Jump to content

Amoi N828


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπράβο kted, άψογος!! Και πες μας αν κατά τη γνώμη σου αξίζει η αλλαγή από alexnua σε minideal 5.6.

 

Δεν μπόρεσα να βγάλω τον προεγκατεστημενο apex launcher, και να βάλω τον pro που έχω αγορασμένο, ούτε να τον ανανεώσω. Μου βγάζει "invalid package".

Τον απεγκατεστησα τελείως με το titanium (αφού πρώτα πέρασα τον Nova), αλλά πάλι χτυπάει μόλις οαω να εγκαταστήσω τον apex απο το play store.

Κατά τα αλλά, δεν παρατήρησα κάτι ακόμα, και ειμαι συνεχώς μεταξύ alexneua (που την έχω για νορμάλ χρήση) και stock. Ας είναι καλά το cwm.

 

Ο μονός λόγος που ίσως γυρίσω στην stock είναι αν φτιάχνει το network location.

 

Ας απαντήσει κάποιος που χρησιμοποιεί την alexneua και να μου πει αν λειτουργεί η εύρεση τοποθεσίας από κυψέλες κινητής (με wifi και gps off, να δείχνει στο google maps τη θέση σας με προσέγγιση γυρω στα 100m, σε μεγάλο μπλε κύκλο)

Στη stock, στη φάση που ειμαι τώρα, με ελάχιστες εφαρμογές περασμένες το κάνει μια χαρά. Η alexneua οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται περίεργο αλλά νομίζω ότι στην στοκ minideal έχω προεγκατεστημενο τον apex launcher pro 2.0.2, αφού μπορώ να φτιάξω φακέλους και tabs στο συρτάρι εφαρμογών και το γράφει και στο about.

 

Επίσης δεν έχω Google maps προεγκατεστημενο. Υποθέτω το πέρασες μετά και τσέκαρες το network location

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο αλλά νομίζω ότι στην στοκ minideal έχω προεγκατεστημενο τον apex launcher pro 2.0.2, αφού μπορώ να φτιάξω φακέλους και tabs στο συρτάρι εφαρμογών και το γράφει και στο about.

 

Επίσης δεν έχω Google maps προεγκατεστημενο. Υποθέτω το πέρασες μετά και τσέκαρες το network location

 

Είναι προεγκατεστημενος, αλλα δεν αναβαθμίζεται.

Ήδη βρίσκεται στην εκδοσή 2.1.0, και δε βλέπω το λόγο γιατί να μην μπορώ να τον αναβαθμισω.

 

Οσο για το location, μετά απο καθαρή εγκατάστασή του alexneua δουλεύει, αλλά σταματάει μετά το πρώτο restart...

Θα δοκιμάσω το stock αν έχει την ίδια συμπεριφορά

 

Θεωρώ το location σημαντικό, γιατί μαυτο δουλεύει το tasker, το juice defender που χρησιμοποιω, ακόμη και εφαρμογές όπως το foursquare,που πρέπει να βγεις σε ανοιχτό χώρο και να κλειδώσει το GPS για να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια προσφορά αλλά τι σημαίνει το 95% ;

(στο 95%new Amoi N828 MTK6589 Quad Core 4.5 Inch IPS Screen Android 4.2 1.2GHz Smart Phone)

 

Το leather case συμπεριλαμβάνεται;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια προσφορά αλλά τι σημαίνει το 95% ;

(στο 95%new Amoi N828 MTK6589 Quad Core 4.5 Inch IPS Screen Android 4.2 1.2GHz Smart Phone)

 

Το leather case συμπεριλαμβάνεται;

Ρώτησα τη Στέλλα και μου πε πώς είναι επισκευασμένο απ το εργοστάσιο, χωρίς καμιά ένδειξη μεταχειρισμένου

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τη Στέλλα και μου πε πώς είναι επισκευασμένο απ το εργοστάσιο, χωρίς καμιά ένδειξη μεταχειρισμένου

 

Αξιζει λες σταυρο για 30$ διαφορά η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει λες σταυρο για 30$ διαφορά η όχι?

εγω θα το παιρνα. οι περισσότεροι αυτα τα πουλάνε στην κανονική τιμή και δε λενε κ τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

με μια μπαταρια ομως ...

τερμα οι 2 μπαταριες απο κινα. απαγορευονται οι μπαταριες στα ταχυδρομεια, κ τη μια την βαζουν μες στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

τερμα οι 2 μπαταριες απο κινα. απαγορευονται οι μπαταριες στα ταχυδρομεια, κ τη μια την βαζουν μες στο κινητο

 

δλδ αν θέλουμε να πάρουμε ανταλλακτικές μπαταρίες δεν θα μας στέλνουν;;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

τερμα οι 2 μπαταριες απο κινα. απαγορευονται οι μπαταριες στα ταχυδρομεια, κ τη μια την βαζουν μες στο κινητο

 

ναι το ξερω αυτο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα επρεπε να πεσει και η τιμη?δλδ ιδια τιμη με 2 μπαταριες ιδια και με μια μπαταρια?ειναι λογικο?

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα επρεπε να πεσει και η τιμη?δλδ ιδια τιμη με 2 μπαταριες ιδια και με μια μπαταρια?ειναι λογικο?

 

Άντε βγάλε άκρη με τους κινέζους , μόνο διαπραγμάτευση παίζει. Τους πιέζεις για δώρα και εκπτώσεις .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα επρεπε να πεσει και η τιμη?δλδ ιδια τιμη με 2 μπαταριες ιδια και με μια μπαταρια?ειναι λογικο?

 

Λογικό είναι εφόσον σου κάνει δώρο την δεύτερη μπαταρία, που κατά 90% του την έκανε δώρο το εργοστάσιο μαζί με την παραγγελία των κινητών. Τώρα παίζει μόνον η διαπραγμάτευση για άλλο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι εφόσον σου κάνει δώρο την δεύτερη μπαταρία, που κατά 90% του την έκανε δώρο το εργοστάσιο μαζί με την παραγγελία των κινητών. Τώρα παίζει μόνον η διαπραγμάτευση για άλλο δώρο

Σιγά μην χαρίζει μπαταρίες το εργοστάσιο. Απλά έχουν αγοράσει τα πακέτα με 2 μπαταρίες. Στέλνουν με μια, αλλά την 2η την εχουν πληρώσει και τους είναι σχεδόν άχρηστη

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για μπαταρίες να πω και εγώ μια άσχετη παρατήρηση στο δικό μου.

 

Το έχω πάρει με 2 μπαταρίες. Μόλις ήρθε έβαλα την 1η που ήταν στο 20% και με το που τελείωσε έβαλα την 2η που ήταν στο 50%. Το άφησα να εκφορτιστεί εντελώς και μετά το έβαλα κλειστό να φορτίσει μέχρι το 100%. Από τότε χρησιμοποιώ μόνο την μια μπαταρία. Επειδή είμαι ακόμα στην 3 φόρτιση κοιτάζω να το εκφορτίζω εντελώς και να το φορτίζω κλειστό.

 

Ενώ λοιπόν πέφτει φυσιολογικά η μπαταρία φτάνει στο 1% και δεν τελειώνει με τίποτα. Το σκίζω εντελώς για να κλείσει. Το ιντερνετ, τι παιχνίδια κάνει πάρα πολύ ώρα για να κλείσει. Προφανώς δεν είναι πρόβλημα για εμένα το ότι κρατάει τόσο απλά ήθελα να μάθω αν είναι θέμα calibration της μπαταρίας. ROM δεν έχω αλλάξει για να έχουν μπερδευτεί τα στατιστικά της μπαταρίας, απλά φοβάμαι μην έγινε κάνα μπλέξιμο επειδή αρχικά του είχα βάλει και τις 2 μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για μπαταρίες να πω και εγώ μια άσχετη παρατήρηση στο δικό μου.

 

Το έχω πάρει με 2 μπαταρίες. Μόλις ήρθε έβαλα την 1η που ήταν στο 20% και με το που τελείωσε έβαλα την 2η που ήταν στο 50%. Το άφησα να εκφορτιστεί εντελώς και μετά το έβαλα κλειστό να φορτίσει μέχρι το 100%. Από τότε χρησιμοποιώ μόνο την μια μπαταρία. Επειδή είμαι ακόμα στην 3 φόρτιση κοιτάζω να το εκφορτίζω εντελώς και να το φορτίζω κλειστό.

 

Ενώ λοιπόν πέφτει φυσιολογικά η μπαταρία φτάνει στο 1% και δεν τελειώνει με τίποτα. Το σκίζω εντελώς για να κλείσει. Το ιντερνετ, τι παιχνίδια κάνει πάρα πολύ ώρα για να κλείσει. Προφανώς δεν είναι πρόβλημα για εμένα το ότι κρατάει τόσο απλά ήθελα να μάθω αν είναι θέμα calibration της μπαταρίας. ROM δεν έχω αλλάξει για να έχουν μπερδευτεί τα στατιστικά της μπαταρίας, απλά φοβάμαι μην έγινε κάνα μπλέξιμο επειδή αρχικά του είχα βάλει και τις 2 μπαταρίες.

 

Ποτέ μη το κάνεις αυτό σε μπαταρίες ιόντων λιθίου.

Δε θα τις "ξελιγώνεις".

Μη το αφήνεις να πέφτει κάτω από 5%.

Ελάχιστο στο 5% φόρτιζέ την.

 

το battery log μηδενίζει με το που βάζεις φορτιστή... calibration γίνεται αυτόματα.

 

Είσαι σίγουρος ότι γίνεται αυτόματα το calibration;

Δεν έχω εντρυφήσει στις κινέζικες μπαταρίες και δε ξέρω τι fuel gauge έχουν.

Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα είχα πετύχει ένα σχετικό άρθρο στο xda από κάποιον dev στο οποίο ανέφερε σχετικά. Εάν το βρω θα παραθέσω λινκ

 

Google engineer Dianne Hackborn, who has previously explained Android’s hardware acceleration, took to Google+ again to clarify some myths about the Android operating system. This time, it’s a point of common advice that you’ll see in virtually every FAQ thread about custom ROMs and flashing: wiping battery stats(σσ. ότι κάνει το calibration) in order to improve battery life.

The reasoning behind that piece of advice was something like this: If you, at some point, did not charge your Android device fully (for example, only to 80%), it would supposedly remember that battery level as “fully charged” – in this case, you’d only ever get to use 80% of your battery, which is of course less than optimal. So, if you wipe the battery stats, usually done in ClockWord Mod Recovery, the device would “forget” the previous level, here 80%, and instead charge to the full 100% once again, thereby re-calibrating the battery. Or, as Hackborn puts it in more technical terms:

 

The battery indicator in the status/notification bar is a reflection of the batterystats.bin file in the data/system/ directory.

 

However, as she explains, that’s not the case. Because those battery stats, stored in the batterystats.bin file, are only used to maintain information about what is using the battery when not recharging. That is, it essentially holds the information displayed in the Settings > Battery screen. Nothing more, nothing less. Thus:

 

It has no impact on the current battery level shown to you.

 

It has no impact on your battery life.

 

What’s more, you’ve probably noticed that the battery usage data is reset once you recharge your device anyway. From this you can correctly deduce that the battery stats are wiped as well – every time your device is recharged. More or less every day. If there was any effect, you would’ve noticed it without going into recovery and doing that stuff. Typical placebo, eh?

 

αναφέρεται για recovery αλλά ουσιαστικά αυτό κάνουν όλα τα apps για battery calibration

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

με μια μπαταρια ομως ...

H δώρο μπαταρία έχει σταματήσει εδώ και μήνες. Μπορείς (τουλάχιστον τον Ιούλιο, που το πήρα εγώ από minideal, μπορούσες) να αγοράσεις μια ακόμα.

Μπαταρίες διαφόρων ειδών έχω αγοράσει κατά καιρούς πολλές φορές από ebay. Πάνω από 20-30 φορές από διάφορους πωλητές, αλλά δεν μπορούσαν να μου τις στείλουν με tracking number (συστημένο). Στο ταχυδρομίο επειδή δεν γράφει ότι είναι μπαταρίες και από την στιγμή που δεν ελέγχεται, περνάει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

last year....

δυστυχώς φίλε μου πλέον τα ξεχνάμε αυτά με τις μπαταρίες. Οι έλεγχοι είναι εντατικοί στα ταχυδρομεία της ανατολής

Link to comment
Share on other sites

last year....

δυστυχώς φίλε μου πλέον τα ξεχνάμε αυτά με τις μπαταρίες. Οι έλεγχοι είναι εντατικοί στα ταχυδρομεία της ανατολής

Mην παίρνεις και όπκο. Πριν από ένα μήνα έκανα 5 αγορές από ebay και πήρα επαναφορτιζόμενες ΑΑ και ΑΑΑ, τύπου κέρμα 2032 και 2354 και κάποιες άλλες τύπου 18650 και κάποιες επαναφορτιζόμενες με pins για πλακέτες.

Όλες έφτασαν κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν ένα μήνα έπερναν όλοι και έστελναν όλοι. Τώρα τα δεδομένα άλλαξαν... δυστυχώς.

Σχετική ανακοίνωση από ΙΑΤΑ στο google (το έχω ποστάρει και εδώ σε πολλά νήματα)... Υπάρχει πλέον απαγόρευση για μπαταρίες Li-ion σε αερομεταφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ισχύει χρόνια για μπαταρίες. Ποτέ δεν μπορούσες έτσι απλά να φέρνεις μπαταρίες. Αλλά αν τα στέλνουν στην ζούλα......έρχονται!

 

H τελευταία αγορά που έκανα με μπαταρίες ήταν στις 28 Σεπτεμβρίου και τις έλαβα την προηγούμενη εβδομάδα.

 

By the way

αυτό που αναφέρεται πιο πάνω, ότι να μην αδειάζουμε τελείως τις μπαταρίες λιθίου είναι σημαντικό και επηρεάζει άμεσα την ζωή της μπαταρίας. Οι δικές μας που είναι 3,7volts δεν πρέπει να φορτίζονται ΠΟΤΕ πάνω από 4,2v και δεν πρέπει να αποφορτίζονται ΠΟΤΕ κάτω από τα 3,2 volts. Οποιαδήποτε "παράβαση" έχει καταστρέψει την μπαταρία.

Τα τηλέφωνα έχουν το κατάλληλο κύκλωμα που αναλαμβάνει την φόρτηση μέχρι το επιτρεπτό όριο και κόβει την τροφοδοσία όταν φτάσει στα κατώτερα όρια.

Βέβαια, για να είναι κανείς σίγουρος μία μέτρηση με ένα πολύμετρο θα του λύσει όποιες απορίες και μπορεί να δει όταν φτάσει το τηλ στο 1%, πόση τάση έχει εκείνη την στιγμή η μπαταρία. Αν είναι στα επετρεπτά όρια τότε μπορεί άφοβα να το αφήνει να φτάνει σε αυτό το ποσσοστό.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μη το κάνεις αυτό σε μπαταρίες ιόντων λιθίου.

Δε θα τις "ξελιγώνεις".

Μη το αφήνεις να πέφτει κάτω από 5%.

Ελάχιστο στο 5% φόρτιζέ την.

 

Δεν είναι απαραίτητα ξελίγωμα, γιατί ο μετρητής είναι λάθος. Με ψάξιμο σε άλλο κινέζικο κινητό, είχα δει πως όταν έφτανε στο 1%, η τάση ήταν στα 3.8V! κι έτσι κράταγε πολυ ακομη μεχρι να φτασει στα 3.6V όπου έσβηνε το κινητό. Βέβαια εννοείται πως καλό είναι να κρατάμε τις μπαταρίες μεταξύ 3.8V και 4.1V, ούτε άδειες ούτε πλήρως φορτισμένες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητα ξελίγωμα, γιατί ο μετρητής είναι λάθος. Με ψάξιμο σε άλλο κινέζικο κινητό, είχα δει πως όταν έφτανε στο 1%, η τάση ήταν στα 3.8V! κι έτσι κράταγε πολυ ακομη μεχρι να φτασει στα 3.6V όπου έσβηνε το κινητό. Βέβαια εννοείται πως καλό είναι να κρατάμε τις μπαταρίες μεταξύ 3.8V και 4.1V, ούτε άδειες ούτε πλήρως φορτισμένες

 

Καλά τα λες αλλά ο φίλος το ξελίγωσε μέχρι να κλείσει!

Το 5% ασφαλώς δεν είναι απόλυτο νούμερο, απλά ένα γενικό δίχτυ ασφαλείας, επειδή καμίας εταιρείας μπαταρία δε θα έχει πέσει σε αυτό το ποσοστό, κάτω από την ελάχιστη επιτρεπτή τάση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...