Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ουάου! Ενδιαφέρον!! Μια ερώτηση γιατί με έψησε αρκετά, και γενικά βλέπω και διάφορα άλλα καλούδια στο aliexpress... Πως γίνεται η πληρωμή? Έχω ακούσει κάτι για escrow αλλά δε ξέρω ούτε τι είναι ακριβώς ούτε πόσο ασφαλές είναι...Επίσης δεν είδα κάπου να έχει ξεχωριστη επιλογή όπως πχ checkout via paypal...Μόνο visa,mastercard,western union κλπ...Πού πας για να πληρώσεις μέσω escow?Πως λειτουργεί η όλη φάση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.geekbuying.com/...ck-315234.html

 

Το site αυτο τι λεει?

 

Αξιόπιστο, μη το φοβάσαι...Έχουν προμηθευτεί πολλοί από εκεί...

Μου ήρθε επιτέλους κι εμένα το κινητό !!Του ήπια το αίμα και τώρα φορτίζει !Πρώτες εντυπώσεις : Υπέροχη οθόνη(και ήταν και με ζελατίνα), μ'αρεσει πολύ το πίσω καπάκι που μωβίζει κάπως (δεν πήρα το άσπρο), προβλέπω γαμάτη αυτονομία, έχει κάποιες ωραίες λεπτομέρειες όπως το scheduled on off, κάποιες συντομεύσεις του,το fm και η δυνατότητα recording αυτού που ακούς απλά κι ωραία,η δυνατότητα αλφαβητικής ταξινόμησης του μενού στον default launcher κλπ...Στα αρνητικά τώρα μου φαίνεται πως είναι αρκετά μεγάλο(έχει πολύ περιθώριο κάτω απο την οθόνη), η φωτογραφική θα μπορούσε να ήταν καλύτερη (αν και το βίντεο είναι πολύ ικανοποιητικό,στις φώτο μου φαίνεται πως υστερεί λίγο), το ηχείο θα το ήθελα λίγο πιο δυνατό και δε μ'αρέσει καθόλου η δόνηση...

Γενικά φαίνεται πολύ ποιοτική συσκευή όχι μόνο για 110 ευρώ αλλα και για 200 και 300 ...Εξάλλου lenovo είναι,δε θεωρώ πως πήρα κάτι φτηνιάρικο...Απλά έκανα την απόλυτη αγορα :D Να είχε και μια μπροστινή κάμερα.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, σημερα παρελαβα κ εγω το εν λογω κινητο.Οι εντυπωσεις ειναι αριστες απλα!Το κινητο ηρθε με κανονικη υποστηριξη ελληνικων,rooter και με εγκατεστημενο το playstore.Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι οτι μου ηρθε με την εκδοση firmware s135 και βλεπω οτι μου εβγαλε ειδοποιηση για καινουρια εκδοση,την s139.Αν προχωρησω στο update θα χασω το root και παιζει να μην ανοιγει και το κινητο?H λυση ειναι κατεβασω την rooted εκδοση του firmware s139 και ολα θα πανε καλα?Πως μπορω να δω αν εχει flash-αριστεί το κινητο δηλαδη αν εχει καποιο custom recovery?Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα παρελαβα και εγω.Αριστες εντυπωσεις μεχρι τωρα. κατι που με παρεξενεψε παντως ειναι πως απο τα 1,44gb

internal storage εχω μονο 300mb ελευθερα με σχεδον ολες τις εφαρμογες στην sd. Απο τα 1,44 τα 680mb πανε στην κατηγορια data.

Ειναι φυσιολογικο?

 

Μετα απο απεγκατασταση καποιων εφαρμογων lenovo, δυστυχως εχασα και τις επαφες οπως και τιν επιλογη του call. Καποιος τροπος να το επαναφερω?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα παρελαβα και εγω.Αριστες εντυπωσεις μεχρι τωρα. κατι που με παρεξενεψε παντως ειναι πως απο τα 1,44gb

internal storage εχω μονο 300mb ελευθερα με σχεδον ολες τις εφαρμογες στην sd. Απο τα 1,44 τα 680mb πανε στην κατηγορια data.

Ειναι φυσιολογικο?

 

Μετα απο απεγκατασταση καποιων εφαρμογων lenovo, δυστυχως εχασα και τις επαφες οπως και τιν επιλογη του call. Καποιος τροπος να το επαναφερω?

 

Λογικά έσβησες την εφαρμογή ideaFriend που είναι για κλήσεις-επαφές και μηνύματα. Κατέβασε την δικιά μου από εδώ και θα είσαι οκ :)

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θα ηθελα να αγορασω αυτο το κινητο απο κινα απο το minideal αλλα ειμαι εντελως ασχετος με την ολη διαδικασια απο τα προηγουμενα ποστ που διαβασα καταλαβα οτι πρεπει να ανοιξω λογαριασμο στο paypal να τους στελω μυνημα να μου το κανουν root και να περασουν το playstore...? και να τους ζητησω να το στειλουν με singapore post για να περασει απο το τελωνειο...? Αν καποιος εχει κατι να διορθωσει η να προσθεσει ας μου γραψει γιατι δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, θα ηθελα να αγορασω αυτο το κινητο απο κινα απο το minideal αλλα ειμαι εντελως ασχετος με την ολη διαδικασια απο τα προηγουμενα ποστ που διαβασα καταλαβα οτι πρεπει να ανοιξω λογαριασμο στο paypal να τους στελω μυνημα να μου το κανουν root και να περασουν το playstore...? και να τους ζητησω να το στειλουν με singapore post για να περασει απο το τελωνειο...? Αν καποιος εχει κατι να διορθωσει η να προσθεσει ας μου γραψει γιατι δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα ευχαριστω

 

Καλημέρα!

Οι συναλλαγές με paypal είναι σαφώς ασφαλέστερες οπότε καλό θα ήταν να ανοιξεις ενα λογαριασμό(θα σου χρησιμεύσει γενικά για τις συναλλαγες σου στο ίντερνετ). Το minideal θα στο στείλει rooted, multilanguage και με playstore και χωρίς να το ζητήσεις. Εγώ στην παραγγελία δεν το ζήτησα και ήρθε κομπλε, κάποιοι το ζητάνε για μεγαλύτερη σιγουρια. Αν θες να το ζητήσεις πάντως είτε το γράφεις στο paypal στα σχόλια της παραγγελίας, είτε τους στέλνεις mail με τον κωδικό παραγγελίας σου και το επισημαίνεις. Η αποστολή με singapore post απ'ό,τι λέγεται είναι καλύτερη και εχεις την ελάχιστη πιθανότητα να περάσει τελωνείο και να χρειαστεί να πληρώσεις επιπλέον τέλη. Μεταφορικές όπως dhl κτλ είναι πολύ επιφοβες να περάσουν τελωνείο οπότε δε θα στο συνιστουσα (άσε που πληρώνεις επιπλέον και για την μεταφορική). Με singapore post το δέμα θα σου έρθει σε 15 μερες περίπου. Ελπίζω να σε βοήθησα και να ήμουν κατανοητή! Καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

Και μπαταριούλα για το τερατάκι μας 4.200mah...3 μερες + αυτονομία λογικά.Την έχει πάρει κανείς;έχω την εντύπωση ότι δεν την είχα δει πριν καμμιά δεκαριά μέρες που έψαχνα για μεγαλύτερη

http://www.aliexpress.com/item/4200mah-large-capacity-battery-for-lenovo-A800-A820-S870E-S720-A798T0-s889t-free-HK-SG-post/1005171093.html

Και κάτι ακόμα.Δεν έχω βάλει ρομ ακόμα,το έχω με αυτήν που μου το στείλανε.Μια χαρά νομίζω πως είναι.Θέλω να μάθω από κάποιον που έβαλε την lampda τι διαφορά έχει σε αυτονομία το κινητό και ποιον dialer χρησιμοποιεί αυτή η ρομ.Ένα screenshot πχ αν μπορεί κάποιος...

 

Είχα την Lamda v2.3 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την ενεργειακή της κατανάλωση. 2 μέρες χωρίς πρόβλημα με μέση χρήση, αλλά από την αναβάθμιση σε 2.3.1 δεν είμαι ευχαριστημένος.

Μην το ψάχνεις για μπαταρία, συνήθως είναι μούφα τα ...χιλιάδες αμπέρ!

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το Α830 και παρολο που ειναι φοβερο μηχανημα δεν μπορω να το βολευτω,

μου φαινετε μεγαλο.

θελω να ρωτησω εσας που εχετε το Α820 η απουσια του φλας ειναι προβλημα?τη νυχτα η φωτο

βγαινουν καλες χωρις φλας γιατι διαβασα καπου οτι η καμερα ειναι BSI.

σκεφτομαι σοβαρα να σπρωξω το Α830 μετα απο μια βδομαδα κατοχης και να παραγγειλω το 820

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το Α830 και παρολο που ειναι φοβερο μηχανημα δεν μπορω να το βολευτω,

μου φαινετε μεγαλο.

θελω να ρωτησω εσας που εχετε το Α820 η απουσια του φλας ειναι προβλημα?τη νυχτα η φωτο

βγαινουν καλες χωρις φλας γιατι διαβασα καπου οτι η καμερα ειναι BSI.

σκεφτομαι σοβαρα να σπρωξω το Α830 μετα απο μια βδομαδα κατοχης και να παραγγειλω το 820

Υπάρχουν Α820 και με φλας.

θέλει ψάξιμο.

Στο λέω γιατί το κρατάω στα χέρια μου.

http://www.aliexpress.com/snapshot/235591360.html

Το είχα αγοράσει τον Μάιο στην τιμή που βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Α820 και με φλας.

θέλει ψάξιμο.

Στο λέω γιατί το κρατάω στα χέρια μου.

http://www.aliexpress.com/snapshot/235591360.html

Το είχα αγοράσει τον Μάιο στην τιμή που βλέπεις!

 

Φίλε μου αυτό λυπάμαι που θα σου το πω, αλλά αν το κινητό που έχεις είναι αυτό της φωτογραφίας που παραθέτεις ΔΕΝ είναι αυθεντικό Lenovo...

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Α820 και με φλας.

θέλει ψάξιμο.

Στο λέω γιατί το κρατάω στα χέρια μου.

http://www.aliexpress.com/snapshot/235591360.html

Το είχα αγοράσει τον Μάιο στην τιμή που βλέπεις!

 

.. με μια γρηγορη ματια, αμφιβαλλω αν οντως ειναι lenovo αυτο το κινητο του link. δεν το γραφει η προσοψη(η οποια δεν αλλαζει...). ειναι παμφθηνο, λεει πως εχει τον καινουριο mtk6589t(turbo), 2GB RAM(????WTF???), και μετα απο ελαχιστο ακομα ψαξιμο ειδα πως υπαρχει το a820T το οποιο ειναι αυτο ... http://www.chinatronic.com/products.php/Lenovo-A820T το οποιο παλι δεν εχει flash.. για να προστατευσω λοιπον υποψηφιους αγοραστες, πιστευω πως ειναι μουφα το συγκεκριμενο μοντελο του συγκεκριμενου link(http://www.aliexpress.com/snapshot/235591360.html). Δεν υπαρχει τοσο φτηνο Lenovo με αυτα τα χαρακτηριστικα.. ψαξτε το λιγακι και θα το καταλαβετε... φιλικα παντα προς εμας, και καχυποπτος με τις κινεζιες των κινεζων. ειπαμε.. άλλο κινεζικο κινητο και άλλο.. κινεζιά....

αυτα ειναι απο την ιδια τη σελιδα που πουλαν αυτο το μπρικι.. οποιος εχει δακρυα για πεταμενα λεφτα, ας το αγορασει.

Detailed seller ratings (out of 5)

Item as Described:

3.8

Below Average

Communication:

4.4

Above Average

Shipping Speed:

4.2

Below Average

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις κριτικές σας το αγόρασα και εγώ . Πολύ καλές εντυπώσεις μέχρι τώρα!. Μια ερώτηση :

Ενώ έχω βάλει άλλο dialer(ex dialer) όταν κάνεις κλήση σε επιστρέφει στο δικό του πρόγραμμα που έχει κατι κινέζικα πάνω και τις φωτογραφιες των επαφών τις έχει μεγενθυμένες με χάλια ανάλυση . Μπορεί να αλλαχθεί αυτό?

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στο GSMArena οτι η μεγιστη μνημη που περνει το κινητο μας ειναι 32 GΒ....

 

χαζευοντας λιγο στο aliexrpess επεσα σε αυτον τον τυπο που εχει πολυ φθηνες Micro SD συγκεκριμενα εχει την 64 GΒ class 10 και Samsung μονο 11.95 δολλαρια.....

 

....κοιτοντας τα feedback βλεπω εναν ουκρανο να λεει...

 

"Andrey N.

Retail Capacity 16GB/32GB/64GB Micr...

US $11.95 x 1 piece

01 Sep 2013 00:54

Got in 20 days via regular air mail, that's including processing time(Ukraine). 64GB version works fine with my Lenovo a820:)"

 

για πειτε καμμια γνωμη.....εχουν πεσει τοσο πολυ οι μνημες;;;...

 

στο amazon παντως ειδα και αλλον να πουλαει Generic 64GB Class 10 στα 12.95 δολλαρια....

 

ενω στο crazy sundays του e-shop εχουν μια 32 Class 10 στα 19.30 ευρω....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παρε αυτην του eshop

πολυ καλη τιμη και εγγυημενο προιον

εχω ακουσει διαφορα για τις καρτες απο ebay κτλ

οτι η πραγματικη χωρητικοτητα ειναι αλλη απο την αναγραφομενη

ασε που και τα 32 ειναι υπεραρκετα

Link to comment
Share on other sites

οπως σας ειχα πει ειχα παραγγειλει 3 και επιτελους μετα απο 14 μερες τα εχω στα χερια μου!!!!

 

τα 2 που τα εχω ανοιξει δουλευουν αψογα!

θα το πω οσο πιο κομψα γινεται.... το μηχανημα κανει ερωτα (για τα λεφτα του... :P )

 

θα ηθελα μια υπευθυνη απαντηση.... ακολουθοντας τις οδηγιες του συμφορουμιτη που εγραψε τους οδηγους για το φλασσαρισμα και τις αλλαγες στην rom.... ποσο δυσκολο/επικινδυνο ειναι να το κανει καποιος χωρις την σχετικη εμπειρια?

 

ευχαριστω!

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Ο Egraneroe έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Θέλει όμως προσοχή γιατί εγώ που το παράκανα (άλλαζα ρομ κάθε μέρα...), πέρασα λάθος ρομ (του α750 που την είχαν ανεβάσει με λάθος όνομα αρχείου) και έχασα τα ΙΜΕΙ και το τηλέφωνο δεν έβλεπε τις κάρτες SIM!

Βέβαια τελικά, τα κατάφερα να το συνεφέρω, αλλά είχε τρέξιμο.

Όπως και να έχει, προτείνω να αλλάξεις ΡΟΜ ΜΟΝΟ με τις οδηγίες του φίλου μας, και μόνο αν το θεωρείς απαραίτητο (αν δεν έχεις Ελληνικά, ή αν έχεις πολλές κινέζικες εφαρμογές).

Ή να το προσπαθήσεις με κάποιον που έχει ήδη κάνει αυτή την διαδικασία...

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Ο Egraneroe έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Θέλει όμως προσοχή γιατί εγώ που το παράκανα (άλλαζα ρομ κάθε μέρα...), πέρασα λάθος ρομ (του α750 που την είχαν ανεβάσει με λάθος όνομα αρχείου) και έχασα τα ΙΜΕΙ και το τηλέφωνο δεν έβλεπε τις κάρτες SIM!

Βέβαια τελικά, τα κατάφερα να το συνεφέρω, αλλά είχε τρέξιμο.

Όπως και να έχει, προτείνω να αλλάξεις ΡΟΜ ΜΟΝΟ με τις οδηγίες του φίλου μας, και μόνο αν το θεωρείς απαραίτητο (αν δεν έχεις Ελληνικά, ή αν έχεις πολλές κινέζικες εφαρμογές).

Ή να το προσπαθήσεις με κάποιον που έχει ήδη κάνει αυτή την διαδικασία...

 

προβλημα δεν εχω .... εφτιαξα δικη μου οθονη με τα πραγματα που θελω και δεν νομιζω να ξαναδω την αρχικη :P

 

απλα για να δω πως γινεται και αν εχει μεγαλη διαφορα!

ευχαριστω για την απαντηση

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

προβλημα δεν εχω .... εφτιαξα δικη μου οθονη με τα πραγματα που θελω και δεν νομιζω να ξαναδω την αρχικη :P

 

απλα για να δω πως γινεται και αν εχει μεγαλη διαφορα!

ευχαριστω για την απαντηση

 

Η αληθεια ειναι πως δεν ειναι δυσκολο και υπαρχει πιο ευκολος τροπος απο αυτον.

Τρελη διαφορα στην lamda που εβαλα δεν ειδα,οποτε αν δεν σε ενοχλουν οι 3-4 εφαρμογες της lenovo κρατα το ετσι!

Link to comment
Share on other sites

για εγκατάσταση rom μη φοβάσαι καθόλου κάντο άφοβα, ισχύει το ρητό η τύχη του αρχάριου, εγώ εγκατέστησα απευθείας από sd κάρτα, πατώντας τα volume και το power για 4-5" μπαίνεις στο menu κανεις τα format (Dalvik κλπ) και εγκατάσταση του zip φακέλου (lambda rom) που έχεις ήδη βάλει στην sd, τόσο απλά

εχτές έβαλα και εγώ τι lambda μετά από 2 μήνες τις official και 3 μήνες χρήσης τις πρώτης custom το τηλέφωνο μου φαίνεται ότι αργεί περισσότερο να ανοίξει και καμια τρελή διαφορα δεν είδα, είχα συνηθίσει και την παλιά οπότε δε μου ήτανε και απαραίτητο,

σαν να καλυτέρεψε ο ήχος? η μου φαίνεται? πείτε μας όσοι ανακαλύψατε βελτιώσεις

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία παρέα,

 

σήμερα δοκίμασα την ρομ του φίλου tan: http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-touchwiz-multilang/

και είναι απλά εξαιρετική σε όλα!

Smooth και πλήρως καθαρή από το lenovo ui.

Καθαρό touchwiz με υποστήριξη dual sim και ελληνικό πλήρως.

Δύο bug μόνο υπάρχουν μέχρι στιγμής:

1.Συχνές αποσυνδέσεις σε wifi με wpa2 authentication

2. Πιθανή μη υποστήριξη με WCDMA_900MHz

Σε μένα τα διόρθωσα με patchάκια αλλά στην τελευταία έκδοση είναι ενσωματωμένα στο zip.

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ωραία παρέα,

 

σήμερα δοκίμασα την ρομ του φίλου tan: http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-touchwiz-multilang/

και είναι απλά εξαιρετική σε όλα!

Smooth και πλήρως καθαρή από το lenovo ui.

Καθαρό touchwiz με υποστήριξη dual sim και ελληνικό πλήρως.

Δύο bug μόνο υπάρχουν μέχρι στιγμής:

1.Συχνές αποσυνδέσεις σε wifi με wpa2 authentication

2. Πιθανή μη υποστήριξη με WCDMA_900_2100_MHz

Σε μένα τα διόρθωσα με patchάκια αλλά από στην τελευταία έκδοση είναι ενσωματωμένα στο zip.

Ενημερωσε μας μετα απο λιγη χρηση,για αυτονομια κ διαφορα σε επιδοσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωσε μας μετα απο λιγη χρηση,για αυτονομια κ διαφορα σε επιδοσεις...

 

Θα το δω μέσα στο 3ήμερο και θα σας πω.

Απλά είχα βαρεθεί με το lenovo ui και apps και έψαχνα κάτι σε πιο clean android.

Το miui αν και πρώτη μου επιλογή με ενοχλεί που ακόμα δεν υποστηρίζει dual sim & sms (δουλεύει φυσικά η 2η σιμ ωστόσο δεν φαίνεται η ένδειξη σήματος στο notification bar) οπότε σε πρώτη φάση είναι μία πολύ καλή εναλλακτική επιλογή.

Είχα δοκιμάσει την πρώτη έκδοση αυτής της ρομ πριν πολύ καιρό και όλα τα ενοχλητικά bugs που είχα παρατηρήσει έχουν εξαληφθεί.

Πολύ καλή δουλειά προς το παρόν.

Νεότερα λίαν συντόμως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...