Jump to content

Samsung Galaxy Xcover 2 (S7710)


bromiaris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδω και 2 μερες πηρα το s7710 και μου παρουσιαζει το εξης προβλημα.Οταν βρεθω σε σημειο που δεν εχει σημα (ασανσερ κλπ) χανει το σηματου και δεν το ξαναβρισκη ποτε εκτος και του κανω επανεκινηση.Εχει κανεις καποια παρομοια εμπειρια για να με βοηθησει??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτη πρεπει να ειναι root για να την βαλεις ,αν ναι που την βρηκες?

 

Ε βέβαια πρέπει να είναι ρουτ, δεν είναι δύσκολη διαδικασία όμως!Αν σου πω ότι δε θυμάμαι που την βρήκα, θα με πιστέψεις;; Μεγάλη αλλαγή πάντως στο κινητό!!

Edit: ψέμματα, δεν έβαλα την jellyblast(μπερδεύτηκα από το ace που του την έβαλα!), έβαλα την cm 10.2 port του flxo, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2384015!!

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

Ε βέβαια πρέπει να είναι ρουτ, δεν είναι δύσκολη διαδικασία όμως!Αν σου πω ότι δε θυμάμαι που την βρήκα, θα με πιστέψεις;; Μεγάλη αλλαγή πάντως στο κινητό!!

Edit: ψέμματα, δεν έβαλα την jellyblast(μπερδεύτηκα από το ace που του την έβαλα!), έβαλα την cm 10.2 port του flxo, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2384015!!

Ναι την ειχα δει και αυτη οταν το εκανα root ,αλλα το εκανες root και δεν μπορεις να μεταφερεις τις εφαρμογες στν sd card?

Στο root το δικο μου εβαλα το link2sd και κανεις οτι θελεις.

Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα εύχομαι σε όλους! Αυτή τη στιγμή είμαι κάτοχος ενός Samsung star 3 duos και είμαι σχετικά απογοητευμένος με το κινητό αυτό. Σκέφτομαι να το αντικαταστήσω είτε με το Xcover 2 γιατί τα χέρια μου είναι τρύπια, είτε με το S duos. Εσείς πιο μου προτείνετε; Βασικά δε θέλω να επενδύσω σε άλλο να τηλέφωνο που θα μου βγάλει τη πίστη με επανεκκινήσεις, lagαρισματα και τρελαμένα ξυπνητήρια!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να πεις ότι δεν μπορώ να κατεβάσω μια εφαρμογή από το android και να την εγκαταστήσω ή δεν μπορώ να φορτώσω αρχείο εφαρμογής στην κάρτα sd. Εαν ναι για ποίο λόγο έγινε αυτό ; Επίσης μπορώ να σπάσω την συσκευή ;

 

μηπως μπορω να εγκαταστησω παλαιοτερα android για να χρησιμοποιω και την sd

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πηρα το S7710 και παρατηρησα οτι εχει εσωτερικη μνημη μονο 1GB (ρυθμισεις-χωρος αποθηκευσης -συνολικος χωρος 1GB).Στα διαφορα site στα χαρακτηριστικα του φαινεται οτι εχει 4 και οχι 1.Μετα πως μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες -παιχνιδια για τον γιο μου στην καρτα SD? ετσι ωστε να αποφορτισω την εσωτερικη μνημη?

 

Ok Ειδα οτι πρεπει να το κανω root .Ενα λινκ που να βοηθησει για να το κανω που να το εχει βημα βημα αυτο?

Edited by firefighter2011
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα πηρα το S7710 και παρατηρησα οτι εχει εσωτερικη μνημη μονο 1GB (ρυθμισεις-χωρος αποθηκευσης -συνολικος χωρος 1GB).Στα διαφορα site στα χαρακτηριστικα του φαινεται οτι εχει 4 και οχι 1.Μετα πως μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες -παιχνιδια για τον γιο μου στην καρτα SD? ετσι ωστε να αποφορτισω την εσωτερικη μνημη?

 

Ok Ειδα οτι πρεπει να το κανω root .Ενα λινκ που να βοηθησει για να το κανω που να το εχει βημα βημα αυτο?

 

Φίλε σου παραθέτω την απαντηση σε αντίστοιχη ερώτηση.

 

Φίλε μου δεν είναι προβλήματα...

1.Όλα τα smartphone ανακοινώνουν την ολική μνήμη.. από αυτήν ένα μέρος δεσμεύεται από το λειτουργικό πρόγραμμα android

Στην περίπτωση σου 1giga και κάτι λίγο ακόμα πρέπει να είναι διαθέσιμο για τον χρήστη… τα άλλα πάνε υπέρ πίστεως και android

2.Το κινητό σου τηλέφωνο έχει το Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean).

Με μια πολύ μικρή αναζήτηση θα διαπιστώσεις ότι από την έκδοση 4.0 και πάνω δεν επιτρέπεται να μεταφέρονται και να αποθηκεύονται εφαρμογές στην sd κάρτα… εκτός και αν η συσκευή σου είναι root.. δηλαδή «σπασμένη».

Όλα αυτά ισχύουν σε όλα μα όλα τα smartphone android ανεξαρτήτου εταιρίας

 

Παρακάτω είναι το site που κάνεις root

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40232503&postcount=45

 

ελπίζω να βοήθησα! :happy:

Ελπίζω να είσαι ευχαριστημένος από το κινητό γιατί και εγώ το καλοβλέπω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Ειμαι κάτοχος ενός x-covery 2 το οποιο αγόρασα στην Γερμανία που μένω, και μάλιστα κλειδωμένο(φορτωμένο) με λογισμικό γνωστής Γερμανικής εταιρίας τηλεφωνίας απο καταστημα της οποιας το αγόρασα και μαλιστα χωρίς να χρησιμοποιώ το δικό της δίκτυο ως χρήστης. Με ελάχιστες σχεδόν γνώσεις Αγγλικών, αλλα ακολουθώντας το link που έχετε δώσει λίγο πρίν, μόλις τώρα είμαι σε θέση να πώ οτι και root εγινε η συσκευή, αλλα και απομάκρυνα όσες προεγκατεστημένες εφαρμογές υπήρχαν, ενώ παράλληλα το τηλέφωνο ξεκινάει πλέον με το λογότυπο της Samsung οταν κάνει εκκίνηση, ενώ δέν αντιμετωπίζω απολύτως κανένα πρόβλημα λειτουργίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήρα το κινητακι, για δεύτερο/τρίτο κινητό και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποημενος. Δυσκολεύει λίγο η μικρή οθόνη, είναι μεγάλη η διαφορά από το note 3, αλλά για την χρήση που το θέλω είναι πολύ καλό. Αρκετά γρήγορο χωρίς ενοχλητικό lag. Για δεύτερη συσκευή είναι άψογο! Το μοναδικό ελάττωμα τα 4 GB.

 

Για όποιον θέλει να το κάνει root, έχει έναν πολύ καλό οδηγό εδώ για εγκατάσταση recovery και εδώ για root

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο το ροοτ μπορουμε να επαναφερουμε το τηλεφωνο στην αρχικη εργοστασιακη του κατασταση? Πρεπει να κανουμε backup των αρχειων πριν το ροοτ και πως?η μπορουμε και μετα το ροοτ ?

 

Παντως πως να γινει το ροοτ το καταλαβαινω μονο απο http://theunlockr.com/2014/02/27/root-samsung-galaxy-xcover-2-gt-s7710/

Απο τον xda δεν καταλαβαινω τιποτα

Edited by firefighter2011
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το κινητακι, για δεύτερο/τρίτο κινητό και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποημενος. Δυσκολεύει λίγο η μικρή οθόνη, είναι μεγάλη η διαφορά από το note 3, αλλά για την χρήση που το θέλω είναι πολύ καλό. Αρκετά γρήγορο χωρίς ενοχλητικό lag. Για δεύτερη συσκευή είναι άψογο! Το μοναδικό ελάττωμα τα 4 GB.

 

Για όποιον θέλει να το κάνει root, έχει έναν πολύ καλό οδηγό εδώ για εγκατάσταση recovery και εδώ για root

 

Υπαρχει τροπος να επιστρεψει σε μαμα το κινητο , σε περιπτωση που χρειαστει σερβις?

Το εχουμε βρει πως γινεται?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να επιστρεψει σε μαμα το κινητο , σε περιπτωση που χρειαστει σερβις?

Το εχουμε βρει πως γινεται?

Λογικά με odin θα γίνεται.

Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πλήρως σαν smartphone με τόσο μικρή μνήμη. Χρειάζεται root για να την μεγαλώσεις λίγο με εξωτερική κάρτα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω πειρα απο samsung και odin, δεν θα πρεπει να εχεις και την μαμα ρομ , ωστε να τη φλασαρεις;;

 

Νομιζω , ως προς τη μνημη, ο περιορισμος ειναι μονο για μεγαλα παιχνιδια, που πιανουν πολυ χωρο, αλλα ετσι και αλλιως, δεν νομιζω οτι το hw του κινητου ενδεικνυται για παιχνιδια τυπου asphalt8 κλπ.

 

Σκοπευω να το αγορασω τος επομενες ημερες, αε αντικατασταση του γερασμενου defy+.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω πειρα απο samsung και odin, δεν θα πρεπει να εχεις και την μαμα ρομ , ωστε να τη φλασαρεις;;

 

Νομιζω , ως προς τη μνημη, ο περιορισμος ειναι μονο για μεγαλα παιχνιδια, που πιανουν πολυ χωρο, αλλα ετσι και αλλιως, δεν νομιζω οτι το hw του κινητου ενδεικνυται για παιχνιδια τυπου asphalt8 κλπ.

 

Σκοπευω να το αγορασω τος επομενες ημερες, αε αντικατασταση του γερασμενου defy+.

 

Εδώ μπορείς να βρεις επίσημα firmware.

Ο όγκος της ελεύθερης μνήμης είναι ελάχιστος. Δεν μου χωράει, όχι παιχνίδια (ούτε ένα δεν έχω βάλει) αλλά ούτε τα βασικά προγράμματα.

Ενα βαρύ έχω βάλει, το sygic, με χάρτες από Ελλάδα μόνο. (έχω το europe αγορασμένο, αν βάλω κάποια ακόμα χώρα, δεν....)

 

Για απλή χρήση είναι πολύ καλό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις επίσημα firmware.

Ο όγκος της ελεύθερης μνήμης είναι ελάχιστος. Δεν μου χωράει, όχι παιχνίδια (ούτε ένα δεν έχω βάλει) αλλά ούτε τα βασικά προγράμματα.

Ενα βαρύ έχω βάλει, το sygic, με χάρτες από Ελλάδα μόνο. (έχω το europe αγορασμένο, αν βάλω κάποια ακόμα χώρα, δεν....)

 

Για απλή χρήση είναι πολύ καλό.

 

1γίγα δεν είναι ελευθερο ή κάνω λάθος?

Thx για το λίγκ :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει να το κάνει root, έχει έναν πολύ καλό οδηγό εδώ για εγκατάσταση recovery και εδώ για root

 

Κατανοητά αυτά που λες....τα βρήκα......Απλά μία απορία..........λες ΄"έχει έναν πολύ καλό οδηγό για ροοτ ΚΑΙ εδώ για recovery......

 

Για να γινει δηλαδή το κινητό μου ροοτ δεν φτάνει ΜΟΝΟ ο οδηγός του ροοτ ?

Γιατί πρέπει να γίνει και το recovery ?.........είναι απαραίτητο ?

Και αν είναι με ποια σειρά τι κάνω ?.....ποιο πρώτα - ποιο μετά ?

 

Sorry αλλα είναι πρωτη φορα που θα κανω ροοτ ενα τηλεφνο.

Link to comment
Share on other sites

 

Κατανοητά αυτά που λες....τα βρήκα......Απλά μία απορία..........λες ΄"έχει έναν πολύ καλό οδηγό για ροοτ ΚΑΙ εδώ για recovery......

 

Για να γινει δηλαδή το κινητό μου ροοτ δεν φτάνει ΜΟΝΟ ο οδηγός του ροοτ ?

Γιατί πρέπει να γίνει και το recovery ?.........είναι απαραίτητο ?

Και αν είναι με ποια σειρά τι κάνω ?.....ποιο πρώτα - ποιο μετά ?

 

Sorry αλλα είναι πρωτη φορα που θα κανω ροοτ ενα τηλεφνο.

 

Αν δεν βάλεις custom recovery δεν θα μπορέσεις να κάνεις root.

Οπότε η διαδικασία είναι μονόδρομος. Πρώτα recovery και μετά, μέσω του recovery, γίνεται το root.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

οκ..σε ευχαριστώ....θα το προσπαθησω...ελπίζω να αξίζει τον κόπο.....τουλάχιστον αυτό ακούω ότι αξίζει-γιαυτό και είπα να το κάνω.

Αλλη μία....ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ απορία.......εντάξει το κατάλαβα αυτό που είπες......ΠΡΩΤΑ recovery και μετά, μέσω του recovery, γίνεται το root.

 

Εγώ είδα τα προηγουμενα post και κατεβασα απο εκεί που έλεγε το παληκάρι ....recovery_εδώ.........kai root_εδώ.

Τους έχω τους φακέλους και την διαδικασία..............ΑΛΛΑ.....θέλω να καταλάβω το εξής......

Οταν τελειωσω την διαδικασία το τηλέφωνο είναι ετοιμο για να λειτουργήσει?......ή κάνουμε όλη αυτήν την διαδικασία (recovery+root).....για να βάλουμε ΜΕΤΑ στο τηλέφωνο κάποια rom ?............διότι μετά το τελευταίο βήμα του "How to Root the Samsung Galaxy Xcover 2 (GT-S7710)"..........λέει.....All set! Now, you can head to our How to Flash a Custom ROM procedure for the Samsung Galaxy Xcover 2

 

.....και εγώ καταλαβαίνω από τα ελάχιστα αγγλικά που ξέρω ότι .....εντάξει...τα κατάφερες να το κάνεις ροοτ...προχώρα τώρα να του βάλεις custom Rom.....τι εννοεί καστομ ρομ?............δηλαδή μετά την διαδικασία του recovery και του root......πρέπει να κάνω κάτι ακόμη?

 

Και πάλι sorry αλλα ειναι πρωτη φορα γενικώς που ασχολουμαι με ροοταρισμα κάποιου κινητού

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εδώ και λίγες μέρες το πήρα κι εγώ. Θέλω να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να αναβει το led όταν έχουμε αναπάντητες ή μηνύματα και είναι απενεργοποιημένη η οθόνη.

Μερικές που βρήκα δεν δούλεψαν με τη συσκευή, αν έχετε κάτι υπόψη θα με εξυπηρετούσατε πολύ, ευχαριστώ...:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχει Led από όσο έψαξα και εγώ. Αυτά που βλέπεις είναι σενσορες αλλά τι κάνουν ακριβώς δεν βρήκα (εννοώ γιατί είναι 2 και όχι 1 για το Light Sensor)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχει Led από όσο έψαξα και εγώ. Αυτά που βλέπεις είναι σενσορες αλλά τι κάνουν ακριβώς δεν βρήκα (εννοώ γιατί είναι 2 και όχι 1 για το Light Sensor)

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Κουφό πάντως να μην έχει led, τι να πω...:(

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε καμιά θήκη για το κιν. που να μπαίνει όμως και στην ζώνη του παντελονιού.

Θα προτιμούσα απο Ελλάδα, βρήκα κάποια στο ebay αλλά τα μεταφορικά είναι όσο το κόστος της θήκης.

Link to comment
Share on other sites

Τα καπακια της usb και της θυρας των σκουστικων, πως σας φαινονται?

Εγω νομιζω θα μου μεινουν στο χερι συντομα...

 

Επισης , πραγματι η εσωτερικη μνημη ειναι ελαχιστη, δεν θα το γλιτωσει το ρουτ...

 

Κατα τα αλλα, ειναι αρκουντος γρηγορο για τη χρηση που το θελω και πολυ ομορφο (το κοκκινο- μαυρο εχω).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις επίσημα firmware.

Παρόλα αυτά, δεν βρίσκω την έκδοση που έχει το δικό μου αυτή τη στιγμή (S7710XXAMF4)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Xcover 2 (S7710)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...