Jump to content

[Android - Προτάσεις] Launchers II


zxr
 Κοινοποίηση

Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;  

1.575 members have voted

  1. 1. Ποιός είναι ο καλύτερος launcher;

    • ADW Launcher (& EX)
    • GO Launcher (& EX)
    • LauncherPro (& Plus)
    • Next
    • SPB Mobile Shell
    • TSF
    • Nova
    • Apex
    • Stock
    • Άλλος (Atom, Action, Zeam, Nemus, Trebuchet, Regina 3d, Holo, Launcher 7/8 κτλ)


Recommended Posts

Μπορει να χρειαστω κατι πολυ σπανια αλλα για μενα φυσικά και ειναι. Δεν χρειάζεται να εχω και αλλη εφαρμογή η οποια δεν μπορει να κανει ουτε τα μισά που κάνει ο browser. Γιατί στο browser/ internet μπορείς να βρείς τα παντα , είτε σπασμένα , ειτε paid εκδόσεις δωρεαν , τα παντα και ακομα περισσότερες εφαρμογές κτλ κτλ κτλ ειτε σε ζιπ ειτε απευθείας απκ. Είσαι πιο πίσω ακόμα. Θα φτάσεις σε αυτα που λέω μόλις καταλάβεις οτι είναι σχεδόν άχρηστο. ;) ;) :cool:

 

Πες μου μόνο ότι έχεις εφαρμογές στυλ Facebook, messenger κοκ στην συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Και ΜΟΝΟ το γεγονός ότι αγοράζοντας καινούργια συσκευή, το Playstore σου κατεβάζει αυτόματα ο,τι προγράμματα είχες, και δεν κάθεσαι να ψάχνεις 1-1, ή ότι μπορείς στο ίδιο Google Account σου να βάλεις και τις συσκευές της οικογένειάς σου ώστε ολοι να έχουν τις εφαρμογές που έχεις αγοράσει, είναι πολύ μεγάλη ευκολία.

 

Αυτό με την οικογένεια πως ακριβώς γίνεται;

Σίγουρα δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξανά τις ίδιες εφαρμογές, πχ για το κινητό της γυναίκας;

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την οικογένεια πως ακριβώς γίνεται;

Σίγουρα δεν χρειάζεται να αγοράσεις ξανά τις ίδιες εφαρμογές, πχ για το κινητό της γυναίκας;

Εάν βάλεις το ΊΔΙΟ email εννοείται ότι δεν χρειάζεται να ξανά αγοράσεις τις εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Επίσημη απάντηση από το help center του Go launcher που μου σκότωνε στο background το Sygic και τους ρώτησα μήπως το ενσωματωμένο cleaner του τρέχει συνέχεια στο background :

 

Dear user ,

Thank you for your reply .

This task killer feature is in GO launcher . Perhaps it runs by itself in the background .

We'll continue to optimize it.

 

Επίσημη απάντηση που μου λέει ότι "ίσως το task killer μας να τρέχει από μόνο στο backround"...:blink::X

 

Nova Prime για πάντα. Σοβαροί developers για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Dodol launcher. Καταπληκτικος και κάνει ότι οι αγοραστοι.

 

Το δοκιμάζω εδώ και 4 μέρες. Μου φαίνεται πιο ελαφρύς, πιο απλός και λιγότερο φορτωμένος από τον Go

Full παραμετροποιήσιμος όπως τον θέλω. Ο lock screen του από την άλλη είναι χάλι μαύρο.

Μου φαίνεται όμως ότι κολλάει που και που. Προς το παρών τον κρατάω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκιμάζω τώρα τον Apex. Έχει ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τον Nova που το είχα εντοπίσει και πριν 2 χρόνια : Είναι πιο ευαίσθητος στην αφή στο σύρσιμο του δαχτύλου στο σκρολάρισμα των αρχικών οθονών με αποτέλεσμα να δίνει ένα πιο απαλό αποτέλεσμα στην κύλιση. Αν δλδ πχ στον Nova το δάχτυλο χρειάζεται να διανύσει 1 πόντο για να γίνει το σκρολάρισμα, στον Αpex χρειάζεται η μισή απόσταση. Όσοι θέλετε να κάνετε πείραμα , βάλτε το ίδιο εφέ κύλισης και στους 2 ( πχ στοίβα καρτών) και προσπαθήστε και στους 2 με το μικρότερο και απαλότερο swipe που μπορείτε να αλλάζετε οθόνες. Θα δείτε ότι με τον Αpex ( ή και τον Go) θα αλλάζει η οθόνη ενώ ο Νοva θα χρειάζεται μεγαλύτερη και πιο απότομη κίνηση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκιμάζω τώρα τον Apex. Έχει ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τον Nova που το είχα εντοπίσει και πριν 2 χρόνια : Είναι πιο ευαίσθητος στην αφή στο σύρσιμο του δαχτύλου στο σκρολάρισμα των αρχικών οθονών με αποτέλεσμα να δίνει ένα πιο απαλό αποτέλεσμα στην κύλιση. Αν δλδ πχ στον Nova το δάχτυλο χρειάζεται να διανύσει 1 πόντο για να γίνει το σκρολάρισμα, στον Αpex χρειάζεται η μισή απόσταση. Όσοι θέλετε να κάνετε πείραμα , βάλτε το ίδιο εφέ κύλισης και στους 2 ( πχ στοίβα καρτών) και προσπαθήστε και στους 2 με το μικρότερο και απαλότερο swipe που μπορείτε να αλλάζετε οθόνες. Θα δείτε ότι με τον Αpex ( ή και τον Go) θα αλλάζει η οθόνη ενώ ο Νοva θα χρειάζεται μεγαλύτερη και πιο απότομη κίνηση.
Καλός είναι ο apex και μου άρεσε που έχει επιλογή για ταξινόμηση εφαρμογών κατά βούληση, αλλά...τρώει κολλήματα στο άκυρο.Τελευταία φορά τρελάθηκε όταν άλλαξα background στους φακέλους (οτι να'ναι). Καλά είναι να έχεις ετοιμοπόλεμο και δεύτερο launcher για παν ενδεχόμενο ;)
Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται παιδιά η νέα έκδοση (4.0.1) του Nova;

Δουλεύω nova prime εδώ και πολύ καιρό! Κανω δύο φορές απόπειρα να αναβαθμίσω (απ' την 3.3) και σε μία μέρα ξαναγυρνάω στην 3.3. Κατι δε μου κάθεται καλά!!

Δε μιλάω για ομορφιά βέβαια, αλλά για ταχύτητα και εμπειρία χρήσης γενικώς!

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται παιδιά η νέα έκδοση (4.0.1) του Nova;

Δουλεύω nova prime εδώ και πολύ καιρό! Κανω δύο φορές απόπειρα να αναβαθμίσω (απ' την 3.3) και σε μία μέρα ξαναγυρνάω στην 3.3. Κατι δε μου κάθεται καλά!!

Δε μιλάω για ομορφιά βέβαια, αλλά για ταχύτητα και εμπειρία χρήσης γενικώς!

Μια χαρά είναι

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Με νευριάζει που βγαίνοντας από μια εφαρμογή με το back button σε επιστρέφει στην πρώτη σειρά του dock.

Μόνο και μόνο για αυτό είμαι με 3.3

Link to comment
Share on other sites

Καλός είναι ο apex και μου άρεσε που έχει επιλογή για ταξινόμηση εφαρμογών κατά βούληση, αλλά...τρώει κολλήματα στο άκυρο.Τελευταία φορά τρελάθηκε όταν άλλαξα background στους φακέλους (οτι να'ναι). Καλά είναι να έχεις ετοιμοπόλεμο και δεύτερο launcher για παν ενδεχόμενο ;)

Εμένα μου πετάει μηνύματα κυρίως κατά την εγκατάσταση ή απεγκατάσταση μιας εφαρμογής ότι σταμάτησε και περιμένω περίπου 2 δεύτερα να κάνει redraw την αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου πετάει μηνύματα κυρίως κατά την εγκατάσταση ή απεγκατάσταση μιας εφαρμογής ότι σταμάτησε και περιμένω περίπου 2 δεύτερα να κάνει redraw την αρχική οθόνη.

 

Σε μένα δεν κάνει τέτοια. Μάλλον παίζει ρόλο το κινητό, είτε η gpu είτε η rom.

Link to comment
Share on other sites

smart launcher pro 3 πλεον.ο κορυφαιως με gestures για ολα τα κολπα διπλα πατηματα knock off τα παντα ολα,themes lock screens πακετα εικονιδιων κ μοναδικος.το απολυτο εργαλειο ολα ειναι μια κινηση απο το ανηγμα της οθονης μα ολα.
Link to comment
Share on other sites

smart launcher pro 3 πλεον.ο κορυφαιως με gestures για ολα τα κολπα διπλα πατηματα knock off τα παντα ολα,themes lock screens πακετα εικονιδιων κ μοναδικος.το απολυτο εργαλειο ολα ειναι μια κινηση απο το ανηγμα της οθονης μα ολα.

Κατέβασα την free έκδοση αλλά δεν μπόρεσα να προσθέσω οθόνη και γραφικό καιρού πχ.

Λειτουργούν αυτά η όχι..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ξανά στο κινητό μου την 3.3 έκδοση του Nova Prime και δουλεύει σαφώς καλύτερα από την τελευταία έκδοση στη δική μου συσκευή. Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι έκανα αναγκαστικά disable τα updates όλων των εφαρμογών στο playstore για να μη βλέπω κάθε φορά μπροστά μου το αίτημα αναβάθμισης του Νοva. Μακάρι το android να μας έδινε τη δυνατότητα να αποκλείουμε updates για συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι για όλες.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος σε αντίστοιχο δικό μου θέμα με άλλη εφαρμογή μου πρότεινε την εφαρμογή zipsigner. Με λίγα λόγια κάνει αυτό που θες. Περνάς την εφαρμογή πχ Nova απ το μενού choose in out, στην συνέχεια κάνεις εγκατάσταση το καινούριο apk που θα δημιουργηθεί και παύει πλέον να ενημερώνεται στο play store. Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ξανά στο κινητό μου την 3.3 έκδοση του Nova Prime και δουλεύει σαφώς καλύτερα από την τελευταία έκδοση στη δική μου συσκευή. Το μόνο κακό της υπόθεσης είναι ότι έκανα αναγκαστικά disable τα updates όλων των εφαρμογών στο playstore για να μη βλέπω κάθε φορά μπροστά μου το αίτημα αναβάθμισης του Νοva. Μακάρι το android να μας έδινε τη δυνατότητα να αποκλείουμε updates για συγκεκριμένες εφαρμογές και όχι για όλες.

 

 

 

 

Κάποιος φίλος σε αντίστοιχο δικό μου θέμα με άλλη εφαρμογή μου πρότεινε την εφαρμογή zipsigner. Με λίγα λόγια κάνει αυτό που θες. Περνάς την εφαρμογή πχ Nova απ το μενού choose in out, στην συνέχεια κάνεις εγκατάσταση το καινούριο apk που θα δημιουργηθεί και παύει πλέον να ενημερώνεται στο play store.

 

 

 

Ναι εγώ στο είχα προτείνει...;)

Αλλά ο φίλος κατεβάζει τον nova από play store οπότε δεν του δίνει αρχείο.apk.....

Βέβαια μια λύση θα ήταν να πάρει backup το apk του nova με αυτήν πχ την εφαρμογή...

Και μετά να την περάσει από το zip signer...

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω εγκαταστήσει από το playstore. Είχα κατεβάσει το apk της 3.3 από το επίσημο site του Nova.Θα το δω αυτό που προτείνετε. Ευχαριστώ παιδιά :)
Link to comment
Share on other sites

Αν και μπορεί να έχει απαντηθεί με λίγο ψάξιμο που έκανα δεν το βρήκα. .. έχω τον nova και ήθελα να ρωτήσω τι κάνει η ρύθμιση "επιθετική επιφάνεια εργασίας "
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το Xiaomi Redmi Note 3 gκαι εχω προβλημα. εδω και μερες με το Nova Launcher !!!!!!πηγε να κανει αναβαθμηση στην 4.0.1 και απο τοτε μου το εσβησε και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση γιατι μου λεει δεν εχω αποθηκευτικο χωρο!!!!!! ενω σε ολες τις αλλες εφαρμογες κανει κανονικα εγκατασταση που δοκιμασα ...........
userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω το Xiaomi Redmi Note 3 gκαι εχω προβλημα. εδω και μερες με το Nova Launcher !!!!!!πηγε να κανει αναβαθμηση στην 4.0.1 και απο τοτε μου το εσβησε και δεν μπορω να το κανω εγκατασταση γιατι μου λεει δεν εχω αποθηκευτικο χωρο!!!!!! ενω σε ολες τις αλλες εφαρμογες κανει κανονικα εγκατασταση που δοκιμασα ...........

Δοκίμασε να πάς με έναν file manager στο Android -> obb και δες αν υπάρχει αυτός ο φάκελος "com.teslacoilsw.launcher". Αν υπάρχει σβήστον. Επίσης, καλό είναι να πάς ρυθμίσεις-> αποθηκευτικός χώρος και να διαγράψεις την cache με μια επανεκκίνηση της συσκευής στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πάς με έναν file manager στο Android -> obb και δες αν υπάρχει αυτός ο φάκελος "com.teslacoilsw.launcher". Αν υπάρχει σβήστον. Επίσης, καλό είναι να πάς ρυθμίσεις-> αποθηκευτικός χώρος και να διαγράψεις την cache με μια επανεκκίνηση της συσκευής στη συνέχεια.

Το εκανα αλλα παλι τα ιδια μου λεει οτι δεν εχει χωρο .........να τονισω οτι στον φακελλο -> obb "com.teslacoilsw.launcher"δεν υπηρχε τιποτα

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα παλι τα ιδια μου λεει οτι δεν εχει χωρο .........να τονισω οτι στον φακελλο -> obb "com.teslacoilsw.launcher"δεν υπηρχε τιποτα

Για κοίτα στο Android/data. Κάπου πρέπει να έχει ξεμείνει κάποιο αρχείο/φάκελος του

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την free έκδοση αλλά δεν μπόρεσα να προσθέσω οθόνη και γραφικό καιρού πχ.

Λειτουργούν αυτά η όχι..

Στην αγορασμενη εκδοση λειτουργουν σου δινει αρκετες σελιδες για widget.κ στην κεντρικη σελιδα μπορεις να αντικαταστησεις το δικο του ρολοι με οποιοδηποτε δικο σου widget θες.

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα στο Android/data. Κάπου πρέπει να έχει ξεμείνει κάποιο αρχείο/φάκελος του

Υπαρχει καποιο προγραμμα να βρω τα καταλοιπα μηπως απο εφαρμογες παλιες???

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - Προτάσεις] Launchers II

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...