Jump to content

myphone POLL: Ραδιόφωνο και smartphones – Μια «πονεμένη» ιστορία


DJDB
 Κοινοποίηση

Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;  

848 members have voted

  1. 1. Πόσο σημαντική θεωρείτε την ύπαρξη ραδιοφωνικού δέκτη σε ένα smartphone;

    • Πολύ σημαντική
      379
    • Αρκετά σημαντική
      286
    • Καθόλου σημαντική
      180
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Ειναι αναλογα σε πια περιοδο ηλικιακα θα βρεθουμε να αγορασουμε κινητο κατα την γνωμη μου.

Οταν ειμουνα φοιτητης ναι ηθελα.

Τωρα που η μερα μου ειναι γεματη απο αλλες μεριμνες δε μου λειπει.

 

σωστός ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μα δεν προκειται για οποιαδηποτε συσκευη

μιλαμε για τον πρωτο αυτη τη στιγμη κατασκευαστη και την ναυαρχιδα του.

και αυτη η κινηση δειχνει την πορεια που (μαλλον) θα ακολουθησει στην συνεχεια..

δεν πρεπει να το βλεπουμε κοντοφθαλμα γιατι ξερουμε οτι οι κινησεις αυτες δεν γινονται τυχαια..

 

+άπειρο....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρωτη επιλογη...ακουω συνεχεια ραδιοφωνο οταν ειμαι εξω..

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο αυτοκίνητο ακούω πλέον ραδιόφωνο, οπότε είναι τελείως άχρηστο για μένα στο τηλέφωνο. Από κει και πέρα, με ένα σετάκι hands free όπως προείπαν κάποιοι, κάνεις οποιοδήποτε τηλέφωνο να δουλεύει στα μέτρα σου...
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος απλα να παρατηρησει στο συγκεκριμενο τοπικ ποσοι θα αποριψουν την αγορα του s4 λογω ελλειψης ραδιοφωνου, μηπως πρεπει να αρχισει να το ξανασκεφτεται η σαμυ και γενικα η καθε εταιρεια που σκοπευει στο μελλον στην ιδια ενεργεια;

οταν εχεις μαθει σε συσκευη που εχει ραδιο δυσκολα αποχωριζεσαι το χαρακτηριστικο αυτο, εκτος αν εχεις μαθει στην ελλειψη οπως εχει ειπωθει πρωτυτερα.

ουτε εγω ακουω πολυ ραδιο αλλα μερικες φορες μου ηταν εντελως απαραιτητο. για data plan να μην μιλησουμε καθολου.

φυσικα και θα απορριψω κινητο χωρις ραδιο, θα απορριψω και αυτο χωρις sd καρτα, το αλλο χωρις αποσπωμενη μπαταρια και τελικα θα ξεθαψω απο την αποθηκη το νοκια 6110 και θα τους γραψω ολους

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος απλα να παρατηρησει στο συγκεκριμενο τοπικ ποσοι θα αποριψουν την αγορα του s4 λογω ελλειψης ραδιοφωνου, μηπως πρεπει να αρχισει να το ξανασκεφτεται η σαμυ και γενικα η καθε εταιρεια που σκοπευει στο μελλον στην ιδια ενεργεια;

οταν εχεις μαθει σε συσκευη που εχει ραδιο δυσκολα αποχωριζεσαι το χαρακτηριστικο αυτο, εκτος αν εχεις μαθει στην ελλειψη οπως εχει ειπωθει πρωτυτερα.

ουτε εγω ακουω πολυ ραδιο αλλα μερικες φορες μου ηταν εντελως απαραιτητο. για data plan να μην μιλησουμε καθολου.

φυσικα και θα απορριψω κινητο χωρις ραδιο, θα απορριψω και αυτο χωρις sd καρτα, το αλλο χωρις αποσπωμενη μπαταρια και τελικα θα ξεθαψω απο την αποθηκη το νοκια 6110 και θα τους γραψω ολους

 

Φίλε, μη κρίνεις απο τα polls εδώ. Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι δηλαδή η δική σου εκδοχή της πραγματικότητας και που ακριβώς βασίζεται;

 

Πολλοί λέμε οτι δεν θα έπαιρνα συσκευή χωρίς ράδιο και τελικά το κάναμε. Η πράξη δηλαδή απέχει. Όχι πάντα βέβαια. Όσο για τα polls, θα σου αναφερω ένα παράδειγμα. Υπάρχει θέμα στο φόρουμ iphone 5 vs lumia 920. Εχει περάσει καιρός αλλα θυμάμαι ξεκάθαρη υπεροχη του 920. Μήπως θέλεις να σου θυμίσω την πραγματικότητα? Γι αυτο λέω πως δεν βγαίνει άκρη. Δες το s4 vs one και θυμήσου τα αποτελεσματα του poll όταν βγουν τα αποτελεσματα τρμηνου....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και στην Ελλαδα οι παροχοι κινητης ειχαν απεριοριστα mb's δεν θα με ενδιεφερε το fm. Δυστυχως ομως με πειορισμους στο 1 gb το θεωρω σημαντικο.

Στο εξωτερικο τα mb ειναι απεριοριστα και οσοι θελουν ακουν μεσω Internet, γι' αυτο σταδιακα το αφαιρουν οι κατασκευαστες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι εταιρειες θελουν να μας σπρωξουν στο streaming. Ραδιο, ταινιες, αποθηκευτικος χωρος και αλλα πολλα.

Ετσι θα βγαλουν και οι παροχοι χρημα.

Απο τη μια ειναι καλο, πρεπει να παμε μπροστα.

Απο την αλλη, γιατι να μην εχεις την επιλογη?

Ειδικα στην Ελλαδα που τα πακετα δεδομενων ειναι πανακριβα για τα δεδομενα της χωρας και τα δικτυα τραγικα..

 

Για μενα το ραδιο ειναι αχρηστο, δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε γιατι οι σταθμοι που ακουω ειναι αλλου, οποτε streaming (αναγκαστικα).

Θα ηθελα να υπαρχει ομως ακομα και αν ξερω οτι θα το χρειαστω μια μονο φορα μεσα στο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οι εταιρειες θελουν να μας σπρωξουν στο streaming. Ραδιο, ταινιες, αποθηκευτικος χωρος και αλλα πολλα.

Ετσι θα βγαλουν και οι παροχοι χρημα.

Απο τη μια ειναι καλο, πρεπει να παμε μπροστα.

Απο την αλλη, γιατι να μην εχεις την επιλογη?

 

δε νομίζω ότι το στρίμινγκ είναι βήμα προς τα μπροστά. Αντίθετα, από μόνο του είναι τεράστιο πισωγύρισμα. Ακόμα και αν η μετάδοση δεδομένων προσφερόταν απλόχερα και δωρεάν, θα είχαμε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας. Ηδη τα πράγματα είναι οριακά. Από τη μια εβδομάδα με το χαζό τηλέφωνό μου, έχω συμβιβαστεί με τις βαριά δυο μέρες τους εξυπνόφωνού μου. Πόσο παρακάτω;

Το ιδανικό θα ήταν να γίνονταν όλα με μια ραδιοσυχνότητα, δεν γίνεται δυστυχώς. Μακάρι να γίνει κάποια στιγμή, μέχρι τότε και με τα σημερινά δεδομένα, οποιαδήποτε σύγκλιση θα έχει μόνο αρνητικές συνέπειες για την τσέπη του καταναλωτή.

Link to comment
Share on other sites

δε νομίζω ότι το στρίμινγκ είναι βήμα προς τα μπροστά. Αντίθετα, από μόνο του είναι τεράστιο πισωγύρισμα. Ακόμα και αν η μετάδοση δεδομένων προσφερόταν απλόχερα και δωρεάν, θα είχαμε θέμα με την διάρκεια της μπαταρίας. Ηδη τα πράγματα είναι οριακά. Από τη μια εβδομάδα με το χαζό τηλέφωνό μου, έχω συμβιβαστεί με τις βαριά δυο μέρες τους εξυπνόφωνού μου. Πόσο παρακάτω;

Το ιδανικό θα ήταν να γίνονταν όλα με μια ραδιοσυχνότητα, δεν γίνεται δυστυχώς. Μακάρι να γίνει κάποια στιγμή, μέχρι τότε και με τα σημερινά δεδομένα, οποιαδήποτε σύγκλιση θα έχει μόνο αρνητικές συνέπειες για την τσέπη του καταναλωτή.

 

Να ακους ραδιο δηλαδη με καλη ποιοτητα και οπουδηποτε στον κοσμο δεν ειναι μπροστα?

Με το smartphone σου μπορεις να βγαλεις 1-2 εβδομαδες χωρις φορτιση οπως με το απλο κινητο σου πολυ απλα.

Θα κανεις τα ιδια πραγματα και τελος.

Γι'αυτο βγαζουν και τοσο τα dumbphones. Δεν κανουν τιποτα στην ουσια.

Τα smartphone αδειαζουν γιατι τα χρησιμοποιουμε σαν υπολογιστες τσεπης.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λέμε οτι δεν θα έπαιρνα συσκευή χωρίς ράδιο και τελικά το κάναμε.

 

Το 43.5 % της δημοσκόπησης παραπάνω λέει πως θεωρεί πολύ σημαντική την ύπαρξη Ραδιοφώνου στο smartphone του.

Δεν βλέπω σε κάποιο σημείο να αναφέρεται πως τελικά πολλοί από αυτους πήραν χωρίς ράδιο.

Αν έχεις κάποια στοιχεία για αυτό που υποστηρίζεις παρέθεσε τα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντώ γιατί θα έλεγα κακιές λέξεις..:mad:

Τελικα θα απαντησω! Οσες συσκευες ειχα στα χερια μου (18) οι 4 μονο δεν ειχαν ραδιοφωνο. Αλλα και αυτες που ειχα-εχω σπανια το χρησιμοποιω. Προτιμω να ακουω την δικη μου μουσικη mp3 και να ενημερωνομαι μεσω ιντερνετ. Πιστευω παρ ολα αυτα ειναι πολυ χρησιμη λειτουργια και ειδικα για τους φιλαθλους(εγω δεν ειμαι τοσο).

 

Με χαλαει ξερετε τι?.. Υπαρχουν πανω απο 20 επιλογες εκπομπων στο ραδιοφωνο σε διαφορετικες συχνοτητες που δεν ξερω ποια να πρωτοακουσω! Κουλο, αλλα μπερδευομαι, βαριεμαι, και τελικα ακουω τα ιδια και τα ιδια κατεβασμενα mp3 Mου! Δεν θυμαμαι τον εαυτο μου ποτε, να ακουω συνεχομενα ραδιοφωνο πανω απο μια ωρα..:O

Αλλα θελω η συσκευη μου να εχει οπωσδηποτε ραδιοφωνο. Μονο ετσι για μενα θα ειναι πληρης!

Link to comment
Share on other sites

Το 43.5 % της δημοσκόπησης παραπάνω λέει πως θεωρεί πολύ σημαντική την ύπαρξη Ραδιοφώνου στο smartphone του.

Δεν βλέπω σε κάποιο σημείο να αναφέρεται πως τελικά πολλοί από αυτους πήραν χωρίς ράδιο.

Αν έχεις κάποια στοιχεία για αυτό που υποστηρίζεις παρέθεσε τα.

 

Ανέφερα κάποια παραδείγματα που αποδεικνύουν οτι αλλα ψηφήσαμε κι αλλιως αποδείχτηκαν οι πράξεις μας. Το αν αυτά που ψηφήσαμε σε αυτο το θέμα γινουν πράξη, το ξέρεις πολυ καλά οτι δεν γίνεται να αποδειχτεί. Μη μου ζητάς λοιπόν στοιχεία. Υποθέσεις κάνω. Κάτι θα φανεί βεβαια κι απο τις πωλήσεις του s4, όλων των iphone και όσων άλλων συσκευών κυκλοφορήσουν χωρίς ράδιο....

Για να ολοκληρώσω, μια ζωή είχα συσκευές με ράδιο και φυσικά το θεωρώ απαραίτητο. Ήμουν σίγουρος πως δε θα πάρω ποτέ συσκευή χωρίς αυτο το χαρακτηριστικό. Κι όμως πήρα. Ίσως επειδή γνωριζα πως κάποια στιγμή θα το έχω μέσω update μιας και το hardware υπάρχει.....

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καταλάβει πως απλώς υποθέτεις .

 

Σχετικά με το θέμα του ραδιοφώνου γιατι στο θέμα του poll iphone 5 vs 920 και πραγματικών πωλήσεων δεν χωράνε υποθέσεις..... Αλλα ψηφίζουμε κι αλλη η πραγματικότητα. Και μιλάμε για χάος.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα του ραδιοφώνου γιατι στο θέμα του poll iphone 5 vs 920 και πραγματικών πωλήσεων δεν χωράνε υποθέσεις..... Αλλα ψηφίζουμε κι αλλη η πραγματικότητα. Και μιλάμε για χάος.....;)

Παρολα αυτα καταλαβαίνεις φανταζομαι πως το vs δυο τηλεφώνων ειναι αλλο πραγμα αφου στην περίπτωση που αναφερεις ψηφίζουν τις περισσοτερες φορες οπαδοι των εταιρειών και των μοντέλων και με μηδενικό κριτήριο αντικειμενικότητας..

Στην προκειμένη περιπτωση δεν υπαρχει φαν-μποϊσμός σε οτι αφορα το ραδιο και δεν φαντάζομαι να εχει δημιουργήσει ρευμα ο ραδιο δεκτης η ο gps δεκτης η ακομα πιο πρόσφατα τα widgets σε αντίστοιχο poll.

Link to comment
Share on other sites

Να ακους ραδιο δηλαδη με καλη ποιοτητα και οπουδηποτε στον κοσμο δεν ειναι μπροστα?

 

Σίγουρα είναι μπροστά, τουλάχιστον ως σύλληψη, αλλά το πρόβλημα στο σενάριό σου είναι ότι προϋποθέτει ότι θα έχεις στάνταρ ισχυρό σήμα κινητής τηλεφωνίας όπου κι αν είσαι. Αυτό όμως στην πραγματικότητα δεν είναι καθόλου δεδομένο. Αντίθετα, τα μέρη εκείνα όπου υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να έχεις τη δυνατότητα να ακούς αξιόπιστα streaming ράδιο δεν είναι «οπουδήποτε στον κόσμο» αλλά μάλλον μια πολύ μικρή μειοψηφία του κόσμου. Ειδικά όσον αφορά την χώρα μας, τα μέρη αυτά είναι ακόμα λιγότερα.

Edited by Nagata
Αφαίρεση περιττών σχολίων
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουμε αντιπαραθέσεις μεταξύ μας, για ότι έχετε να συζητήσετε εκτός θεματολογίας, πείτα τα μέσω pm.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aπαραιτητο φυσικα και εννοειται δωρεαν !

Σε ενα smartphone οταν κατι πλεον θεωρειται δεδομενο και γνωριζεις οτι εστω και το 50% των χρηστων το επιθυμει !

Σε καμια περιπτωση δεν το αφαιρεις !

 

-Μα θα σου δωσουμε κατι καλυτερο.. Μα οι ερευνες δειχνουν αυτο.. Δειχνουν εκεινο.. Μα δεν χωραει.. και..και..και..

 

Μεγαλο λαθος του οποιου κατασκευαστη !

 

@ mods / sorry !

Edited by Galactic
Απαγορεύεται η χρήση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...