Jump to content

Ποιά διανομή linux προτείνετε;


kwstas193
 Κοινοποίηση

Ποια διανομη Linux προτεινετε?  

61 members have voted

  1. 1. Ποια διανομη Linux προτεινετε?

    • ΜΙΝΤ
      26
    • UBUNTU
      19
    • OPENSUSE
      5
    • ΑΛΛΟ...
      11


Recommended Posts

Συμπαθητικο.Αλλα προτεινετε μια ευχρηστη και ελαφρια διανομη για νετμπουκ.Μηπως να βαλω Chrome OS?

 

Edit:Θα φλασαρω peppermint...Αλλιως βλεπω και το πολυ ευχρηστο zorin os.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φλασαρα τελικα Xubuntu 16.04 LTS.Αρκετα βαρια και πιο αργη ανταποκριση στο PC.Μαλλον θα γυρισω σε Mint.Απο βδομαδα θα περασω λογικα Mint 18 Cinnamon.

 

Σχετικα με Xubuntu στο Netbook:

 

Ειχα διακοπες προγραμματων(crashes)

 

Αργη ανταποκριση

 

Ο επεξεργαστης ζοριζοταν.Ακομα και στο browsing βαρουσε 70% Usage.

 

Οταν ειχα βιντεο σκαλωσε ασχημα ο firefox και κολλησε ασχημα.

 

Αρκετα απογοητευμενος,με τα Mint δεν ειχα τετοια θεματα.Δευτερα θα γυρισω στα Mint,ωστε το μηχανημα να δουλευει σωστα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατι δεν εχει κατσει καλα στην εγκατασταση.ειμαι σιγουρος.

Τα xubuntu ειναι οντως ελαφρυτερα θα επρεπε να τρεχει γρηγοροτερα.ισως ειχες θεματακια με το xcfe αλλα οχι να σερνεται.

Αν βαλει mint τα mate ειναι ελαφρυτερα απο τη cinnamon.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν εχει κατσει καλα στην εγκατασταση.ειμαι σιγουρος.

 

Τα xubuntu ειναι οντως ελαφρυτερα θα επρεπε να τρεχει γρηγοροτερα.ισως ειχες θεματακια με το xcfe αλλα οχι να σερνεται.

 

Αν βαλει mint τα mate ειναι ελαφρυτερα απο τη cinnamon.

 

 

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εβαλα Cinnamon και πραγματικα ειναι καλυτερα.Αλλα θα δοκιμασω Linux Mint 18 Xfce αμα βγουν.Μαλλον για μετα το καλοκαιρι το βλεπω.

 

Sent from mTalk

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το lubuntu είναι ελαφρύτερο. Πάντως μέχρι τώρα η ελαφρύτερη διανομή που μου δούλεψε out of the box χωρίς ιδιαίτερα πειράγματα και έβαλα και Skype κανονικά ήταν το peppermint.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Το lubuntu είναι ελαφρύτερο. Πάντως μέχρι τώρα η ελαφρύτερη διανομή που μου δούλεψε out of the box χωρίς ιδιαίτερα πειράγματα και έβαλα και Skype κανονικά ήταν το peppermint.

 

pepper mint ?

εχει μεσα market; , εγω εχω βαλει το chalet os και αυτο πιστευω οτι ειναι ελαφρυ και με ωραια γραφικα λες και ειναι windows αλλα γενικα ο υπολογιστης μου lagarei λιγακι, ενω ειναι ελαφρυα η εκδοση .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και σε αυτό το subforum. Έχω κάμποσο καιρό και εγώ Mint,γενικά είμαι ευχαριστημένος και τα προτείνω, μπορείς να μάθεις αρκετά πιστεύω για το πώς δουλεύουν τα Linux. Θα επανέλθω με μερικά θεματάκια που έχω αντιμετωπίσει όταν με το καλο ξαναμπώ απο το δικό μου pc.
Link to comment
Share on other sites

Τι περιβάλλον έχεις βάλει;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το 18 τώρα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Όλη τη διαφορά την κάνει το περιβάλλον. XFCE είναι εύκολο και με πολλές δυνατότητες out of the box. Το διαθέτουν οι γνωστότερες διανομές έτοιμο σε iso. Προσωπικά αν ψάχνετε ελαφριά διανομή σαν το mint υπάρχει και το linux lite με xfce.

 

Εγώ έχω artix με xfce που είναι σαν το arch αλλά έχει εύκολο installation αν το θες. H μετάβαση από mint ήταν νορμάλ... έριξα και λίγο διαβασματάκι για να λυθουν απορίες. Πιο εύκολο -για μένα- από fedora, suse, gentoo και ίσως το ίδιο σταθερό με MANJARO αλλά όχι bloat.

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...