Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Samsung Galaxy S4 (I9500)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φαινεται οντως μια αποκλιση στα 5 δευτερολεπτα οταν αλλαζει πλανο ο φακος αλλα πρεπει να κανεις pause για να το δεις με ακριβεια αλλιως δεν το καταλαβαινεις ευκολα. Ισως αργοτερα η Samsung να αναβαθμισει το firmware της καμερας οπως στο S3 που βελτιωσε καποια σημεια που υστερουσε. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά πολύ τα ψυριζουμε και κάπου δεν ξέρω πόσο αξίζει τον χρόνο που χάνουμε.

Ειλικρινά καμία συσκευή από τις 3 δεν με συγκινεί για αγορά.

Ίσως λίγο το one λόγο εμφάνισης, αλλά μόλις σκέφτομαι ότι θα χάσω πολλά απ αυτά που κάνω με άνεση στο Note μου. Με βάζει στην θέση μου :)

Πριν ένα χρόνο η αλλαγή ήταν επιτακτική κυρίως γιατί έγινε το μεγάλο βήμα στις οθόνες από το 480X800 αλλά και στο μέγεθος.

Μάλλον πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε ασχολούμαστε με κάτι άλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οντως μια αποκλιση στα 5 δευτερολεπτα οταν αλλαζει πλανο ο φακος αλλα πρεπει να κανεις pause για να το δεις με ακριβεια αλλιως δεν το καταλαβαινεις ευκολα.

Πολύ εύκολα το καταλαβαίνεις. Υπάρχει σε όλο το βίντεο όταν κάνει panning η κάμερα.

Εγώ δεν έκανα pause στο 5". (Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό σ' ένα βίντεο στην αρχή του.) Το έκανα εκ των υστέρων για να ποστάρω το εντονότατο πρόβλημα. Σε όλο το βίντεο η εικόνα είναι βάρκα που αρμενίζει με τα πίξελς από πάνω προς τα κάτω να προηγούνται της κίνησης (!) σαν να πηγαίνουν και κόντρα στον (ιδεατό) άνεμο.

 

Δεν είναι όλα τα βίντεο κάποιος μιλάει και ο άλλος μπροστά του τον τραβάει. Τα περισσότερα "τουριστικά" βίντεο όταν πηγαίνεις κάπου έχουν panning και αυτό που είδα μου φαίνεται σαφώς χειρότερο από το (αρκετά καλό) S3.

 

Επίσης μου έκανε κακή εντύπωση και το slow motion που είναι περίεργο γιατί υποτίθεται ότι τραβάει 1080p/60fps άρα το 1/2 αργό το έχει χωρίς πολλά κόλπα.

 

Με αυτά και μ' αυτά (και τον κακό ήχο) το S4 μάλλον θα απομακρυνθεί από πρώτη μου προτίμηση για αγορά των επόμενων μηνών. Ποιο να πάει πρώτο όμως;

Το Ονε, το Ζ, σε δοκιμές που πόσταραν παιδιά σε άλλα νήματα δεν είναι καλύτερα στον τομέα.

Βλέπω κάτι βίντεος του 808 και είναι ζηλευτά. Αλλά το symbian πέθανε και το 808 δεν τρέχει π.χ. κανένα από τα εμπορικά προγράμματα πλοήγησης όπως το sygic κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ τα ψυριζουμε και κάπου δεν ξέρω πόσο αξίζει τον χρόνο που χάνουμε.

Ειλικρινά καμία συσκευή από τις 3 δεν με συγκινεί για αγορά.

Ίσως λίγο το one λόγο εμφάνισης, αλλά μόλις σκέφτομαι ότι θα χάσω πολλά απ αυτά που κάνω με άνεση στο Note μου. Με βάζει στην θέση μου :)

Πριν ένα χρόνο η αλλαγή ήταν επιτακτική κυρίως γιατί έγινε το μεγάλο βήμα στις οθόνες από το 480X800 αλλά και στο μέγεθος.

Μάλλον πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε ασχολούμαστε με κάτι άλλο.

Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ δεν μπορώ να αποφασίσω, και τα 3 νέα κινητά έχουν κάπου υστέρηση. Μάλλον θα περιμένω. Πάντως έτσι όπως κάνουμε μοιαζουμε σαν κοτόπουλα που μόλις μας πετάξουν ένα καλαμπόκι τρέχουμε. Τόσο επιτακτική ανάγκη είναι πια το νέο μοντέλο που όλοι τρέχουν να το πάρουν πριν καν κυκλοφορήσει?

Link to comment
Share on other sites

Από http://www.getgoods.de μου βγαίνει €674.90 με Paypal για το 16GB μαζί με μεταφορικά.

Δεν ξέρω αν αξίζει η αγορά:worry:

Στα 649 ευρω στο amazon de και τα 2 χρωματα.

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00BTCE734/ref=sr_1_2_olp?ie=UTF8&qid=1364116055&sr=8-2&condition=new

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00BTCE2M0/ref=sr_1_1_olp?ie=UTF8&qid=1364116055&sr=8-1&condition=new

Περσι θυμαμαι ηταν λιγο πανω απο τα 600 ευρω αρχικη τιμη,εδω Ελλαδα κατω απο 670 με τιποτα μην το περιμενετε το 699 το εχω σιγουρο

Παιδιά πολύ τα ψυριζουμε και κάπου δεν ξέρω πόσο αξίζει τον χρόνο που χάνουμε.

Ειλικρινά καμία συσκευή από τις 3 δεν με συγκινεί για αγορά.

Ίσως λίγο το one λόγο εμφάνισης, αλλά μόλις σκέφτομαι ότι θα χάσω πολλά απ αυτά που κάνω με άνεση στο Note μου. Με βάζει στην θέση μου :)

Πριν ένα χρόνο η αλλαγή ήταν επιτακτική κυρίως γιατί έγινε το μεγάλο βήμα στις οθόνες από το 480X800 αλλά και στο μέγεθος.

Μάλλον πρέπει σιγά σιγά να αρχίσουμε ασχολούμαστε με κάτι άλλο.

 

Συμφωνω απολυτα καμια απο 3 συσκευες ναυαρχιδες που ανακοινωθηκαν δεν με συγκινει ουτε και εμενα.

Παλι συμβιβασμους θα κανουμε σε διαφορους τομεις αναλογα τη συσκευη δυστυχως και δεν εχω την ιδια διαθεση οπως περσι που δοκιμασα 4 ναυαρχιδες.

Περσι εκανα την μεταβαση σε πανω απο 4 ιντσες οθονη και hd οθονες αλλα πραγματικα φετος δεν με τραβανε αυτα που βγαλανε.

Κοιταζω το ενα,κοιταζω το αλλο και ολα κουσουρια βλεπω παντου.

Ασε που πλεον αγοραζοντας πρωτες παρτιδες ειναι καθαρα θεμα ζαριας αν θα σου τυχει νορμαλ η' προβληματικη συσκευη.

Να μου λειπουν και αυτα να τρεχω για service,αντικαταστασεις κλπ

Nokia πρεπει να περιμενω φθινοπωρο να δω νεα ναυαρχιδα, η Asus πολυ υποσχομενη και καλη προταση το Padfone Infinity αλλα εντελως αναξιοπιστη εταιρια με τα release,της LG δεν την εμπιστευομαι καθολου στα κινητα,οι διαφοροι Κινεζοι μακρυα και αγαπημενη και μενουμε ως εχει μου φαινεται:p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λέει διαθεσιμότητα 2 με 3 βδομάδες. Η Samsung είπε η συσκευή θα κυκλοφορήσει από 26 Απριλίου και μετά σε όλη την Ευρώπη, Ελλάδα γιατί να έρθει 1 μήνα αργότερα ποιος ο λόγος;;;

 

Αμφιβάλω αν έχει απόθεμα σε 3 βδομάδες το getgoods.de.

 

Έχεις ψωνίσει από αυτό το κατάστημα είναι αξιόπιστο;;;

 

Δεν το ξερω σιγουρα αλλα εμπειρικα στην Ελλαδα ερχονται παντα αργοτερα απο οτι στη Γερμανια ή στις αλλες μεγαλες χωρες. Μπορει να μην ειναι ενας μηνας αλλα 1-2 εβδομαδες σιγουρα. Εν παση περιπτωση στη Γερμανια τωρα εχεις τη δυνανοτητα για προπαραγγελια στην Ελλαδα ομως δεν την εχεις.

 

Οσο αναφορα την τιμη εσυ πιστευεις οτι το Σ4 θα πωλειται 700. Εγω πιστευω οτι θα εχει 750 αντε 739 οσο εχει το iphone 5.

Το Ζ οταν πρωτοβγηκε στη Γερμανια ειχε 630 ενω Ελλαδα 700. Τωρα στη Γερμανια εχει 587 ενω στην Ελλαδα ακομα 700.

Επισης το θεωρω απιθανο στην Ελλαδα να εχουν την ιδια τιμη το Ζ και Σ4. Μονο αν πεσει το Ζ στα 650 θα παει το Σ4 στα 700.

 

Αν η διαφορα λογω των μεταφορικων δεν ειναι μικρη σύμφωνω μαζι σου ισως να μην αξιζει η παρραγελια απο εξω αν σε κανεις να νιωθεις καλυτερα αλλα νομιζω και τα φθηνοτερα σκρουτζομαγαζα απο χωρες του εξωτερικου τα εισαγουν και δεν εχουν επισημη ελληνικη εγγυηηση, οποτε αν τους το στειλεις πισω και αυτοι με τη σειρα τους θα το στειλουν πισω στη χωρα που το εισηγαγαν.

 

ΥΓ: Εγω μαλλον παω για το Ονε με παραγγελια απο Αγγλια.

ΥΓ2: Μακαρι να βγω λαθος να παρουμε ολοι φτηνο Σ4!

Link to comment
Share on other sites

Στα 649 ευρω στο amazon de και τα 2 χρωματα.

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00BTCE734/ref=sr_1_2_olp?ie=UTF8&qid=1364116055&sr=8-2&condition=new

http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B00BTCE2M0/ref=sr_1_1_olp?ie=UTF8&qid=1364116055&sr=8-1&condition=new

Περσι θυμαμαι ηταν λιγο πανω απο τα 600 ευρω αρχικη τιμη,εδω Ελλαδα κατω απο 670 με τιποτα μην το περιμενετε το 699 το εχω σιγουρο

 

Στο amazon.de βγαίνει 683€ με μεταφορικά.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι βιαζομαστε πολυ.και το S4 και το ONE δεν κυκλοφορησαν ακομα και μπορουμε να κανουμε συγκρισεις.Γνωμη μου να περιμενουμε ενα μηνα να δουμε τι.παιζει τι λενε στο xda και αποφασιζουμε.καθε χρονο τα ιδια εχουμε φωτογραφιες bwnchmarks κτλ και στο τελος ολα αλλαζουν Υπομονη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω σιγουρα αλλα εμπειρικα στην Ελλαδα ερχονται παντα αργοτερα απο οτι στη Γερμανια ή στις αλλες μεγαλες χωρες. Μπορει να μην ειναι ενας μηνας αλλα 1-2 εβδομαδες σιγουρα. Εν παση περιπτωση στη Γερμανια τωρα εχεις τη δυνανοτητα για προπαραγγελια στην Ελλαδα ομως δεν την εχεις.

 

Οσο αναφορα την τιμη εσυ πιστευεις οτι το Σ4 θα πωλειται 700. Εγω πιστευω οτι θα εχει 750 αντε 739 οσο εχει το iphone 5.

Το Ζ οταν πρωτοβγηκε στη Γερμανια ειχε 630 ενω Ελλαδα 700. Τωρα στη Γερμανια εχει 587 ενω στην Ελλαδα ακομα 700.

Επισης το θεωρω απιθανο στην Ελλαδα να εχουν την ιδια τιμη το Ζ και Σ4. Μονο αν πεσει το Ζ στα 650 θα παει το Σ4 στα 700.

 

Αν η διαφορα λογω των μεταφορικων δεν ειναι μικρη σύμφωνω μαζι σου ισως να μην αξιζει η παρραγελια απο εξω αν σε κανεις να νιωθεις καλυτερα αλλα νομιζω και τα φθηνοτερα σκρουτζομαγαζα απο χωρες του εξωτερικου τα εισαγουν και δεν εχουν επισημη ελληνικη εγγυηηση, οποτε αν τους το στειλεις πισω και αυτοι με τη σειρα τους θα το στειλουν πισω στη χωρα που το εισηγαγαν.

 

ΥΓ: Εγω μαλλον παω για το Ονε με παραγγελια απο Αγγλια.

ΥΓ2: Μακαρι να βγω λαθος να παρουμε ολοι φτηνο Σ4!

 

Αν δεν κανω λαθος η samsung καλυπτει κ τα ευρωπαικα μοντελα με την ιδια εγγυηση που εχουν τα εισηγμενα στην Ελλαδα.

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει παιδια η προπαραγγελια απο τωρα.

Η τιμη θα αρχισει να πεφτει πριν βγει η συσκευη και θα την πληρωσετε ακριβα χωρις λογο.

Οποιος θελει να το παρει κατευθειαν μπορει να κανει προπαραγγελια 1-2 μερες πριν την αναμενομενη μερα κυκλοφοριας. Οχι 2 μηνες πριν!

Λες και δε θα φτασουν για ολους :p

Link to comment
Share on other sites

Phonearena Samsung Galaxy S4 Review

 

Τι γίνεται όμως εδώ??

 

http://s16.postimg.org/d45iv9ccl/S4_skewed.jpg

 

Στο 5ο κιόλας δευτερόλεπτο του βίντεο (ο ψηφιακός σταθεροποιητής μάλλον) προκαλεί αυτό το "υπό κλίση" φαινόμενο που έχουμε δει και σε άλλα πολύ κατώτερα κινητά κατά το panning.

 

Απογοήτευση. Κρίμα. Και χτες είδα βίντεο από ρώσικο σάιτ που το Σ4 έριχνε στα ώτα στα Ονε και Ζ.

Τι έγινε. Δεν μπορούν να πετύχουν ένα κινητό με καλή κάμερα; Μόνο το 808;

Και ο ήχος. Το στοιχειώνει η μοίρα των προηγούμενων μοντέλων, χωρίς μπάσα και με σκασμένα τα πρίμα.

 

Είδα πολλά βίντεο του Σ4, ορισμένα πολύ καλά.

Σε ένα βίντεο του Σ3 που βρήκα

Φαίνεται ολοφάνερα το ίδιο φαινόμενο που το σχολιάζουν όλοι από κάτω. (Δείτε την ταμπέλα π.χ. μετά το 1:15).

Ορισμένοι είπαν αυτό που είπα κι εγώ για το Σ4 ότι φταίει ο σταθεροποιητής, όπως και ο thetigertek που το τράβηξε.

Cappurnikus 8 months ago

Strange distortion in the image quality. I guess thats the Anti-Shake option?

thetigertek 8 months ago

Yes.

Κάποιοι όμως λένε το εξής.

Its wavy because he used the effect from Youtube

The ripple effect that you see in the video is not anti shake its actually editing that he did with youtube. Never the less the Galaxy s3 is an iPhone killer!

Δεν έχω ανεβάσει βίντεο στο Youtube (πρόσφατα) και δεν ξέρω τι δυνατότητες δίνει στο χρήστη που να καταστρέφουν το βίντεο έτσι.

Ο reviewer toy phonearena για το Σ4 ήταν συνολικά @%#@ οπότε δεν αποκλείεται να έκανε κάτι στο ανέβασμα του βίντεο και να το &^#%.

Το gsmarena ανεβάζει κάποιο ατόφιο δείγμα αλλά δεν έχει panning.

 

Αν κάποιος βρει κανα απείραχτο δείγμα πουθενά ας το πει.

Link to comment
Share on other sites

@Logi

Νομίζω ότι δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα.

Δεν μου έχει συμβεί σε κανένα Samsung Si Sii Siii & NOTE2.

Μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες.

Φωτογραφικά reviews εμπιστευομαι μόνο από το gsmarena. Οχι τα σχόλια τους, αλλά τις φωτογραφίες και τα βιντεο. Έχω την δυνατότητα να κατεβάσω τα οριτζιναλ αρχεία και να τα συγκρίνω με άλλα αφού γίνονται πάντα στο ίδιο μέρος.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που παρατήρησα στο βίντεο του s3 και που φοβάμαι που θα υπάρχει και στο s4 είναι τα σκαλωματα στην κίνηση.

Ειδικά στο παναρισμα το φαινόμενο είναι εύκολα ορατο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αυτό που παρατήρησα στο βίντεο του s3 και που φοβάμαι που θα υπάρχει και στο s4 είναι τα σκαλωματα στην κίνηση.

Ειδικά στο παναρισμα το φαινόμενο είναι εύκολα ορατο

 

Μέχρι τώρα δεν έχω δει βίντεο από κινητό που όταν τραβάς αυτοκίνητα που κινούνται στον δρόμο, να έχουν τέλεια κίνηση.

Για την χρήση που προορίζεται μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με το Note2. Πόσο μάλλον με το s4 που διαθέτει καλύτερη gpu.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι απλά στην κίνηση αλλά στο σκαλωμα που γίνεται κατά διαστήματα σαν να παραλείπονται κάποια frames

 

Έχω την αίσθηση πως ωφελείται από έλλειψη επεξεργαστικής ισχύς αφου όταν κατεβάζω την ανάλυση της κάμερας ( πχ 720) το κάνει πιο σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι απλά στην κίνηση αλλά στο σκαλωμα που γίνεται κατά διαστήματα σαν να παραλείπονται κάποια frames

 

Έχω την αίσθηση πως ωφελείται από έλλειψη επεξεργαστικής ισχύς αφου όταν κατεβάζω την ανάλυση της κάμερας ( πχ 720) το κάνει πιο σπάνια.

 

Μην ξεχνάς και το 1 gb ram στο s3.

Εγώ πάντως δεν έχω σκαλωματα.

 

Επίσης οι μικρές απότομες κινήσεις που κάνουμε στην συσκευή, γίνονται πολλές φορές ακανόνιστα και μοιάζουν με σκαλωματα.

Σου ανεβάζω ένα βίντεο όπου το πλάνο περιστρέφεται ενω η συσκευή δεν κινείται.

Δεν υποστηρίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με κάποια καλή βιντεοκάμερα, αλλά είναι μια χαρά.

Όταν ανέβει θα σου δώσω το link.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είδα πολλά βίντεο του Σ4, ορισμένα πολύ καλά.

Σε ένα βίντεο του Σ3 που βρήκα

Φαίνεται ολοφάνερα το ίδιο φαινόμενο που το σχολιάζουν όλοι από κάτω. (Δείτε την ταμπέλα π.χ. μετά το 1:15).

Ορισμένοι είπαν αυτό που είπα κι εγώ για το Σ4 ότι φταίει ο σταθεροποιητής, όπως και ο thetigertek που το τράβηξε.

 

Κάποιοι όμως λένε το εξής.

 

 

Δεν έχω ανεβάσει βίντεο στο Youtube (πρόσφατα) και δεν ξέρω τι δυνατότητες δίνει στο χρήστη που να καταστρέφουν το βίντεο έτσι.

Ο reviewer toy phonearena για το Σ4 ήταν συνολικά @%#@ οπότε δεν αποκλείεται να έκανε κάτι στο ανέβασμα του βίντεο και να το &^#%.

Το gsmarena ανεβάζει κάποιο ατόφιο δείγμα αλλά δεν έχει panning.

 

Αν κάποιος βρει κανα απείραχτο δείγμα πουθενά ας το πει.

 

Το YouTube εδώ και κάποιο καιρό οταν ανεβάζεις ένα βίντεο αν πιστεύει οτι είναι κουνημένο σου βγάζει ενα μήνυμα που λεει διαπιστώσαμε ότι το βίντεο σας δεν είναι σταθερό. Θέλετε να το σταθεροποιήσουμε;

Και αν ο χρήστης το επιλέξει ίσως αυτό να κάνει κάποια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

@telmusic

 

Εδώ είναι το βίντεο από το Note2.

http://db.tt/4N3u4VGm

Προσωπικά μου αρκεί αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι.

Ένταξη θα ήθελα να υπάρχει σταθεροποιητής όπως στο 920 αλλά όχι είτε βάρος της ποιότητας των φωτο όπως συμβαίνει σ αυτό. Δεν λέω ότι φταίει ο σταθεροποιητης, εννοώ ότι προτιμώ να μην έχει και να βγάζει καλές φωτο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι και εγώ δεν έχω απαιτήσεις να βάλουν συστήματα ομαλοποιησης της κίνησης ( τυπου motion flow ).

Πάντως στο βιντεάκι που ανέβασες αν και έχει μια υποψία του ίδιου προβλήματος , λόγο του ότι δεν έχει μεγάλα παναρισματα δεν βλέπω κάτι αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το YouTube εδώ και κάποιο καιρό οταν ανεβάζεις ένα βίντεο αν πιστεύει οτι είναι κουνημένο σου βγάζει ενα μήνυμα που λεει διαπιστώσαμε ότι το βίντεο σας δεν είναι σταθερό. Θέλετε να το σταθεροποιήσουμε;

Και αν ο χρήστης το επιλέξει ίσως αυτό να κάνει κάποια ζημιά.

 

Ναι όντως το είδα λίγο μετά από το ποστ μου, όταν πήγα να ανεβάσω ένα βίντεο αναζητώντας την αιτία. Μάλλον ο &$#&^ reviewer (που τον περνάνε γενεές 14 στα σχόλια) κάτι έκανε.

 

Τα dropped frames που ανέφεραν οι φίλοι προηγουμένως δεν νομίζω έχουν σχέση με την gpu αλλά με την ταχύτητα εγγραφής των δεδομένων στη κάρτα ή στη μνήμη. Αν αυξηθεί η συμπίεση το φαινόμενο περιορίζεται η εξαλείφεται.

 

 

κι ένα νέο...

CyanogenMod founder leaves Samsung, has mixed feelings about Galaxy S 4

Link to comment
Share on other sites

 

Τα dropped frames που ανέφεραν οι φίλοι προηγουμένως δεν νομίζω έχουν σχέση με την gpu αλλά με την ταχύτητα εγγραφής των δεδομένων στη κάρτα ή στη μνήμη. Αν αυξηθεί η συμπίεση το φαινόμενο περιορίζεται η εξαλείφεται.

]

 

Με πιο τρόπο θα αυξηθεί η συμπίεση.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις

Link to comment
Share on other sites

Με πιο τρόπο θα αυξηθεί η συμπίεση.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις

 

Τα συμπιεσμένα βίντεο έχουν έναν ρυθμό (όχι υποχρεωτικά σταθερό) π.χ. 17ΜΒ/sec.

Τα dropped frames συνήθως προκύπτουν όταν ο ρυθμός εγγραφής στο μέσο που γράφεται το βίντεο δεν επαρκεί. Αύξηση της συμπίεσης μειώνει αναμενόμενα την ποιότητα αλλά μειώνει και την πιθανότητα να πέσουν καρέ.

 

Τώρα πως θα αυξηθεί η συμπίεση; Αν δεν έχει ήδη ρύθμιση, κάποιες ρομ βγαίνουν που μπορούν να το κάνουν αν και συνήθως σκοπεύουν στο να μειώσουν τη συμπίεση για να αυξήσουν τη ποιότητα απ' ότι έχω δει.

 

Πάντως η εκτίμηση μου είναι ότι για το κόμπιασμα σε πολλά βίντεο φταίει το Youtube.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι πλησιαζει το Note2...αλλα και παλι δεν πιστευω τα τεστς μια και δεν παιζει ρολο το τεστ αλλα πως ο καθε χρηστης αντιλαμβανεται την μπαταρια και το κινητο του.

 

ακομα περιμενω να δω για την μπαταρια...

 

Πχ https://pbs.twimg.com/media/BGQ9lLCCEAAmRer.jpg

με δυο ωρες οθονη και στο 70%!

 

επισης το snapdragon βγαζει βιντεο στα 60fps ενω το octa οχι

 

https://pbs.twimg.com/media/BGTCTzvCQAEvQOS.jpg

 

μαλλον παω για το i9305 χαλαρα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

@telmusic

 

Εδώ είναι το βίντεο από το Note2.

http://db.tt/4N3u4VGm

Προσωπικά μου αρκεί αυτό που φαίνεται στο βιντεάκι.

Ένταξη θα ήθελα να υπάρχει σταθεροποιητής όπως στο 920 αλλά όχι είτε βάρος της ποιότητας των φωτο όπως συμβαίνει σ αυτό. Δεν λέω ότι φταίει ο σταθεροποιητης, εννοώ ότι προτιμώ να μην έχει και να βγάζει καλές φωτο.

 

φιλε μου δεν εχουν την παραμικρη σχεση οι καμερες στο 920 με το note 2. Εχω φωτο και βιντεο και απο της 2 συσκευες (δικες μου συσκευες) και οχι απο συγκρισεις αλλων site και πραγματικα η καμερα και το βιντεο στο 920 ειναι λογος αγορας μονο του.

Αν σε ενδιαφερει μπορω να στειλω λινκ με pm να δεις δειγμα.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...