Jump to content

Samsung Mega 5.8 (I9150) & 6.3 (I9200)


Bezbozny
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δε θες το lte,ακριβως απο κατω εχει επιλογη για 3G μονο
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν είναι το τροποποιημενο γιαυτό και δυστυχώς δε το έχω μαζί μου. Οψόμεθα, ευχαριστώ πάντως :)

 

Λοιπόν ανέβασα 1 τροποποιημενο opera όπως το έχει φτιάξει ο φίλος μου ο Βασίλης (psybil) που έχει τη μπάρα κάτω και το έχω στο nexus 7.

Όποιος έχει τη καλοσύνη να το δοκιμάσει

http://db.tt/sF3TMbE2

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλι πανω η μπαρα ,σε ρυθμιση tablet ή desktop. Επισης δε βλεπω να υποστηριζεται flash,νομιζω στη 4.2.2 σε λιγους browsers υποστηριζεται,ουτε καν στον στοκ android.

Δοκιμασα ολους τους browsers στο mega,σαν κυριο χρησιμοποιω τον chrome,ειναι ο πιο σταθερος,χωρις να μπουκωνει σε βαρια sites.

Απο τους αλλους τοσο ο boat οσο και o dolphin μου παρουσιασαν καποια προβληματα σε sites με βαρια γραφικα. Αν και δεν το περιμενα,ο uc browser δεν εχει τετοια θεματα. Ειναι ο δευτερος browser μου,οταν θελω flash τον χρησιμοποιω. Ο στοκ ειναι ανευ ουσιας στα samsung με 4.2.2,δεν υποστηριζει flash,δεν κανει text reflow,δε συγχρονιζει google bookmarks,καμια σχεση με τον πολυ καλο του note 2,galaxy s II plus κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί το ήθελα καυτά βάση για browsing γιατί πίστευα λόγο μη full hd screen θα δουλεύει ο Opera όπως τον θέλω αλλά είχα ξεχάσει τα κολλήματα που τραβάει αυτή η εταιρία.

Εδώ το βλέπει σα ταμπλετ, στις full hd δε το έχει κάνει optimization και είναι ψείρες τα γράμματα, μόνο στο νοτε 2 μου δουλεύει άψογα αλλά κοιτούσα και για το μέλλον!

Στο S4 χρησιμοποιώ boat k dolphin αλλά δεν είμαι και full ικανοποιημενος.

Ευτυχώς που υπάρχει και το tapatalk.

Πάντως το mega το σκεφτόμουν καθώς είναι 1 μοντέρνα συσκευή, όμορφο με μεγάλη οθόνη (Όχι full hd βασικό αυτό) και ήθελα να το πάρω για να το έχω στο τσαντάκι μου σα μίνι ταμπλετ αλλά με χάλασε αυτό με τον Opera.

Any way ίδωμεν,ευχαριστώ και πάλι :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει κανει καποιο σαιτ ελληνικο με ποικιλια θηκων για το μεγκα?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει πολλα. Τις επισημες flip εχει το Πλαίσιο, σιλικονης σε ασπρο,διαφανες,μαυρο το mobilecenter.gr και καπως περισσοτερες αυτο: http://e-click.gr/index.php?target=products&mode=search&subcats=Y&type=extended&avail=Y&pshort=Y&pfull=Y&pname=Y&pkeywords=Y&cid=113&q=i9205&x=0&y=0 ,πηρα την επισημη σε πλαστικο-σιλικονη προχθες απο εκει.
Link to comment
Share on other sites

- Άλλο ένα συγκριτικό με τον αντίπαλο!!! ...

 

... η υπεροχή του snapdragon 800 είναι εμφανής ... όμως στο συγκεκριμένο βίντεο το μέγα δείχνει εντυπωσιακότερο, ... μικρότερο με μεγαλύτερη και φωτεινότερη οθόνη!!!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν εχει η οθονη gorilla glass.Ξερει κανενας καποιο mp3 player που να παιζει ταυτοχρονα με αλλες εργασιες στο κιν?δηλαδη να ακους μουσικη αλλα να σερφαρεις κιολας κτλ.Ουτε το προεγκατεστημενο,ουτε το google music play μου το επιτρεπει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια η οθονη εxει gorrila ?

 

Όχι όπως και κανένα note, παρόλο που του βγήκε έτσι η φήμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.sammobile.com/2013/10/08/internal-knox-document-confirms-android-4-4-for-multiple-samsung-devices/

Συμφωνά με το παραπάνω εσωτερικό έγγραφο που αφορά το Knox το Mega θα λάβει την 4.4 Kitkat το 2014.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευχαριστη ειδηση. Ειχα διαβασει οτι δεν ειναι ικανοποιημενη η samsung απο τις πωλησεις των mega. Αυτο την οδηγησε να ματαιωσει τα τυχον σχεδια για περαιτέρω αυξηση του μεγεθους του note και ισως του project mega γενικότερα...Τουλαχιστον δεν εγκαταλειπει τις παρουσες συσκευες.
Link to comment
Share on other sites

- Αν και το πούλησα ,μπορώ να πω αβίαστα πως ήταν μία από τις καλύτερες συσκευές που χρησιμοποίησα τα τελευταία χρόνια!!! Απολαυστικό κράτημα με αίσθηση πολυτέλειας, οθόνη πολύ φωτεινή με ελάχιστα μπέζελς ,μεγάλα εικονίδια και άνετο μέγεθος γραμματοσειρων .. χόρταινα να βλέπω περιεχόμενο και να διαβάζω!! Γρήγορο φόρτωμα ιστοσελίδων, ατέλειωτη μπαταρία με χρήση WiFi !!! ... Για έναν που θέλει να διαβάζει κείμενο ή ιστοσελίδες είναι τέλειο!! ... πάντα σε σχέση με την τιμή του ... και η sc lcd απέδιδε αρκετά καλά τα χρώματα και το λευκό!

- Πιο τίμια οικονομικά συσκευή ,σ' αυτό το μέγεθος και την ποιότητα δεν υπάρχει κατ' εμέ. Το ότι δεν πήγε καλά είναι λόγω του μέτριου για αρκετούς υλικού (SoC,ram,memory) και όχι το μέγεθος! Ευελπιστώ σε ανανέωση μεγέθους (6.5" ή 6.7") με βελτιωμένο υλικό!!! Είδωμεν...

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευχαριστη ειδηση. Ειχα διαβασει οτι δεν ειναι ικανοποιημενη η samsung απο τις πωλησεις των mega. Αυτο την οδηγησε να ματαιωσει τα τυχον σχεδια για περαιτέρω αυξηση του μεγεθους του note και ισως του project mega γενικότερα...Τουλαχιστον δεν εγκαταλειπει τις παρουσες συσκευες.

Δεν περίμενα ποτέ πως θα μπορούσα να το δουλέψω ως κύρια συσκευή αλλά τελικά μια χαρά μπορώ(θέλει βέβαια και την απαιτούμενη προσοχή στις καθημερινές κινήσεις χειρισμού),η τιμή πλέον στα 300+ θεωρείται μια χαρά.

Μακάρι να παρουμε την 4.4 όντως και κυρίως πιο σύντομα να πάρουμε το minor update που ενδεχομένως θα περιλαμβάνει την μετακίνηση εφαρμογών στην microSD.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το mega το σκεφτόμουν καθώς είναι 1 μοντέρνα συσκευή, όμορφο με μεγάλη οθόνη (Όχι full hd βασικό αυτό) και ήθελα να το πάρω για να το έχω στο τσαντάκι μου σα μίνι ταμπλετ

Το σκεφτηκα το ξανασκεφτηκα και επειδη ειμαι απο παντα φαν των μεγαλων οθονων το Σαββατο το παρηγγειλα και σημερα το πηρα!

 

- Αν και το πούλησα ,μπορώ να πω αβίαστα πως ήταν μία από τις καλύτερες συσκευές που χρησιμοποίησα τα τελευταία χρόνια!!! Απολαυστικό κράτημα με αίσθηση πολυτέλειας, οθόνη πολύ φωτεινή με ελάχιστα μπέζελς ,μεγάλα εικονίδια και άνετο μέγεθος γραμματοσειρων .. χόρταινα να βλέπω περιεχόμενο και να διαβάζω!! Γρήγορο φόρτωμα ιστοσελίδων, ατέλειωτη μπαταρία με χρήση WiFi !!! ... Για έναν που θέλει να διαβάζει κείμενο ή ιστοσελίδες είναι τέλειο!! ... πάντα σε σχέση με την τιμή του ... και η sc lcd απέδιδε αρκετά καλά τα χρώματα και το λευκό!

- Πιο τίμια οικονομικά συσκευή ,σ' αυτό το μέγεθος και την ποιότητα δεν υπάρχει κατ' εμέ. Το ότι δεν πήγε καλά είναι λόγω του μέτριου για αρκετούς υλικού (SoC,ram,memory) και όχι το μέγεθος! Ευελπιστώ σε ανανέωση μεγέθους (6.5" ή 6.7") με βελτιωμένο υλικό!!! Είδωμεν...

Απολυτως σωστα οσα λες και σου μιλαει καποιος που εχει παρει αμετρητα note!:)

Το Mega ειναι πολυ τιμιο και πολυ πιο φρεσκο απ το Νοτε2 π.χ. ασε που βλεπεις τα παντα ολα στην οθονη του ΚΑΙ εξω!

Εγω το δουλευω σα mini tablet (καθως τα κανονικα ταμπλετς με τις τεραστια bezels που θυμιζουν κορνιζα η καντρο οταν τα κρατας ποτε δε τα πηγαινα) σε συνδιασμο με Nexus4 και συντομα 5 ελπιζω και ειναι super!

 

Δεν περίμενα ποτέ πως θα μπορούσα να το δουλέψω ως κύρια συσκευή αλλά τελικά μια χαρά μπορώ(θέλει βέβαια και την απαιτούμενη προσοχή στις καθημερινές κινήσεις χειρισμού),η τιμή πλέον στα 300+ θεωρείται μια χαρά.

Μακάρι να παρουμε την 4.4 όντως και κυρίως πιο σύντομα να πάρουμε το minor update που ενδεχομένως θα περιλαμβάνει την μετακίνηση εφαρμογών στην microSD.

Τι βλεπω,παλιοι γμωριμοι εδω!

Αφου καταφερε το Mega να τραβηξει ανθρωπους με τελειως διαφορετικη φιλοσοφια ως προς το μεγεθος μιας συσκευης τοτε οντως ειναι αξιοπροσεκτη συσκευη!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Όχι όπως και κανένα note, παρόλο που του βγήκε έτσι η φήμη.

 

Αν δεν ειχε θα ειχε σπασει και γρατζουνιστει σε ολα τα τεστ.Για ριξε το mega απο το αυτι να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

.....Τι βλεπω,παλιοι γμωριμοι εδω!

Αφου καταφερε το Mega να τραβηξει ανθρωπους με τελειως διαφορετικη φιλοσοφια ως προς το μεγεθος μιας συσκευης τοτε οντως ειναι αξιοπροσεκτη συσκευη!:)

Εγινε και αυτό,υπόψην το χρησιμοποιώ σαν 1η συσκευή και με κλήσεις σαν κανονικό κινητό,είναι λίγο μεγάλο αλλά το ευχαριστιέμαι,στα 200 € που τελικά μου κόστισε (με την πώληση του Idol) μια χαρά και με το παραπάνω...:);)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ενόχληση παιδιά αλλά μου έφεραν ένα Mega 6.3

Αδαής, πως βλέπω την προέλευση του;

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ενόχληση παιδιά αλλά μου έφεραν ένα Mega 6.3

Αδαής, πως βλέπω την προέλευση του;

 

Παίρνεις τηλέφωνο στην samsung δίνοντας το imei ή ακολούθησε αυτες τις οδηγίες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Πολυ καλό νεο οτι θα παρει την 4.4!

 

Eρωτησεις και παλι...!

 

1.Επιτρεπεται πια η μεταφορα σε sd χωρις root οπως στο s4?

2. Τωρα μετα από καποιο καιρό χρησης που εχετε, laggarei λογω διπύρηνου?

3. Η μπαταρια βγαζει full μερα?

4. Εχει αναιτια μειωση φωτεινοτητας και υπερθερμανση?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα!

Edited by xEnder
Link to comment
Share on other sites

Υπερθερμανση το δικο μου καθολου, ή παιξιμο στη φωτεινοτητα. Η μπαταρια βγαζει μερα ανετα με 50% φωτεινοτητα και εντονη χρηση. Λαγκ υπαρχει αρκετο παντου σχεδον. Ειχα νοτε 2, το μεγκα ειναι πισω του. Απλα το ανεχομαι γιατι χρειαζομαι το μεγεθος της οθονης του. Μου την σπαει ομως πολυ ωρες ωρες....
Link to comment
Share on other sites

Υπερθερμανση το δικο μου καθολου, ή παιξιμο στη φωτεινοτητα. Η μπαταρια βγαζει μερα ανετα με 50% φωτεινοτητα και εντονη χρηση. Λαγκ υπαρχει αρκετο παντου σχεδον. Ειχα νοτε 2, το μεγκα ειναι πισω του. Απλα το ανεχομαι γιατι χρειαζομαι το μεγεθος της οθονης του. Μου την σπαει ομως πολυ ωρες ωρες....

 

 

μαλιστα, ειναι οντως μεγαλη και καλη η οθονη αλλα το λαγκ λαγκ.....κριμα ρε γμτ, ας βγαλουν μεγκα 2, γιατι η οθονη ειναι χαρμα πραγματικα! ευχαριστω Παντελη

 

να δω και κανενα lg vu 3 (ποτε θαρθει ξερει κανενας?) ή τι αλλο ρε γμτ...ενα pda απροβληματιστο με πληρες λειτουργικο κοντα στις 5.7 με 6.3 ιντσες θελω...(vu ειναι 4/3 αλλη φαση).

 

Και το νοτε 3 εχει αστοχιες- ασθενειες για ναυαρχιδα του 2013, καπως θπερβολικες. Ιδωμεν. Καθε βοηθεια-γνωμη-παρατηρηση δεκτη.

Edited by xEnder
Link to comment
Share on other sites

Υπερθερμανση το δικο μου καθολου, ή παιξιμο στη φωτεινοτητα. Η μπαταρια βγαζει μερα ανετα με 50% φωτεινοτητα και εντονη χρηση. Λαγκ υπαρχει αρκετο παντου σχεδον. Ειχα νοτε 2, το μεγκα ειναι πισω του. Απλα το ανεχομαι γιατι χρειαζομαι το μεγεθος της οθονης του. Μου την σπαει ομως πολυ ωρες ωρες....

 

Συμφωνω με το Παντελη.

Απ το νοτε2 παντως το προτιμω και το προτεινω σαφως σε οσους δε χρειαζοντε το πενακι.

Ειναι πιο φρεσκο και κυριως σαφως καλυτερο στο reading και στο browsing,ενω και στη προβολη φωτο βιντεο ειναι πρωτο.

Στο lag ειναι ομως χειροτερο χωρις να ειναι τραγικα τα πραγματα αν δε το φορτωσεις με πολυ σαβουρα.

Δε ζεστενεται,ειναι σβελτο και με καλυτερη οθονη απ το 2 ειδικα εξω.

Μονο στο μαυρο υστερει ενω στο διαβασμα ειναι σαφως πιο ξεκουραστο και με λιγοτερο φωτισμο στην οθονη και με πιο καλα ασπρα και αυτο ειναι που μετραει για μενα!

Move apps to SD δε παιζει ακομα!

Πριν λίγο δοκίμασα όμως να κάνω move το φάκελο του sygic στη κάρτα μνήμης με τον ex file explorer και ο πρόγραμμα τον βλέπει μια χαρά οπότε κέρδισα 350 περίπου mb! :)

 

Παρακάτω 2 φώτος δίπλα στο note 3 φίλου

http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/he3a5e7e.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/10/26/e8amequp.jpg

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

... Δε ζεστενεται,ειναι σβελτο και με καλυτερη οθονη απ το 2 ειδικα εξω.

Μονο στο μαυρο υστερει ενω στο διαβασμα ειναι σαφως πιο ξεκουραστο και με λιγοτερο φωτισμο στην οθονη και με πιο καλα ασπρα και αυτο ειναι που μετραει για μενα!

 

Παρακάτω 2 φώτος δίπλα στο note 3 φίλου

http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/he3a5e7e.jpghttp://img.tapatalk.com/d/13/10/26/e8amequp.jpg

- Φίλε Μανο το εργαλείο δεν παλεύεται ,ιδίως στα λεφτά του .... αυτό το πιτσιρδέλη αριστερά ποιο είναι;; :lol: .... και ποσό κάνει ;; .... :X . Ας τους να λένε!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Mega 5.8 (I9150) & 6.3 (I9200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...