Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@toliosatha

Φιλέ μου μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ, γιατί εγώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με rootάρισμα ούτε και με flachάρισμα από το PC στο τηλέφωνο.

Το δικό μου τηλέφωνο ήρθε rootαρισμένο και από εκεί και πέρα τα έκανα όλα μέσω του τηλεφώνου χωρίς PC, όπως γράφω στο post #496.

Νομίζω ότι για να δουλέψεις από το PC, καλά είναι να αρχίσεις από τις οδηγίες του EGRANEROE στο post #32, να δεις ίσως και στο xda και αν κάτι δεν καταλαβαίνεις ξαναρωτάς για να απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει με αυτό τον τρόπο.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Καταρχην χαιρετω την παρεα οπου σας εντοπισα μετα απο ψαξιμο για το κινητο που με εχει εντυπωσιασει και ειναι το Α820 της Lenovo.Μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει τι σημαινει οτι υποστηριζει GPS;Εγω το φανταζομουν σαν ολα τα gps χωρις συνδεση με το internet αλλα ο Κινεζος που ζητησα λεπτομερειες για το κινητο μου ειπε οτι εχει GPS αλλα δεν δουλευει χωρις internet connection.Τι ισχυει τελικα και πως μπορω μεσα απο τα χαρακτηριστικα του κινητου να το καταλαβω;(A GPS..κτλ ;;;).Ευχαριστω

 

Εχει κανονικά gps, πρόκειται για ελλιπή γνώση του Κινέζου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Εχει δοκιμάσει κανείς Apps όπως Sports Tracker,Runtastic κ.τλ.

Σε δυο Α820 που δοκίμασα ειδικά το Sports Tracker ενώ συνδέεται κανονικά το gps τα χιλιόμετρα τα βγάζει λάθος επί 10 (χ10) περίπου.

Ξέρει κανείς κάτι ? Η κάποιο άλλο App ανάλογο που να ειναι ενταξει οι μετρησεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Εχει δοκιμάσει κανείς Apps όπως Sports Tracker,Runtastic κ.τλ.

Σε δυο Α820 που δοκίμασα ειδικά το Sports Tracker ενώ συνδέεται κανονικά το gps τα χιλιόμετρα τα βγάζει λάθος επί 10 (χ10) περίπου.

Ξέρει κανείς κάτι ? Η κάποιο άλλο App ανάλογο που να ειναι ενταξει οι μετρησεις ?

 

Χρησιμοποιώ το Runkeeper εδώ και κοντά 4 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!

Εχει δοκιμάσει κανείς Apps όπως Sports Tracker,Runtastic κ.τλ.

Σε δυο Α820 που δοκίμασα ειδικά το Sports Tracker ενώ συνδέεται κανονικά το gps τα χιλιόμετρα τα βγάζει λάθος επί 10 (χ10) περίπου.

Ξέρει κανείς κάτι ? Η κάποιο άλλο App ανάλογο που να ειναι ενταξει οι μετρησεις ?

 

για δοκίμασε αυτο

Προγράμματα καταγραφής διαδρομών:

Είναι αρκετοί οι κάτοχοι κινητών mediatek οι οποίοι χρησιμοποιούν το gps τους με κάποιο πρόγραμμα καταγραφής διαδρομών όπως είναι τα Sports Tracker, Endomondo και αρκετά ακόμα. Δυστυχώς τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι περα για πέρα εξωπραγματικά.

Για να λύσετε αυτό το πρόβημα δεν έχετε παρά να προσθέσετε την παρακάτω γραμμή στο τέλος του build.prop αρχείου στο κινητό σας.

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

Το μόνο που θα χρειαστείτε είναι root στο κινητό σας και έναν root explorer.

Το fix αυτό προέρχεται από το xda με επισήμανση του bbbb

 

από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατεβάζεις είναι για να το εγκαταστήσεις κατ' ευθείαν από το κινητό, μέσω custom firmware και όχι από το PC με flash tool.

βρηκα την άκρη και όλα καλα τώρα. σπαστικο παντως να μην μπορεις να εχεις διαφορετικο ηχο κλησης ανα sim card. κατα τ'αλλα πεταει

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι class 4. Υπάρχουν και class 10 που είναι πιο γρήγορες σε αυτήν την τιμή πάνω κάτω. Σίγουρα θα παίρνει μέχρι 32gb. Δεν ξέρω για 64.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα συμφωνήσω, πλέον οι class 10 ειναι οικονομικές και αποτελούν μονόδρομο ως επιλογή. Προτίμησε μέχρι 32gb για να δουλευει σίγουρα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Πήρα το κινητό, γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αλλά έχω ένα θεματάκι με τα handsfree. Ξέρει κανένας ποια είναι συμβατά? Τα προηγούμενα που είχα από xperia u παίζουν πιο σιγά και χωρίς μπάσο, παρατήρησα ότι προτού κουμπώσει η υποδοχή ακούγονται κανονικά αλλά δεν είναι σταθερά. Με το που κουμπώσουν χάνουν το μπάσο και την ένταση. Αντίθετα του lenovo αν τα βάλω στο xperia μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζονται.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ρουτάρει το κινητό και έσβησα την μαμίσια εφαρμογή για τα email, μήπως υπάρχει η δυνατότητα να την ξαναβρώ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ρουτάρει το κινητό και έσβησα την μαμίσια εφαρμογή για τα email, μήπως υπάρχει η δυνατότητα να την ξαναβρώ?

Δεν μπορώ να σου πω πως θα βρεις την "μαμίσια" εφαρμογή για τα e-mail,

αλλά, έχω να σου προτείνω μια άλλη,

το K-9 mail https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fsck.k9&hl=el, free και από τα καλύτερα!

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ξαναγράψει εδω μιας και με βοηθήσατε να επιλέξω αυτό το κινητό για τον αδερφό μου. Έχει όμως ενα σημαντικό προβλήμα, οταν κλείνει το κινητό τις περισσότερες φορές δεν ανοιγεί, εκτός και βγαλει την μπαταρία και την ξαναβάλει, υποπτεύομαι ότι κατι παίζει με την ρομ, γιατί οταν γινει αυτό δεν εχει κανενα προβλημα. Οταν κολλάει όμως, δείχνει το σημα της εταιρειας και μετα γινεται "μαυρο". ΤΟ κινητο ειναι ρουταρισμενο απο το merimobiles. Οταν μπήκα στο recovery του μεσω ενος προγράμματος που απλά εκανε restart (smart restart, με επιλογές για το ρισταρτ στο κινητο, στο recovery + bootloader) , μου εδειχνε τις επιλογες στα κινεζικα και εγω δυστυχως δεν ξερω κινεζικα. Επισης δεν ξερω να βαζω ρομ, αλλα λεω να προσπαθησω αν βγουν τα κινεζικα απο κει, εχω βρει ρομ εδω --> http://www.needrom.com/mobile/official-lenovo-a820-s147-rom/ την επισημη και αυτην --> http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/. Εχω διαβασει αρκετα αλλα μάλον είμαι ηλίθιος και δεν μου κόβει, οπότε με κανα πμ για να μην γεμιζουμε τον χωρο εδω αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει. Με τα κινέζικα τι κάνω? αφού νομίζω είναι απαραίτητο το μενου στο recovery για να ολοκληρωθει η διαδικασια και ολα είναι ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!! :( :(.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ξαναγράψει εδω μιας και με βοηθήσατε να επιλέξω αυτό το κινητό για τον αδερφό μου. Έχει όμως ενα σημαντικό προβλήμα, οταν κλείνει το κινητό τις περισσότερες φορές δεν ανοιγεί, εκτός και βγαλει την μπαταρία και την ξαναβάλει, υποπτεύομαι ότι κατι παίζει με την ρομ, γιατί οταν γινει αυτό δεν εχει κανενα προβλημα. Οταν κολλάει όμως, δείχνει το σημα της εταιρειας και μετα γινεται "μαυρο". ΤΟ κινητο ειναι ρουταρισμενο απο το merimobiles. Οταν μπήκα στο recovery του μεσω ενος προγράμματος που απλά εκανε restart (smart restart, με επιλογές για το ρισταρτ στο κινητο, στο recovery + bootloader) , μου εδειχνε τις επιλογες στα κινεζικα και εγω δυστυχως δεν ξερω κινεζικα. Επισης δεν ξερω να βαζω ρομ, αλλα λεω να προσπαθησω αν βγουν τα κινεζικα απο κει, εχω βρει ρομ εδω --> http://www.needrom.com/mobile/official-lenovo-a820-s147-rom/ την επισημη και αυτην --> http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a820-20/. Εχω διαβασει αρκετα αλλα μάλον είμαι ηλίθιος και δεν μου κόβει, οπότε με κανα πμ για να μην γεμιζουμε τον χωρο εδω αν μπορεί κανείς ας βοηθήσει. Με τα κινέζικα τι κάνω? αφού νομίζω είναι απαραίτητο το μενου στο recovery για να ολοκληρωθει η διαδικασια και ολα είναι ΚΙΝΕΖΙΚΑ!!! :( :(.

 

 

 

Φιλε μου 2 επιλογες οταν το κινητο συμπεριφερεται κατα τετοιο περιεργο τροπο...

 

1) μπαινεις απο recovery και κανεις wipedata/factory reset..Μη κανεις κανενα restore του λογισμικου σου γιατι πιθανον να επανελθει ξανα το προβλημα..Απλα να εχεις κρατησει αντιγραφο εφαρμογων μεσω titanium back up και αντιγραφο επαφων στην sd.

 

Αν δε λειτουργησει αλλαξε rom.Πως τωρα??

 

2) Κατεβαζεις τη ρομ της επιλογης σου απο το http://www.needrom.com την τοποθετεις στην καρτα μνημης..Μπαινεις σε recovery.Πατας wipe data/factory reset..Μετα πατας wipe chache..Μετα πατας install zip from sd card , μετα choose zip from sd card..μετα επιλεγεις την rom που εχεις βαλει στην καρτα και πατας ok..περιμενεις κανα 5 λεπτο για να την φλασαρει..οταν τελειωσει κανε καλου κακου παλι wipe data/factory reset...μετα πατας reboot και περιμενεις κανα 10λεπτο (την πρωτη φορα) μεχρι να ανοιξει....

 

εγω θα εκανα κατευθειαν αλλαγη rom..Βεβαια πριν απο ολα παντα κρατας back up απο recovery...σε οποιο βημα κολλησεις πες μας..Επισης κατα τη γνωμη μου μη φλασαρεις τη μαμισια γιατι εχει μονο κινεζικα και αγγλικα..αυτο το κανεις αν εχει καταστραφει εντελως η ρομ του κινητου για να βαλεις μετα πανω στη μαμισια οποια θελεις..Εσενα ομως ηδη εχει ρομ..Οποτε βαλε κατ ευθειαν μια με πολλα αστερια απο το site που σου εστειλα

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους είτε μέσω του φόρουμ είτε μέσω pm, με βηθησατε αρκετα. Θα κανω την διαδικασια το σ/κ γιατί το κινητο οπως είπα δεν ειναι δικο μου. Όταν το κάνω θα ενημερώσω. Ευχαριστώ ξανά. Α!!1 στον οδηγο στην σελιδα 3, λεει το παλικαρι οτι χρειαζεται windows για να γινουν καποια πράγματα, επειδη έχω linux υπάρχει κάτι αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους είτε μέσω του φόρουμ είτε μέσω pm, με βηθησατε αρκετα. Θα κανω την διαδικασια το σ/κ γιατί το κινητο οπως είπα δεν ειναι δικο μου. Όταν το κάνω θα ενημερώσω. Ευχαριστώ ξανά. Α!!1 στον οδηγο στην σελιδα 3, λεει το παλικαρι οτι χρειαζεται windows για να γινουν καποια πράγματα, επειδη έχω linux υπάρχει κάτι αντίστοιχο?

 

 

Θέλεις οπωσδήποτε windows γιατί αλλιώς δεν θα καταφέρεις να βάλεις τους οδηγούς.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις οπωσδήποτε windows γιατί αλλιώς δεν θα καταφέρεις να βάλεις τους οδηγούς.

 

Σε ευχαριστώ, κ´απου θα τα βρω τα παράθυρα!!! Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και από εμένα. Αν και πολλά χρόνια (2007) που έχω εγγραφεί στο πολύ αξιόλογο και χρήσιμο αυτό φόρουμ, ίσως είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι την ανάγκη να ζητήσω βοήθεια/συμβουλές μιας που νιώθω ότι μπήκα σε χωράφια άγνωστα (κατά βάση) σε μένα.

Από χτες είμαι κάτοχος ενός Lenovo A820 αγορασμένου από το minideal.net. Αρχικά να πω ότι πήγα να την πατήσω κι εγώ με τη μπαταρία που ήταν μέσα στη συσκευή με τη ζελατίνα στις επαφές. Αφού έβγαλα τη ζελατίνα, το άνοιξα και το έβαλα στη φόρτιση, χωρίς να τοποθετήσω κάρτα sim μιας που περιμένω να μου έρθει θήκη σιλικόνης για να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ κανονικά και να παροπλίσω το τωρινό μου κινητό (ένα Sony Xperia Sole). Παίζοντας με τα μενού, αρχικά επισημαίνω ότι οι οθόνες ήταν μεν σε αγγλικά πλην όμως σε κάποια υπομενού μου έβγαζε κινέζικα (πχ στα ringtones αν θυμάμαι καλά). Γύρισα τη γλώσσα σε Ελληνικά και παρατήρησα (χωρίς να πολυχαλιέμαι ομολογώ) ότι οι βασικές επιλογές γενικά γύρισαν σε ελληνικά πλην όμως αρκετές επιλογές εξακολουθούν να είναι στα αγγλικά ενώ κάποιες λίγες (πχ ringtones) σε κινέζικα...

Όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα να φύγουν εντελώς τα κινέζικα, εφόσον αυτό είναι εφικτό. Μπορεί να γίνει αυτό;

Επίσης, ζήτησα από το minideal να μου έρθει το κινητό rooted με ελληνικά. Πως μπορώ να τσεκάρω ότι έχει γίνει root; Επίσης ζήτησα να μου περάσουν την εφαρμογή του playstore. Χωρίς να παίρνω όρκο (αυτή τη στιγμή γράφω από τη δουλειά και δεν έχω το τηλ. μαζί μου) νομίζω ότι δεν είδα στις περασμένες εφαρμογές το playstore. Πως εγκαθίσταται αυτή η εφαρμογή; Έχει να κάνει με το ρουτάρισμα μήπως;

Συγχωρέστε μου την ασχετοσύνη αλλά εικικρινά θέλω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ

Edited by lazarefa

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς μην αγχώνεσαι, έχεις πάρει ένα καλό τηλέφωνο, με πολύ καλή υποστήριξη και εδώ και στο xda, οπότε για όλα θα βρεθεί λύση!

 

Για το ρουτ το πιό εύκολο είναι να δεις αν είναι εγκατεστημένο το super user (su) αν και για πιο σίγουρα εγώ θα κατέβαζα κάποιο πρόγραμμα που απαιτεί ρουτ και θα το δοκίμαζα - κατέβασε το titanium backup, θα σου φανεί χρήσιμο έτσι και αλλιώς, όταν θα το ανοίξεις θα τσεκάρει και θα σου πει αν είσαι ρουτ ή όχι.

Για το playstore φαντάζομαι θα το έχεις αφού το συζητήσατε με τον πωλητή, προφανώς θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τον google λογαριασμό σου για να παίξει. Αν δεν το βλέπεις τότε θα πρέπει να κάνεις ρουτ και μετά να το εγκαταστήσεις απευθείας - αυτά ως γενικότητα γιατί δεν έχω το συγκεκριμένο τλφ, σίγουρα άλλοι κάτοχοι εδώ θα σε κατευθύνουν πιό σωστά. Επιπλέον θα πρέπει να κάνεις και θέμα στον πωλητή, μπορεί να σου δώσουν και από εκεί οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω το Α760 και φοράει τη rom από το minideal, και ενώ έχει σχεδόν τα πάντα μεταφρασμένα από τα κινέζικα, ορισμένα πράγματα(όπως τα ringtones για παράδειγμα) δεν μπορούν να αλλάξουν. Λογικά επειδή τα αρχεία είναι στα κινέζικα.
Link to comment
Share on other sites

...

Από χτες είμαι κάτοχος ενός Lenovo A820 αγορασμένου από το minideal.net.

...

...περιμένω να μου έρθει θήκη σιλικόνης για να ξεκινήσω να το χρησιμοποιώ κανονικά και να παροπλίσω το τωρινό μου κινητό (ένα Sony Xperia Sole).

...

Γύρισα τη γλώσσα σε Ελληνικά και παρατήρησα (χωρίς να πολυχαλιέμαι ομολογώ) ότι οι βασικές επιλογές γενικά γύρισαν σε ελληνικά πλην όμως αρκετές επιλογές εξακολουθούν να είναι στα αγγλικά ενώ κάποιες λίγες (πχ ringtones) σε κινέζικα...

Όπως καταλαβαίνετε, θα ήθελα να φύγουν εντελώς τα κινέζικα, ...

Επίσης, ζήτησα από το minideal να μου έρθει το κινητό rooted με ελληνικά.

...

Και το δικό μου από το minideal το πήρα, τσεκάροντας τα ίδια με σένα και μου ήρθε και rootαρισμένο και με playstore.

Για να απαλλαγείς από τα κινέζικα πρέπει να βάλεις custom rom, βέβαια θα παραμείνουν κάποια αγγλικά μέσα στα μενού ρυθμίσεων, αλλά όχι ενοχλητικά.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλές πληροφορίες γραμμένες από αρκετούς συμφορουμήτες που έχουν το τηλέφωνο (καλό διάβασμα το σαββατοκύριακο!!).

Τη δική μου εμπειρία και γνώμη θα τη βρεις στα post # 496, 671 και 700.

Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ την Lamda 2.3.3.

Ακόμα σου προτείνω να πάρεις θήκη με καπάκι για καλύτερη προστασία της οθόνης, εγώ πήρα την http://www.aliexpress.com/snapshot/264560078.html σε μαύρο.

Και μια ερωτησούλα! πως σου φαίνεται σε σχέση με το sole?

Link to comment
Share on other sites

Όμως είχα κάποια εκνευριστικά μικρά προβλήματα. Κολλούσε το ρολόι στην μπάρα σε παλιά ώρα και κολλούσε το πληκτρολόγιο και δ

εχω το προβλημα με τη γλωσσα...ενω στην αρχη δουλευε κανονικα, τωρα δεν αλλαζει απο τα αγγλικα...οτι επιλογη και να κανω μενει στα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

... είχα κάποια εκνευριστικά μικρά προβλήματα. Κολλούσε το ρολόι στην μπάρα σε παλιά ώρα και κολλούσε το πληκτρολόγιο και ...

εχω το προβλημα με τη γλωσσα...ενω στην αρχη δουλευε κανονικα, τωρα δεν αλλαζει απο τα αγγλικα...οτι επιλογη και να κανω μενει στα αγγλικα

Λοιπόν, μου ξανάτυχε τελευταία και είχε σχέση με κάποια ελληνική εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει. Μόλις έβγαλα το app το πρόβλημα λύθηκε! Ήμουν τυχερός, γιατί προσπάθησα να γράψω κάτι αμέσως μετά την εγκατάσταση της εφαρμογής!! Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια ήταν στην περίπτωσή μου!

Επομένως, δεν είναι θέμα ROM, προσπάθησε να θυμηθείς τι έχεις εγκαταστήσει τελευταία και βγάλτες μία μία με τη σειρά και δοκίμαζε ενδιάμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου από το minideal το πήρα, τσεκάροντας τα ίδια με σένα και μου ήρθε και rootαρισμένο και με playstore.

Για να απαλλαγείς από τα κινέζικα πρέπει να βάλεις custom rom, βέβαια θα παραμείνουν κάποια αγγλικά μέσα στα μενού ρυθμίσεων, αλλά όχι ενοχλητικά.

Εδώ μέσα θα βρεις πολλές πληροφορίες γραμμένες από αρκετούς συμφορουμήτες που έχουν το τηλέφωνο (καλό διάβασμα το σαββατοκύριακο!!).

Τη δική μου εμπειρία και γνώμη θα τη βρεις στα post # 496, 671 και 700.

Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ την Lamda 2.3.3.

Ακόμα σου προτείνω να πάρεις θήκη με καπάκι για καλύτερη προστασία της οθόνης, εγώ πήρα την http://www.aliexpress.com/snapshot/264560078.html σε μαύρο.

Και μια ερωτησούλα! πως σου φαίνεται σε σχέση με το sole?

Καλημέρα πάλι. Λοιπόν, τελικά είχα λάθος για το playstore. Υπάρχει η εφαρμογή περασμενη στο κινητό, οπότε ΟΚ σε αυτό.

Σχετικά με το ρουτάρισμα δεν έψαξα ακόμα. Σε ότι αφορά το sole της Sony, το Lenovo είναι σαφώς καλύτερο τηλέφωνο συνολικά, και δείχνει ότι τρέχει πολύ πιο άνετα τις εφαρμογές και γενικά έχει πιο ομολή κύλιση στα μενού, ενώ και σαν ποιότητα κατασκευής δείχνει αψεγάδιαστο. Βέβαια δεν έχω κάνει ακόμα κανονική χρήση του τηλεφώνου, οπότε όλα αυτά που γράφω είναι πρώτες εντυπώσεις.

Προσωπικά μόνο το moto G της Motorola μπορώ να φανταστώ ως αντίπαλο στο εύρος τιμής του Lenovo (που μας κόστισε και σημαντικά φθηνότερα από το Motorola).

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...