

Έχει συμβεί σε κάποιον φίλο κάτι παρόμοιο; Να προσθέσω ότι μετά από κάποια ώρα το τηλέφωνο δεν την βλέπει καθόλου ως κάρτα εξωτερική, παρότι δεν την έχω αφαιρέσει ακόμα, μου έβγαλε κάποια στιγμή κάποιο σχετικό μήνυμα (δε θυμάμαι ακριβώς το περιεχόμενο) και αυτό ήταν. Να πω εδώ ότι λόγω της ώρας που ανακάλυψα το πρόβλημα, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να βάλω άλλη κάρτα μνήμης στο τηλέφωνο να δω αν τη βλέπει κανονικά. Αυτό λογικά θα γίνει το απογευματάκι σήμερα.

Αν θυμάμαι καλά πάντως, η συγκεκριμένη μου κάρτα είχε εγγύηση lifetime.. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση από το You.gr;

Τα φώτα σας παρακαλώ..

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι κ εγώ κάτοχος του Lenovo A820. Μια βοήθεια..Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω hot-spot για να συνδέω το laptop στα δεδομένα του κινητού? Γίνεται από το android ή θέλει κάποια εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...